۹ شلیکی که رابطه ایران و آمریکا را وخیم‌تر کرد

انتخاب: عدنان ابو زید در المانیتور نوشت: دولت ترامپ معتقد است که ایران پشت حملات موشکی پیشرفته علیه پایگاه ها و مراکز نظامی مشترک عراق و آمریکا بوده است. در هفته های گذشته شاهد تشدید چنین حملاتی بوده ایم. ظاهرا این حملات توسط گروه های شبه نظامی تحت حمایت ایران انجام شده اند. یکی از مقامات آمریکایی فاش کرد که در طول پنج هفته گذشته نه راکت به سمت محل اسکان سربازان آمریکایی شلیک شده اند.
 
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: مقامات عراقی در تاریخ 12 دسامبر اعلام کردند که دو راکت نزدیک یک پایگاه نظامی در اطراف فرودگاه بین المللی بغداد فرود آمده اند. پایگاه هوایی بلد در شمال بغداد در تاریخ 5 دسامبر مورد هدف دو موشک قرار گرفت. منابع امنیتی معتقدند که یکی از مهم ترین شاخه های شبه نظامی مرتبط با ایران در عراق با نام کتائب حزب الله عامل این حمله بوده است. یک روز قبل نیز پنج موشک به سمت پایگاه نظامی عین الاسد شلیک شده بود. در حال حاضر 5200 نیروی آمریکایی در این مرکز مستقر هستند.
 
در تاریخ 8 نوامبر 17 راکت به پایگاه نظامی قیاره در استان نینوا برخورد کردند. نیروهای امنیتی عاملان تروریستی را متهم به انجام این حمله کرده اند.
 
در تاریخ 17 ژوئیه یک پایگاه نیروهای آمریکایی در شمال بغداد با نام کمپ ناجی مورد اصابت راکت های کاتیوشا قرار گرفت. علاوه بر این، در تاریخ 28 اکتبر تعدادی خمپاره به سمت این مرکز شلیک شد.
 
البته پایگاه های نظامی تنها نقاط هدف قرار گرفته نیستند. در تاریخ 19 ژوئن چندین راکت نزدیک یکی از مراکز حفاری نفت در شهر بصره در جنوب عراق فرود آمدند. در حال حاضر پرسنل شرکت آمریکایی اکسون موبایل در این محل مشغول به کار هستند.
 
یکی از سخنگوهای ستاد فرماندهی مشترک عراق در مصاحبه با خبرگزاری ما گفت: «برخی گروه ها در حال بمباران کمپ های ما در عراق هستند. آن ها به فناوری موشکی دسترسی دارند که برای هدف گیری سایت ها و پایگاه های نظامی طراحی شده است». او اشاره ای به نام این گروه ها نداشت.
 
فادل ابو راغف، تحلیل گر مسائل امنیتی عراق در مصاحبه با ما گفت: «البته حملات علیه این پایگاه ها موضوع جدیدی نیست. به طور ویژه در طول دو ماه گذشته حملاتی توسط گروه ها و شاخه های شبه نظامی مخالف حضور سربازان آمریکایی در عراق پیاده سازی شده اند»
 
او ادامه داد : «حمله به اهداف آمریکایی در برهه زمانی حساسی رخ می دهد. در طول هفته های گذشته شاهد اعتراضات مردمی در ایران و عراق بوده ایم. باید توجه داشته باشیم که ایران دارای نفوذ و هواداران زیادی در عراق است که برای نشان دادن نارضایتی خود نسبت به سیاست های آمریکا به پایگاه های این کشور حمله می کنند». او پیش بینی کرد که در آینده شاهد تشدید این حملات باشیم.
 
