برای نخستین بار مجلس سنای آمریکا کشتار ارامنه توسط ترک های عثمانی را نسل کشی خواند

سناتور دموکرات باب منندز (نیوجرسی) در تصویب این قطعنامه نقش مهمی داشته است بی بی سی :مجلس سنای آمریکا برای نخستین بار و به اتفاق آراء کشتار جمعی ارامنه به دست ترک‌های عثمانی در جنگ جهانی اول را یک نسل ‌کشی توصیف کرده است. مجلس نمایندگان آمریکا هم اخیرا چنین قطعنامه‌ای را تصویب کرده بود.
 
هرچند این قطعنامه غیرالزام آور است، ترکیه، متحد آمریکا در سازمان ناتو، به شدت به آن حساس است.
 
کاخ سفید پیشتر به خاطر واکنش احتمالی ترکیه، با تصویب این قطعنامه مخالفت می کرد. به همین دلیل، چند سناتور جمهوریخواه از جمله سناتور لینزی گراهام به درخواست دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، سه مرتبه مانع از رای گیری درباره پیش نویس شدند.
 
اما روز پنجشنبه (۱۲ دسامبر) با تغییر موضع مخالفان، پیش نویس قطعنامه برای بار چهارم به صحن مجلس سنا و به اتفاق آراء به تصویب رسید.
 
سناتور دموکرات باب منندز (نیوجرسی) در تصویب این سند نقش مهمی داشته است. سناتور منندز همچنین در عرصه وضع تحریم های اقتصادی علیه ایران بسیار فعال بوده است.
 
این سناتور دموکرات پنجشنبه (۱۲ دسامبر) طی نطقی در کنگره گفت: "سنا با تصویب قطعنامه نسل کشی ارامنه، بالاخره تصمیم گرفت که تاریخ را تایید کند، این که آن چه بین سال های ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳ میلادی اتفاق افتاد به طور قطع نسل کشی بود."
 
سناتور ممندز افزود: "برای توصیف آن واقعه هیچ واژه دیگری وجود ندارد."
بسیاری از ارمنی‌ها که به دشت‌های بایر تبعید شده بودند از گشنگی و تشنگی جان خود را از دست دادند مجلس نمایندگان در اواخر ماه اکتبر امسال طی قطعنامه ای که با ۴۰۵ رای مثبت در برابر ۱۱ رای مخالف به تصویب رسید، کشتار حدود یک و نیم میلیون ارمنی توسط نیروهای امپراطوری عثمانی را رسما نسل کشی اعلام کرد.
 
ترکیه می گوید بسیاری از ارامنه ساکن امپراتوری عثمانی در جریان "نبردهای جنگ جهانی اول" کشته شدند اما آمار کشته ها را زیر سوال می برد و کشتاب حساب شده و نسل کشی را رد می کند.
 
به گزارش "انجمن کنگره در امور ارامنه" تاکنون ۴۹ ایالت کشتار نظام‌مند تقریبا ۱.۵ میلیون ارمنی در آن سال ها را به رسمیت شناخته اند.
 
جنوب کالیفرنیا میزبان یکی از بزرگترین جوامع ارمنی در خارج از ارمنستان است و بهار هر سال تظاهرات بزرگی به یاد قربانیان در آنجا برگزار می شود.
 
حمایت از این قطعنامه در کنگره آمریکا بعد از آن بالا گرفت که ترکیه به کردهای سوریه حمله کرد. در آن عملیات حدود ۲۰۰ کرد کشته و بیش از ۲۰۰ هزار غیرنظامی آواره شدند.
+269
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  دولت امریکا می بایست در حدود یک قرن پیش کشتوکشتار ارمنیها که توسط ترکها انجام گرفته را به رسمیت می شناخت . ولی باز هم این حرکت انسانی امریکا خوب است و اردوغان و دولت فاشیست ترکیه را خوشحال نخواهد کرد.
  8
  228
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Tombehtar - نیورک، ایالات متحده امریکا

  رژیم جنایتکار و تروریستی ترکیه نه تنها ارامنه های بی گناه و بی دفاع را وحشیانه قتل و عام کردند بلکه بیش از چهار دهه است که با همیاری سایر کشورهای متمدن کردهای بی گناه ترکیه را به طور سیستماتیک قتل وعام می کنند.
  6
  192
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandoglu - لندن، انگلستان

