واکنش شورای عالی امنیت ملی به گزارش رویترز درباره «۱۵۰۰ کشته» اعتراض‌ها

رادیو فردا دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران در واکنش به گزارش خبرگزاری رویترز که از کشته شدن «۱۵۰۰ نفر» در اعتراض‌های هفته آخر آبان خبر داده است، مدعی شده که گزارش این خبرگزاری «کاملا بی‌ارزش و لطمه شدیدی به اعتبار از پیش مخدوش این خبرگزاری است».
 
علیرضا ظریفیان یگانه، رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی این دبیرخانه، خبرگزاری رویترز را متهم کرده که «بر اساس یک برنامه از پیش تعیین شده عملیات روانی» اقدام به کنار هم چیدن «یکسری ادعاها» کرده است و گفته که «این خبرسازی‌های جعلی اعتباری ندارد».
 
مقام‌های ایران پیشتر نیز به آمار کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان که از سوی نهادهای حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین‌الملل یا رسانه‌های خارج از کشور اعلام شده بود واکنش تندی نشان داده و آنها را «بی‌اعتبار» دانسته‌اند.
 
حتی محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران، روز ۹ آذر در این زمینه گفت: «خوشبختانه افرادی که خارج از کشور هستند هیچ دسترسی به اطلاعات و آمار ندارند؛ آمارهای مختلفی می‌دهند و هیچ کدام از آنها اعتبار ندارد».
 
این در حالی است که به رغم گذشت چهل روز از این حوادث هنوز هیچ مرجع رسمی در ایران حاضر نشده است که آماری در این زمینه ارائه کند.
 
ارزیابی‌ها حاکی از این است که آمار کشته‌شدگان در اثر تیراندازی‌های ماموران به حدی بالاست که نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ناچار شده‌اند با خرید زمان، افراد کشته شده را دسته‌بندی کرده و بیشتر آنها را در دسته افراد «عادی»، «عبوری» و «اشرار» جای دهند.
 
ظریفیان در این زمینه به خبرگزاری تسنیم گفته است: «یک تیم مسئول در زمینه رسیدگی به آسیب‌دیدگان حوادث اخیر از مدت‌ها پیش تشکیل شده و وظیفه دارد که تمام آسیب‌دیدگان را جزءبه‌جزء بررسی کند تا کاملاً مشخص شود که آن فرد در چه وضعیتی آسیب دیده است».
+5
رأی دهید
-69

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  لعنت بر دینتون که جانورهایی مثل شما در کرده
  0
  63
  ‌سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  تا کنون کدام حرف راست از دهان اخوندهای امام حسینی خارج شده است که این دفعه ی دوم باشد. هر چی را این ها تکذیب کردند به ضریب 99 درصد مطمئن باشید که حقیقت دارند
  0
  64
  ‌سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  "لطمه شدیدی به اعتبار از پیش مخدوش این خبرگزاری است"، اگر از پیش مخدوش هست پس چرا شما زور میزنین که بگین لطمه خورده؟
  0
  52
  ‌سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران

  آره اروای عمه تون .....فلان فلان شده ها ! کل جهان ،کل کشور ها ، کل خبر گزاری ها ، کافرند و دروغ میگن و اشتباه می کنند و فقط شما راست میگید ، یعنی دوست دارم یه فحش آبدار نصیب .... کنم من الان ! بر ..... از جنس خوک تون لعنت ، امیدوارم بزودی تاوان تمامی ظلمهایی که در حق مردم ایران و ململکت ایران کردید رو پس بدید ، جنایتکارها
  0
  35
  ‌سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  یکی از سه فیلم محبوب من هست enemy at the gates !. jude law واقعا کارشو بلد بود چطور با اشغالگرا برخورد نزدیک از نوع راه دور داشته باشه! تو ایران هم استعداد کم نداریم
  0
  16
  ‌سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.