نیروهای آمریکایی در چندین پایگاه نظامی در داخل عراق مستقر هستند. در شمال عراق پایگاهی نزدیک شهر سنجار وجود دارد. چندین مرکز نظامی نیز در نواحی الحریر و عرتوش وجود دارند. در نزدیکی مرز ایران نیز دو پایگاه نظامی در شهر حلبچه مستقر هستند. نیروهای آمریکایی در مناطق غربی عراق در پایگاه عین الاسد و پایگاه حنبیه در استان عنبار اسکان دارند. ارتش آمریکا از پایگاه هوایی بلد در استان صلاح الدین برای کنترل عملیات های جنگنده های اف-16 استفاده می کند. ارتش آمریکا همچنین از کمپ تاجی در نزدیکی بغداد برای اهداف آموزشی استفاده می کند. نیروهای آمریکایی برای خدمات اطلاعاتی و فرماندهی در فرودگاه بین المللی بغداد نیز حضور دارند.
 
بسیاری از تحلیلگران سیاسی حملات اخیر علیه منافع آمریکا در عراق را به مشکلات ایران از جمله پرونده هسته ای و تحریم های اقتصادی دولت ترامپ نسبت می دهند. محسن الشامری، کارشنان مسائل عراق و وزیر سابق دولت معتقد است که آمریکا واکنش تندی نسبت به حملات اخیر نشان نخواهد داد. او پیش بینی نمی کند که آمریکایی ها دست به اقدامات نظامی تلافی جویانه بزنند.
 
علی التمینی، کارشناس مسائل حقوق بین الملل معتقد است که دولت های عراق و آمریکا به فکر راه حل های دیپلماتیک و قانونی برای این حملات خواهند بود. او در مصاحبه با ما گفت: «دولت های دو کشور در سال 2008 یک توافق امنیتی را امضا کرده بودند. سربازان آمریکایی بر مبنای این پیمان در عراق حضور دارند. به همین خاطر هر گونه حمله ای علیه پایگاه های آمریکا مطابق با قانون عراق به عنوان یک اقدام تروریستی در نظر گرفته می شود، بدون توجه به آنکه چه عواملی پشت این حملات بوده باشند».
 
او معتقد است که دولت عراق باید عاملان این حملات را مطابق با بند 4 قانون ضد تروریسم کشور تحت پیگرد قرار دهد. او ادامه داد: «عراق همچنین مطابق با بندهای اول، دوم و سوم منشور سازمان ملل متحد می تواند شکایتی علیه کشورهای حامی گروه های تروریستی مطرح کند».
 
ماهر عبد الجوده، تحلیل گر سیاسی مرکز پژوهشی المدائن در مصاحبه با گفت که این حملات در واقع نتیجه تشدید تنش بین تهران و واشنگتن در طول ماه های گذشته هستند. او در این ارتباط گفت : «بغداد در آتش مجادله بین تهران و واشنگتن گرفتار شده است. هدف از حملات اخیر ارسال پیامی صریح به واشنگتن بوده اند».
 
او ادامه داد: «ناتوانی مقامات عراق در شناسایی عوامل حملات ناشی از آشوب سیاسی و امنیتی در کشور است. عراق به یکی از مراکز اصلی مناقشات منطقه ای و نیابتی تبدیل شده است. دولت عراق همچنین توانایی کنترل کردن گروه های شبه نظامی شیعه را ندارد».
 
پیمان امنیتی امضا شده بین بغداد و واشنگتن به حضور سربازان آمریکایی در عراق مشروعیت بخشیده است. رهبران سیاسی و امنیتی عراق برای جلوگیری از حملات بعدی و همچنین اقدامات تلافی جویانه احتمالی علیه ایران باید به فکر راه حلی باشند.
+28
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  حکومت ایران بر اساس "مرگ بر امریکا" شکل گرفته و با تفاهم با امریکا ماهیت و ظاهر اسلامی چپولی خودش را از دست میدهد. امریکا صدام را شکست داد و اخوندها بر اثر سیاست های غلط امریکا، عراق را بلعیدند و حالا هم فاشیست های ایرانی نمی خواهند این لقمه ی چرب هلال شیعی را از دست بدهند
  2
  25
  یکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.