روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران: حاکمیت در مورد کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر توضیح دهد

بی بی سی :روزنامه جوان نزدیک به سپاه پاسداران می‌گوید تعداد افراد کشته شده در جریان اعتراضات اخیر به افزایش قیمت بنزین در ایران بیشتر از اعتراضات دی ۱۳۹۶ و خرداد ۱۳۸۸ بوده و حاکمیت باید در این مورد به مردم توضیح دهد.
 
این روزنامه در سرمقاله خود با عنوان "چرایی کشته‌های اخیر را به مردم بگویید" که عبدالله گنجی، مدیر مسئول این روزنامه و از منتقدان دولت حسن روحانی آن را نوشته، می‌گوید دلایل تلفات انسانی آنچه این روزنامه اغتشاشات آبان‌ماه خوانده، "باز نشده است."
 
او گفته است حاکمیت باید توضیح دهد تا در آینده نگویند "قوه قهریه حاکمیت بدون هیچ دلیل و بدون صبر و تحمل همه را به رگبار بست و نابود کرد."
 
به دنبال افزایش ناگهانی قیمت بنزین، تجمعات گسترده‌ای در بسیاری از شهرهای ایران شکل گرفت که به شدت از سوی نیروهای امنیتی سرکوب شد.
 
روزنامه نزدیک به سپاه مدعی شده طراحان تجمعات اخیر "راهبرد حداکثر کشته‌سازی" را انتخاب کرده بودند. این روزنامه نگفته طراحان این اعتراض چه کسانی بوده‌اند.
 
سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید در این ناآرامی‌ها دست کم ۲۰۸ معترض جان خود را از دست داده‌اند.
 
شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی اخیرا در شمار کشته‌شدگان ناآرامی‌ها تشکیک کرده و آمار منتشر شده را "کذب" خوانده‌اند. این مقام‌ها می‌گویند آمار کشته‌شدگان "کمتر" است اما کماکان از اعلام چنین آماری امتناع ورزیده‌اند.
 
سخنگوی قوه قضائیه ایران حتی اخیرا گفت"بسیاری از افرادی که کشته اعلام شدند، زنده هستند".
 
علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم گفت اکثر کشته‌شدگان در شهرستانهای تهران در اعتراضات حضور نداشتند و به صورت مشکوک به قتل رسیدند.
 
روزنامه جوان در سرمقاله خود نوشته که سکوت دستگاه‌های رسمی حاکمیت نسبت به این موضوع باعث افزایش آنچه مدیر مسئولش "مظلومیت نظام نوپای ما" خوانده می‌شود.
 
آقای گنجی گفته است اگر جمهوری اسلامی "ملتش را برای بقای خود می‌کشد، چرا در هزاران تجمع‌ اعتراضی سال ۱۳۹۷ یا ۱۳۹۶ این کار را نکرده است؟"
 
در اعتراض‌های دی‌ماه ۱۳۹۶ و مرداد ۱۳۹۷ در شهرهای مختلف ایران، نیروهای امنیتی با معترضان برخورد کردند. در اعتراض‌های سال ۱۳۹۶ طبق آمار قوه قضائیه حداقل ۲۵ نفر کشته و نزدیک به ۵ هزار نفر بازداشت شدند. گروه‌های حقوق بشری تعداد کشته‌شدگان را بیشتر از این رقم می‌دانند.
 
روزنامه جوان اکثر معترضان تجمعات اخیر را "افراد بی مساله" خوانده اما ادعا کرده در شهرها، "دو الی پنج نفر مدیریت صحنه را به دست می‌گرفتند و مسیر حرکت فیزیکی و مسیر شعار‌ها را عوض می‌کردند."
 
هزاران نفر در جریان این اعتراض‌ها بازداشت شدند و هنوز شماری از آنها در بازداشت به سر می‌برند.
 
آقای گنجی در بخشی از مقاله خود مدعی شده علت تخریب آمبولانس‌ها و مراکز اورژانس، با هدف "پیشگیری از درمان مجروحان" و "افزایش تعداد کشته‌ها" بوده و گفته افرادی که او آنها را "عناصر میدان‌دار و مسئله‌دار" خوانده در میان زخمی‌ها بودند و نجات این افراد، دلیل چنین حملاتی بوده است.
 
مدیر مسئول روزنامه جوان، اعتراض‌ها در خوزستان را هم "جنگ مسلحانه" خوانده و گفته است در این منطقه نیرو‌های نظامی و امنیتی "با تیر مستقیم مورد هدف قرار گرفته‌اند."
 
هفته پیش امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، عضو هیات رئیسه مجلس اذعان کرد که در جریان درگیری‌ها در شهر ماهشهر در استان خوزستان "تعداد زیادی از افراد کشته شده‌اند."
 
ماهشهر هم به مانند بسیاری از شهرهای ایران شاهد اعتراض‌ها نسبت به افزایش قیمت بنزین بود.
 
با گذشت بیش از چند هفته از اعتراض‌ها در ایران هنوز شمار افرادی که در جریان اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین کشته و یا بازداشت‌ شدند مشخص نیست و دولت یا قوه قضائیه هم نگفته‌اند چرا آماری در این باره منتشر نمی‌کنند.
+7
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  Hatef - پاریس، فرانسه

  هر کسى که کمى احساس، یک جو انصاف و عِرق ایرانى داشته باشد و براى یک لحظه خود را جاى هموطن خوزستانى و ماهشهرى بگذارد، آیا از خود نمیپرسد ، هموطنانم کجا هستند؟ اگر من از آنها هستم، چرا به داد من نمیرسند؟ این درست است که همه جاى ایران سرکوب و کشتار بود، ولى هیچ کجا اینچنین نسل کشى نکردند. هر کجاى دنیا بود تا کنون حکومت آن سرنگون و جنایتکاران به سزاى اعمالشان رسیده بودند. مسئولیت این جنایت بر گردن یک نفر یا یک واحد نظامى و حتى یک وزارتخانه نیست، کلیت این نظام مسئول است و البته این اولین بار نیست و اگر بمانند، یقینا آخرین بار نخواهد بود. تنها سزاى ممکن سرنگونى این حکومت است .
  0
  26
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  چون ساختار ..... بر ارعاب و جنایت شکل گرفته است. دو دسته جنایتکار با تب قدرت همدیگر را متهم میکنند و در این گوسفند قربانی همان ملت ایران هست
  1
  22
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  karaji - کرج ، ایران
  فقط ریا...!!
  0
  13
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  توضیح حاکمیت : خوب کردیم کشتیم!
  0
  14
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.