آمریکا قاضی صلواتی و قاضی مقیسه را تحریم کرد

 از راست به چپ: ابوالقاسم صلواتی و محمد ناصر مقیسه رادیو فردا :وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۲۸ آذر دو قاضی ایرانی را به اتهام دست داشتن در مجازات مردم ایران و شهروندان دو تابعیتی در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.
 
قاضی ابوالقاسم صلواتی و محمد ناصر مقیسه که در این فهرست قرار گرفته‌اند متهم هستند که با ریاست محاکمه‌های نمایشی رژیم جمهوری اسلامی عدالت را منحرف کرده‌اند، محاکمه‌هایی که در آنها روزنامه‌نگاران، وکلا، فعالان سیاسی و اعضای اقلیت‌های قومی و مذهبی به خاطر حق ابراز آزادی بیان و تشکیل اجتماعات، مجازات و به زندان‌های دراز مدت، شلاق و حتی اعدام محکوم شده‌اند».
 
بر اساس تحریم یاد شده، تمام دارایی‌های این دو قاضی ضبط خواهد شد و شهروندان آمریکایی حق ندارند که با آنها معامله‌ داشته باشند.
 
به علاوه اینکه، بانک‌های خارجی که در نقل‌وانتقالات مالی مهم به این قضات کمک کرده‌اند و افرادی که حمایت‌های خاص از آنها می‌کنند از دسترسی به نظام مالی آمریکا محروم خواهند شد یا اموال آنها ضبط می‌شود.
 
مقیسه رئیس شعبه ۲۸ و صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران است.
 
هر دو قاضی تاکنون احکام سنگینی علیه فعالین سیاسی، مدنی و محیط زیست صادر کرده‌اند.
 
اخیرا صدور احکام سنگین زندان علیه فعالان کارگری توسط مقیسه با شگفتی مدافعان حقوق بشر مواجه شد.
 
قاضی صلواتی نیز به صدور احکام سنگین، خصوصا علیه فعالین سیاسی و محیط زیست مشهور است.
 
یکی از این موارد، پرونده جیسون رضائیان خبرنگار ایرانی- آمریکایی روزنامه واشینگتن پست است که سال ۹۳ در تهران بازداشت شد و توسط دادگاهی به رهبری صلواتی به زندان محکوم شد.
 
آقای رضائیان در نهایت همراه گروهی دیگر از شهروندان ایرانی‌- آمریکایی زندانی در ایران، در جریان مبادله با گروهی از زندانیان ایرانی‌تبار در آمریکا، و در روز اجرایی‌شدن توافق اتمی تهران و شش قدرت جهانی، در سال ۱۳۹۵ آزاد شد.
 
اخیرا یک قاضی فدرال آمریکا در حکمی دولت ایران را به پرداخت ۱۸۰ میلیون دلار به رضائیان محکوم کرد. این حکم برای جبران خسارت زندان ۱۸ ماهه وی در ایران صادر شده است.
 
اولین بار نیست که آمریکا مقامات قضایی ایران را تحریم می‌کند. ایالات متحده سال ۹۶ صادق آملی لاریجانی، رئیس وقت قوه قضائیه، و غلامرضا ضیایی، رئیس زندان رجایی شهر را به دلیل نقض حقوق بشر تحریم کرد.
 
بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران مربوط به حقوق بشر است، خصوصا سرکوب شدید اعتراضات آبان امسال با اعتراض آمریکا و اروپا مواجه شده است.
 
ایالات متحده می‌گوید نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران احتمالا بیش از هزار نفر را در این اعتراضات کشته‌اند. کشته شدن ۳۰۸ نفر مورد تایید سازمان عفو بین‌الملل قرار گرفته است.
 
محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، روز پنج‌شنبه، ۲۸ آذر، از صادر شدن کیفرخواست برای «بسیاری از دستگیرشدگان» اعتراضات آبان ماه خبر داد و گفت: «از هفته آینده دادگاه آنان نیز آغاز می‌شود».
 
تنها آمار رسمی اعلام شده درباره تعداد افراد بازداشت‌شده، سخنان حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، است که از بازداشت هفت هزار نفر خبر داده بود.
 
این در حالی است که یک ماه پس از اعتراضات آبان‌ماه، موج بازداشت‌های مرتبط با آن در شهرهای گوناگون همچنان ادامه دارد و فرماندهان نیروی انتظامی استان‌ها همچنان از شناسایی و بازداشت معترضان خبر می‌دهند.
 
براساس گزارش سالانه مربوط به شاخص آزادی بشر در جهان، که روز پنجشنبه منتشر شد، در حالی که ۷۰ کشور در جهان وضعیت حقوق بشر خود را بهبود بخشیده‌اند، ایران در میان ۱۶۲ کشور در جایگاه ۱۵۴ و قعر جدول قرار گرفته است.
+105
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  امریکا بجای تحریم کردن این جنایتکاران انها را از روی نقشه جهان بردارد.
  8
  62
  ‌پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  اگه ممکنه مادر این اشخاص رو هم یه حال کوچک بهشون بدین!
  20
  26
  ‌پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Liberte - ارومیه، ایران

  قیافه هاشونو خوب نگاه کنید. همه چیز هویداست: عقده شدید، خشم و انتاقم جویی و زشتی و بدذاتی.
  1
  28
  ‌پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. ببین یه چیز بگم آمریکای الان آمریکای سی سال قبل و بیست سال قبل نیست که بخواد ماجراجویی دوردنیا کنه چون هزینه زیادی داشته براشون آمریکا میخواد معامله کنه اینطوری هزینه هم دستشون نمیذاره اگه منتظرین آمریکا کاری کنه باید بگم الکی منتظرین تحریمها روبخاطر این کرده که ایران به چاههای نفت عراق مسلط نشه
  7
  8
  ‌پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  من مانده ام که این ها از کدوم ده کوره ای فرار کرده و بعلت خوی جنایت و عقب افتادگی ذهنی اسلامی جولانگاهی پیدا کرده اند و حالا مثلا میخواهند بروند بروکسل یا نیویورک و سرزمین های از ما بهتران که چی بکنند. کسانی که می بایست اطاق و طویله شان در بغل هم باشد حالا دارند در تهران سلطنت میکنند و این دوهزار بار از سرشان زیادتر هست
  0
  18
  ‌پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  والا منهم اگر این شکلی بودم اصلاً منتظر آمریکا نمیشدم، صبح ها که چشمم به آینه میفتاد خودم خودمو تحریم میکردم و از خونه در نمیومدم. بیچاره مردم چه کناهی کردند که این ها سر راهشون سبز بشن؟
  0
  7
  جمعه ۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  قیافه ها آفتاب سوخته شبیه چاروا دارها هست
  1
  4
  جمعه ۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  خبری از مزدوران ساندیس خور(این سایت) نیست؟!؟آیا متحول شدند؟؟یا ترس شناسایی خفه قان گرفتند
  0
  7
  جمعه ۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۵:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  تازه بعد از انهمه اعدام انها را تحریم میکنه! جالبه!
  0
  4
  جمعه ۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.