  امیدوارم روزی فرا رسد نسل کشی 21 آذر را که دیروز سالگردش بود به عنوان نسل کشی حکومت کودتایی پهلوی شناخته شود . در واقعه بیش از ده هزار نفر در خیابانهای آذربایجان اعدام شدند و بیش از سی هزار نفر به نواحی کویری تبعید شدند که دیگر هیچ خبری از انها به دست نیامد. زمانی که عثمانی ها در نبرد با انگلیس ها و فزانسوی در غرب ترکیه و در سرزمینهای عربی بود ارمنی ها با همدستی روسها در نقاط شرقی شروع به نسل کشی کرد و ترک کردند و حتی حنایتهای انها به ارومیه و خوی و سلماس هم رسید. هر حکومتی در مقابل خیانت بهترین عمس الملل را نشان می دهد. تصویب این قانون جنبه سیاسی دارد و فقط باعث تنش بین اروپا و امریکا و ترکیه می کند. بودن ترکیه در ناتو اشتباه بزرکی است باید خارج شود تا انها مجبور شوند مرزهای امنیتی خود را در بلغارستان و یونان ایجاد کنند. و باید چهار میلیون گدا و گسنه و وحشی سوری را روانه اروپا کمند تا دهنشان سرویس شود.
  110
  3
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا

  هواپیمایه جنگی اف-35 رانتوانستید قالب کنید به ترکیه حالا پرونده کشتار ارامنه را کردید پیراهن عثمان , آقایه اوردوغان که پپه نیست خیال خودشو با خردیدن اس-400راحت کرد ومقرون بصرفه است تاهوا پیمایه پر خرج شما .
  102
  1
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  اصولا نسل کشی ابزار دست تندروهای مذهبی یا مسلکی هست که همه چیز را مطلق می بینند و تصور میکنند که اعتقاداتشان درست ترین و هر کس مغایر ان ها فکر کند جلوی سعادت بشر را میگیرد . در فاشیسم شیعه هم نسل کشی و دگر اندیش کشی وجود دارد که نمونه اش بیش از 1500 کشته در اعترضات اخیر ایران هست. اصولا هرگز حوادثی شبیه کشتار ارامنه یا قلع و قمع یهودیان هرگز نباید به زیر فرش رانده شوند و یاداوری دائم این جنایات گاه به گاه از تکرار ان ها جلوگیری خواهند کرد
  1
  35
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  دیر شد ولی بالاخره دنیا قبول کرد که یک و نیم میلیون زن و بچه را که این مغلزاده ها قتل و عام کردند یک جنایت 'د بشری و یک نسل کشی بیشرمانه بوده!
  1
  37
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  [::sahandoglu - لندن، انگلستان::]. در واقعه بیش از ده هزار نفر در خیابانهای آذربایجان اعدام شدند و بیش از سی هزار نفر به نواحی کویری تبعید شدند که دیگر هیچ خبری از انها به دست نیامد...، با با شما که از دروغ گفتن و غلو کردن زدید رو دستر هر چی اخونده، چند وقت پیش هم یک اخوند همین جا ادعا میکرد که ساواک زندانیهای سیاسی را تو قفس شیرها میانداخت. در کل ۳۵ سال حکومت رضا شاه بزرگ و وسرش بر طبق امار سازمانهایی بین المللی معتبر ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر در ایران اعدام شدند حالا شما این ۱۲ هزار نفر را از کجا اوردید که هیچکس نه از ان خبر داره و نه اونو شنیده. میشه بفرمایید شما از کدام سیاره اومدید ،سیاره شما در منظومه شمسی است یا بیرون از ان که خبر کشتار این ۱۲ هزار نفر شما هنوز به زمین نرسیده. در ضمن وقتی مردم همون تبریز شما کشتار روستای قاران توسط اخوند حسنی و باند جنایتکار مزدور همراهش را به عنوان نسلک کشی از رفقای کرد قبول کرد شما هم میتونید لیست اون ۱۲ هزار نفر را بیاوهرید را در موردش حرف بزنیم.
  2
  26
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  . و باید چهار میلیون گدا و گسنه و وحشی سوری را روانه اروپا کمند تا دهنشان سرویس شود.,ون ترکیه شما که دم از طرفداریش میزنبید به ازای هر یک از اون ممردم سوریه که اردوغان و حکومت ترکیه در اوارگیشون بزرگترین سهم را داشتند تا به حال چند میلیار دلار دنیا را تیغ زدند،این کم لطفی است که در مورد اموزش و تجهیز داعش توسط ترکیه و باند اردوغان سکوت کنید و در مقابل نسک کشی اردوغان علیه کردها در سوریه و بمبواران بیمارستان و مدارس مناطق کردنشین سکوت کنید و ملت سویریه را گدا گشنه بگید، اونها اگر امروز گدا گشنه هستند چون حقشون را ترکیه و اردوغان دزدید یا به داعش برای قتل و عام ملت سوریه داد. ..
  2
  26
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.