کشتن و آویزان کردن یک نوجوان ۱۶ ساله توسط جمعیت خشمگین در بغداد

 عراق از حدود چهل روز قبل صحنه اعتراضات گسترده ضددولتی استرادیو فردا :مقامات عراقی می‌گویند که جمعیتی خشمگین در بغداد یک نوجوان ۱۶ ساله را که در جریان اعتراضات ضددولتی در این کشور شش نفر از جمله چهار نفر از معترضان را کشته بود، به قتل رساندند و او را از پا به سر از تیر چراغ راهنمایی آویزان کردند.
 
بسیاری از مردم حاضر در صحنه از لحظه کشتن این نوجوان و آویزان کردن او فیلم و عکس گرفتند که این تصاویر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.
 عراق از حدود چهل روز قبل صحنه اعتراضات گسترده ضددولتی است که به خشونت‌های شدیدی منجر شده. یک مورد از این خشونت‌ها به جمعه گذشته باز می‌گردد که مردانی مسلح از پشت وانت ۲۵ نفر از معترضان را در میدان خلانی بغداد کشتند.
در روزهای اخیر آدم‌ربایی و ترور فعالان اجتماعی و سیاسی در عراق نیز هراس در دل فعالان و مردم انداخته است.
+172
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد

  در ایران هم باید همین کار را بکنند ودر هر محله که جوانان هزبلهیندیس خور‌ها و س می‌‌بینند شبانه با چوب بیص بال از پشت آنچنان ضربه بزنند که فلج بشوند،تا دیگه جولان ندهند همچنان که آنها ایرانی‌ کوشند.
  54
  310
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۳
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  قابل توجه سرداران ناخلف سپاه, بسیجی های وطن فروش و لباس شخصی های ملعون, آینده شما ها هم همین خواهد بود. سردار, سرتان بر دار.
  31
  260
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۷
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::پیکان۵۸ - مالمو، سوئد::]. توی سوئد زندگی می کنی؟ حتما گاهی برای برخی از اشنایان خود توی ایران تعریف سوئدی ها می کنی که چقدر قانون شناس هستند واز چراغ قرمز رد نمی شوند. و. و. لابد بادی هم به غبغب می اندازی که تو هم انجا زندگی می کنی. کاری که مردم عراق کردن بسیار وحشیانه بوده است، یک کودک ممکن است اشتباه هولناکی کرده است ولی شیوه تنبیه آنها نشان دهنده ی جامعه ی آینده ی عراق است، درست مانن تفکر تو که درون ات شیفته ی انتقام از آن گونه است. نه جانم! آینده ی ایران با قانون و دموکراسی گره خواهد خورد نه شیوه های این چنین!
  202
  68
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۰
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  سرنوشت ساندیس خوران و بسیجی های هار و سپاهی های جنایتکار هم چنین است با این تفاوت که در خیابان پهلوی بر سر هر درختی یکی از این وحوش آویزان میشود دست عراقی ها درد نکنه که این مزدور قاتل را به سزای اعمالش رساندند
  42
  238
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۴
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  [::پیکان۵۸ - مالمو، سوئد::]. ترویج به خشونت میکنی؟
  261
  48
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۶
  ۳۰
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  ما هم میخوایم با بسیجی و سپاهی همین کار رو بکنیم
  40
  245
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۸
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  ای کشته که را کشتی تا کشته شدی زار. در بلوا حلوا تقسیم نمی کنند. گفته شده 6 نفر را تاکنون کشته پس یک نفر خونخوار اسلامی هست که او را به درک فرستادند.
  29
  225
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۹
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  [::پیکان۵۸ - مالمو، سوئد::]. موادش خوب بوده؟ چی گفتی؟
  217
  24
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۷
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. همه مواد میزنن الا توی ... مال رژیم؟
  14
  195
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۸
  ۳۳
  arash lavasani - لس انجلس، ایالات متحده امریکا

  شمارو دعوت میکنم به خوندن کامنت های طرفداران دموکراسی همانهای که میگفتن ایران سوریه نمیشه
  187
  26
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۷
  ۴۰
  smart292 - ونکوور، کانادا

  این هم سرنوشت بسیجی و آخوند دزد و مفت خور در ایران هست که از تیر چراغ برق آویزان خواهند شد توسط مردم دلیر ایران ،زنده باد آزادی
  24
  196
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۲
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. منظورت از خشونت سلاخی هزاران مردم بیگناه توسط جانیان پیروان قران هست دیگه.
  15
  201
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۳
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. نکنه ترس برت داشته جیره خوار
  16
  206
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۷
  ۵۳
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  این وحشی گری ها باور کردنی نیست! چه آن بچه که مرتکب قتل 6 نفر شده و چه آن جمعیت وحشی که یک بچه ر ا به صلابه کشیدند!!
  176
  26
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۱
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  وقتیکه در کشوری مردم معترض میشوند و انقلابی رخ میدهد خیلیها به حق و یا به ناحق کشته خواهند شد سخت است در ان هیاهو و کشمکشها که در بین معترضین و حکومت هست بتوان حق و ناحق را از هم جدا کرد.
  128
  41
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  به همه آنهایی که بعد از چهل سال قتل و شکنجه ملت ایران سنگ دموکراسی را برداشته و به سینه میزنند توصیه میکنم که برای حفظ و ترویج دموکراسی به تک تک نیروهای سپاه و بسیج پیشنهاد کنند که بجای مبارزه با ملت سلاح خود را زمین گذاشته، به مردم بپیوندند. اگر نصیحت بلدید جلوی وحشی هایی که هم میهنتان را به مسلسل میبندند را بگیرید، دلسوزی برای کسی که متهم به قتل مردم شده دردی را دوا نمیکند و فقط عمر رژیم خونخوار را طولانی تر میکند.
  25
  140
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۰
  ۵۱
  kata1379 - مشهد، ایران

  من همیشه با این نوع کشتار مخالف بودم ولی از وقتی دیدم این روحانیت فاسد چه بر سر ما اوردند . از عمل انقلابیون عراق خوشحال شدم . عوامل مزدور حکومت همانند داعش و طالبان از کودکان برای کشتار مردم استفاده میکنند . اخوند جز شرارت سرقت و و فساد کار دیگه نداره . امثال یا فاطمه و تفکر ببیند اخر کارشون رو . نتیجه اعمال و نتیجه آتش افروزی که خود در ان خواهند سوخت
  14
  136
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۰۴
  ۴۰
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  [::hamidesabz - لندن، انگلستان::]. اکثریت مردم طرفدار خشونت و وحشی گری هستند . اینو از نظرات و آراء مثبت و منفی میشه دید . اگر کسی یا حزبی از حقوق مردم صحبت کنه اکثر مردم با تمام قدرت به ان حمله میکنند . من در امریکا زندگی میکنم به عنوان مثال هر کس از حزب دموکرات امریکا که طرافداره حقوق مردم هست طرفداری کنه هزآران حمله بهش میشه ولی اگر از نژاد پرستی . خشونت . طرفداری کنه هزاران لایک میگیره . ببین این پست چه میشود و صحبت میکونیم
  145
  16
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۳
  ۱۰۳
  millionaire - منچستر، انگلستان

  اصلن این عراقى ها دو زار آدم نیستند ، جنایت و آدم کشى عادى شده براشون
  146
  16
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۹
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  تمام دوستان بخصوص خارج نشین, که مدعی حَستن حتی یک خروس رو نباید در جمع و جلو کودکان سر بُرید. چطور اکنون این خشونت رو تایید میکنید؟ بِرویک در اُسلو حدود ۷۰ نفر رو قتل عام کرد, و در دیگر کشورحا ی دیگه همینطور قتل حا رخ میده. ایا شما خشونت متقابل رو دیدین؟ چرا وقتی اخوندا یک نفر رو به حَر دلیلی اعدام میکنن . مُنتقد میشین که اثر بدی در جامعه داره ولی اینجا شادی سر میدین؟ اگه کمی شهامت دارین این سلاخی رو جلوی کودکان و فرزندان و اعضای خانواده خود به نمایش بگذارین. پیر و پاتالی روند زندگییه ,حالا اگه گفتگوگر - از امریکا پروسه غده عرقی اش تحلیل رفته و عرقِ شرم نمیریزه. ولی بقیه چرا کمی از این .... خودشون شرمنده نمیشن. پس خجالت بکشین!
