رزمایش دریایی مشترک ایران-چین-روسیه آغاز شد

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در اولین مانور با قدرت های خارجی شرکت دارد بی بی سی :امروز جمعه ۶ دی (۲۷ دسامبر) رزمایش دریایی مشترک ایران، چین و روسیه در شمال اقیانوس هند و آب های دریای عمان آغاز شد.
 
هدف از این رزمایش گسترش همکاری دریایی سه کشور عنوان شده و سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است که این رزمایش "شامل مراودات نظامی متداول بین کشورهای مختلف" است و افزوده است که اجرای آن هیچ تعارضی با اصول و رویه های رایج حقوق بین الملل و روابط دیپلماتیک ندارد.
 
وی افزوده است که انجام آن در شرایط حاضر "لزوما ارتباطی با تحولات و شرایط منطقه ندارد" اما در این مورد توضیح بیشتری نداده است.
 
رزمایش مشترک سه کشور در حالی برگزار می شود که روابط ایران با آمریکا به شدت متشنج است و در ماه های اخیر، اسرائیل صراحتا حمله به مواضع نظامی ایران و طرفداران آن در عراق و سوریه را تایید کرده است. همچنین، ادامه درگیری در یمن و اتهام دست داشتن ایران در حمله به مراکز نفتی عربستان باعث افزایش تنش در منطقه شده است.
 
چین روابط نزدیکی با عربستان دارد و قرار است رئیس جمهوری چین سال آینده برای شرکت در نشست گروه ۲۰ به عربستان سفر کند.
 
با تشدید تحریم نفتی ایران، عربستان و روسیه از جمله صادرکنندگان عمده نفتی هستند که مسئولیت تامین کمبود ناشی از این تحریم را برعهده گرفتند.
 
حملات به کشتیرانی در منطقه خلیج فارس و دریایی عمان باعث شده است تا آمریکا و اروپا به ایجاد ائتلاف های دریایی برای حفاظت از کشتیرانی در منطقه مبادرت کنند و ژاپن نیز نیروی نظامی به منطقه بفرستد.
 
اقیانوس هند، دریای عمان و خلیج فارس از لحاظ رفت و آمد کشتیرانی تجاری به خصوص نفتکش ها اهمیت جهانی فراوانی دارد.
 
به گزارش خبرگزاری ایران، دریادار دوم غلامرضا طحانی،معاون عملیاتی نیروی دریایی ارتش ایران، در نشست خبری این رزمایش گفت که " منطقه شمال اقیانوس هند، منطقه بسیار با اهمیتی است." او گفته است که "این امنیت پایدار با اقتدار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و دو نیروی دریایی ارتش و سپاه در دریا برقرار شده است."
 
دریادار طحانی گفته است که که نیروی دریایی ایران برای کمک به حفظ امنیت منطقه تکلیفی برعهده دارد و افزوده است: "در راستای اجرای این تکلیف بسیار مهم، از امروز رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند با پهلوگیری شناورهای روسیه و چین در بندر شهید بهشتی چابهار آغاز می‌ شود."
 
وی هدف از برگزاری این رزمایش را "تحکیم امنیت و مبانی آن در منطقه" توصیف کرده و گفته است که "این نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که جمهوری اسلامی ایران رزمایش مرکبی با دو قدرت دریایی بزرگ جهان و در چنین سطحی برگزار می‌کند و قطعا کشورهایی که از نظر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، دفاعی و امنیتی نزدیکی بیشتری با هم دارند، دست به دست هم می‌دهند تا برقراری امنیت و جمعی بودن آن میسر شود."
 
در سال ۲۰۱۷ نیز چین با اعزام یک ناوگروه به منطقه خلیج فارس، مانوور مشترکی با نیروی دریایی ارتش ایران اجرا کرد.
 
نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از دو بخش موازی شامل ارتش و سپاه پاسداران، هرکدام با نیروهای سه گانه آنها تشکیل شده است. ایالات متحده سپاه پاسداران را یک سازمان تروریستی نام داده و تحریم کرده و ارتباط با این نهاد می تواند باعث مواجهه تحریم ثانویه ایالات متحده شود. ارتش ایران مشمول تحریم های آمریکا نیست.
+14
رأی دهید
-69

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  وقتی صحبت از نابودی جمهوری اسلامی توسط آمریکا می‌شه خیلی ها . میخندن، فکر می‌کنن که صحبت از آوردن دمکراسی و دلسوزی برای ایرانی هاست. در حالیکه همین مطلب این مقاله مسبب دخالت آمریکا هست چون ایران و روسیه و چین. قصد دارن آمریکا رو از منطقه بیرون کنن . ولی هنوز نمیدونن که آمریکا ییها چه مارمولکی هستن!
  46
  17
  جمعه ۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  نابود حکومت چین و روسیه و حکومت آخوندی
  4
  26
  جمعه ۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandoglu - لندن، انگلستان

  منافع چین و روسیه با آمریکا میلیاردها برابر بیشتر از ایران است در عرض سه سوت ایران را به آمریکا می فروشند همانگونه که در یالهای گذشته به خاطر تحریم ها دیای خزز و بسیاری از بندرهای ایران و میلیاردها دلار را ایران قورت دارد و در اخر بر علیه ایران رای داد
  2
  27
  جمعه ۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ایمای - تهران، ایران
  مارمولک تر از اخوند باز خود اخونده مردم ما دارند از بی پولی و گرسنگی رنج میبرند بعد این کثافتها بدنبال قدرت نمائی هستند اخه بابا شما اخوندها رو که تحویل میگیره این مجتمع بین اللملی است که نمیزارند ک ..ن تونو پاره کنند دنیا نمیخواهد مردم ایران بیشتر زیر فقر و گرسنگی بروند حالا هی شما دنیارو انتریکشون کنید زیانش بخودتون میرسه شما برای چند سال موندن راهی جز جنگ راه انداختن ندارید ولی جنگ هم پایانی دارد همانطور که شروعی دارد بعدش میخواهید کجا فرار کنید
  1
  19
  جمعه ۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  حالا ملت همیشه سرکار متوجه شد چرا برادر پوتین ۵ میلیارد به ایران قرض داد؟ برای اینکه مخارج این مانور را از کیسه ملت ایران حساب کنن
  0
  16
  جمعه ۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  و البته وظیفه سپاه پاسداران پر کردن و آماده نگاه داشتن آفتابه ها بوده است.
  1
  24
  جمعه ۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  مانور مسخره
  1
  21
  جمعه ۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  این مانور فقط زمینش فقط از ایرانه
  1
  17
  جمعه ۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران
  درود بر نیروهای مسلح ایران
  21
  3
  جمعه ۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. درود بر نیروهای آفتابه بدست. نیروهای مسلح که تو مانور نیستن. تو میادین و خیابونهای کشور زاغ سیاه ملت رو چوب میزنن.
  0
  13
  جمعه ۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  الان خبردار شدم که روسیه و چین در این مانور از مهمات کهنه با درصد اورانیوم ضعیف استفاده کردند که منجر به سرطان میشه. در واقع از آب‌های دریای عمان و قسمت سرزمینی ایران دریای عرب بعنوان اشغالدان استفاده کردند که از آشغالهای خودشان راحت بشن . طرفداران ج اصنامی چقدر وقیح هستید و نظامیان چقدر بی عرضه که حاضرند خود را در معرض مرگ تدریجی آشغالهای هسته ای قرار بدهند اما لام تا کام اعتراض نمی‌کنند.
  5
  1
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  سه تا ابر قدرت کثیف و آشغالِ دنیا که دشمنِِ بشریت و دشمنانِ اصلی دموکراسی بر روی زمین هستن . البته جمهوری اسـ... ابرقدرتِ عربده کشی و عرعر کردن و اوباش گری و توهم هستش . لعنت ابدی به سه تاشون
  0
  3
  شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۴:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.