علی مطهری: برخی به دلیل «منافع اقتصادی‌» مخالف تصویب لوایح پولشویی هستند

 مجمع تشخیص مصلحت نظام حدود یکسال است که دو لایحه مربوط به پولشویی را در دستور کار قرار داده است. رادیو فردا :در حالی‌که برخی نمایندگان مجلس ایران درباره تاخیر در تصویب لوایح «اف‌ای‌تی‌اف» هشدار داده‌اند، محسن مجتهد شبستری، عضو مجمع تشخیص مصلحت از مخالفت اکثریت اعضای این مجمع با این لوایح خبر داده است.
 
علی مطهری، نماینده تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفته است برخی به دلیل «منافع اقتصادی‌» مخالف تصویب لوایح هستند. او گفت برخی دیگر هم می‌گویند در صورت تصویب این لوایح، کار ایران برای دور زدن تحریم‌ها دشوار می‌شود.
 
این نماینده مجلس پیش‌بینی کرده که در نهایت این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب خواهند شد.
 
در حال حاضر دو لایحه پالرمو و سی‌اف‌تی در انتظار تصمیم‌گیری نهایی در مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند. لایحه پالرمو از اواسط مهرماه پارسال در دستور کار مجمع تشخیص قرار دارد و لایحه سی‌اف‌تی نیز از اوایل مهرماه سال گذشته به مجمع تشخیص ارجاع داده شده است.
 
فاطمه حسینی، نماینده تهران، هم روز یکشنبه اول دی‌ماه در نطق میان‌دستور خود هشدار داد که در صورت عدم تصویب این لوایح، «بیم آن می‌رود تا ماه‌های آینده روند معاملات بانکی ایران با جهان قطع شود».
 
قاسم میرزایی‌نکو، دیگر نماینده تهران، نیز گفته است اگر این لوایح تصویب نشود، «به لیست سیاه می‌رویم و این یعنی از کل کشورهای جهان تنها ما و کره شمالی در لیست سیاه خواهیم بود».
 
این نماینده مجلس گفته است «دولت پنهان» برای اینکه دولت روحانی را تحت فشار قرار دهد، می‌گوید این لوایح الان تصویب نشود، چون می‌خواهد «عواید ناشی از حل مسئله به جیب خودش برود».
 
عبارت «دولت پنهان» به طور معمول برای توصیف فعالیت‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دیگر نهادهای اقتصادی کلان زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی به کار برده می‌شود.
 
با وجود این هشدارها، محسن مجتهد شبستری، عضو مجمع تشخیص مصلحت ایران گفته است لوایح «اف‌ای‌تی‌اف» در «کمیسیون‌های تخصصی» مجمع تشخیص در حال بررسی است ولی «اکثر اعضای مجمع تشخیص» با تصویب این لوایح موافق نیستند.
 
محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام روز یکشنبه در توئیتی از برگزاری یک جلسه چهار ساعته با حضور ۱۷ نفر از مقام‌های دولت و مجلس و اعضای مجمع برای بررسی لایحه CFT خبر داد و نوشت «بررسی ادامه دارد». مشخص نیست که چه زمانی مجمع تشخیص مصلحت درباره این لوایح تصمیم می‌گیرد ولی گروه ویژه اقدام مالی، اف‌ای‌تی‌اف که وظیفه دیده‌بانی بر شفافیت مالی در نقل‌وانتقال‌های بانکی بین‌المللی، جلوگیری از پولشویی و تأمین مالی تروریسم را بر عهده دارد، اواخر مهرماه امسال برای ششمین و آخرین بار به ایران مهلت چهارماهه داد تا لوایح مربوط به کنوانسیون‌های پولشویی و تأمین مالی تروریسم را تأیید کند.
 
این مهلت اواخر بهمن‌ماه به پایان می‌رسد.
+1
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  بسیار جالبه! جالبه که این ملاها تا چه حد می توانند خرابکاری کنند
  1
  9
  یکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این علی مطهری هم نان مزخرفات پدرش را می خورد که با دروغ و سالوس از مذهب سراسر جنایت اسلام مدینه ی فاضله ساخته است. منتها چون سیستم دروغ سرائی علی چاخان (دکتر شریعتی) مزخرفات بیشتری برای اغوای ساده اندیشان دارد. مزخرفات او در مقابل مزخرفات علی چاخان در حاشیه قرار گرفت
  3
  12
  دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران
  مطهری و رادیو فردا غلط کردندfatf خیانت به ایران و ایرانیست
  15
  2
  دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. هی میایی کلی گویی میکنی مثل همون آخوندا حرف میزنی...این داره از اف ای تی اف پشتیبانی میکنه ...اف ای تی اف یه سیستم ردگیری پول هست مثل همون بانکهای خارج کمک میکنه اگر کسی خواست به تروریست یا قاچاقچی پول ارسال کنه بتونن رهگیری کنند البته جلو دزدیها رو هم میگیره و در کل به نفع مردم ایران و جهان هست. این بابا ازش طرفداری میکنه بعد اومدی بهش تهمت میزنی؟
  5
  6
  دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. می خواستم دیگر جوابت را ندهم اما نه کینه ای هستم و بعضی از مواقع هم گفتارهایت قشنگ و به نفع هموطنان عزیز ایرانی من هست. اما عزیزم کل این ها نکبت و سر و ته یک کرباسند. یکی با قداره میکُشد و دیگری با پنبه سر می برد. یک بنای سرتاسر موریانه خورده که پر از دزد و جنایتکار و رانت خوار هست با اف ای تی اف درست نمیشود و این یکی دیگر از ماله کشان این بنای موریانه خورده هست
  1
  10
  دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. داداش من اینجا موضوع آخوندا نیست این یه معاهده جهانی هست که دیر یا زود همه باید عضو بشند ربطی هم نداره حکومت چی باشه و دست کی باشه . اگه میخواهی تند بری بای منتظر انقلاب باشی و انقلاب هم از اسمش پیدا هست خیلی چیزا رو نابود میکنه خیلیها میمیرند مخصوصا اینا ثابت نمودند که مثل شاه براحتی نمیذارند برند چون اینا گروه بزرگی هستند شاه یه خانواده بود گذاشت رفت همه رفتن ولی اینا هزاران خانواده هستن و مطمئن باش صدها هزار نفر رو میکشند کشور ویرانه ای مثل سوریه میشه پس بهتره کسی حرف درست زد قبول کنی حتی اگر دشمنت باشه. آیا تو اگه دشمنت بگه 2 در 2 میشه 4 لج میکنی میگی میشه 5؟
  0
  7
  دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. عزیزم من در این ها مصلح نمی بینم. حتی ان هائیکه دو تا حرف خوب میزنند طرفدار اجنبی و فرهنگ نکبتبار عرعری هستند و می خواهند به نحو دیگری عمر این حکومت قرون وسطائی را دراز کنند. عزیزم نمی خواهم دوباره بحث های قدیمی را اغاز کنم اما از سر راس جنبش اسلامی و تمام مفاخر ان ها جنایتکار و برضد ایران هستند و قدیسی در اسلام نیست که دست هایش خونی نباشد!
  1
  12
  دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.