  143
  32
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۴
  ۵۰
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  این موجود خبیث ۱۶ ساله خودش ۶ نفر رو کشته.
  12
  139
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۶
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. درود بر شما و سایر دوستانی که اینجا کامنت گذاشتند و خط خودشان را از وحشی گری و کشتار، انهم یک کودک جدا کردند، در اینجا ما به روشنی می بینیم که هر کس خود را اپوزیسیون جا می زند، دموکرات، ازاد اندیش و قانون مند نیست، بلکه چه بسا درونش انباشته از کینه ی کور است که فقط از طریق ویرانی و کشتار ارضا می شود، دموکراسی واژه ی بزرگی است و قبای ان به تن هر کوته فکر جانی و ادم کش و کودک کش نمی رود، زنده باد ایرانیان صبور و دوراندیش همچون شما
  137
  30
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۲
  ۳۶
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::] شما با شکلیک مستقیم در سر و قلب مردم ترویج دوستی و مهربانی میکنید درست همانند پیامبرتون و علی تون !!!.
  7
  133
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۲
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  شما مینی دیکتاتورحایی که ۲۴ ساعته در اینجا پرسه می زنین, در هیچ زمینه ای ....و درکِ قابلِ قبولی ندارین. بلکه فقط بلدین حرفای شلخته و بی ربطی بزنین, که حتا یک راسو حَم بهتون می خنده. بخصوص شما امریکا نشین حا { تعدادی} نه چیزی برای گفتن دارین نه شهامت سکوت! چند وقتی طبلِ ترامپ پهلوان رو میکوبیدین, دیدین خبری نیست. حالا حَم چیزی تو چنته ندارین, حی میگن اسلام اینه, و زال اونه, باور عمیق بالایه, یا تفکر پایینه؟ خُب اگه اسلام خشونت رو توجیح میکنه. پس شما چرا سلاخی این نوجوون تایید میکنید؟ ارتجاع و واپسگرایی مگه شاخ ودُم داره؟ اصلن چرا نمیرین ایران یا عراق؟ ایا شما دوست دارین بچه حاتون توی خیابون حَم چنین سلاخی رو ببینن؟ پس به خشونت و قتل و اعدام باید گفت خیر!
  143
  25
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا:: درود بیکران به شما . شاد باشی
  140
  20
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۶
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::] دوست ِ اَزیز: اولا باید باور کنیم که مقوله خشونت در تضاد با دمُکراسیه. که متاسفانه شما اونو نقض میکنی, و به بهانه ای جنایت و سلاخی این نوجوان که حَم قافیه با دیکتاتوری تمام عیاره رو تایید میکنی. مَثلن شما که سنگِ دمکراسی رو به سینه نمی زنین, چه کارِ معقولی انجام دادین که بقیه انجام ندادن؟ یا چه نصیحتی برای مردم داشتین و چه کارِ مثبتی برای جلو گیری از کشتارِ مردم انجام دادین؟ نکنه حَمون جار و هیاهویی که برای ترامپ قهرمان داشتین رو به حساب مردم میگذارین؟ اصلن شما با کدوم مقوله اصولی و جدی برخورد کردین ,تا این یکی اخریش باشه؟ تنها موضوعی که دغدغه شمایه, باور عمیق, زال و تعدادی دیگه از دوستانه. که حَر چیز رو به اونا ربط میدی! موضوع شخصی به خود شمایه. ولی به حَمان اندازه پاره کن که بتونی بدوزی. ادم بهتره سنگ دمکراسی رو به سینه بزنه, تا مُریدِ خشونت و فاجعه باشه. ایامت خوش
  145
  23
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. دوست موهترم! در مورد مقوله ترامپ و دست به دامن ایشان شدن از طرف من کاملاً اشتباه میکنید. اگر به کامنت های سابق من رجوع بکنید خواهید دید که حتی با کسانی که ترامپ را قهرمان لقب داده بودند مخالفت کرده ام. مخالفت من با واژه دموکراسی هم باز میگردد به دورانی که این واژه را بهانه قرار دادند تا کشور ما را گرفتار آخوند کنند. به نظر من بدون استفاده از این واژه مردم کشور ما زندگی بسیار بهتری را تجربه میکردند. درگیر شدن من با اسامی منفوری که لیست کردید هم احتیاج به توضیح ندارد و چنانچه مثبت و منفی گرفتن کامنت ها را مد نظر بگیرید میتوانید اینطور برداشت کنید که من بخاطر لذتی که از مثبت گرفتن کامنت هایم میبرم، آنگونه مینویسم. البته اقرار میکنم که هر از گاهی خودم هم به خودم مثبت میدهم تا لذت بردنم بیشتر شود! ادامه
  10
  95
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. و در خاتمه نصایح من را زیر سوال بردید و پرسیدید که چه نصیحت در خور توجهی در نوشته های اغلب انتقادی من بوده. همینقدر خدمتتان عرض کنم که اگر حتی یک جوان ایرانی با خواندن نوشته های کم ارزش من تغییری در افکار متعصبش پیدا شده باشد و یا به بیان ساده ترس را کنار گذاشته باشد، رسالت من انجام شده. امیدوارم هیچگاه عزیزی را به گلوله شلیک شده از تفنگ شخص شانزده ساله ای از دست نداده باشید، اما اگر خدای نکرده مشابه همچون اتفاقی برای شما افتاد، با هم صحبت خواهیم کرد. سلامت باشید.
  11
  93
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. دوست عزیز. دموکراسی برای مردم است نه مردم برای دموکراسی. جان یک انسان مهمتر از عقیده است. وقتی جانت در خطر است بر اساس قانون میتوانی از خودت دفاع کنی.
  11
  69
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۳
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. با جانیان و قاتلان اگر حرف از دموکراسی بزنی قلب و مغزت را نشانه میگیرند. جان تک تک مردم ایران ارزشمند است. باید عاقلانه جنگید.
  10
  78
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::] رفیق :در رابطه با قهرمان قلمداد کردن ترامپ از طرف شما, شاید بنده اشتباه کرده باشم و عُذر میخام. ولی جرگه دوستانی بودن که scandal رو بخوبی بیاد دارم که با حَم گرم بودین و طبلِ جنگ و بمباران ایران رو میکوبیدین. به حرحال! برای من راندمان منفی و مثبت بر عکس شما ,اصلن مهم نیست. البته طبیعیه حر کس ازاده فلوتِ خودش رو بزنه, ولی من خودم رو مُلزم به رقص نمیدونم, تا از من کسی خوشش بیاد! و در چند موضوع بدون تعارف حَتمن حرفم رو خاهم زد.۱- دفاع از حقوق زنان.۲-نفی خشونت.۳- دفاع از حقوق و موضوع پناحندگی. من. بارحا گفته ام اگه تمام خانواده ام قتل عام بشه, من فقط به اصول مدنی و قانونمندی درست و دمکراتیک و مردم سالار, در خاستِ مجازات قاتل رو خواحَم داشت که در ان جایی برای اعدام نیستش! و به قانون قصاص حَم اعتقادی ندارم. بنظر من این توجیه شما در این سلاخی نوعی قصاص اسلامیه.سرحال باشی
  91
  8
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۷
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. اینده خودت و امثال خودت را مجسم رد؟ پس تا قبل از اینکه به این سرنوشت دچار بشید دست از خاویار مالی بردارید!
