ناگفته‌ها از زنانی که در زندان اهواز گروگان‌اند

 نمایی از زندان اهواز رادیو فردا ،احسان مهرابی
سپیده قلیان، فعال مدنی، در توئیت‌هایی از زندانی بودن برخی از زنان اهل سنت در زندان اهواز خبر داده که، به گفته او، «تنها به دلیل اتهاماتی که به بستگان و یا همسران‌شان نسبت داده می‌شود، در بازداشت هستند».
 
او همچنین از «شکنجه» این زنان برای تن دادن به اعترافات اجباری خبر داده است.
 
به گفته فعالان حقوق بشر، برای این زنان یک پرونده تشکیل شده است، اما آنان را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد.
 
برخی از زنان به دلیل این‌که اقوام‌شان در حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز نقش داشته‌اند، بازداشت شده‌اند. برخی از آنان به دلیل این‌که همسران‌شان در سوریه و در همراهی نیروهای مخالف بشار اسد کشته شده‌اند، پس از بازگشت به ایران بازداشت شده‌اند. برخی از این زنان نیز به دلیل فعالیت‌های خود در شبکه‌های اجتماعی اهل سنت بازداشت شده‌اند.
 
الهه درویشی، ۱۹ ساله، یکی از این زنان است که به دلیل نقش داشتن همسرش در حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز بازداشت شده است.
 
با وجود ادعای کشته شدن حسن درویشی توسط وزارت اطلاعات، همسر وی همچنان در بازداشت است. او در زمان بازداشت حامله بود و فرزندش نیز در زندان به دنیا آمده است.
 
وب‌سایت‌های نزدیک به سپاه پاسداران همچنین از کشته شدن ایاد منصوری، فؤاد منصوری، احمد منصوری و جواد سواری خبر داده و عکس‌هایی از اجساد آن‌ها را نیز منتشر کرده بودند.
 
در همین حال، معصومه سعیداوی ۴۸ ساله و سوسن سعیداوی ۴۵ ساله نیز به واسطه نسبت فامیلی با ایاد، فؤاد و احمد منصوری بازداشت هستند.
 
خلود سبهانی، ۲۰ ساله از اهالی سوسنگرد، قبل از حمله به رژه نیروهای مسلح بازداشت شده بود.
 
سپیده قلیان از زهرا حسینی ۲۴ ساله نام برده که از آبان سال ۹۷ در بازداشت موقت به سر می‌برد. به گفته سپیده قلیان، خانم حسینی توسط نیروهای وزارت اطلاعات به منظور تحت فشار قرار دادن همسرش بازداشت شده است.
زهرا حسینی توسط نیروهای وزارت اطلاعات به منظور تحت فشار قرار دادن همسرش که متهم به ارتباط با داعش است، بازداشت شده. همسر زهرا حسینی متهم به ارتباط با گروه حکومت اسلامی موسوم به «داعش» است.
 
این در حالی است که به گفته کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، وضعیت شوهر خانم حسینی نامشخص است. مقامات امنیتی مدعی‌اند او مفقود شده، اما برخی دوستانش معتقدند که او در بازداشت است.
 
همچنین برخی از دوستان همسرش نیز یک روز پس از مفقود شدن او بازداشت شده‌اند.
 
برخی از زنان زندانی از زنان اهل سنت هستند. حکومت جمهوری اسلامی آنان را «زنان داعشی» می‌خواند. با این حال فعالان حقوق بشر می‌گویند که آنان به دلیل فعالیت اعتقادی خود و عضویت در گروه‌های فضای مجازی اهل سنت بازداشت شده‌اند.
 
مریم حمادی ۲۳ ساله و فاطمه تونیت‌زاده، مادر او، از جمله این زنان هستند.
 
در این میان برخی از زنان نیز همراه با شوهران‌شان به سوریه رفته بودند و پس از بازگشت به ایران بازداشت شدند. پیش از این جزئیاتی درباره وضعیت این زنان منتشر نشده بود و تنها مقامات از بازداشت برخی از آنان خبر داده بودند.
 
از جمله دادستان تهران، ۱۶ اردیبهشت ۹۷، از صدور حکم زندان برای ۱۶ زن «عضو داعش» خبر داده بود که به گفته او، در سوریه «برای اقدامات تروریستی آموزش دیده» و به ایران بازگشته بودند.
 
در این میان سکینه صگوری ۳۴ ساله یکی از این زنان زندانی است. مهدی منصوری (اسدی)، همسر او، در سوریه کشته شده است و خانم صگوری پس از کشته شدن همسرش به اهواز برگشت و بازداشت شد. او با وثیقه آزاد شده بود، اما پس از حمله به رژه نیروهای مسلح بار دیگر بازداشت شد.
+12
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان
  حکومت داعشیعه تازی تروریست وحشی بدوی علی پرست با همه کثافت و زباله بودنش این را درست گفته . این جانداران دو پا از نوع خودش هستن ولی سلفی وهابی تروریست .
  0
  8
  جمعه ۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.