دادستان ایران: تعدادی از مردم در اعتراض های اخیر با «گلوله های خاص» کشته شده اند

دویچه وله :منتظری، دادستان کل ایران گفت که تعدادی از مردم در اعتراض‌های اخیر با "گلوله‌های خاص" کشته شده‌اند. او با اعلام اینکه در روزهای اعتراض در یکی از میدان‌های شهر قم ۸۴ اسلحه شکاری کشف شد، کشورهای دیگر را عامل اعتراضات دانست.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور با تکرار این ادعا که دشمنان قصد آشوبگری در شهرهای ایران را دارند، گفت که در روزهای اعتراضات، ۸۴ قبضه اسلحه شکاری با "گلوله‌های خاص" در میدان ۷۲ تن شهر قم از یک خودرو پژو کشف و معلوم شده است که "تعدادی از کشته‌شدگان" حوادث اخیر با این سلاح‌ها کشته شده‌اند.
 
به گزارش ایسنا، دادستان کل کشور که امروز، ۲۱ آذرماه (۱۲ دسامبر) در نشست «حدود آزادی در کرسی‌های آزاداندیشی» در دانشگاه فردوسی، سخن می‌گفت، افزود: «گلوله‌هایی اخیرا اختراع شده که ویژگی خاصی در این گلوله‌های اسلحه‌های شکاری است.»
 
این مقام قضایی توضیح بیشتری درباره "ویژگی خاص" این گلوله‌ها نداد و بار دیگر با نام بردن از آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی، آنها را دشمنانی دانست که برای به گفته او به "آشوب کشیدن کشور" هزینه می‌کنند.
 
مسئولان جمهوری اسلامی‌همواره مدعی‌اند هر اعتراضی در ایران توسط کشورهای خارجی و دشمنان، برنامه ریزی می‌شود.
 
کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران و معترضان جان‌به‌در برده از سرکوب‌های اخیر در داخل با انتشار ویدئوهایی، تصاویری را مخابره کردند که نشان می‌دهد مردم معترض توسط لباس شخصی‌ها و نیز برخی ماموران با لباس‌های یونیفورم، به سوی معترضان شلیک می‌کنند.
 
خانم باچلت، کمیسار عالی سازمان ملل متحد نیز با استناد به مدارک شاهدان عینی، اعلام کرد که در برخی تصاویر اعتراضات مشخص است که مردم به طور مستقیم هدف شلیک‌ گلوله قرار گرفته‌اند.
 
هنوز تعداد دقیقی از کشته شدگان اعتراضات آبان ماه در دست نیست. نهادهای مدافع حقوق بشر از کشته شدن ۲۰۸ معترض خبر می‌دهند و در همین حال گفته اند تعداد تلفات بیش از این عدد است.
 
شمار دستگیرشدگان نیز همچنان در‌هاله ازابهام است. مسئولان جمهوری اسلامی‌تاکنون تعداد دستگیرشدگان را اعلام نکرده‌اند.
 
برخی از نمایندگان مجلس گفته‌اند که در اعتراضات اخیر هفت هزار نفر بازداشت شده‌اند.
 
دادستان کل کشور اما در واکنش گفت آمار هفت هزار بازداشتی را نه تنها تأیید نمی‌کند بلکه هیچ مقامی‌اجازه ندارد بدون داشتن اطلاعات دقیق در این باره آماری ارائه دهد.
+5
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  Hatef - پاریس، فرانسه
  وقاحت و رذالت را به جایى رسانده اند که از رئیس حکومت گرفته تا باصطلاح دادستان ، علاوه بر جنایت، به بیعرضگى و بى لیاقتى هم إقرار میکنند! اگر این ادعا درست باشد، پس شما بعنوان مسئول چکاره اید؟ البته این نوع رذالتها را خود این جانیان به کرات در ایران و دیگر کشورهاى مفلوک با استفاده از نیروهاى غیر بومى انجام داده اند. مگر در عراق از بسیجى ایرانى، در سوریه، از مزدوران افغانى و پاکستانى، در ایران از مزدوران حشد شعبى و حزب الله لبنانى براى سرکوب اعتراضات مردمى استفاده نمیکنند؟
  1
  18
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Afshin51 - کلن، آلمان
  به لطف و مرحمت خدای بزرگ ارزومندیم که بزودی چند تا از اون گلوله های خیلی خیلی خاص مثلا گلوله توپ یا دوشکا که نصیب مردم ماهشهر و باقی نقاط ایران کردید نصیب خودتو خانواده و رهبرت بشود تا از اینهمه الطاف خاص که چهل سال است بهره ملت کردید بی بهره نشوید.
  1
  16
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اونوقت یه عده اشگول اینا که از رسول اکرم اینا روایت میگن قیول میکنن! اقا جان شماها رو مردم نمیخوان. چرا نمیخواهین قبول کنین؟ چرا عین زمان زیرخوابی دوران طلبگی اتون دارین دست و پا میزنین که کار اشرار و توطئه است؟ به جان عمه نامحترمتون خیلی داستان پیچیده نیست.
  1
  13
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  چند روز دیگه یه مستند درست میکنن و میگن ساخت اسراییل بوده !!!!!
  1
  13
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  اسلام چه دنیای کثیفی ایجاد کرده
  1
  12
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  منظور همین گلوله هایی هستند که سپاه تروریستی تازه درست کرده و با افتخار هم از اونها میگه انگا داروی ضد سرتان که عرشش و ندارند انگار سرنگ درست کردن که الوده اونو از هند و پاکستان نیارن، کشته شدم، یعنی سپاه تروریستی این گلوله ها را روی ملت ازمایش کرده؟
  1
  8
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  به چهره شیطانی این آدم نگاه کنید. باورتون میشه این آدم حرف راست بزنه؟ اصلا رذالت و دروغگویی و شهوت قدرت و در کل شیطان رو میشه در چهره این آدمها دید نیاز به چشم دل هم نداره.
  0
  6
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان
  اسلحه های خاص با «گلوله های خاص» به اخوند های ح...تعلق دارد
  0
  9
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.