  5
  71
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۹
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  [::آزاذه - تهران، ایران::] سرکار خانم: با پوزش این نوشته شما که دموکراسی برای مردم است نه مردم برای دموکراسی , من درکش نمیکنم. اخه دمکراسی یعنی حکومت مردم , و تفکیکی بینشون وجود نداره. حَر وقت مردم نقششون کمرنگ شد. یعنی عده ای قدرت رو در دست میگیرین ,و علیه مردم دست به خشونت میزنن, و قانوِن دیکتاتوری خودشون رو به نام دمکراسی پیاده میکنن.در ضمن بحثِ من اینه اگه خشونت بده. نباید به دیمی و ابی تقسیمش کرد. مگه ما به پدر و مادرحای ایرونی ایراد نمیگیریم ,که چرا با کودکان خود در بوقِ سحر به تماشای اعدام میرن؟ چطور پس در بغداد این تماشا خوبه؟ در نهایت مگه نمیگن این نوجوون ۶ نفر رو کشته. ایا ما این اجساد رو دیدیم؟ خُب ندیدیم. حالا مگه این وحوش قصاصی, نمیتونستن حَمون جا این نوجوون رو از پای در بیارن؟ دوست خوب: من مخالف اعدام وخشونت حَستم. ولی اگه قراره کشته بشم, تیربارون رو برای خودم نسبت به سنگسار ترجیح میدم.با درود و احترام
  79
  12
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. گرامی، درصحبت هایی که با جناب Scandal رد و بدل میشد تنها موافق این بوده ام. که اگر دولتی خارجی زمانی قصد حمایت از ملت ایران را پیدا کرد خیلی خوشحالم خواهد کرد اگر چند مقر بسیج و سپاه و شاید بیت رهبری را بمباران کند و بقیه کار را به دست مردم ایران بسپارد. در خصوص صحبت کردن بدون تعارف هم کاملا با شما موافقم و خودم نیز تابع همین اصل هستم. امیدوارم آرمانهای شما در سه موردی که اشاره کردید در کشور ما به واقعیت و اصول قوانین و عرف و فرهنگ ما نائل شود، اما تا آنروز چنانچه احدی، حتی شانزده ساله، قصد قتل هم میهن من را داشته باشد بنظر من محکوم به مجازات در همان محل ارتکاب جرم و بدون محاکمه خواهد بود. این همیشه قانون زمان جنگ بوده، اگر شما گمان میکنید که کشور ما در حالت صلح بسر میبرد لطفا من را از اشتباه در آورید.
  8
  62
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۹
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. من شخصا حتی با اعدام کردن مجرم مخالفم ؛ چه برسه به دار زدن یک نوجوان به این شیوه وحشیانه. اما گاهی این روش ها را میشه درک کرد. جمهوری داعشی هزاران آتش به اختیار داره که با یک ایدعولوژی ایدالیستی آمیخته با تروریسم قصد ایجاد ترس درانقلابیون دارند . اعدام هولناک و خفت بار ارازل اسلامی ؛ انگیزه رومانتیسم اسلامی در هم کیشان این جانیان را زیر سوال میبره. و خانه نشینشان میکنه . اتفاقا قتل موسولینی و معشوقه اش و با پا دار زدنشان انگیزه پیکارگران فاشیستی برای نبرد را از بین برد.
  14
  38
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۰
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. به نظر من هیچ چیز به اندازه جان یک انسان ارزش نداره. اگر کسی قصد صدمه زدن یا کشتن تو یا شخص دیگری کرد از نظر قانون مجرم است و باید جلویش گرفته بشه حالا این شخص هر کی می خواد باشه چه حاکم چه وزیر چه رهبر چه مردم عادی. از نظر قوانین دولت جمهوری اسلامی یا عراق نه تنها جلوی این افراد گرفته نمیشه حتی این عمل حتی پاداش هم داره. پس روی قوانین دولتی که خودش مردمش را می کشه نمی شه حساب کرد. در این صورت اگر کسی قصد صدمه زدن به دیگری را کرد مردم باید جلویش را با تمام قوا بگیرند. از لحاظ قانونی این را میدونم اگر دفاع از خود باشه قضیه فرق میکنه. مردم نباید اجازه بدهند بچه هاشون به دست این ناکس ها قیمه قیمه بشوند. جان ایرانی باید ارزش داشته باشد. ما دموکراسی را برای زندگی کردن میخواهیم نه برای مردن.
  10
  55
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۱
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. گرامی.دمکراسی حکومت مردم ؛ بوسیله مردم و برای مردم میباشد. در عین حال این حکومت باید چنان مشروعیت و اقتداری داشته باشه که گاهی بسیاری از انتخابات فردی و شخصی و سلیقه ای انسانهای زیر مجموعه خودش را محدود؛ خلاف ؛ و حتی غیر قانونی کند. برای مثال اگه فردی بگه که آزادم که هر جوری که بخواهم زندگی کنم ؛جامعه دمکراتیک میتواند او را کنترل و محدود کند ؛ چرا که شما آزاد نیستید که بدون تصدیق ؛ بدون کلاه خود و مست موتور سیکلت سوار بشوید .بنابراین انسانها بسیاری از حقوق فردیت خودشان را از دست میدهند و در مقابل امنیت را از حکومت و دولت طلب میکنند
  13
  12
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۰
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::] خوندم که در شلوغی حای جنگِ رواندا و بروندی یکی رو دستگیر کرده بودن, میخاستن با سنگ و چوب بکشنش. طرف یه مقداری رشوه داد گفت لطفا منو با تیر بکشین. حالا این نوجوون حَم میتونست به این صورت سلاخی نشه. بله موسولینی حدود ۸۰ سال پیش حداقل در یک دادگاه صحرایی, مورد خشم مردم قرار گرفت, و جسدش برروی چنگک قصابی قرار گرفت. ولی در عراق امروز یک نوجون۱۶ ساله در سر ۴راه اویزون میشه. اروپا اخرین بارفقط شاحدِ قتل چائوشسکو و خانمش بود که مورد اعتراض جهانی قرار گرفت. در صورتیکه که اعدام حای دست پاچه ای نظامیان و ساواکی حا در ایران , یا دکتر نجیب الله در افغانستان در سر ۴راه هیچ تغییری در سرشتِ ما نداشت و نخاهد داشت. حرفامو جمع بندی کنم که برای خشونت و اعدام هیچ دلیل و توضیحی قابلِ قبول نیست. موفقیت دنیای مترقی بر اساس خشونت قرار نگرفته. بلکه براشون اگاحی و شعور و قانونمندی حرف اول رو میزنه. که متاسفانه ما خارج نشین حای کشورحای دمکرات حَم این سواد رو نداریم.
