احضار سفیر کره‌جنوبی در تهران به دلیل «بدهی شش میلیارد دلاری» این کشور

 مشخص نیست که بدهی شش میلیارد دلاری مربوط به چه دوره‌ای از واردات نفت کره جنوبی از ایران است. رادیو فردا :روزنامه‌های کره جنوبی با استناد به اظهارات مقامات رسمی گزارش دادند که ایران سفیر این کشور را به‌خاطر «بدهی شش میلیارد دلاری» از بابت واردات نفت ایران احضار کرده است.
 
روزنامه «شون ایلبو» می‌نویسد ایران «تاسف شدید» خود را از عدم پرداخت بدهی شش میلیارد دلاری کره جنوبی اعلام کرده است.
 
این گزارش می‌افزاید مبلغ مورد اشاره به دو بانک در کره جنوبی واریز شده، اما بانک‌های یاد شده «سال‌هاست» که به خاطر تحریم‌های آمریکا قادر به انتقال این مبلغ به حساب بانک مرکزی ایران نیستند.
 
این گزارش دقیقا مشخص نکرده که بدهی شش میلیارد دلاری مربوط به چه دوره‌ای از واردات نفت کره جنوبی از ایران است.
 
بر اساس آمارهای گمرک کره جنوبی، کل واردات این کشور از ایران در سال گذشته میلادی کمی بیش از چهار میلیارد دلار و در سال جاری حدود ۲.۱ میلیارد دلار بوده است، اما تنها بخشی از این مبلغ می‌تواند مربوط به واردات نفت ایران باشد، چرا که سئول از ابتدای سال ۲۰۱۸ تا ماه مه امسال که خرید نفت ایران را متوقف کرد، کلا ۵۸.۷ میلیون بشکه نفت از ایران دریافت کرده که ارزش آن کمی بیش از چهار میلیارد دلار است.
 
آمریکا ۱۸ اردیبهشت پارسال از برجام خارج شد و تحریم‌های نفتی علیه ایران را از پاییز پارسال به اجرا گذاشت.
 
روزنامه «کره تایمز» نیز روز دوشنبه از قول منابع دولتی، با اشاره به احضار سفیر سئول در تهران، نوشته است مبلغ بدهی حدود هفت تریلیون وون (معادل حدود شش میلیارد دلار) بوده است.
 
بر اساس این گزارش، پالایشگاه‌های این کشور نفت ایران را با ارز ملی کره جنوبی، وون، خریداری ‌کرده‌اند، چون معامله نفت ایران با دلار می‌توانست ناقض تحریم‌های آمریکا باشد، اما بدهی خود را به حساب‌های بانک مرکزی ایران در بانک‌های «صنعت» و «ووری» کره واریز کرده‌اند.
 
این گزارش می‌افزاید این مبلغ به‌خاطر اجتناب دولت سئول از صدور مجوز برای انتقال پول به ایران، مسدود شده و بانک‌های کره‌ای تقریبا هیچ بهره‌ای از بابت نگه داشتن پول ایران پرداخت نمی‌کنند.
 
کره تایمز می‌افزاید درخواست ایران برای تحویل بدهی شش میلیارد دلاری در حالی است که تهران به شدت با مشکلات مالی دست به گریبان است و از طرف دیگر آمریکا از سئول خواسته است که به ائتلاف نظامی تحت رهبری ایالات متحده برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس بپیوندد.
 
کره جنوبی یکی از متحدان اصلی آمریکا است.
+4
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد
  مملکت از فرط فقر و نداشتن سرمایه و معاملات بین المللی حالا به ترتر افتاده ورفته دنباله مطالبه طلب ,ای ننگ بر شما باد
  1
  15
  ‌سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.