احمد جنتی: با دقت در حال بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس هستیم

دبیر شورای نگهبان گفته که بررسی شکایات و صلاحیت‌ها در یک زمان کوتاه، «اقدامی به شدت طاقت‌فرساست». رادیو فردا :احمد جنتی می‌گوید شورای نگهبان «با دقت» در حال بررسی شکایت‌ها و صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی است تا به گفته وی، «حتی حق یک نفر نیز ضایع نشود».
 
دبیر شورای نگهبان شکایت کرده که بررسی شکایات و صلاحیت‌ها در یک زمان کوتاه، «اقدامی به شدت طاقت‌فرساست» ولی «شورای نگهبان با دقت مشغول انجام آن است تا خدای نکرده حتی حق یک نفر نیز تضییع نشود».
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی روز چهارشنبه چهارم دی افزود: «همکاران ما تا اواخر شب مشغول رسیدگی به پرونده‌های ثبت‌نام‌کنندگان بر اساس مستندات هستند».
 
پیشتر نیز، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، این انتقاد را مطرح کرده بود که «همین‌طور بی‌محابا می‌روند» کاندیدا می‌شوند.
 
بر اساس قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، بررسی اولیه صلاحیت نامزدهای انتخابات بر عهده هیات‌های اجرایی و نظارت است ولی حرف آخر را شورای نگهبان می‌زند.
 
بخشی از ردصلاحیت‌ها بر پایه گزارش‌هایی است که چهار مرجع وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، دادگستری و ثبت احوال به این هیات‌ها ارائه می‌کنند ولی شورای نگهبان در بسیاری از موارد بدون توجه به این گزارش‌ها، اقدام به ردصلاحیت نامزدها می‌کند.
 
این شورا در دوره‌های مختلف بسیاری از نامزدهای مستقل یا نزدیک به اصلاح‌طلبان را ردصلاحیت کرده و تنها به نامزدهایی اجازه حضور در انتخابات می‌دهد که به اسلام، قانون اساسی جمهوری اسلامی و اصل ولایت ‌فقیه «التزام عملی» داشته باشند.
 
در همین زمینه، مصطفی کواکبیان رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات روز سوم دی از رد صلاحیت حدود یکصد نامزد این جریان سیاسی برای شرکت در انتخابات مجلس خبر داد.
 
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، گفته که ۱۵ هزار و ۱۸۵ نفر برای انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کرده‌اند که صلاحیت «۹۱ درصد» آن‌ها از سوی هیات‌های اجرایی تایید شده است.
 
انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است در فضایی برگزار شود که جامعه ایران درگیر سرکوب‌ اعتراض‌های هفته آخر آبان‌ است که بر اساس گزارش منابع حقوق بشری و خبری، صدها کشته برجای گذاشته است.
 
بسیاری از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران خواستار تحریم انتخابات شده‌اند. این در حالی است که جناح‌های اصلاح‌طلب و اصولگرای درون حکومت جمهوری اسلامی وارد این رقابت شده‌اند، گرچه نسبت به «مشارکت پایین» در انتخابات هشدار داده‌اند.
 
حسن روحانی که دولت او به خاطر عملکرد ضعیف اقتصادی‌اش و نقش آن در سرکوب‌های آبان‌ماه زیر انتقادهای شدیدی قرار دارد، روز چهارشنبه گفت که «مردم باید خود را برای برگزاری انتخاباتی پرشور و حضور پای صندوق آراء آماده کنند» و اگر «گله و شکایتی» دارند، اجازه ندهند «این موضوع مانع حضور در پای صندوق آراء شود».
 
انتخابات آینده مجلس قرار است اسفند امسال برگزار شود.
+1
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  آره ایندفعه با دقت بیشتری زیر میز با.....یه قل دو قل بازی کنید تا تصمیم بهتر دربیاد
  0
  11
  ‌پنجشنبه ۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان
  اه کاش میتونستم ۲ زار بدم دیگه این انتر را نبینم. البته حیف این ۲ زار.
  0
  4
  جمعه ۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  یعنی «با دقت در حال بررسی این هستیم که کی بهتر خاویار عاغا رو میمالونه»! خاک برسرت مرتیکهء مأبون، با این سن و سال هنوز دست از مایه خالی برنداشتی نکبت بی وجود!
  0
  3
  جمعه ۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.