  73
  9
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۷
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. دوست گرامی، در بین این کامنت ها، تنها یک واژه پیروز از اب در امد، هر چند بیشترین منفی خورد، و انهم واژه ی دموکراسی بود. دموکراسی دشمنان بیشماری دارد، از جمهوری اسلامی گرفته تا همین دوستان خونخوار خودمان که در اینجا پیام می دهند که چگونه و کی و چه جوری باید کشت و اثرات خوب انرا هم توضیح می دهند، حتی خیلی بهتر از جمهوری اسلامی! این درماندگان سیاسی وشکست خوردگان جنگهای چریکی، اثرات خوب کشتن در جبهه ی دشمن را مانند تئوریسین های ماهر داستانهای جنایی برای جامعه ی ایران توضیح می دهند. گاهی هم گویا توی آینه نگاه می کنند و خودشان را هیتلر، موسولینی و استالین می بینند. جنبش دموکراسی در ایران به این اندیشه های بر خاسته از مغز دراکولاهای تجزیه طلب نیازی ندارد
  74
  9
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۰۶
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. من حرف شما رو جور دیگه میخوام بگم. از وسط قانون جنگل نمیشه پرتاب شد به دموکراسی. أبواب جمعی حشدااشعبی مگه کم از عراقی ها کشتن؟ باید دید با چه ایدیولوژی طرف هستیم. وقتی هیتلر بلند شد دنیا گفت بیا هر قدر خواستی از ما بکش، ولی ما میخواهیم راه دموکراسی پیش بگیریم؟ مگه این جماعت با دموکراسی اومدن که بخوان با دموکراسی برن؟
  9
  50
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۵
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. اگر ورودی با خروجی باید همانند باشد، وشما می خواهید خروجی تان را مانند ورودی تان .....( چون گفتید: مگه این جماعت با دموکراسی اومدن که بخوان با دموکراسی برن؟)!!!!!
  59
  7
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  دموکراسی یعنی حق آزادی بیان. دموکراسی یعنی کسی حق کشتن و آزار دادن دیگری را به خاطر عقیده اش نداره. دموکراسی یعنی تو حق داری وقتی در خطر هستی از جان شیرینت دفاع کنی. چرا بعضی ها دموکراسی را برعکس و به نفع خونخواران و جلادان معنی میکنند؟
  6
  33
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  دموکراسی برای مردم است نه حق کشتار مردم برای جلادان و جانیان.
  6
  45
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۸
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. کشور ما و حکومت ما و مردم ما در حال حاضر قابل مقایسه با فرانسه نیست. هر کشوری شرایط خاص خودش را دارد. تک تک ما اول باید به دموکراسی فردی و آگاهی از حقوق فردی مون و حقوق اجتماعی مون باید برسیم تا بتوانیم به دموکراسی اجتماعی دست پیدا کنیم. به نظر من اگر تک تک افراد یک جامعه به این درجه برسند که از حقوق فردی خودش آگاهی داشته باشند و اجازه بیان حقوق فردی و اجتماعی خودش را داشته باشند و به خودشان حق و اجازه دفاع از عقیده و جان خود را بدهنددموکراسی در جامعه بوجود میاد. در کشور های پیشرفته حق زندگی و جان یک انسان بالاترین حق فردی است و هیچ کس حتی حکومت حق به مخاطره انداختن این حق را نداره.
  9
  35
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. من هم مخالف اعدام و خشونت علیه هموطنانم هستم. من این حق را به تک تک افراد میدهم که از جانشون بالاترین حقشون به هر طریق ممکن دفاع کنند.
  8
  35
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۱
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  [::آزاذه - تهران، ایران::] .No comment
  57
  5
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  ما اول باید بتوانیم دموکراسی و امنیت و قوانین حقوق بشری برای اکثریت مردم در جامعه ایجاد کنیم و پایه محکمی برای فهم و اجرای دموکراسی در جامعه داشته باشیم. به نظر من اولین مرحله ثبات آزادی و دموکراسی در جامعه است و این حق گرفتنی است و باید برایش جنگید. شمایی که در خارج نشسته ای زمانی که جان خود من در خطر است چه انتظاری از من داری که از یک جانی و قاتل دفاع کنم؟
  8
  37
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. متوجه نشدم. نمی خواهید به گفتگو ادامه بدهید؟ من هموطنانم را به کشته شدن تشویق نمی کنم.
  3
  15
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۵
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. من در مجموع مخالفتی با نظرات شما عزیزان در این مورد مشخص ندارم ، متاسفانه خشونت در کشورایران و منطقه مدنیت پیدا کرده ، تروریست نژاد پرست نروژی یعنی بریویک میاد دهها نوجوان را با سلاح سنگین به قتل میرسانه ، اما جامعه نروژ به آنچنان بلوغ سیاسی اجتماعی رسیده ، که حتی اجازه نامیده قاتل خون دماغ بشه ، دموکراسی نیاز به تمرین داره ، شاید همین کامنت های ساده و بحث با دگر اندیشان قدم اول باشد ،
  43
  5
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  حرومی هزار پدر حقشه. بی شرفهای حکومتی ریختن توی این مطلب دهن لجنشونو باز کردن. ایشالا نوبت شما. من به ....این حکومت تشنه ام. و فقط با ... شدن این حکومتیا اروم میشم.
  10
  78
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  [::آزاذه - تهران، ایران::] آزاذه خانم: دوستانه بگم, من حَر وقت با خانمها وارد دیالوگ و بحثی میشم, بصورت طبیعی شعورم میره بالا ! یعنی اون چاک دَحنی و سرکَشی رو که در که در بحث با مردا دارم , در گفتگو با خانمها از دست میدم. البته مواردی بوده که فکر میکردم طرف از جنس برتره یعنی مردِ ؛ ولی خوشبختانه فهمیدم مرد نیست و خانم حَستن و پوزش خاستم. میخام بگم از گفتگو با خانمها خوشحال میشم, و در این موضوع قصدم ترکِ بحث نیست. بلکه در واقع شاید چیزِ بیشتری حَم برای گُفتن نداشته باشم. چون تفاوتِ فکری و بینش حامون در این موضوع با حَم فاصله دارن که خیلی حَم خوبه. درضمن مراعاتِ حال دوستان رو حَم باید کرد, تا از منفی دادن خسته نَشن. چون اگه من سه تا نقطه خالی رو حَم بفرستم. دوستان سطل منفی رو سیستماتیک وار رویم چپه میکنن. بقول شاعر: گر مُرید راه عشقی فکر بدنامی مکن. شبت خوش
  69
  9
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::آزاذه - تهران، ایران::]. همراه با بوسه ای بر دستان شما، عرض ارادتم را به حضورتان مجدداً ابراز میکنم چون با بیانی شیوا و قابل درک و به این زیبایی، دموکراسی و ارتباطش با مردم ما را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادید.
  6
  38
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  در اینجا و زیر این مطلب به دراکولا و خونخوار بودن، ورشکسته و درمانده سیاسی بودن متهم شدیم، هیتلر و موسولینی از ما ساختند و ما را خارج نشین دموکراسی نیاموخته هم خواندند. هیچوقت مرگ و شکنجه بیگناهی را آرزو نمیکنم، من هم مجازات اعدام را نمیپسندم و ترجیح میدهم که محکوم به اعدام زنده بماند و تا ابد در زندان “ دموکراسی” را تجربه کند تا اینکه با مردن راحت از دنیا برود! اما امان از روزیکه همین حامیان دموکراسی که با سو استفاده از این لغتهای به ظاهر زیبا آخوند را به ما شیاف کردند، خطری را حس کنند. آنوقت میبینید که شش ساله تا هشتاد وشش ساله را هم قتل عام میکنند که جان و مال خود را حفظ بکنند.
  8
  41
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. ١- لطفا یه جور بنویس که بشه خوند تا جواب داد ٢- شما یک مملکت به من نشون بده که همینجوری با دموکراسی گفتن یهویی رسیدن به أزادی و دموکراسی. چرا اینقدر ژست روشنفکری میگرین؟ اخوند تا مملکت رو خاکستر نکنه نمیره. این جماعت رو بوی باروت تکون میده و بس. چهل ساله هر بدبختی که خواستن سر این ملت اوردن. شما بیا به جای حرف، راه حل عملی نشون بده.
  5
  48
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۶
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  [::آزاذه - تهران. [::azadi2011 - . [::hamid411 - . [::kurosh-h - . [::Sabokbalam -دوستان! من از گرده این بحث می یام بیرون , و از گفتگو با شماخوبان و دگردوستان حسِ خوبی دارم. امیدوارم اینگونه گفتگوحا ادامه پیدا بکنه.
