علی شمخانی به دیدار خانواده کشته‌شدگان رفت

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در خانه حسینی امامقلی یکی از کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه که به نوشته رسانه‌‌های ایران "کارگر ساختمانی بوده" است بی بی سی :رسانه‌های ایران گزارش کرده‌اند که علی شمخانی، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران صبح امروز با "خانواده‌های گروهی از جانباختگان" اعتراضات اخیر "دیدار و گفت وگو" کرده است.
 
خبرگزاری دولتی ایرنا نوشته است که آقای شمخانی "با حضور در شهرستان‌های غرب استان تهران با خانواده های گروهی از جانباختگان رخدادهای اخیر دیدار و گفت وگو خواهد کرد".
 
خبرگزاری ایسنا در خبری از قول آقای شمخانی در یکی از این دیدارها نوشته است که وی "ضمن دلجوئی از خانواده جان باختگان از عزم مسئولان نظام برای ترمیم سریع خسارت‌ها و کاهش آلام خانواده محترم شهدا و جان باختگان حوادث اخیر" سخن گفته و اینکه "لازم است از همه ظرفیت‌های ملی برای تسریع در انجام این وظیفه ملی استفاده شود."
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفته است ‌که "رسیدگی به این امور بر عهده کمیته های ویژه با مسئولیت استانداران گذاشته شده است" و استانداران سراسر کشور با توجه به "مطالبه جدی مقام معظم رهبری و تدابیر اعلام شده ایشان" از سوی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران "اختیارات ویژه‌ای" به آن‌ها واگذار گردیده که "می‌بایست با اقدامات جهادی، ضمن رسیدگی سریع به وضعیت خانواده شهدا و جان باختگان، با برنامه‌ای دقیق و هماهنگ نسبت به جبران و ترمیم خسارت‌های وارد شده به مردم اقدام کنند".
 
خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران در توییتر خود ویدیویی از حضور آقای شمخانی در خانه "امیررضا عبداللهی" از کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در شهریار را منتشر کرده که به نوشته این رسانه آقای شمخانی از آنان "دلجویی" کرده است. سایت ایران‌وایر در خبری که روز سه‌شنبه ۲۶ نوامبر منتشر کرده در خصوص امیررضا عبداللهی نوشته است او یک: "نوجوان ۱۳ ساله‌ای است که در جریان اعتراضات روز شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ در اسلام‌شهر با گلوله ماموران امنیتی جان‌باخته است".
 
در خبرهایی که در خصوص کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در ایران از سوی رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی منتشر شده، برخی اوقات کشته‌شدگان را عوامل نیروهای نظامی و امنیتی معرفی کرده که به گفته آنان توسط "اشرار" و یا "اغتشاشگران" کشته شده بودند.
 باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی به نقل از علی شمخانی در یکی از این دیدارها نوشته است: "اجرای پروژه کشته سازی از سوی معاندین در شهریار قطعی است".
 
این رسانه به نقل از دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه آورده که آقای شمخانی مدعی شده "بیش از ۸۵ درصد از جانباختگان رخدادهای اخیر در شهرستان‌های تهران در هیچ یک از تجمع‌های اعتراضی حضور نداشته‌اند" و این افراد به "صورت مشکوک" با "سلاح‌های سرد و گرم غیر سازمانی کشته شده‌اند".
 
در تصاویر منتشر شده از دیدارهای آقای شمخانی همچنین گزارشی از دیدار با خانواده "حسینی امامقلی" که به نوشته باشگاه خبرنگاران جوان در منطقه "سرآسیاب ملارد ساکن و کارگر ساختمانی بوده" منتشر شده که بنا بر ادعای این رسانه وی "روز شنبه ۲۶ آبان ماه در حاشیه تجمعات اعتراضی با سلاح سرد کشته شده است".
 
در ویدیوی دیگری که سایت خبرآنلاین منتشر کرده دبیر شورای عالی امنیت ملی به دیدار خانواده "ابراهیم مهدی‌پور" در "شهریار تهران" رفته است.
 
هفته گذشته آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران با پیشنهاد آقای شمخانی برای دادن عنوان "شهید" به شماری از کسانی که در اعتراض‌های آبان ماه در ایران کشته ‌شده‌اند موافقت کرده بود.
 
رسانه‌های ایران گزارش کرده بودند که آقای شمخانی بعنوان دبیر شواری عالی امنیت ملی ایران گزارشی درباره "نحوه مدیریت وضعیت جان‌باختگان و مصدومین حوادث اخیر" و پیشنهادهایی درباره این موضوع به آیت‌الله خامنه‌ای ارائه کرده بود.
 
رهبر ایران نیز با پیشنهادهای آقای شمخانی موافقت کرده از جمله این که "شهروندان عادی که بدون داشتن هیچ‌گونه نقشی در اعتراضات و اغتشاش‌های اخیر و در میانه درگیری‌ها جان باخته‌اند در حکم شهید" محسوب شوند.
 
آقای خامنه‌ای در پاسخ به گزارش و پیشنهادهای دبیر شواری عالی امنیت ملی نوشته است: "هرچه سریعتر انجام شود و نسبت به افراد مشکوک در هرگروه با جهتی که به رافت اسلامی نزدیکتر است عمل شود".
 
