نتایج یک نظرسنجی درباره اعتراضات آبان؛ تنها ۱۵ درصد از شرایط کشور رضایت دارند

 ۵۴ درصد از پاسخگویان معتقدند اعتراضات در آینده تداوم خواهد یافت.  رادیو فردا :بر اساس نتایج یک نظرسنجی درباره اعتراضات آبان، رضایت از شرایط کشور در شهر تهران ۱۵ درصد است و ۵۴ درصد از پاسخگویان معتقدند اعتراضات در آینده ادامه خواهد یافت.
 
عباس عبدی، فعال سیاسی و مدیر سابقه موسسه نظرسنجی آینده، در تلگرام خود بخش‌هایی از نتایج اولین نظرسنجی درباره اعتراضات آبان را که از سوی موسسه نظرسنجی ایسپا انجام شده است، منتشر کرد.
 
بر اساس این نظرسنجی، رضایت از شرایط کشور در شهر تهران حدود ۱۵ درصد است که نسبت به سال ۹۶، حدودا نصف شده است.
 
همچنین ۵۲ درصد از پاسخگویان معتقدند شرایط بدتر خواهد شد، ۱۶ درصد ارزیابی مثبتی از آینده دارند و بقیه گفته‌اند، وضعیت فرقی نخواهد کرد یا اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند.
 
بر اساس این گزارش، ۵۴ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقدند که اعتراضات در آینده تداوم خواهد یافت و ۲۹ درصد مردم معتقدند که ادامه نخواهد یافت.
 
۷۴.۸ شرکت‌کنندگان در یک نظرسنجی که بعد از اعتراضات دی‌ ماه ۹۶ برگزار شده بود، گفته بودند از شرایط کشور ناراضی هستند.
 
همچنین ۴۱ درصد افرادی که در این نظرسنجی از وضعیت موجود کشور ناراضی هستند، گفته‌ بودند تمایل دارند در تجمعات اعتراضی شرکت کنند.
 
بر اساس نوشته آقای عبدی، حدود ۷۵ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی معترضان آبان ماه را صاحب حق می‌دانند که این رقم برای جوانان ۸۴ درصد و برای افراد دارای تحصیلات بالا ۸۵ درصد است.
 
در حالی که ۴۱ درصد از پاسخگویان معتقدند این اعتراضات مقامات جمهوری اسلامی را مجبور به اصلاح سیاست‌ها می‌کند، ۴۹ درصد مخالف این گزاره هستند.
 
آقای عبدی چنین نتیجه گیری کرده که این دیدگاه «ناشی از استیصال مردم است» و در حالی که «اکثریت قاطع اعتراض را حق مردم می‌دانند ولی این شیوه را منتبج به نتیجه نمی‌دانند».
 
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) که این نظرسنجی را انجام داده روز ۲۷ آذر نشست بررسی منطق اجتماعی اعتراضات آبان را برگزار کرده بود.
 
شرکت‌کنندگان در این نشست نسبت به نزدیک شدن فاصله زمانی اعتراضات، عبور مردم از مرحله نارضایتی به نفرت و حرکت‌های خشونت‌آمیز در اعتراضات هشدار دادند.
 
در همین حال به نوشته آقای عبدی، بر اساس نتایج این نظرسنجی، گرانی بنزین عامل اصلی اعتراضات آبان نبود، و تنها شش درصد از مردم در برابر این پرسش که از چه چیزی نگران هستند، به گرانی بنزین اشاره کرده‌اند.
 
۸۵ درصد پاسخگویان در برابر این پرسش نگرانی خود را مسائل کلان اقتصادی، فقدان اشتغال و نیز ناامیدی از آینده ذکر کرده‌اند.
 
مقامات جمهوری اسلامی هنوز گزارشی از شهرهای درگیر در اعتراضات آبان‌ ماه و تعداد افراد کشته و بازداشت شده منتشر نکرده‌اند. این اعتراضات از لحاظ تعداد شهرهای درگیر و حجم درگیری‌ها، گسترده‌ترین اعتراضات در ۴۰ سال گذشته بوده است.
+7
رأی دهید
-12

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.