  69
  5
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. عزیز دل برادر، شما که به مثبت و منفی اهمیتی نمیدهید و اصلاً برایتان مهم نیست و “ به رقص نمیفتید”، پس چرا از خالی شدن سطل منفی بروی کامنت هایتان به شکوه و شکایت افتادید؟ فقط همینقدر به شرفم سوگند میخورم که خودم از لحاظ اختلاف سلیقه در مورد این مطلب بیشتر از یک منفی به کامنت های سرکار نداده ام. مطمئن باشید که صفحات این سایت خواننده ساکت بسیار دارد.
  6
  45
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۲
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::] رفیق: قرار بود از این بحث برم بیرون. ولی دیدم اگه یک جوابیه ای به سوالتون در باره سطلِ منفی ندم, ترس دارم دچار سکسکه بشم, یا در بهترین حالت ذات الُریه بگیرم. به حر حال دوستِ گرامی; اگه اشتباه نکنم شما خودتون شعر میگین . ولی چطور متوجه نشدی با این بیت شعر از حافظ که در بالانوشته بودم :{گر مرید راه عشقی فکر بدنامی مکن } جواب سوال خودتون رو نگرفتی؟ انگاری کمی عجله کردی ! منظور از این بیت شعر یعنی وقتی حرف و ایده ام رو میخام بیان بکنم برام منفی گرفتن حا مهم نیست.و ترسی حَم ندارم و انتظارش رو دارم. در ضمن قرار نیست حَمه از مثبت گرفتن حا لذت ببریم وسر مست بشیم. لزومی نیست برای گفته حاتون پشتوانه شرفی گرو بگذاری. بنده از حَمین جا به شما و دیگر خاننده حای ساکت درود میفرستم. سازت کوک
  64
  8
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۴
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. گفتگوهای ما برای باز کردن مسایل و پیدا کردن راه چاره برای ناکامی هایی است که داشته ایم دوست عزیز و من همیشه قدر دان دید مثبت شما به دموکراسی و حقوق زنان بوده ام. گرفتن منفی یا مثبت را شخصی نکنیم و همانطور که استاد سبکبالم فرمودنداین گفتگوها برای روشن کردن مسایل ضروری است و نه تنها خواننده های ساکت این سایت بلکه ما خودمان هم چیزهای زیادی از هم یاد می گیریم و گره هایی را باز می کنیم که ارزش ماندن را دارد. ما همه با هم هستیم. ممنون از لطفتون
  6
  47
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۵
  ۵۴
  ali-Dk - لونگبو، دانمارک

  [::پیکان۵۸ - مالمو، سوئد::]. امیدوارم روزی شما را هم چنین آویزان کنند یک چماق هم ......... طرف ۱۶ سال داشته .
  68
  6
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۱
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. البته من جمله ی کامل نوشته بودم و آدمین ایرانیان یو. ک انرا حذف کرده بود. نمی دانم چرا! واما در مورد اینکه از من خواستید یک کشور را نشان بدهم که یک شبه دموکراتیک شده باشد: باید عرض کنم که چنین کشوری وجود ندارد! درک شما از دموکراسی و راه رسیدن به آن ممکن است نیاز به بازنگری دارد. خب دموکراسی نیاز به مبارزه دارد، یک مبارزه بی امان و طولانی و صبورانه! وادادگی سیاسی راه میانبر می خواهد! و تنها درک انها از مبارزه لوله ی تفنگ است! من همان ژست روشنفکری را ترجیح می دهم!
  69
  5
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. هم میهن خوب ما، بیایید که بدون نتیجه گیری میدان را خالی نکنیم و خوانندگان را در سردرگمی رها نکنیم و لا اقل بسیار کوتاه نظر نهایی خود را با کسانی که گفتگو میکردیم در میان بگذاریم که خوانندگان این سطور تصور نکنند تلاش ما برای متقاعد کردن طرف مقابل بیهوده بوده. این حقیر گمان میکنم که آن دموکراسی که شما و یکی دو کاربر دیگر سخت به آن معتقد و پایبند هستید در عکس العمل خوانندگان اینجا بخوبی جلوه کرده و با اعلام رایشان که همانا تمرین دموکراسی باشد نظر و رای خود را اعلام کرده اند و لاجرم اگر معنای دموکراسی این باشد که باید تابع رای اکثریت باشیم بنابر این باید نتیجه بگیریم که اکثریت معتقدند در جنگ حلوا پخش نمیشود و چنانچه کسی (۱۶ ساله یا ۶۶ ساله) قصد جان مردم را کرد احتمالاً با جان خود بازی میکند!
  6
  42
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۱
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. به نظر من من هم کسانی که برای جان مردم ارزشی قایل نیستند باید به هر طریق جلوشان گرفته بشود و احساس ناامنی بکنند.
  6
  43
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. استاد محترم کرسی تدریس دموکراسی که سرکار باشید و با نثار القابی چون دراکولا و امثلهم سعی در به کرسی نشاندن فلسفه خود داشتید، حال که رای گیری تمام شد و شماره ها در کنار اظهار نظر ها نشان داد که اکثریت معتقدند جنایتی که این شانزده ساله مرتکب شده بود مستوجب همین عقوبت بود، آیا گمان نمیکنید که بر اساس اصول دموکراسی که شما مروج آن هستید عذر خواهی از طرف مقابل که خونخوار خطاب کردید الزامیست؟ یا به اینجا که رسیدیم باید بگوییم “گور پدر دموکراسی، حرف حرفه منه فقط”؟!
  7
  51
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۳
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::] ۱-امیدوارم پرسش و نظر شما راجع به ریختن اراء منفی و مثبت دوستان در این بحث جدی باشه. ببین: میگَن در زمان شوروی سابق, موقع رای گیری میگفتن رای مردم اصلن مهم نیست. مهم ان است چه کسی اراء رو می شماره. سوال من از شما اینه: با چه برهان و دلیلی شما باور داری که باید که این رای گیری حا معتبر قلمداد بشن؟ اخه این رای حای منفی علیه من و چند تا از دوستان بر چه اساس و ضوابط و کنترلی ریخته شده؟ مگه خیلی سخته و شما نمیدونین که, یکنفر حَر چقدر دلش بخاد مثبت و منفی به نفع و علیه دیگران تنظیم و واریز کنه؟ اَزیزِ دل !! سیستم انتخاباتی خیلی از کشورحا از دستِ حکرحا در امان نیستش, حالا شما اینجا این آراء رو معیار قرار میدین؟لُطفن زمینه خنده دوستان رو فراحَم نکنید.
