سفیر روسیه در تهران : خامنه‌ای «طرفدار روسیه مقتدر» است

ولادیمیر پوتین چهار سال پیش در سفر به تهران کپی یک جلد قرآن خطی قدیمی به آیت الله علی خامنه ای هدیه دادبی بی سی فارسی : لوان جاگاریان، سفیر روسیه در تهران، از آنچه "فراموش کردن" نقش کشورش در سوریه در گفتار برخی از مقام های ایرانی خوانده انتقاد کرده و گفته شخص آیت‌الله خامنه‌ای "طرفدار روسیه مقتدر" است.
 
آقای جاگاریان به روزنامه همشهری چاپ تهران گفته است "با به‌قدرت‌رسیدن ولادیمیر پوتین روسیه بسیار قوی شده است" و افزوده که آیت‌الله خامنه‌ای چندبار گفته "روسیه مقتدر، ایران مستقل" و اضافه کرده "خود مقام معظم رهبری طرفدار روسیه مقتدر هستند و ما از ایشان تشکر می‌کنیم".
 
رهبر ایران تاکنون چندین بار از رویکرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، تمجید کرده و گفته ایرانی‌ها بر خلاف غرب، از روسیه هیچ خاطره تاریخی بدی ندارند.
 
در سال های اخیر سیاست متقابل روسیه و قبال جمهوری اسلامی ایران مورد نگرانی افکار عمومی ایران بوده است. در جریان توافق کشورهای ساحلی دریای خزر درباره آینده تقسیم این دریا، سطح نگرانی شهروندان ایرانی و ابراز آن به حدی رسید که مجلس ایران با احضار محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، خواستار توضیح او درباره جزئیات توافق شده بود.
 
سیاست‌های روسیه به دلیل سابقه تاریخی جنگ‌های ویرانگر با ایران و اشغال و جداسازی چندین شهر از خاک ایران از محبوبیت در بین شهروندان ایرانی برخوردار نیست.
 
سفیر روسیه در تهران درباره نگرانی ها در ایران درباره سیاست های منطقه ای روسیه از جمله روابط با اسرائیل و عربستان گفته است "دوستان ایرانی، به‌خصوص نظامی‌ها در جریان هستند که چه کارهای مهمی انجام داده‌ایم، چه در تماس‌های خود با اسرائیل و چه در تماس‌های خود با عربستان. شما نگران نباشید. ما تلاش می‌کنیم که برای ایران هیچ مشکلی پیش نیاید".
 
آقای جاگاریان گفته "روسیه برخلاف برخی کشورها با همه تماس و ارتباط دارد". از دو کشور اسرائیل و عربستان جمهوری اسلامی ایران با اسرائیل روابط سیاسی نداشته و موجودیت این کشور را به رسمیت نمی شناسد. روابط ایران و عربستان هم پس از حمله گروهی از "دانشجویان و طلاب بسیجی" به سفارت سعودی در تهران از سوی این کشور قطع شد.
ایران و روسیه دو متحد بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، بوده اند و با حمایت سیاسی و نظامی از او مانع سقوط او شدند و در زمان اشغال این کشور به دست نیروهای موسوم به حکومت اسلامی (داعش) برای بازپس گیری اراضی سوریه از دست این گروه با هم به نفع بشار اسد متحد شدند.
 
سفیر روسیه در تهران گفته است "اگر ایران و روسیه نبودند، من تأکید می‌کنم، اگر روسیه و ایران نبودند، به جای دولت آقای بشار اسد، تروریست‌ها در دمشق بودند. ما نقش ایران را خیلی عالی ارزیابی می‌کنیم. اما در برخی مصاحبه‌ها می‌گفتند که اگر ایران نبود، اینطور می‌شد و نقش روسیه را فراموش می‌کرد".
 
با افزایش اعتراضات و سپس درگیری‌های نظامی در سوریه، ایران به شدت حضور نظامی خود در این کشور را افزایش داد به طوری که در برخی از نقاط سوریه مراکز آموزش نظامی، ایجاد کرد.
 
مقام های ایران، حضور نظامی در سوریه را "مستشاری" می‌دانند و آیت‌الله خامنه‌ای در توضیح دلیل این حضور گفته است که سوریه "خط مقدم مقاومت در برابر اسرائیل" است.
 
پس از آزاد کردن بخش گسترده‌ای از خاک سوریه از دست داعش، نخست وزیر اسرائیل در چند سفر به روسیه خواستار پایان یافتن حضور نظامی ایران در سوریه شده بود. رسانه های روسی گزارش داده بودند که روسیه از استدلال اسرائیل در ضرورت خروج نظامیان جمهوری اسلامی از سوریه، حمایت کرده است.
 
