انار چه فایده‌ای دارد؟

دانه‌های جواهر مانند انار، خوشمزه ، آبدار، مملو از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هستند. اما دیگر فواید این میوه چیست؟
 
انار، این میوه گرد با پوست سختش که وقتی آن را پوست می‌گیرد با دانه‌های جواهرمانندش رو‌به‌رو می‌شود، میوه پرطرفداری است.
 
میوه‌ای که بیشتر ایرانی‌ها، آن را شب یلدا می‌خورند.
 
هنگام خرید انار، آن‌هایی را انتخاب کنید که پوستشان سالم و براق باشد. هر قدر انار سنگین‌تر باشند یعنی آبدارتر است.
فواید غذایی انار
انار سرشار از فیبرها و مواد معدنی مانند کلسیم ، پتاسیم ، آهن و همچنین ویتامین های A ، C و برخی ویتامین‌های B است.
 
بیشترین فواید انار مدیون دو ترکیب موجود در آن - پونیکالاجین و اسید پونیکئیک - است. انار سه برابر شراب قرمز و چای سبز خصوصیت آنتی اکسیدانی دارد.
آیا مصرف انار می‌تواند سلامت استخوان را بهبود بخشد؟
آزمایشات روی موش‌ها نشان داده است که مصرف انار در پیشگیری از آسیب‌های استخوانی مفید است، اما این آزمایشات هنوز روی انسان انجام نشده است.
آیا مصرف انار می تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد؟
بنابر تحقیقات مجله تغذیه و متابولیسم، محتوای آنتی اکسیدانی انار و آب انار ممکن است باعث تقویت استقامت و عملکرد هوازی در ورزشکاران شود. طی این تحقیق ۵۰۰ میلی لیتر آب انار به مدت ۱۵ روز توسط ورزشکاران مصرف شد. تحقیقی دیگر نیز نشان داد که مصرف انار۳۰ دقیقه قبل از ورزش‌های پرتحرک، عملکرد ورزشکاران را بهبود می بخشد.
آیا انار اثرات ضد التهاب دارد؟
درباره خواص ضد التهاب در انار تحقیقاتی صورت گرفته است که نشان می‌دهد مصرف انارممکن است به جلوگیری از التهاب در روده کمک کند. تحقیقاتی نیز درباره تاثیر اسید پونیک (که در روغن دانه انار وجود دارد) روی سلول‌های سرطانی انجام شده است .
 
همچنین مقاله‌ای در مجله تحقیقات علوم پزشکی از یک آزمایش کوچک خبر داد که در آن بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ هر روز آب انار مصرف می‌کردند و بعد از ۱۲ هفته علایم التهاب در خون آنها کاهش یافت. با وجود همه این مطالعات امیدوار کننده، هنوز نمی‌توان به طور قطع ادعا کرد که انار اثرات ضد التهاب دارد.
آیا انار خطر بیماری‌های قلبی و فشار خون را کاهش می‌دهد؟
در سال ۲۰۱۳ تحقیقی انجام شد و طی آن تاثیر مصرف روزانه ۱۵۰ میلی لیتر آب انار به مدت دو هفته روی بیماران مبتلا به فشار خون مورد ارزیابی قرار گرفت و نتیجه نشان داد که آب انار ممکن است باعث کاهش فشار خون شود.
تحقیق دیگری در سال ۲۰۰۵ نشان داد که نوشیدن آب انار ممکن است حرکت جریان خون به سمت قلب را در بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب بهبود بخشد. اما همانطور که نظام خدمات درمانی بریتانیا خاطرنشان می‌کند این میزان تحقیقات و آزمایشات هنوز به حدی نیست که به اعلام نتیجه قطعی و نهایی در این مورد منجر شود.
آیا انارباعث تقویت حافظه می‌شود؟
تحقیقات در مورد تأثیر انار و آب انار بر بهبود عملکرد ‌ذهن هنوز مراحل اولیه خود را سپری می‌کنند. در یک آزمایش کوچک از شرکت کنندگان میانسال خواسته شد روزانه دو دهم لیتر آب انار بنوشند. نتیجه این که پس از چهار هفته توانایی‌های کلامی و بینایی آنها بهبود پیدا کرد. تحقیقات دیگر نشان داد که آب انار ممکن است روی ذهن موش‌ها نیز تاثیر مثبت بگذارد.اما همچنان برای اثبات تاثیر انار و آب انار بر تقویت حافظه تحقیقات و مطالعات بیشتری نیاز است.
آیا مصرف انار با دیگر دارو ها تداخل دارد ؟
گزارش‌هایی در مورد تداخل دارویی انار و آب انار با برخی داروها، از جمله داروهای مربوط به فشار خون بالا و استاتین وجود دارد. اگر این داروها را مصرف می‌کنید ، قبل از مصرف انار یا آب انار این موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.
+15
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.