  50
  6
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۴
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  ۲- خُب اگه من حَم میگفتم خیلی خوب شد این نوجوون سلاخی شد, تا درس عبرتی برای دیگران بشه و خشونت رو تایید میکردم شاید قضییه فرق میکرد. در نهایت اگه معیار رو رای گیری قراربدیم مثلا شما فردا بیا بنویس; که قصاص اسلامی چیز خوبیه, یا زن باید تابع مرد باشه و غیره. مثبت زیادی میگیری. آدرنالیت حَم میره بالا. ایا این اراء معتبره ؟ بنابراین دلخوش به این اراء نباشید . بحث من تنها این نوجوون نیست. میخام بگم اینگونه خشونت حا و کشتارحا بیانگر شعور و درکِ مایه. من جمع بندی خودم رو در قبل نوشتم که شما به نوعی اونو برای خودتون حَم تعبیر کردی. که نوشتم {حرفامو جمع بندی کنم که برای خشونت و اعدام هیچ دلیل و توضیحی قابلِ قبول نیست. موفقیت دنیای مترقی بر اساس خشونت قرار نگرفته. بلکه براشون اگاحی و شعور و قانونمندی حرف اول رو میزنه. که متاسفانه ما خارج نشین حای کشورحای دمکرات حَم این سواد رو نداریم} و برای رسیدن به جامعه دمکراتیک باید اصولِ انسانی و حقوق مدنی این جوامع رو در خودمون جذب کنیم, و به محیط خود تزریق بکنیم. بنده چیزِ بیشتری نمی نویسم چون این موضوع دیگه برای دوستان خسته کننده شده. قربونت
  51
  7
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۰
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. داشتن رای زیاد در یک جامعه حتی، به معنی دموکراسی نیست، چه برسد به این جمع کوچک و زیبای دوستان در اینجا! متاسفم که باید عرض کنم که رای 80% مردم هم به یک دیکتاتور فاشیست اصلا به معنی دموکراسی نیست. کشتن یک کودک هم حتی بر پایه رای اکثریت هم دموکراسی نیست، اتفاقا نکشتن ان کودک حتی اگر اکثریت خواهان ان باشند ممکن است به دموکراسی نزدیک تر باشد، چرا که دموکراسی یعنی ازادی احزابی که با مبارزه ی انتخاباتی یک سیستم را خلق می کنند که در ان کودکی به دار آویخته نشود. حتما الان باز دوباره تکرار خواهد شد که : برو دنبال کارت، استاد، روشنفکر و یا. این حرفها چیه، اگر شما با دموکراسی مشکلی نداری، ولی ما ملت ایران وحشت برخی از هموطنان خود را که اندک هم هستند، را از لابلای حرفهایشان می فهمیم، خیلی اندک هستند، هرچند به خود بیشترین رای مثبت بدهند!!
  53
  6
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۵
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  در آخر مورد مهمی به نظرم رسید که باید بهش اشاره بشه و آن اهمیت گفتمان و بحث پویا ی لحظه به لحظه تمام افرادجامعه باهم است که در جوامع پیشرفته بسیار مهم است و باعث انعطاف پذیری و سیال و روان بودن قوانین جامعه بر اساس تغییرات شرایط موجود در آن جامعه است.و این باعث شده مردم جوامع پیشرفته انعطاف پذیری بیشتری در تغییر و رشد داشته باشند و پایه و اساس استدلال درست بر اساس عقل و واقعیت های موجود جزئی از وجودشان بشه. گفتمان و بحث و حق شنیدن و شنیده شدن در جوامع پیشرفته به حدی بالاست که جز عادی زندگی شان شده است.
  9
  29
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۱
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. جلوی کودکی که به ناحق بقیه را کشته و میکشدباید گرفته بشه که برای جان بقیه افراد خطری نداشته باشه. بطوری که آزاد گذاشتن این افراد و به خطر انداختن جان مردم ناقض دموکراسی هست. این وظیفه حکومت است واینکه چرا یک حکومت از این حرکت حمایت میکند و باعث تولید شدن یک کودک به قاتل می شود کاملا جای بحث داره. در ضمن احترام به نظرات دیگران هم جزیی از دموکراسی هست و بهتره کسی که ادعای حمایت از دموکراسی را میکنه شجاعت گفتن حرف درست و احترام به نظر دیگران را هم داشته باشه
  18
  25
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۷
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. عزیز دل! سه تا کامنت بلند بالا نوشتی ولی دریغ از یک نکته بقول امریکایی ها to the point . کلی گویی که نشد حرف. ٤٠ ساله داریم کلی گویی گوش میکنیم. من خیلی راحت گفتم این حکومت رو فقط زور تکون میده و بس. حالًا شما أولًا بیا دموکراسی رو تعریف کن که میگی حتی رأی ٨٠٪؜ هم به معنی دموکراسی نیست، دوما جای کلی گویی در مورد "مبارزه طولانی و بی أمان" دو خط واضح بنویس. سؤالهای من خیلی روشن و واضح است، امیدوارم جوابهای شما کلی گویی نباشه.
  8
  31
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۱
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. [::آزاذه - تهران، ایران::]. با احترام به نظرات همه ی دوستان که در اینجا نظر خودرا شجاعانه بیان فرمودند، من برای همه ی شما احترام بسیار در قلب خود دارم، چون هموطن من هستید، بویژه آزاده - تهران که از قلب ایران می نگارد و ما را با دیدگاه خود آشنا می کند، واما یک نکته در بحث همواره باید یادمان باشد که اگر من نظر شما را قبول ندارم، به معنی این نیست که شما را قبول ندارم، برعکس، چون برایم اهمیت دارید جوابتان را عرض می کنم: فرمودید دموکراسی را اول تعریف کنم! خب البته فکر کنم در اینجا به اصل قضیه رسیدیم، دموکراسی در عصر مدرن و در عمل به معنی ازادی احزاب سیاسی در بستر سیاسی جامعه است، که البته اروپا این برگ برنده را بطور نسبی در چند صد سال گذشته در دست داشته است. و اما در مورد اینکه فرمدید قاتل( در اینجا یک کودک) را باید قصاص کرد تا درس عبرت برای بقیه شود، باید عرض کنم که قاتل یک قاتل خود بخود یک قاتل است، یعنی اشتباه بر اشتباه است. باید این موتور جنایت را یکبار برای همیشه خاموش کرد، این کودک محصول جامعه ای خشن بوده، خیابانی محاکمه شده و حق دفاع.
  38
  7
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::آزاذه - تهران، ایران::]. [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. . هم نداشته، موارد اشتباه در این شیوه ادمکشی بسیار است، من دیگر نمی خواهم اثرات روانی ان بر جامعه را عرض کنم، چون نیازی نیست، خودتان بهتر می دانید. اینکه من بر دموکراسی پافشاری می کنم، به خاطر این است که دوای تمام این دردهاست، انقلاب مشروطه برای دموکراسی بود، اصلا مولودی مانند انقلاب 1357برای رسیدن به دموکراسی بود، که همه چیز را بر باد داد، راه رفته را لطفا نروید، جای یک قاتل را با قاتل دیگر عوض نکنید و بدانید عزیزان که دموکراسی دشمنان بسیار مخوفی دارد
  38
  7
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. در پایان: می دانم که با تعریف دموکراسی نمی توان به دموکراسی رسید، باید دموکرات شد، و برای رسیدن به ان عمل کرد، پرسش اینجاست که چه باید کرد، من نوعی چه کار بکنم، جواب این است: در گام اول چشم هایت را ببند، و دموکرات شو، چند ثانیه بعد چشمانت را باز کن، دنیا را جور دیگری خواهی دید و ملیون ها دوست در سراسر تاریخ و جامعه خواهی یافت، شاد باشید
  39
  7
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. همه ما از خشونت و اعدام کودکان بیزاریم. سوال من از شما این هست که با این شخص که مردم را به ناحق از طرف حکومت میکشد چکار باید کرد؟ در نظر داشته باشید هیچ امکان قانونی برای دستگیری این شخص وجود نداره چون حکومت ازش بر علیه مردم حمایت میکنه و هر آن امکان داره این شخص نفر هفتم و هشتم و نهم را بکشد و بعید هم نیست که هر آن این کار را بکند.
  11
  21
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  به نظر من دموکراسی و آزادی اول از فرد شروع میشود و یاد گرفتنی است. یاد گرفتن حقوق اولیه و مساوی انسانی و آزادی فکر و آزادی بیان برای تک نک افراد جامعه و به رسمیت شناختن این حقوق توسط مردم آن جامعه برای یکدیگر. در نهایت این افراد دموکراتیک یک جامعه دموکراتیک با احزاب مختلف را می توانند تشکیل بدهند که بر اساس رای مردم هست.