این درحالیست که مقام های ارشد سپاه پاسداران گفته‌اند تا هر زمان که لازم باشد و دولت بشار اسد بخواهد نفرات نظامیان جمهوری اسلامی در سوریه باقی خواهند ماند.
 سفیر روسیه در تهران به روزنامه همشهری چاپ تهران گفته "دوستان ایرانی، به‌خصوص نظامی‌ها در جریان هستند که چه کارهای مهمی انجام داده‌ایم"اسرائیل می‌گوید تاکنون ده‌ها موضع را در سوریه بمباران کرده که "انبارهای نظامی و مراکز مرتبط با ایران" بوده است.
 
همکاری نظامی ایران و روسیه به گفته این دو کشور نقش موثری در ساقط کردن داعش در سوریه داشته است و به نزدیکی مقام های دو کشور هم کمک کرده است. در جریان اعتراضات اخیر در ایران که ابتدا مخالفت با افزایش قیمت بنزین بود، روسیه به طور تلویحی از سرکوب شهروندان ایران حمایت کرد و معترضان را به تحریک از سوی دولت های خارجی متهم کرد.
 
پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای موسوم به برجام که روسیه هم عضو از آن محسوب می شود، به نظر می رسد که ایران در پی نزدیکی بیشتر به روسیه و اتکای اقتصادی قوی به این کشور است.
 
الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه به تازگی گفته است که ایران از این کشور درخواست وام دو میلیارد دلاری کرده است و می خواهد این مبلغ را در پروژه‌هایی نظیر ساخت نیروگاه‌های حرارتی، راه آهن و سیستم حمل و نقل شهری در ایران هزینه کند.
 
پس از حصول توافق هسته ای ایران و روسیه برای اعطای یک وام ۵ میلیارد دلاری توافق کرده بوده بودند.
 
حسن روحانی رئیس جمهور ایران، یک هفته پیش در زمان ارائه لایحه بودجه سال آینده خورشیدی به مجلس از این وام با عنوان "سرمایه گذاری ۵ میلیارد دلاری" روسیه در ایران نام برد و گفت اعطای دو میلیارد دلار از این مبلغ نهایی شده است.
 
مطابق قوانین ایران استقراض از دولت خارجی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان برسد.
+7
رأی دهید
-100

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  خامنه ای و طبقه اخوند انچنان بخاطر مزخرفات مذهب خودشان از امریکا (و یهودیان) نفرت دارند که ارزوی افول امریکا در دلشان می جوشد ولی در این میان اکثریت اقوام همین ها در همان امریکا به سر برده و امریکا برایشان بهشت هست و واعظ غیر متعظ هستند
  5
  66
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  Iranievatanparast - مادرید، اسپانیا

  این روساهای بیوجدان کمونیست را بشناسید. سفیر روسیه هم گ. مفت خورده و چشمش تو پوله مردم ایرانه نه به این آخوندا. روسیه همیشه بیشرف بودنش را ثابت کرده. ننگ بر روسیه و انگلیس خائن آشقال
  3
  34
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  روسیه ی مقتدر نگو بگو اربابه گران جان . همین روزا میرین ور دسته اربابتون . .
  3
  33
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  آخه خامنه‌ای مگر آدم یک آدم بی سواد داره ایران را به خاک سیاه می نشاند
  3
  30
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  karaji - کرج ، ایران

  اونی که نمیدونه روس کثیف عمله و اکله خودشو توایران نفرستاده خواجه حافظ هست ، خامن جان یه چیزایی بیشتر از طرفدار میتونه باشه !!!
  4
  31
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران

  سید علی کا.گ.ب خوب معلومه که مدیونِ فاضلابِ روسیه اربابش باید باشه. چونکه شورویِ کثیف بود که امثال این اوباش و وحوشِ تشییع رو به ایرانمون تحمیل کردن . لعنت ابدی به اون شورویِ کثیف و اون بریتانیای کثافت نابودگرانِ دیدن ایران و ایرانی
  3
  32
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  چه گسیست که این استالین دو آتیشه زمان را نشناسد,قبله او اتاق خواب پوتین است
  4
  31
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  Hatef - پاریس، فرانسه

  بر منکرش لعنت! کسى هست که نداند این مفعول شیفته اقتدار روسیه است؟!
  3
  32
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  روسیه مقتدر = سوراخ موش مطمئن!
  3
  37
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان
  پس از سقوط رژیم و کمونیست روسها هم بایست گورشون را گم کنند
  2
  15
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  قران روسی ،اسلام روسی ،خامنه ای روسی ،ساندیس خوران روسی ،بسیجیان روسی و سپاهیان روسی مزدوران و جیره خواران روسی
  5
  17
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  این حرف سفیر روسیه نشان میده که خامنه ای با آلت تناسلی پوتین میره خانوم بازی چون خودش هیچ چیزی نداره متکی شده به روسها
  3
  19
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  ملای روسی.
  2
  15
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد
  چطورازاین دین وخرافاتی بودن ملت ما و دیگرمملکتهای امثال افغانستان پاکستان ویمن ووودیگر نقاط دنیا سوء استفاده میکنن این بیشرفها , چه گرفتاری شدیم وسط این دو لعنتی شرق وغرب, خدا لعنتتون کنه
  0
  1
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.