درخواست اصولگرایان: قوه قضاییه علیه وزیر ارتباطات اعلام جرم کند

دویچه وله :اصولگرایان تندرو قطع ۱۰ روزه اینترنت در جریان ناآرامی‌های آبان‌ماه را ناشی از عدم تبعیت وزیر ارتباطات از دستور شورای امنیت می‌دانند. آنها این اقدام را دارای انگیزه انتخاباتی برآورد کرده و خواهان محاکمه جهرمی شده‌اند. 
 
سایت «راه دانا» که به محافل تندرو اصولگرا نزدیک است در گزارشی تقصیر قطع ۱۰ روزه اینترنت در جریان ناآرامی‌های آبان‌ماه را متوجه وزیر ارتباطات، محمدجواد آذری جهرمی کرده است. این گزارش روز جمعه، ۲۲ آذر به سرعت در سایر سایت‌های تندرو رو نیز بازنشر شد.
 
به نوشته "راه دانا" آذری جهرمی از جمعه‌شب به مدت ۲۴ ساعت از انجام دستور شورای امنیت ملی در قطع موقت و نقطه‌ای اینترنت سرباز زده و این زمانی بوده که به گفته این سایت "تمام کمپین‌های اصلی منافقین (مجاهدین خلق) برای دعوت جهت تجمع‌های مختلف در ساعت ۱۰ صبح فردای آن روز یعنی شنبه" در جریان بوده است.
 
ادعای سایت امنیتی نزدیک به اصولگرایان و محافل امنیتی در محوری‌بودن نقش مجاهدین در ناآرامی‌های آبان در حالی مطرح می‌شود که اکثر گزارش‌های مستقل و نیز اظهارات شماری از مقام‌های حکومتی ناظر بر خودجوش بودن تظاهرات بوده  و شدت نارضایتی‌های اقتصادی و اجتماعی و بروز گسل‌های گسترده میان مردم و حاکمیت علت آن عنوان شده است.
 
"راه دانا" مدعی شده است که "وزیر ارتباطات دقیقا از  جمعه‌ به مرخصی می‌رود و حدود ۲۴ ساعت از اجرای دستور شورای امنیت کشور سر باز می‌زند و در برهه‌ای حساس دستور مافوق خود را اجرا نمی‌کند."
 
بنا به روایت "راه دانا": »در نهایت اینترنت با یک روز تاخیر یعنی شنبه شب (۲۵ آبان) و بعد از سازماندهی کامل آشوب‌ها و وارد شدن کشور در یک بحران امنیتی قطع می‌شود؛ اتفاقی که می‌توانست در صورت ورود به موقع و تنها چند ساعت قطعی اینترنت هرگز تا این وسعت (۱۰ روز) رخ ندهد و کشور را وارد یک بحران امنیتی نکند.«
 
سایت نزدیک به اصول‌گرایان و محافل امنیتی سپس "عدم اقدام به هنگام وزارت ارتباطات" را " یکی از اصلی‌ترین علل ایجاد آشوب‌های اخیر که منجر به هزاران میلیارد خسارت مالی و جانی به کشور شد" می‌داند.
اذعان به منفوربودن قطع اینترنت؟
راه دانا در ادامه اتهام خود به گمانه‌زنی در باره "نیت و دلیل اصلی سر باز زدن جهرمی از اجرای دستور شورای امنیت" پرداخته و پای انگیزه‌های انتخاباتی را پیش کشیده است: «بر اساس شواهد موجود و شنیده‌ها ترس و نگرانی او از خدشه‌دار شدن وجهه‌اش نزد افکار عمومی دلیل این اقدام بوده است... شاید بتوان اقدام وزیر در این برهه را بهترین فرصت برای محبوبیت بین مردم و بهره‌برداری به‌منظور انتخابات پیش رو تعبیر کرد».
 
آذری جهرمی در تمامی این مدت کوشیده است انسداد اینترنت را متوجه نهادهای دیگر کند و خود را در آن بی‌تقصیر معرفی کند. او از جمله در پاسخ به توئیت یک کاربر که نوشته بود "اگر می‌گویی که فیلترینگ و بستن اینترنت و هیچ چیز دیگری دست تو نیست، خب استعفا بده" پاسخ داد: « اگر استعفا می دادم، الان شاید اینجا گفتگو نمی کردیم... قطع ارتباطات در حدود اختیاراتم نیست، اما توسعه ارتباطات چرا، البته این معناش عدم تلاشم برای رفع محدودیت‌ها نیست.»
 
او همچنین در اولین اینستاگرام خود پس از وصل دوباره اینترنت نوشت: «این ده روز اندازه ده سال برایم گذشت. امنیت مهم است ولی اگر در کنار آزادی باشد.»
 
این تلاش آذری جهرمی برای مبراجلوه‌دادن خود از تصمیم قطع اینترنت و نیز تاکید سایت راه دانا بر این که این گونه تلاش‌ها می‌تواند برای کسب محبوبیت باشد در حقیقت تاکید و تاییدی ناخواسته است بر مخالفت عمومی با قطع اینترنت و بستن مجاری گردش آزاد اطلاعات در ایران.
 
قطع اینترنت در آبان‌ماه این نتیجه‌گیری توام با نگرانی را هم برای اصولگرایان تندرو به دنبال داشته که "شبکه ملی اطلاعات که بارها به اهمیت آن اشاره شده کماکان به صورت کامل و بی نقص آماده بهره‌برداری نیست."
 
بحث بر سر "شبکه ملی اینترنت" بعد از قطع اینترنت در آبان‌ماه ورد زبان مقام‌های مختلف حکومتی شده و دولت و شخص وزیر ارتباطات هنوز نتوانسته‌اند نگرانی مردم از بسته‌ بودن چنین شبکه‌ای و قطع ارتباط اینترنتی با دنیا در صورت تکمیل‌شدن شبکه ملی را برطرف کنند.
 
سایت راه دانا پس از برشمردن "خطاهای وزیر ارتباطات" نهایتا قوه قضاییه را فراخوانده است که علیه او و معاونانش وارد اقدام شود: « حال آیا قوه قضاییه برای شفاف‌سازی در اذهان عمومی و رسیدگی به اصل ماجرا و بررسی خسارت‌های چند هزار میلیاردی آشوبگران به جان و مال مردم و کشور... به این موضوع ورود خواهد کرد و آقای جهرمی پاسخ‌گو خواهد بود که به چه علتی ۲۴ ساعت از اجرای دستور شورای امنیت کشور سر باز زده است؟»
 
آذری جهرمی، وزیر ارتباطات هنوز به اتهامات مطرح‌شده علیه خود پاسخی نداده است.
+7
رأی دهید
-46

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  آبشخور همتون یه جاست، بیخودی سعی نکنین گناه را به گردن حسن و حسین بندازین! همتون برین گمشین تا ایران آزاد بشه!
  3
  34
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  این دروغ و بی اخلاقی و پستی و ظلم را که خمینی شرعی کرد رفته تو جون و پوستتون
  1
  16
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  اینترنت که از جمعه ساعت 2 بعداز ظهر قطع شد، نه شنبه شب. این راه دانا هم فکر کنم آخور همون امید دانای سپاهیه.
  0
  10
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.