انتخابات پارلمانی بریتانیا به پیروزی بزرگ بوریس جانسون و هواداران برگزیت منجر شد

دویچه وله :انتخابات پارلمانی بریتانیا به پیروزی بزرگ هواداران برگزیت منجر شد. سیاست‌ها و شعارهای بوریس جانسون سبب شد که حزب محافظه‌کار اکثریت مطلق کرسی‌ها را از آن خود کند. جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر اعلام کناره‌گیری کرده است.
 
حوزه‌های رای‌گیری ساعت ۲۳ به وقت اروپای مرکزی به کار خود خاتمه دادند. نتایج شمارش موقت آرا از پیروزی بزرگ بوریس جانسون و محافظه‌کاران در انتخابات پارلمانی بریتانیا حکایت می‌کنند.
 
خبرگزاری‌های بین‌المللی بامداد روز جمعه ۲۲ آذر (۱۳ سپتامبر) نتایج موقت شمارش آرا را منتشر کردند. بر اساس نتایجی که تا کنون منتشر شده‌اند، حزب محافظه‌کار بریتانیا به رهبری بوریس جانسون موفق به کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان این کشور شده است.
 
پارلمان بریتانیا ۶۵۰ کرسی دارد و گفته می‌شود که حزب محافظه‌کار موفق به کسب ۳۶۲ کرسی شده و به این ترتیب به اکثریت مطلق در مجلس عوام بریتانیا دست یافته است.
 
بوریس جانسون با ارسال یک ایمیل برای اعضای حزب محافظه‌کار نوشته است: «من امیدوارم که شما امشب را بتوانید جشن بگیرید.»
 
جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر پس از شکست خود در انتخابات پارلمانی بریتانیا اعلام کرده است که از رهبری این حزب کناره‌گیری خواهد کرد. حزب کارگر موفق به کسب تنها ۲۰۳ کرسی شده است. این بدترین نتیجه‌ای است که این حزب در کل تاریخ بریتانیا به دست آورده است.
 
لازم به یادآوری است که این سومین انتخابات پارلمانی بریتانیا ظرف پنج سال گذشته است.
انتخابات بریتانیا و برگزیت
برگزیت یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موضوع محوری انتخابات پارلمانی زودرس این کشور بود. پیروزی بوریس جانسون در این انتخابات پارلمانی به معنای خواست اکثریت مردم برای خروج از اتحادیه اروپا تفسیر شده است.
 
این پیروزی روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را  در روز ۳۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ هموار می‌کند. هر دو حزب کارگر و محافظه‌کار بریتانیا انتخابات روز پنجشنبه ۱۲ دسامبر را انتخاباتی ارزیابی کرده بودند که مسیر تحول این کشور را رقم می‌زند.
 
بوریس جانسون از "مهم‌ترین انتخابات نسل کنونی" سخن گفته بود. همه شهروندان انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی برای شرکت در این انتخابات و رای دادن به فرجام برگزیت فراخوانده شده بودند.
 
اهمیت انتخابات روز ۱۲ دسامبر بریتانیا باعث آن شده است که میزان مشارکت مردم در این انتخابات بیش از انتخابات دوره‌های پیشین باشد. آمار دقیق پس از اعلام نتایج قطعی شمارش آرا منتشر خواهد شد.
 
پیروزی بوریس جانسون و حزب محافظه‌کار در انتخابات پارلمانی بریتانیا به معنای موفقیت او در عرصه برگزیت تلقی می‌شود. مخالفت پارلمان برتیانیا با توافق ترزا می، نخست‌وزیر پیشین این کشور با اتحادیه اروپا منجر به شکست و استعفای او شده بود. بوریس جانسون نیز به‌رغم همه تلاش‌های خود نتوانسته بود رای مثبت مجلس عوام بریتانیا درباره برگزیت را جلب کند.
 
اکنون با پیروزی محافظه‌کاران در بریتانیا و کسب اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمانی این کشور، خروج سریع بریتانیا از اتحادیه اروپا ممکن می‌شود.
دشواری‌های پیش‌رو
پیروزی بوریس جانسون و حزب محافظه‌کار به معنای پایان دشواری‌های برخاسته از روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیست. دو چالش بزرگ در برابر جانسون قرار دارد.
 
در وهله اول نگاه‌ها متوجه اسکاتلند است. خانم نیکولا استورجن، رهبر حزب ملی اسکاتلند با اتکا به نتایج آرای مردم اسکاتلند اعلام کرده است که اکثریت مردم اسکاتلند خواستار ماندن در اتحادیه اروپا هستند و اسکاتلند تمایلی به خروج از این اتحادیه ندارد.
 
از سوی دیگر، موضوع تعیین مرز بین اتحادیه اروپا و ایرلند شمالی نیز یکی دیگر از چالش‌هایی است که منجر به شکست توافق‌های پیشین بین دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا شده برای عملی‌کردن برگزیت شده بود. بریتانیا هنوز نتوانسته است راه‌حلی مناسب برای ایرلند شمالی و مرز آن با جمهوری ایرلند بیابد. مشکلات دیگری هم وجود دارند. از آن جمله است حق کار و اقامت شهروندان اروپایی در بریتانیا.
 
پیروزی بوریس جانسون ممکن است روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را تسریع کند، اما مشکلات جدیدی برای بریتانیا در پی خواهد داشت.
+26
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  حزب کارگر انگلستان کاملا شبیه حزب دموکرات امریکا هست. نسل جدید دیگر چپول ها و وعده های دروغ انان را باور ندارد. حزب کمونیست فرانسه امسال زیر یک درصد رای آورد و حنای چپول ها دیگر رنگ ندارد
  17
  28
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.