خانم کارشناس: کاج‌های آمریکایی نکاریم، درختان قرآنی بکاریم

برنامه تلویزیونی «ثریا» در شبکه «افق» به موضوع آلودگی هوا اختصاص یافت و همان‌گونه که پیش بینی می‌شد دولت و شهرداری تهران را در این قضیه مقصر دانسته و به موضوعات سیاسی هم گریز زدند. همچنین از زبان کارشناسان خود «کاشت درختان غیر مثمر برای کاهش آلودگی هوا» را مورد انتقاد قرار دادند.
 
متفاوت ترین نظرات در خلال برنامه را خانُمی از قم به عنوان پژوهشگر محیط زیست ابراز کرد تا جایی که درختانی مانند چنار و انواع سوزنی برگ ها را عامل آلودگی هوا دانست و گفت از بنزین ماده ای متصاعد می شود و روی برگ آنها می نشیند و هوا را بیشتر آلوده می کنند.
 
به گزارش عصر ایران، خانم «نرگس مجتهد نجفی»، به این نکته بسنده نکرد و کاشت درختان غیر مثمر را در راستای اجرای موافقت نامه آب و هوایی پاریس دانست و گفت: چون هنوز شورای نگهبان این موافقت نامه را تأیید نکرده اجرای آن ضرورت ندارد. وی حتی افزایش قیمت بنزین را هم در راستای اجرای این توافق نامه دانست و موادی از این توافق را خواند تا نتیجه بگیرد به خاطر اجرای توافق، بنزین گران شده است. این در حالی است که هدف از افزایش قیمت بنزین نگرانی از نیاز به واردات و تحریم های آمریکا و جلوگیری از قاچاق ذکر شده است و تا به حال هیچ کس به پیمان های آب و هوایی و گرمایش زمین ربط نداده بود.
 
وی گفت: بحث گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی با آلودگی هوا متفاوت است و ما باید به آلودگی فکر کنیم نه گرمایش کره زمین چون گرمایش زمین به ما ربطی ندارد.
 
خانم مجتهد نجفی در نفی «گرمایش کره زمین» به سخنان «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا استناد کرد و جالب این که مجری برنامه نام یک رییس جمهوری دیگر آمریکا را هم به عنوان مخالف ذکر کرد: جرج بوش پسر!
 
خانم «مجتهد نجفی» از کاشت درختان غیر مثمربه شدت انتقاد کرد و گفت: این کار در راستای اجرای مفاد پیمان پاریس است و به جای کاج های بی ثمر آمریکایی و درختانی مانند چنار و عرعر باید با الگوی «باغ های قرآنی» درختان مثمر بکاریم.
 
وی گفت: درختان کهور و کنوکارپوس و چمن فایده ندارد و باید درختان قرآنی مانند بادام، توت و مرکبات بکاریم. نکته جالب این که خانم مجتهد نجفی قبلا کاشت درخت زیتون را توصیه می کرد ولی در این برنامه زیتون را وارداتی دانست و رد کرد.
 
وی کاشت درختان غیر مثمر را موجب کم شدن زنبور عسل هم دانست.
 
او از کاشت درخت اکالیپتوس هم پیش از این انتقاد کرده و گفته بود: آب های زیر زمینی را می مکند.
 
سخنان خانم مجتهد نجفی علیه کاشت درختان غیر مثمر در حالی است که به گواه سفرنامه ها و کتب تاریخی تهران به شهر چنار و اقاقیاهای گل دار شهرت داشته و در میان درختان مثمر بیشتر با درختان انار و البته هیچ درختی به اندازه چنار با تهران شناخته نمی شود تا جایی که تهران را چنارستان می خواندند.
 
درباره درخت چنار گفته می شود این درخت «مرگ» ندارد و اگر عوامل غیر طبیعی مانع نشود عمر چند هزار ساله هم دارند و خیابان ولی عصر با طول ۲۶ کیلومتر با چنارهای آن شناخته می شوند هر چند به خاطر ساخت برج ها و نیاز به نور خمیده شده اند یا بلوار کشاورز که با نارون ها زیبا شده و هر دو هم غیر مثمرند.
 
خانم پژوهشگر شبکه افق در حالی سوزنی برگ ها یا کاج ها را وارداتی و غیر مثمر و آلاینده توصیف کرد که نام «کاج تهران» نشان می دهد کاملا بومی است و همچنین در خراسان کاج های زیبای مشهدی یا مشعلی و به همراه سرو نقره‌ای پوشش های گیاهی گسترده‌ای را انجام می دهند و نیاز چندانی به آب ندارند و از آفات نیز به دورند.
 
فرض ایشان در اشاره به باغ های قرآنی بی توجهی به اقتضائات جغرافیایی در هر منطقه است کما این که می توان پرسید آیا این ایده ها در مؤسسه خودشان در قم قابل اجراست یا باید متناسب با آب و هوا درختان را انتخاب کرد؟
+6
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Afshin51 - کلن، آلمان

  کاجهای آمریکایی کاشتن اشتباه است ،چاره در بریدن بن و ریشه شما و رهبر و همراهانت هست تا بتوان محیط قابل تنفس و زیست مناسبی برای ایران و جهان فراهم آورد .
  3
  38
  دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  رباره درخت چنار گفته می شود این درخت «مرگ» ندارد و اگر عوامل غیر طبیعی مانع نشود عمر چند هزار ساله هم دارند و خیابان ولی عصر با طول ۲۶ کیلومتر با چنارهای آن شناخته می شوند هر چند به خاطر ساخت برج ها و نیاز به نور خمیده شده اند یا بلوار کشاورز که با نارون ها زیبا شده و هر دو هم غیر مثمرند. !!! البته باید یاداوری میکردین که تمامی این درخت های زیبای خیابان ولیعهد رو همه بریدین و قطع کردین !! این رو تابستون سال پیش با چشم خودم زمانی که رفته بودم ایران دیدم
  3
  17
  دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  این حاجیه خانم میگوید ما زمین های بر بار و مستعد داریم و فقط نیاز ما به درختان تنومند برای کاشت در ان زمینها هست . بقرار طلاع افراد زیادی برای کاشت درخت در زمین های مناسب ایشان اعلام امادگی کرده اند. و هو برکت الله
  1
  19
  دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  یعنی بینید .....چه کتاب شر و ور و دری وری هست که توش بین درختها هم تبعیض قائل میشه! درختان قرانی داریم و درختان غیر قرانی! 😂😂
  3
  14
  دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  کاش یکی پیدا میشد یک صندوق بطری ساخت مملکت با شما هدیه میداد یا میکاشت تا اینقدر چرند نگی
  1
  11
  دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  حسنلو - باکو، آذربایجان
  کلا خاصیت این حزب الهی ها یه بو گندو مخصوصا شیعه هایه الدنگشون اظهارنظرهای مزخرف و چرت و پرت و خنده داره و اینکه بگن تو هر زمینه ایی دین نکبتی شون یه شکری خورده جالبه که به حرف امثال ترامپ و جورج بوشم استناد میکنن بعد اگه بگی همین ترامپ و جورج بوش دین شمارو مظهر شر و کثافت در دنیا میدونه میگن نه ما اینارو قبول نداریم که غلکرده کلا تشیع مخصوصا پر از مزخرفات و تناقضات و کثافاته
  0
  5
  ‌سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.