  9
  11
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::آزاذه - تهران، ایران::]. با شما موافقم، در تمام موارد که فرمودید، و اما در مورد فردی که جرم انجام داده، پرسیدید: سوال من از شما این هست که با این شخص که مردم را به ناحق از طرف حکومت میکشد چکار باید کرد؟. بسیار خوب : اگر مدارک وجود دارد و جرم حتمی است، باید محاکمه شود و یک دادگاه دادگر و مردمی با وکیل مستقل نتیجه را اعلام کند، حال می فرمایید در شرایط عراق و ایران غیر ممکن است؟ ببینید مجرم را باید به قانون سپرد و برای پیگیری قانونی بسیج کرد، رهگذران حق ندارند در خیابان ادمکشی کنند، چون بسیج مردم برای اجرای قانون موجود و یا تلاش برای تغییر همین قانون در شرایط فعلی تلاش برای ازادی و دموکراسی است، فردی که می تواند در خیابان قتل انجام دهد ولی حزب نمی تواند تشکیل دهد، اصلا شاید قاتلی بیش نباشد، دموکراسی مبارزه ی دموکراتیک لازم دارد! شاد باشید، به گمانم من دیگر در این مورد نظرم را گفته ام.
  25
  4
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. جمله سرکار: “سیستم انتخاباتی خیلی از کشورحا از دستِ حکرحا در امان نیستش “. بحث ما هم دقیقاً در مورد همین کشور هاست. با طبل دموکراسی در دست گرفتن و محکم بر آن کوبیدن ایران و عراق به سوئیس و دانمارک مبدل نمیشوند. آیا راه حل عملی بغیر از آنچه که پهلوی انجام میداد است؟ پهلوی راه مدرنیزه کردن کشور و رفاه مردم را در آموزش علم و اخلاق میدید که متاسفانه ما ملت نمک نشناس با استفاده غلط از کلمه دموکراسی خود را به روز سیاه نشاندیم.
  3
  16
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۷
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. کاملاً متوجه هستم که روی صحبت شما با من نبود، اما لازم دیدم که اقرار کنم راه حل عملی شما کاملاً موثر واقع شد، چشمانم را بستم، به خودم گفتم دموکرات شو و چند ثانیه بعد یکهو ایران گلستان شد!
  3
  11
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۳
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. کاملا موافقم من راهم مشخص است. اعلیحضرت رضا و ملکه عزیز ایران در حکومت سلطنتی تنها راه نجات ماست. نکند مردم انتظار تشکیل حزب توسط انتری نژاد و روحانیون و اصلاح طلبان مزدور را دارند؟ هر کسی در دولت رژیم قبلی کار کرده با آخوند ها همدست بوده و شیادی و فریبکاری و خیانت به مردم را یاد گرفته است. خاندان پهلوی ایران دوست هستند و حکومت سلطنتی این اقتداررا داره که از ایرانی دفاع کنه.
  8
  12
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. ضمن عذر خواهی که مجدداً نخود آش شده و میان صحبت شما و خانم آزاده میپرم، انشا الله که هیچوقت همچون اتفاق ناگواری برای شما نیفتد که اگر زمانی من و شما کنار هم در خیابان برای آزادی و برقراری دموکراسی شعار مسالمت آمیز میدادیم و شانزده ساله ای به سمت شما آتش گشود، بنده فوراً به کلانتری رجوع بکنم و از قانون برای دستگیری مجرم و حمایت از حقوق شما شکایتنامه تسلیم سرکار استوار کنم! دوست خوب دموکرات ما، گویا شما اصلاً متوجه جو موجود در ایران و عراق نیستید. گمان میکنم که یکی از شرایط انسان بودن و به اعتلا رسیدن و به دموکراسی دست یافتن این باشد که پیش از اینکه در مورد کسی قضاوت بکنیم تلاش کنیم که خود را در موقعیت وی قرار بدهیم. شرایط موجود برای زندگی من و شما در آمریکا و کانادا حکم نمیکند که دارو را اینجا بخریم ولی نسخه را برای داخل کشور بپیچیم.
  5
  12
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۴
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. البته اقای پهلوی خودش موافق آزادی احزاب است، شما چرا قران را به میل خودتان تفسیر می کنید، همه این مبارزه ی ایدئولوژیک با دموکراسی بر سر این بود که نهایتا به رژیم دیکتاتوری اقای پهلوی با تفسیر ویژه ی خودتان برسید؟!! همان چشمان بدبین خودتان را یکبار دیگر ببندید تا پایان خوش این بحث گلستان شود!
  20
  3
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۷
  ۴۰
  smart292 - ونکوور، کانادا
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. درود بر خاندان پهلوی ،سوال من این جاست که در قرآن بر علیه ایرانیان سخن گفته به ایرانیان اهانت شده است و همچنین، ایرانیان را کافر خوانده است،هر کس میتواند با جملات بازی کند و و تفسیر دیگری بکند.ولی چیزی که گفته شده در قرآن عوض شدنی نیست.به عقیده من باید ۱-اطللاع رسانی بکنیم با اینکه آخوند‌ها با قوانین اسلامی که دارند اتوماتیک وار اسلام زدأیی میکنند ۲- سیستم حقوق بشر را باید در ایران پیاده کرد، هر موقع که دیدیم که در حرم آقای رضا در مشهد یا خانم معصومه در قم خالی از انسانها شد، یعنی زمان دمکراسی و اسلام زدأیی از دمکراسی فرا رسیده است، قابل قبول نیست که احزاب اسلامی در حکومت آینده شرکت داشته باشند و در تدوین قانون اساسی را دوباره نزدیک به قوانین اسلامی تدوین بکنند،واقعا باعث تاسف است که ببینیم رئیس جهور یا نخست وزیر آینده با روسری یا با چادر باشد برای اینکه بگویم به دنیا ما دمکراسی داریم ولی همان آش و کاسه قدیم را دوباره روبراه کرده ایم.(خودمان را گول میزنیم ) موفق باشید.
  2
  3
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. یکبار با نصیحت شمایان چشم ها را بستیم و نتیجه این شد که در ایران امروز میبینید. تنها امید من از شرکت در رد و بدل کامنت در این صفحه همین بود که چنانچه کسی از جوانتر ها این بحث را دنبال میکند اشتباهاً به این نتیجه نرسد که با بستن چشم ها دنیا گلستان خواهد شد. البته از حق هم نگذریم، تعداد بسیار محدودی آقازاده به گلستان رسیدند که شاید نام دیگرش در بین طایفه آخوند همانا کانادا باشد!
  1
  8
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۴
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. هر کس این حق را دارد که از جانش دفاع کند. وظیفه دولت است که جلوی ظلم و نا امنی را بگیرد. ولی وقتی دولت خودش عامل اصلی ناامنی و قتل و کشتار است مردم این حق را دارندکه به هر طریق ممکن از جان و مالشون دفاع کنند و این دفاع شخصی به حساب میاد. در کشورهای پیشرفته کسی را که به دیگران حمله کند دستگیر میکنند و اگر این شخص به حرف پلیس گوش نکند و خطرناک عمل کند امکان دارد حتی بهش شلیک بشود. حالا چون در کشورهایی مثل ایران و عراق خود پلیس بر علیه مردم است چاره دیگری برای مردم بیچاره باقی نمی گذارند که از جون خودشان و بچه هاشون دفاع کنند. جایی که حتی هزاران مردم بیگناه سلاخی میشوند و اثری از دموکراسی و قانون نیست مردم خشمگین می شوند و این اتفاقات کشتن قاتلان هم کنارش می افتد. شما انتظار ندارید مردم همیشه با سکوت اعتراض کنند و کشته بشوند و دوباره روز بعد هم کشته بشوند. صبر مردم هم حدی دارد و امان از روزی که این ظلمها انباشته بشود علی خامنه ای که مردم به خودت و بچه هات رحم نکرده ودر حسینیه ات کهریزک راه می اندازند.
