مجلس عوام بریتانیا طرح برگزیت دولت بوریس جانسون را تایید کرد

دویچه وله :پارلمان بریتانیا پس از ماه‌ها مشاجره بالاخره طرح دولت برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موسوم به "برگزیت" را به تصویب رساند. انتقادهای اپوزیسیون به گوش کسی نرسید.
 
روز جمعه، ۲۹ آذر (۲۰ دسامبر) مجلس عوام بریتانیا طرح بوریس جانسون، نخست‌وزیر این کشور را با ۳۵۸ رای موافق در برابر ۲۳۴ رای مخالف تصویب کرد.
 
به این ترتیب، راه برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در پایان ژانویه ۲۰۲۰ هموار شده است. نمایندگان پارلمان پس از تصویب طرح برگزیت تعطیلات سال نوی خود را آغاز کردند. انتظار می‌رود که این طرح تمامی مراحل قانونی را تا ۲۳ ژانویه پشت سر بگذارد و به مرحله اجرا برسد.
 
در انتخابات پارلمانی هفته گذشته، حزب محافظه‌کار بریتانیا به رهبری جانسون اکثریت مطلق را به‌دست آورد و هم‌اکنون ۸۰ کرسی از رقبای سیاسی خود بیشتر دارد.
 
نخست‌وزیر پیشین، ترزا می، طرح برگزیت را سه بار به پارلمان فرستاد اما هر بار با مخالفت اکثریت نمایندگان روبرو شد.
مغایر توافق با اتحادیه اروپا
لایحه تصویب‌شده حاوی تفاوت‌هایی با توافقی است که جانسون با اتحادیه اروپا امضا کرده است. او با اتکا به اکثریت مطلقی که حزب محافظه کار در مجلس به دست آورده برخی از مواد "نامطلوب" در توافق یادشده، از جمله پایبندی بریتانیا به استاندارهای اتحادیه در زمینه حقوق کار را حذف کرده است.
 
علاوه بر این، کمک‌های انسانی به پناهجویان نابالغ که در توافقنامه بود، در طرح برگزیت دولت قید نشده است.
 
جرمی کوربین، رهبر حزب سوسیال دموکرات کار، در این راستا گفت: «نخست‌وزیر باید خجالت بکشد!"
 
جانسون تاکید کرد که دولت بریتانیا در آینده به این دو موضوع هم اهمیت می‌دهد اما تاکید بر آنها در طرح برگزیت ضرورتی نداشته است.
+1
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.