دبیرکل اتحادیه عرب: ایران مسئول وقایع خشونت‌آمیز در منطقه است

دویچه وله :احمد ابوالغیظ گفت که ایران بیش از هر زمان دیگر ثبات در خاورمیانه و صلح جهانی را مورد تهدید قرار می‌دهد. او ایران را مسئول وقایع خشونت‌آمیز در منطقه خواند. قطر نیز خواستار انجام مذاکراتی برای رفع خشونت در منطقه شده است.
 
احمد ابوالغیظ، دبیرکل اتحادیه عرب، از ایران به عنوان "کشور مسئول در بی‌ثباتی منطقه" نام برد. 
 
به گزارش روزنامه اسرائیلی "هیوم" احمد ابوالغیظ روز دوشنبه ۲۵ آذر (۱۶ دسامبر) به رسانه‌های عربی گفت: «ایران اکنون بیش از هر زمان دیگر خاور میانه را تهدید می‌کند و به طور کلی صلح در جهان را به خطر می‌اندازد.»
 
دبیرکل اتحادیه عرب ایران را مسئول تمام رویدادهای خشونت‌آمیز در منطقه خواند. او گفت که ایران در وقایع خشونت‌بار در عراق، یمن، سوریه و لبنان مقصر است.
 
احمد ابوالغیظ روز دوشنبه خاطر نشان کرد که ایران به دلیل "آرمان‌های مخرب" خود منطقه‌ و جهان را مورد تهدید قرار داده است.
 
دبیرکل اتحادیه عرب بر ضرورت اتحاد کشورهای عربی تاکید کرد و گفت که این کشورها باید "برای مقابله با چالش‌ها و تهدیدات ناشی از تهران متحد شوند". او همچنین خاطر نشان کرد که اتحادیه عرب در گذشته نیز تصمیماتی را برای جلوگیری از تهدیدات ایران اتخاذ کرده است.
 
ابوالغیظ گفت: «کشورهای عضو اتحادیه عرب به اقدامات خود برای جلوگیری از جاه‌طلبی‌های منطقه‌ای تهران و خطرات آن‌ها برای ‌ثبات کشورهای عربی ادامه خواهد داد.»
میانجیگری قطر در حل اختلافات در منطقه
محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر خواستار انجام مذاکرات برای رفع خشونت در منطقه شد و در عین حال تاکید کرد که هرگونه میانجیگری میان ایران و آمریکا را تکذیب می‌کند. او گفت: «ما هرگز میانجی میان ایران و آمریکا نیستیم اما می‌خواهیم که متحدان و همسایگان ما از طریق گفت‌وگو تنش‌ها را کاهش دهند.»
 
حمد بن عبدالرحمن آل ثانی با اشاره به این که ایران در همسایگی کشورهای عربی است، تصریح کرد که با وجود اختلافات با ایران باید زمینه مذاکرات با این کشور فراهم شود.
 
وزیر خارجه قطر گفت که ایران در همسایگی کشورش قرار دارد و به همین دلیل نمی‌توان منکر این واقعیت شد. او یادآور شد: «درست است که ما با سیاست‌های ایران در منطقه اختلاف نظر داریم اما با آن‌ها گفت‌وگو می‌کنیم هنوز هم معتقدیم که مذاکره بهترین راه برای رسیدن به توافق است.»
 
حمد بن عبدالرحمن آل ثانی تاکید کرد که به همین دلیل قطر ایران و آمریکا را به گفت‌و‌گو تشویق می‌کند. او در عین حال میانجیگری کشورش برای حل اختلافات میان ایران و آمریکا را رد کرد و گفت: «هرگز میانجی میان ایران و آمریکا نیستیم اما می‌خواهیم که متحدان و همسایگان ما از طریق گفت‌وگو تنش‌ها را کاهش دهند.» 
تلاش برای بهبود روابط با اسرائیل
به گزارش روزنامه هیوم در ماه دسامبر مقامات ارشد سیاسی اسرائیل در اورشلیم (بیت‌المقدس) اظهار داشته‌اند که این کشور در تلاش است تا با چهار کشور عربی که در حال حاضر روابط دیپلماتیک با اسرائیل ندارند، توافق‌نامه عدم تجاوز امضا کند.
 
این مقامات در این ارتباط از کشورهای عمان، امارات متحده عربی، بحرین و مراکش نام برده‌اند. همه این کشورها عضو اتحادیه عرب هستند.
 
چنین توافقی می‌تواند گامی در جهت بهبود روابط میان این کشورها و اسرائیل محسوب شود.
 
هیچ کدام از کشورهای یاد شده تا به حال گزارش رسانه‌ها در باره تلاش‌در بهبود روابط با اسرائیل را تکذیب نکرده‌اند.
+23
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  ایران نه. حکومت آخوندی غیر مردمی تروریست شیعی مسئول است
  3
  11
  ‌سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.