روایت تکان‌دهنده سپیده قلیان از شکنجه یک زن عرب ایرانی در زندان سپیدار اهواز

صدای آمریکا :سپیده قلیان، فعال مدنی که در حال حاضر با تودیع وثیقه به طور موقت آزاد شده، در یک رشته توئیت از شکنجه یک زن عرب ایرانی در زندان سپیدار اهواز نوشته است.
 
این فعال مدنی در توئیتر خود از یک زندانی زن عرب ایران به نام زهرا حسینی نام برده است که به گفته او آبان ۹۷ توسط ماموران اطلاعات اهواز بازداشت و مدت ۵ ماه را در سلول‌های بازداشتگاه اطلاعات نگهداری شده و برای گرفتن اعتراف اجباری از سوی بازجوهای پرونده‌اش مورد شکنجه قرار گرفته است.
 
سپیده قلیان، که از زهرا حسینی به عنوان «خواهر عربم» یاد کرده، می‌‎گوید اولین بار او را با دست و پای کبود وقتی که هر دو آنها برای انگشت نگاری به زندان سپیدار اهواز منتقل می‌شدند دیده است.
به گفته این فعال مدنی با آن که در تمام دوران بازداشت چشم‌بند داشته است، اما صداهایی که در دوران بازجویی می‎شنیده از هزار تصویر «گویاتر و زنده‌تر» بوده و هیچ آزاری بالاتر از آن نبوده است.
 
او می‌گوید در اولین روزی که مورد بازجویی قرار گرفته است، صدای بازجوهای اطلاعات که در حال بازجویی کردن از زهرا حسینی بوده‌اند را از سلول کناری شنیده است. به گفته خانم قلیان، در این بازجویی که تا صبح ادامه داشت بازجوها با آن که این زندانی زن در تمام مدت خود را یک «اهل سنت» معرفی می‌کرده است از او می‌خواستند که اعتراف کند عضو گروه داعش است.
 
سپیده قلیان با اشاره به شکنجه شدن و کتک خوردن خانم حسینی از بازجوها و تاکید بر این که آنها ماه‌ها پس از آن باهم در زندان سپیدار هم‌بند بودند، می‌گوید که زهرا حسینی یکی از صدها زن عرب ایرانی‌ است که به دو دلیل «زن بودن» و «عرب بودن» تحت بازداشت، شکنجه، و ستم قرار گرفته است.
 
پیش از این نمایندگان ۳۳ کشور از جمله آمریکا در نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران از نقض حقوق زنان، اقلیت‌های قومی و مذهبی، و تداوم اعدام کودکان در ایران انتقاد کردند و از دولت ایران خواستند به کنوانسیون منع شکنجه بپیوندد و هیچکس در معرض شکنجه قرار نگیرد.
 
وزارت خارجه آمریکا نیز بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.
سپیده قلیان در توئیتر نوشت:
+77
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  سرب داغ در گلو در انتظار عوامل جمهوری اسلامیست.
  8
  76
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  تاکی رژیم منحوس و جنایتکار اخوندی میخواهد به جنایتهایش در ایران ادامه دهد ؟ چرا کشورها و دولتهای که از حقوق انسانی مردم دفاع میکنن اولتیماتوم به نظام اخوندی ایران نمی دهند که یا دست از جنایتهایش بردارد و حق قانونی تک تک مردم را به رسمیت بشناسد یا با حمله جنگی روبرو خواهد شد.
  4
  16
  ‌سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  این وزرات اطلاعات چنان جنایتی کرد ایرانیان روزی کاری میکنن که تمامشان دادگاهی و محکوم به اعدام صد در صد میشون نزدیک هست انروز
  3
  6
  ‌سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  [::naderali63 - گوتمبر، سوئد::]. ادگاه برای عوامل اطلاعات؟ ولخرجی است رفیق.ه،شون را بفرستید ذوب اهن اصفهان
  1
  4
  ‌سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  در اینکه داعش ساخته پرداخته ج اصنامی و خامنه ای حـ... است بحثی نیست اما همین فرزند خلف خامنه ای با تمام جنایتهاش در مقایسه با ابوی حـ... اش فرشته ای بیش نیست. خامنه ای و دارو دسته و طرفداران و مریدان حـ... مادر به خطایش را باید از . دار زد. روزی خواهد امد که تمام دختران و خواهران ومادران سرداران 4 پا و در راس انها هدی و بشری خامنه ای همینگونه بازجویی خواهند شد انهم به دست چندصد بیمار جنسی و ایدزی و در حضور پدر و برادرهای حـ... شان.
  3
  4
  ‌سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::tiger.man - لوبومو، کنگو::]. استاد چی میگی؟ کلأ قاط میزنی امروز... برین مخاتونو بکوبین به دیوار. سپیده خانم جدایی طلب، عرب پرست.. اولأ ما عرب تو ایران نداریم. ایرانی عربی زبان داریم..این هم بر ای اون بیسوادا که اینجا جولان میدن و تازه فارسیو توی کمپ لیبرتی و سازمان اطلاعاتی جنایتکار موساد یاد گرفتن.
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.