توضیحات سخنگوی دولت در باره اینکه چرا معترضان ایرانی علیه تحریم‌های آمریکا شعار نمی‌دهند

 آقای ربیعی نوشته که رویکرد حکومت جمهوری اسلامی در قبال تحریم‌ها «کتمان و انکار» بوده و این رویکرد «اشتباه» بوده است  رادیو فردا :برایان هوک، مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، روز ۲۱ آذر، در شورای روابط خارجی آمریکا اظهار داشت: «می‌گفتند که اگر ما فشار اقتصادی را زیاد کنیم مردم ایران پشت رژیم خواهند ایستاد اما دیدیم که برعکس شد».
 
او گفت «در جریان اعتراضات اخیر حتی یک مورد دیده نشد که مردم معترض آمریکا را مقصر بدانند و پرچم آمریکا را آتش بزنند. کسی عکس دونالد ترامپ را آتش نزد اما دیدیم که تصاویر آیت‌الله خامنه‌ای را سوزاندند.»
 
سه روز بعد از او، علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، در مقام یافتن علل این موضوع برآمده و در یادداشتی که روز شنبه ۲۳ آذر در روزنامه ایران منتشر شده با اشاره به سخنان برایان هوک نوشت «امروز من معتقدم ما اشتباه کردیم، باید مسئله تحریم را برای مردم به‌طور شفاف تبیین می‌کردیم.»
 
این مقام جمهوری اسلامی اضافه کرد: «حتی گروه‌های وابسته به آمریکا می‌گویند مردم در خیابان‌ها علیه تحریم شعار نمی‌دهند، بلکه علیه نظام شعار می‌دهند و مایک پومپئو [وزیر خارجه آمریکا] و برایان هوک نیز مطالبی به همین مضمون بیان کردند.»
 
سخنگوی دولت ایران علت چنین اظهارنظرهایی را «سیاست غلط اطلاع‌رسانی» حکومت ایران دانسته و نوشته است: «باید به سؤال “برای چی تحریم می‌شیم” و “تحریم چیست” پاسخ داد. در غیر اینصورت همه فجایعی که تحریم برسر ایران می‌آورد به جانب حاکمیت فرافکنی خواهد شد».
 
او نوشته که رویکرد حکومت جمهوری اسلامی در قبال تحریم‌ها «کتمان و انکار» بوده و این رویکرد «اشتباه» بوده است.
 
علی ربیعی این‌گونه اظهار نظر کرد که اگر «حقیقت تحریم» را به مردم نگوییم، آمریکا تبرئه می‌شود.
 
آقای ربیعی همچنین نوشته باید «مقاومت بر ضد تحریم‌ها را به جامعه واگذار کنیم. جامعه را دور نزنیم وبه مردم نگوییم مردم ما بدون شما و برای شما و به نیابت از شما با تحریم‌ها مقابله می‌کنیم».
 
سخنان سخنگوی دولت در مورد واگذار کردن «مقاومت بر ضد تحریم‌ها به جامعه» و گفتن «حقیقت تحریم» به مردم در حالی بیان می‌شود که بنا بر گزارش‌های متعدد باز وخامت اقتصادی ایران به خاطر تحریم بیشتر بر دوش اقشار آسیب‌پذیر بوده و افزایش سه‌برابری بنزین به خاطر فشار تحریم هم به‌ویژه اعتراض اقشار کم‌برخوردار را به دنبال داشت.
 
علی ربیعی در ادامه برای رسیدن به «رضایت حداکثری مردم»، چند پیشنهاد مانند برگزاری انتخابات مجلس مانند انتخابات اولین مجلس شورای اسلامی ارائه داده است.
 
حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز روز ۱۷ مهرماه در جلسه هیات دولت، با اشاره به انتخابات اولین دوره مجلس گفته بود در آن زمان «شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت» ولی«بهترین انتخابات و بهترین مجلس ثمره آن بود».
 
در آن زمان، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفت رئیس‌جمهور ایران «قانون اساسی و قوانین انتخابات» را نادیده انگاشته و او را به پرهیز از «هیجان سیاسی» دعوت کرد.
 
سخنگوی دولت ایران که در بخشی از یادداشتش تاکید کرده است که هیچ کشوری بدون تعامل با دنیا و با وجود تحریم «نتوانسته به توسعه اقتصادی سریع» دست پیدا کند، پیشنهاد داده که «با تجرید ایران از نظام مالی و بانکی جهانی که اتهام تروریسم و پول‌شویی در رأس آن قرار دارد»، مبارزه شود.
 
منظور سخنگوی دولت ایران تصویب لوایح مرتبط با پول‌شویی در مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
 
گروه ویژه اقدام مالی، اف‌ای‌تی‌اف که وظیفه دیدبانی بر شفافیت مالی در نقل‌وانتقال‌های بانکی بین‌المللی، جلوگیری از پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را بر عهده دارد، اواخر مهرماه امسال برای ششمین و آخرین بار به ایران مهلت چهارماهه داد تا لوایح مربوط به کنوانسیون‌های پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را تأیید کند.
+4
رأی دهید
-61

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  روشون که رو نیست به سنگ پای قزوین میگن زکی !!
  1
  40
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  برای اینکه میدانند که علت تحریم، صادرات انقلاب چپولی و نکبت شما هست
  1
  23
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  چون مردم ایران بالاخره دریافته اند که کرم از خود درخته!!
  1
  36
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  اونها مرگ بر خامنه ای اگر گفتن منظورشون امام خامنه چلاق الله نبوده بلکه خامنه ای امریکا یعنی ترامپ بوده چون ملتز ایران فکتر میکنند تمام رییس جمهورهای دنیا اسمشون خامنه ای است و اگر به اخوند فحش دادن منظورشون اخوندهای انگلیسی بوده ومثل امام جمعه مسجد دولتی بورکینا فاسو همسایه لندن بود یا امام جمعه قطب شمال در آفریقای جنوبی اگر گفتن مرگ بر ولایت فقیه هم منظورشون واتیکان بوده صدا و سیما میبایست مردم را اگاه میکرد که هر رییس جمهوری در دنیا نام خاصی برای خودش داره اگر در ایران رییس جمهور و رییس مجلس و وزیر کشور و وزیر خارجه و وزیر دادگستری تا وزیر دستشویی و توالت عمومی امام خامنه ای است ،رییس جمهور انگلیس هم ملکه انگلیس اقای بوریس جانسون ( بابای روحانی یا فریدون اونها)میباشد و رییس جمهور امریکا هم اسم کوچکش ترامپ است و فامیلیش دونالد الخامنه ای است. اینها از رو نمیرند، مگر شما نبودی<د که میگهفتید امریکا کارش درستهو یو هیچ غلطی نمیتونه بکنه.....
  1
  15
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  ایران افتاده دست این گاوها
  0
  5
  ‌سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.