عفو بین‌الملل تائید کرد : اعتراضات آبان ماه ۳۰۴ کشته به جای گذاشته است

دویچه وله :سازمان عفو بین‌الملل گزارشی تازه در باره اعتراضات اخیر در ایران منتشر کرده و شمار کشته‌شدگان را بالاتر از رقم‌های پیشین اعلام کرده است. این سازمان حقوق بشری در گزارش خود مرگ ۳۰۴ نفر را تأیید کرده است.
 
سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل در لندن روز دوشنبه ۲۵ آذر (۱۶ دسامبر) تازه‌ترین گزارش خود در ارتباط با ناآرامی‌ها و اعتراضات اخیر در ایران را منتشر کرد.
 
این سازمان حقوق بشری در گزارش‌های پیشین خود از کشته شدن ۲۰۸ نفر در جریان اعتراضات مردمی اخیر در ایران سخن گفته بود. طبق گزارش جدید عفو بین‌الملل اما بین روزهای ۲۵ تا ۲۸ آبان ماه (۱۵ تا ۱۸ نوامبر) دست کم ۳۰۴ نفر در طی اعتراضات در ایران کشته شده‌اند.
 
سازمان ملل متحد نیز اعلام کرده که گزارش‌هایی در ارتباط با کشته شدن ۱۲ کودک و نوجوان در جریان اعتراضات مردمی در ایران در دست دارد.
 
مقام‌های جمهوری اسلامی پیشتر گزارش‌های سازمان عفو بین‌الملل را "دروغ محض" خوانده و از کشته شدن پنج نفر در جریان اعترضات خبر داده بودند که چهار تن از آنان از نیروهای امنیتی بوده‌اند.
 
عفو بین‌الملل در گزارش خود همچنین می‌نویسد که هزاران نفر در پی "برخورد و سرکوب مرگبار" نیروهای امنیتی در سراسر ایران زخمی شده‌اند.
 
در این گزارش همچنین آمده است: «گزارش‌های تکان‌دهنده شاهدان عینی حاکی از آن است که جمهوری اسلامی با برنامه‌ای بیرحمانه و گسترده مانع از آن شده تا انسان‌ها از اتفاقاتی که افتاده، سخن بگویند».
 
خبرگزاری آلمان به نقل از فیلیپ لوتر مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل نوشته است: «گفته‌های تکان‌دهنده شاهدان عینی حاکی از آن است که مقام‌های جمهوری اسلامی تقریبا همزمان با شروع اعتراضات دست به قتل صدها تن از معترضان زده و پس از آن نیز دست به انجام عملیات وسیعی برای ایجاد ارعاب و جلوگیری از برخاستن صداها در مورد رویدادها زدند».
 
بنا بر این گزارش تصاویر ویدیویی که اصالت آن‌ها از سوی عفو بین‌الملل تأیید شده و گفته‌های شاهدان عینی صحت آن‌ها را تأیید می‌کند، نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی به روی معترضان غیرمسلح آتش گشوده‌اند که خطری آنی از سوی آنان متوجه کسی نبوده است».
 
سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل در گزارش خود همچنین تصریح کرده که هزاران معترض، روزنامه‌نگار، فعال حقوق بشری و دانشجو در جریان اعتراضات بازداشت شده‌اند.
 
طبق گزارش عفو بین‌المللی ۱۸۰ تن از بازداشت‌شدگان از سوی جمهوری اسلامی به عنوان "سردمدار اعتراضات شناسایی شده" و مجازات مرگ آنان را تهدید می‌کند.
 
عفو بین‌الملل در گزارش خود همچنین نوشته است که جمهوری اسلامی با قطع اینترنت تلاش کرده که مانع از انتشار اخبار، گزارش، تصاویر و ویدیو در ارتباط با اعتراضات شود. اینترنت در ایران از روز ۲۶ آبان ماه تا سوم آذر ماه تقریبا به طور کامل قطع بود.
به گفته این سازمان حقوق بشری گزارش‌های منابع غیروابسته حاکی از آن است که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی یک ماه پس از اعتراضات نیز همچنان در سراسر ایران دست به عملیات تفتیش و پیگرد زده‌ تا افراد مورد نظرشان را در خانه‌ یا محل کار آنها بازداشت کنند.
 
فیلیپ لوتر همچنین تصریح کرد: «جهان نباید در برابر ادامه نقض وسیع حقوق بشر از سوی مقام‌های ایران برای سرکوب نارضایتی مردم خاموش بماند».
 
اعتراضاتی که در پی افزایش سه برابری قیمت بنزین در روز ۲۴ آبان‌ماه گذشته در سراسر ایران آغاز شد، به‌سرعت رنگی سیاسی به خود گرفت و مجموعه نظام جمهوری اسلامی را هدف قرار داد. نیروهای امنیتی و انتظامی ایران اما در سایه قطع اینترنت و غیاب مطبوعات آزاد، با شدت اعتراضات را سرکوب کردند.
 
مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی هنوز هم به‌رغم گذشت بیش از چهار هفته از آغاز اعتراضات اخیر، نه تنها حاضر به ارائه آمار کشته‌ها نشده‌اند، بلکه تعداد بازداشت‌شدگان این حوادث را نیز اعلام نکرده‌اند. این در حالی است که به گفته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، "حدود هفت هزار نفر" در جریان اعتراضات آبان‌ماه بازداشت شده‌اند.
+43
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  ....در خلوت ِ روشن با تو گریسته‌ام. برای ِ خاطر ِ زنده‌گان،. و در گورستان ِ تاریک با تو خوانده‌ام. زیباترین ِ سرودها را. زیرا که مرده‌گان ِ این سال. عاشق‌ترین ِ زنده‌گان بوده‌اند.
  0
  12
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان
  رژیم امار کشته شدگان را ۱۳۶۰ نفر اعلام کرده اونوقت سازمان ملل میگه ۳۰۴ نفر
  0
  9
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.