  2
  7
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۷
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. اعلیحضرت رضا پهلوی فرمودند هر چه مردم بخواهند چون به دموکراسی و رای مردم اعتقاد دارند. ولی به نفع مردم است که حکومت سلطنتی داشته باشند که باعث اقتدار قدرتمند شدن کشورمان میشود.
  1
  9
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۱
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. اول شما فهم خودتان را از دموکراسی تعریف کنید، بعد نوع حکومت تان را، نه اینکه اول نوع حکومت را تعیین کرده اید، انگاه می گویید ان حکومت دموکراتیک خواهد بود، فکر کنم تاریخ به این گفتمان جواب قاطعی داده است، ما در سر همان پیچ تاریخ که در انقلاب مشروطیت شروع شد ایستاده ایم، مردم تشنه ی ازادی سیاسی و دموکراسی هستند و بر قراری پارلمان متشکل از احزاب سیاسی اخرین جواب و مدل سیاسی در شرایط حاضر است، پارلمان دولت را تشکیل خواهد داد، اگر پارلمان نظرات شما را تصویب کرد، خب. باید خیلی دموکرات باشید تا مردم بپذیرند شما را. راهی بجز این وجود ندارد، همه ی ما هموطن، برادر و برابر هستیم، حرفهایتان را بزنید، و پروا نداشته باشید، ولی با ارامش و صبوری، ترویج خشونت و قتل نکنید.
  9
  1
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::smart292 - ونکوور، کانادا::]. این فقط قرآن نیست که امروز وسیله ای برای به بند کشیدن مردم ما شده. مخالفت ما باید با تعصب کور باشد. این جهل و نادانیست که باعث تعصب میشود و مردم متعصب در را برای سو استفاده گران باز میگذارند. تنها زمانی به آرامش خواهیم رسید و “ دموکراسی” شانس برقراری پیدا خواهد کرد که مردم دانش آموخته باشند. تا وقتی که دسترسی مردم به کسب علم محدود و تحت شرایط بخصوص باشد، کوبیدن بر طبل دموکراسی فقط گوشها را کر خواهد کرد.
  2
  4
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. شمایی که در کانادا هستید باید بدانید معنی جامعه دموکراتیک چیست! دین یا نژاد یا جنسیت مایه برتری نیست و همه در برابر قانون برابرند. قانونی که بر اساس حقوق فردی و اجتماعی انسانها بیان شده است نه بر پایه دین. در این قانون زن و مرد با هم برابرند. حیوانات من جمله سگها حق زندگی دارند. مردم آزادی و حق بیان نظرات خود را دارند و پلیس به حرف مردم گوش میدهد و از آنان حمایت میکند. مردم مشکلات هم را درک میکنند و به هم حق می دهند و به هم کمک می کنند. هیچ کس حتی بالاترین مقام دولتی و مملکتی حق سواستفاده از مقام خود و آزار رساندن به مردم را ندارد و در برابرمردم پاسخگو است. سازمان بازرسی بطور مداوم در حال چک کردن اموال و کارهای مقامات هست. رسانه ها در گزارش و خبر رسانی شفاف هستندو اجازه باز خواست و سوال از مسئولان دولتی را دارند. پارلمان کشور و قضات عملکرد دولت و نهاد های اجتماعی را بر اساس قانون بررسی میکنند و نظر میدهند و از حقوق مردم دفاع میکنند. ارتش و پلیس در خدمت مردم هستند نه بر علیه مردم.
  0
  5
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۶
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. زنان و کودکان حق دارند و مشاوران اجتماعی و رسانه ها در حال دادن خدمات اجتماعی به مردم و بالا بردن سطح دانششان از حقوق فردی و اجتماعی شان هستند. این تا حدودی تعریف یک جامعه دموتراتیک هست. حالا میرسیم به شکل حکومت که جمهوری باشه یا سلطنتی پارلمانی. به نظر شما آیا انتری نژاد یا روحانیون یا اصلاح طلبان می توانند یا دانشش را دارند یا اصلا تعریف جامعه دموتراتیک را می دانند که بخواهند در راس کار باشند؟ آیا مردم ایران تعریفی از حقوق دموتراتیک فردی و اجتماعی خود دارند که بتوانند احزاب را تشکیل بدهند؟ مردم ایران اوی باید توسط حکومت سلطنتی رشد وآگاهی و بینش کافی از حقوق خود پیدا کنند و سیستم دولتی پیچیده و کار آمد دموکراتیک داشته باشند. سوئد یکی از بهترین نمونه های کشورهای دموکراتیک و سلطنتی است.
  0
  5
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. به این دلایل ما نمی توانیم با شکل حکومت جمهوری به جامعه دموکراتیک ایده آل خود برسیم. اول اینکه اکثر مردم آگاهی و تعریف کامل و جامعی کامل از حقوق خود و جامعه دموتراتیک ندارند و هنوز به این نتیجه نرسیده اند که دین یک انتخاب فردی است و قوانین حقوق بشری کاملا در تضاد با قوانین دینی است و قوانین دینی برای اداره یک اجتماع و بالاتر یک کشور ناکارآمد است. افرادی هم هستند که نمیخواهند رشد به سمت دموکراسی داشته باشند و به قوانین دینی بیشتر گره خورده اند. آیا شما فکر میکنید این اشخاص نا آگاه ویا مغرض میتوانند با جمهوری حکومت دموکراتیک ایجاد کنند؟؟ الان چهل سال است که حکومت جمهوری داشته ایم آیا نتیجه اش به غیر از بدبختی و کشتار مردم و غارت اموال و داراییهای مردم نبوده است؟
  0
  5
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۶
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. مورد دوم این هست که ایران از اقوام مختلف و بسیار سنتی تشکیل شده و این به پیچیدگی مسئله اضافه می شود. مردم این اقوام و با خواسته های ناسیونالیستی شون مثلا اقوام مختلف کرد و ترک و فارس و بلوچ و عرب و غیره چطور می توانند حکومت جمهوری تشکیل بدهند و همدیگر را راضی نگهدارند؟ ما به بگ حکومت سلطنتی مقتدر نیاز داریم که به تمام این اقوام جهت بده و نه تنها به سنتهای این اقوام احترام بگذاره بلکه باعث رشد این جوامع مختلف به سمت تمدن و دنیای پیشرفته بشود.
  0
  6
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۷
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. حالا چرا خاندان پهلوی؟ این خاندان از رضاه شاه بزرگ گرفته تا محمدرضا شاه و ملکه فرح تمام توانشان را در بالا بردن سطح فکری ومعیشتی مردم بکار بردندو ایران دوستی خود را ثابت کردند و الان مردم حتی آرزوی داشتن آن دوران را میکنند. این خاندتم نشان دادند که دانش کامل و قابلیت ارتباط با دنبای پیشرفته را دارند. اگر این روحانیت شیاد سواستفاده گر روسی نبودند که خوشبختی ما ایرانیان را بدزدندالان به مراتب کشور پیشرفته تر بهتری داشتیم. امیدوارم که جواب کامل به سوالتون را داده باشم.
  0
  6
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۶
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. در ضمن من ترویج قتل و خشونت نکرده ام. این حق طبیعی هر انسان است که از جان خود و بچه هایش دفاع کند. آیا چیزی بالاتر از جانت هست؟
  0
  5
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. هر کجای دنیا که باشید این حق طبیعی تان هست که از جان خود دفاع کنید.
  0
  6
  دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۳
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. من وقت گذاشتم و نظراتم را بیان کردم. حالا نوبت شماست
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
  نظر شما چیست؟