چرا خامنه ای دستور «شهید» خواندن قربانیان اخیر را داد؟

بی بی سی :، حسین باستانی
علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، روز پنجشنبه (۲۱ آذر) به دیدار خانواده‌های چند نفر از جان‌باختگان استان تهران رفته و در اظهاراتی گفته است: "بیش از ۸۵ درصد از جانباختگان رخدادهای اخیر در شهرستان‌های تهران در هیچ یک از تجمع‌های اعتراضی حضور نداشته‌اند".
 
در نگاه اول به نظر می‌آید بیان این جمله از طرف دبیر شورای عالی امنیت ملی، به معنی آن است که حکومت تقصیر نیروهای امنیتی خود را در کشتن افراد "بیگناه" پذیرفته. ولی واقعیت چنین نیست. چون جمله بعدی آقای شمخانی آن است که این افراد به "صورت مشکوک" با "سلاح‌های سرد و گرم غیر‌سازمانی کشته شده‌اند". ترجمه این اظهارات به معنی این ادعای آشناست که مردم را حکومت نکشته، "دشمنان حکومت" کشته‌اند.
 
روایت اخیر، معنی دستور آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر "شهید" معرفی‌ شدن جمعی از قربانیان اعتراضات آبان ماه را نیز -که ازقضا در پاسخ به پیشنهاد دریابان شمخانی صورت گرفته بود- روشن‌تر می‌کند. هفته پیش، علی شمخانی به آقای خامنه‌ای پیشنهاد داد "شهروندان عادی که بدون داشتن هیچ‌گونه نقشی در اعتراضات... جان باخته‌اند"، از سوی حکومت "شهید" محسوب شوند و آقای خامنه‌ای هم این پیشنهاد را قبول کرد. انتشار آن خبر، به این تصور دامن زد که شاید حکومت، درصدد دلجویی از خانواده‌های قربانیان خشونت نیروهای امنیتی بر آمده است.
 
اما دبیر شورای عالی امنیت ملی که پیشنهاد "شهید" معرفی شدن "شهروندان عادی که بدون داشتن هیچ‌گونه نقشی در اعتراضات" کشته شده اند را داد، همان کسی بود که امروز گفته است "بیش از ۸۵ درصد از جانباختگان" در استان تهران با "سلاح‌های سرد و گرم غیرسازمانی کشته شده‌اند".
 
به عبارت دیگر، بر خلاف برخی سوء‌تفاهم‌های اولیه، ظاهرا آیت‌الله خامنه‌ای دستور نداده که کشته‌شدگانِ معترض "شهید" تلقی شوند، بلکه از این روایت حکومتی پشتیبانی کرده که اغلب جان‌باختگان را نه حکومت، که دشمنان جمهوری اسلامی کشته‌اند. جان‌باختگانی که لابد تعجبی ندارد مانند سایر افراد کشته شده به دست "دشمنان"، "شهید" تلقی شوند.
 
به این ترتیب می‌توان حدس زد که تنها فایده دستور اخیر رهبر برای خانواده‌های کشته‌شدگان، افزایش فشار برای تن دادن به ادعای "نقش نداشتن آنها در اعتراضات"، در ازای "شهید" تلقی شدن عزیزان خود و برخورداری از مزایای مرتبط باشد.
+16
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  Hatef - پاریس، فرانسه

  این کلمات در دهان این جانى بالفطره فاقد هر گونه ارزش است و شاید تنها جیره خواران ساده لوح رژیم بتواند به آن افتخار کنند.
  4
  64
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  اسلام چه دنیای کثیفی ایجاد کرده...
  5
  50
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  از بس مزور و حقه باز هست
  3
  43
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  baba bekheyal - اسپارت، ایران
  روش باهوشی هست.کسی متوجه شده که این اعتراضات چقدر به کمک رزیم شده. و تنها قربانی شهید شده به مردم داد. حالا چی؟ مردم کجان؟
  24
  5
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  mahdi moud - تهران، ایران

  کسانی که در راه آزادی کشور کشته میشوند شهید محسوب میشوند و این در صلاحیت خامنه ای نیست که اون بخاد تعیین کنه
  3
  52
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  آخوند مثل گربه هست هر جوری بندازی پایین روی چار دست و پا میاد زمین
  1
  8
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  از ترس زیر ترموستاتش!
  0
  11
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  لطفآ یکی به این پفیوز بگه یعنی بقول شما بعضیها رو ضد انقلاب کشته ، خب اون بعضی دیگه رو کی کشته؟ یعنی سپاه و «ضد انقلاب» دو تایی مسلحانه مردم رو برگبار بستن؟
  0
  1
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.