هشدار جهانی آمریکا درباره فروش هرگونه الکترود گرافیتی و کک نفتی به ایران

بی بی سی :آمریکا به همه اشخاص حقیقی و حقوقی در دنیا هشدار داده که در صورت انتقال یا صادرات الکترود گرافیتی و کک نفتی به ایران تحریم خواهند شد.
 
وزارت امور خارجه آمریکا دوشنبه (۱۶ دسامبر) طی بیانیه ای اعلام کرد که این مواد در صنعت فولاد ایران کاربرد اساسی دارد؛ صنعتی که تحت تحریم های آمریکا قرار دارد.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در ماه مه سال ۲۰۱۸ میلادی با صدور فرمانی صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران را تحریم کرد. او در عین حال ابراز امیدواری کرد که روزی با رهبران ایران پشت میز مذاکره بنشیند.
 
علت هشدار جهانی تازه درباره صادرات الکترود گرافیتی و کک نفتی (Petroleum coke) به ایران مشخص نیست.
 
بیانیه وزارت امور خارجه تاکید کرده است حتی اگر مواد یادشده به صنعت فولاد ایران منتقل نشوند باز هم امکان تحریم شدن از سوی آمریکا وجود دارد.
 
کک نفتی یکی از محصولات حاصل از پالایش نفت خام است که در صنایع مختلف از جمله فولاد کاربرد دارد. الکترود گرافیتی نیز یکی از مهمترین موادیست که در تولید فولاد از آن استفاده می شود که فقدانش می تواند خط تولید را از کار بیندازد.
 
صنعت فولاد ایران در ظرف سال های اخیر رشد قابل ملاحظه ای داشته به طوری که بیش از یک سوم فولاد ایران برای بازار خارجی تولید می‌ شود.
 
این صنعت در عین حال شاهد اعتراضات کارگری جدی بوده است که در مواردی از تاخیر در پرداخت دستمزدهای خود ناراضی بوده اند.
 
دادگاه انقلاب اهواز چند ماه پیش حداقل ۴۱ نفر از کارگران گروه ملی فولاد اهواز را به اتهام شرکت در اعتراضات پاییز سال گذشته احضار کرد.
 
آمریکا در ماه نوامبر امسال بخش عمران اقتصاد ایران را هم به فهرست تحریم‌های اقتصادی و تجاری خود افزود.
 
استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا، اخیرا یک چنین تحریم هایی را جایگزین جنگ احتمالی خواند و گفت که اگر ایران تمام شرایط آمریکا را بپذیرد واشنگتن این تحریم‌ها را لغو خواهد کرد.
+35
رأی دهید
-11

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.