وزارت اطلاعات از محمود صادقی در ارتباط با متهمان پرونده «ترور دانشمندان هسته ای» شکایت کرد

محمود صادقی در توییتر خود به نقل از وزیر اطلاعات نوشته بود "متهمان ۵۳ نفر بوده‌اند و پس از احراز بی‌گناهی آنها ۴میلیارد تومان بابت جبران خسارت به آنها پرداخت شده است" بی بی سی :سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس ایران از شکایت وزارت اطلاعات از محمود صادقی، نماینده تهران، در ارتباط با متهمان پرونده "ترور دانشمندان هسته‌ای" در ایران خبر داده است.
 
محمدجواد جمالی، سخنگوی هیأت نظارت به خبرگزاری ایسنا گفته است که یکی از دلایل شکایت وزارت اطلاعات از آقای صادقی جلسات او با مظنونان قبلی این پرونده "علی‌رغم توضیحات وزیر اطلاعات" و دادن "قول‌های خلاف واقع" به آنها بوده است.
 
آقای جمالی دلیل دیگر شکایت وزارت اطلاعات را بیان کردن "مطالب طبقه‌بندی شده درباره ترور دانشمندان هسته‌ای" عنوان کرده است.
 
مرداد ماه گذشته بعد از پخش گزارش بی‌بی‌سی فارسی درباره سرنوشت متهمان پرونده "ترور دانشمندان هسته‌ای" ایران، آقای صادقی از مسئولان خواست درباره این پرونده توضیح دهند.
 
در گزارش بی‌بی‌سی مازیار ابراهیمی، یکی از این متهمان قبلی پرونده از فشار وزارت اطلاعات برای اعترافات ساختگی و همچنین پرونده‌سازی دستگاه قضایی علیه خود گفته بود.
 
مقام‌های ایران می‌گویند در فاصله سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ چهار تن از دانشمندان هسته‌ای ایران کشته شدند و یک دانشمند دیگر نیز از سوء‌قصد جان سالم به در برده است.
 
پس از رسیدگی به این پرونده و پخش اعترفات تلویزیونی، مجید جمالی فشی یکی دیگر از متهمان، در اردیبهشت سال ۱۳۹۱ به اتهام ترور مسعود علیمحمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران اعدام شد. مازیار ابراهیمی درمصاحبه با بی‌بی‌سی تردیدهایی را در مورد واقعی بودن اتهامات و اعترافات "مجید جمالی فشی" مطرح کرد.
 
محمود صادقی در اولین واکنش توییتری خود به پخش مصاحبه آقای ابراهیمی از مسئولان خواست درباره "ادعاهای عجیبی که اخیرا درباره کذب بودن اعترافات متهمان به ترور دانشمندان هسته‌ای مطرح شده" توضیح دهند.
سرنوشت کسی که به ترور دانشمندان هسته‌ای ایران اعتراف کرده بود "چهارمیلیارد تومان جبران خسارت"
 حدود دو هفته بعد از پخش گزارش بی‌بی‌سی علی ربیعی، یخنگوی دولت ایران به بی‌گناهی بعضی از متهمان پرونده اذعان کرد و گفت: "همان موقع هم از این افراد دلجویی و عذرخواهی شده است."
 
وزیر اطلاعات ایران اواسط شهریور در کمیسیسون امنیت ملی و سیاست خارجی حاضر شد تا به سوالات نمایندگان از جمله سوال محمود صادقی درباره پرونده متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای جواب دهد.
 
اما بعد از این جلسه گفته شد که آقای صادقی از پاسخ وزیر اطلاعات قانع نشده است.
 
او در توییتر خود از آقای علوی نقل کرد که کارشناسان وزارت اطلاعات درباره دخالت متهمان در ترورها اختلاف داشته‌اند و "پس از بررسی‌ کارشناسی معاون حفاظت واجا عدم انتساب اتهام به آنها محرز شده است."
 
او همچنین نوشت که آقای علوی گفته است که "متهمان ۵۳ نفر بوده‌اند و پس از احراز بی‌گناهی آنها ۴میلیارد تومان بابت جبران خسارت به آنها پرداخت شده است."
 
آقای صادقی همچنین در نامه‌ای به محمود علوی وزیر اطلاعات، در ده مورد از جمله "چگونگی اعتراف‌گیری از متهمان"، "شناسایی عوامل واقعی ترورها" و "اعاده‌ حیثیت متهمان" از وزیر توضیح خواسته بود.
+15
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  تنها دولتی در دنیاست خودش جنایت میکند. بعد از جنایت خیانت هم به مردمش میکند. از طریق رسانهای دورغین خودشان . این ملاها تنها قشری هستن که ثابت کردن دینشان هم دورغ هست .
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  شما چه کردید با ملت خود. اگر مردم میدانستن. جنایتگاریهای یک مشت دیندار بی دین. شما نسل مسلمانی را نابود کردید. دیگر ایران هزار سال دیگر به دینتان احترام نمی گذارن. خواهان نابودی تان هستن . باید ان حوضه های ایران تبدیل به دیسگو و رقاص خوانه بشه
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  توی هیچ کشور غیر مسلمان تا جرم ومجرم اگر هم شواهدی جزیی پیدا کنن نمیتوانند به او توهین ویا فشار بیارن یا شکنجشون بدهند اما در کشور اسلامی ما که بر گرفته از خو ومثلک کاملا اسلامی البته از نظر کارشناسان وعلمایه بحق تشعیع که هیچ از انسانیت بویی نبوردن مردم بیگناه مثل مازیار را بعلت طلبی که از این آقایون که مهر جا نماز روی پیشونیشون نقش بسته که با جا مهر پیشنی برقی چینی برای گول زدن همدیگه و مردم بلایی سر این جوانان آورده اند که گبر پیش اینها پیغمبره.
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.