اردوغان آمریکا را تهدید کرد: پایگاه هوایی اینجرلیک را خواهیم بست

دویچه وله :رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه تهدید کرد که در صورت تحریم‌های آمریکا علیه کشورش پایگاه هوایی اینجرلیک را خواهد بست. تنش میان ایالات متحده و ترکیه بار دیگر بالا گرفته است. 

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شامگاه یکشنبه ۲۴ آذر (۱۵ دسامبر) در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی "خبر" با اشاره به امکان تحریم کشورش از سوی ایالات متحده گفت، در این صورت ترکیه می‌تواند " پایگاه هوایی اینجرلیک و همچنین ایستگاه رادار ارتش آمریکا در کورجیک را ببندد".
 
به گفته او به ویژه اگر آمریکا دست به اقداماتی تحریمی علیه ترکیه بزند، ترکیه پاسخ این اقدامات را خواهد داد. آمریکا در پایگاه اینجرلیک سلاح‌های اتمی نگهداری می‌کند.
 
پیشتر نیز مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه به این نکته اشاره کرده بود که کشورش در صورت وضع تحریم‌هایی از سوی آمریکا این کشور را از دسترسی به پایگاه‌های نظامی‌اش در خاک ترکیه محروم خواهد کرد.
 
سناتورهای آمریکا از دولت این کشور خواهان وضع اقداماتی تنبیهی علیه ترکیه هستند، چرا که این کشور در تابستان امسال از روسیه سیستم پدافند هوایی اس ۴۰۰ خریداری کرده است.
 
ایالات متحده نگران است که روسیه از طریق این سیستم بتواند به داده‌ها و جزییات مربوط به قابلیت‌ها و توانایی‌های هواپیمای جنگنده آمریکایی اف ۳۵ ساخت دست یابد.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه آنکارا در ساخت این جنگنده همکاری داشته و قصد دارد شمار زیادی از این هواپیمای جنگی خریداری کند. آمریکا در پی اقدام ترکیه به خرید سیستم اس ۴۰۰ از روسیه ترکیه را از ادامه همکاری در پروژه جنگنده اف ۳۵ محروم کرد.
 
نکته‌ای دیگر که به تنش میان دو کشور دامن زده، مسئله قوم‌کشی ارامنه است. توضیح آن که مجلس نمایندگان آمریکا در ماه اکتبر قتل عام ارامنه در زمان جنگ جهانی اول را به عنوان قوم‌کشی محکوم کرد،  مجلس سنای آمریکا هم روز ۱۲ دسامبرمهر تأیید بر قطعنامه مجلس نمایندگان این کشور زد.
 
ترکیه از اقدام هفته پیش سنای آمریکا انتقاد کرد. اردوغان روز یکشنبه (۲۴ آذر) پیشنهاد کرد که کشورش در پاسخ به این اقدام، کشتن بومیان آمریکا در قرون گذشته را قوم‌کشی بخواند.
+17
رأی دهید
-51

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  نمیشود که عضو ناتو بود و هم از توبره خورد و هم از آخور و به عبارت دیگر یا رومی روم یا زنگی زنگ
  7
  23
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  ....ترکیه از اقدام هفته پیش سنای آمریکا انتقاد کرد. اردوغان روز یکشنبه (۲۴ آذر) پیشنهاد کرد که کشورش در پاسخ به این اقدام، کشتن بومیان آمریکا در قرون گذشته را قوم‌کشی بخواند....میگن عقل که نباشه جان در عذاب یعنی این، اخه بگو مردک مثال تو اومدی و گفتی که کشتار سرخ پوستها نسل کشی بوده البته امریکا این را خودش قبول داره ، چرا که کشتن سرخپوستها توسط نیروهای فرنسه و انگلیس و اسوانیاها که به اصطلاح برای حفاظت از هموطنهای خودشون که به دنیای جدید رفتن انجام شد، حالا تو میخوای با اینکارت یخه کیرا بگیری و حالا به فرض هم در تویله تو این مسئله مطرح شد و روز بعد هم احمقی نجات وار با اکسریت ارا در تویلت تصویب شد،مطمئن باش این کارت انقدر احمقانه خواهد بود که حتی روزنامه های ترکیه هگم خجالت خواهند کشید در موردش بنویسند.
  6
  21
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::ordak - بن، آلمان::]. حماقت اکثر این مذهبی ها وقتیست که وقتی جنایت ان ها رو میشود در پاسخ میگویند که هیتلر هم صدها برابر را کشت!
  1
  10
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.