نوشدارو پس از مرگ سهراب :جهانگیری پس از مرگ دو نوجوان کولبر دستور رسیدگی به معیشت خانواده‌ آنها را داد

تشییع فرهاد خسروی با شعارهای سیاسی همراه بود. بی بی سی :اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران، دستور داده است تا به وضعیت رفاهی خانواده خسروی در استان کردستان ایران رسیدگی شود.
 
دستور آقای جهانگیری پس از آن صادر شده که آزاد خسروی و فرهاد خسروی، دو فرزند نوجوان این خانواده که کولبری می‌کردند، در پی سقوط بهمن در کوهستان‌های مرزی ایران کشته شدند.
 
آقای جهانگیری از استاندار کردستان خواسته است تا "سریعا برای رسیدگی به وضعیت معیشتی این خانواده نجیب اقدام کند و نتیجه را به اطلاع افکار عمومی برساند."
 
مرگ دو برادر کولبر نوجوان همدردی‌ها و واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشته است و تشییع یکی از آنان با شعارهای سیاسی همراه بود.
 
برخی هنگام تشییع فرهاد خسروی، نوجوان ۱۴ ساله‌، به طور نمادین تکه‌های نان در دست داشتند.
 
جنازه فرهاد خسروی پس از چند روز و با حضور ده‌ها داوطلب در عملیات جستجو پیدا شد.
 
کولبرنیوز، که در شبکه‌های اجتماعی اخبار مربوط به کولبران را پوشش می‌دهد، از قول منابع محلی نوشته است: "کت فرهاد بر روی جسد آزاد برادرش بوده و جسد خودش در انتهای مسیر یافت شد. مسافت کمی مانده بود تا به جاده و شهر مریوان برسد، گویا فرهاد به دنبال کمک به آنجا رفته بود."
 
به گزارش ایرنا اسحاق جهانگیری در حاشیه دستورش به استاندار کردستان نوشته: " مرگ جانگداز فرهاد و آزاد خسروی دو برادر نوجوان کُرد، ذهن همه مسئولان و وجدان عمومی جامعه را سخت مثاتر کرده است."
 
آقای جهانگیری درگذشت این دو را به " به خانواده زحمتکش و داغدار آنان و مردم شریف مریوان" تسلیت گفته است.
جنازه فرهاد خسروی با حضور ده‌ها داوطلب در عملیات جستجو پیدا شد روز جمعه در تشییع فرهاد خسروی در مریوان مردم شعار می‌دادند "جگرمان سوخت، برای نان شهید دادیم".
 
یکی دیگر از شعارهای آنان "مرگ بر دیکتاتور" بود.
 
همه ساله ده‌ها کولبر در کوهستان‌های مرزی ایران در حوادث طبیعی و یا به ضرب گلوله ماموران امنیتی کشته یا زخمی می‌شوند.
 
شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید به جز مصدومان و درگذشتگان حوادث طبیعی تنها در یک ماه اخیر ۶ کولبر و کاسبکار با تیراندازی ماموران کشته و ۵ نفر هم با گلوله زخمی شده‌اند.
واکنش و انتقادها
انتشار خبر و تصاویر مربوط به مرگ و تشییع جنازه فرهاد خسروی و آزاد خسروی موجی از همدردی با خانواده آنها و همچنین انتقاد از مقام‌های حکومت را به دنبال داشته است.
 
در همین رابطه تلخی این اتفاق برای این دو برادر به حدی بود که با منتشر شدن عکسی از پیکر فرهاد خسروی موجی از انتقاد در شبکه‌های اجتماعی براه افتاد؛ شرایط بد کولبران، وضعیت نابسمان اقتصادی و کم بود شغل در مناطق کردنشین و غم نان از اصلی ترین زوایای بحث بین کاربران بود. بسیاری نام #فرهاد_خسروی را هشتگ کردند و نوشتند #نه_به_کولبری.
 
کاربری در توییتر نوشته: " هفده ساله هم کودکه. دو کودک تو برف کشته شدن، به قتل رسیدن. خشونت ماجرا هنوز اونقدری نیست که کسی ماجرا رو به اعمال داعش تشبیه کنه؟"
 
یکی دیگر هم گفته: "در مملکتی که سپاه اسکله و فرودگاه اختصاصی برای قاچاق داره، اشاره به قاچاق بودن کولبری، نادیده‌انگاری واقعیت‌هاست."
 
نوید محمدزاده، بازیگر سینمای ایران در اینستاگرامش نوشت: بابا برای نان جان داد، حالا فرزند برای نان جان داد.
 
و امیر جعفری دیگر بازیگر سینمای ایران به غمی که از کردستان تا خوزستان را در آستانه شب یلدا فرا گرفته است در اینستاگرامش نوشته: " ... سخت و صدای با گلوله پاسخ داده شده به مردم است، درد جامعه و بار بی عدالتی و سو مدیریتی‌ست."
+9
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  با یک گل بهار نمیشود و تمام این کارها نمایشی هست
  0
  10
  شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.