با گذشت نزدیک به یک ماه از آغاز ناآرامی‌هایی که با اعتراض به گران شدن بنزین آغاز شد هنوز هیچ مقامی در ایران آماری از کشته‌شدگان این حوادث ارائه نداده است.
 
سازمان عفو بین‌الملل برآورد کرده است که در ین ناارامی‌های دست کم ۲۰۸ معترض جان خود را از دست داده‌اند. بعضی گزارش‌ها تعداد کشته‌شدگان را بیش از این تخمین زده است.
 
پرداخت دیه و دلجویی از خانواده‌ "قربانیانی که در جریان تظاهرات اعتراضی به هر نحو جان خود را از دست داده‌اند" از جمله پیشنهادهای دیگری است که آیت‌الله خامنه‌ای با آن موافقت کرده است.
+11
رأی دهید
-140

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  جوانان را می کشند و میروند بدیدار خانواده های آنان، چه حکومت پررویی مرگ بر کلیت حکومت آخوندی
  8
  130
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷
  ۵۳
  Hatef - پاریس، فرانسه

  آنانکه این سگ گر را به منزل خود راه داده اند ، باید چندین بار خانه خود را شسته و رفع نجاست کنند. بزرگ منشى را باید از خانواده هاى بختیارى ، آقاسلطان ، اعرابی و بهشتى یاد گرفت.
  4
  81
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
  ۲۹
  ایمای - تهران، ایران

  خانوادهای جانباخته نباید این جانیان را به خانه شان راه بدهند اینها قاتلان فرزندانتان هستند اینها یک مشت جانی و وطنفروش واژنوی پرست هستند و نطفه شان از عراق و کشورهای عربی دیگر است اینها دشمنان ایران و پارسیان هستند اینها به همه چیز شباهت دارند بجز انسان
  8
  70
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  خب چرا راهش دادن این بی پدر مادر رو ؟ دم در باید بهش میگفتن برو گم شو بجای سر زدن به ما برو پابوس قاتل بچه مون بیوجدان
  7
  70
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  درود بر شمخانی
  53
  6
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷
  ۳۸
  Piotr - ورشو، لهستان

  یهبار نوشتم شک نک.نین که مجاهدین بودن افرادو ازبینجمعیت انتخواب کردن و کشتن عمدن هم از اونا که سنو سال زیادی نداشتن انتخواب کردن و تو جمعیت بهشون تیر تو سرشون زدن خیلیها گفتن بهشون از بین جمعیت شلیک شده همهشونهم با تیر کلت کمری بهشون شلیک شده تموم گلوله ها رو بررسی کردن
  29
  3
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳
  ۴۱
  behran - کردستان، ایران
  مشابه این تصاویر را البته بدون در نظر گرفتن توضیح و تفسیر ماهوی آن، بارها دیده ایم، هنگامی که جرم یک قاتل محرز شده و توسط مراجع قضایی محکوم به مرگ میشود و بستگان آن شخص بدلیل تعلقاتی که دارند، حتی تا پای چوبه دار، بدنبال کسب رضایت از خانواده مقتول میباشند؛ امروز هم بالاترین مقام حکومتی در ارتکاب عمل جنایتکارانه خود و عدم گریز از اجرای اشد مجازات به یقین رسیده و تا اندک زمان باقیمانده اش، بدنبال کسب رضایت است. چه بسا شمخانی با این پیشنهاد فنی و امنیتی خود، خامنه ای را گمراه کرده باشد تا در مقابل رسانه ها و اندک هوادارانش که هنوز در شوک قیام برق آسای آبان هستند، رسماً به خامنه ای مُهر جنایتکار خطرناک دارای زوال عقل بزند!
  8
  14
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۲
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  این بازی کثیف دیگه قدیمی شده
  3
  28
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۸
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  یک روش کثیف سپاه و خامنه ای بخصوص بعد از اعتراضات 78 این بوده که میکشند بعد جنازه رو به خانواده نمیدن و با تهدید و تبلیغات کسی رو که خودشون کشتند صاحب میشن و ادعا میکنند خارجی ها کشتند و داستان کشته سازی بوده. الان این مرتیکه آشغال داره همین نقش رو بازی میکنه یعنی مال خود کردن انسانی که بدست خودشون کشته شده و این خانواده ها قبلش حسابی تهدید میشوند که اگر مصاحبه ای بکنند بچه دیگه یا افراد دیگه خانواده آنها رو سربه نیست میکنند. لعنت به حکومت فاسد ولایت فقیه
  2
  18
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  [::بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک::] یه لحظه خودت رو بزار جای اون پدر و مادر وقتی یک هفته از سپاه و سایر نهادها احضار بشوند و تهدید بشوند که اگر حرف دیگه ای جز اینی که اینا میخوان بزنند پسر یا دختر یا سایر اعضاء خانواده ات براش اتفاق بدی میافته و سربه نیست میشن!!! اون موقع ببین واقعا چه تصمیمی باید بگیری که حداقل زندگی بچه دیگه ات یا یک نفر دیگه از خانواده ات رو هم از دست ندی. واقعا این حکومت روی حکومت معاویه رو سفید کرده و از فساد و دروغ و نیرنگ .
  3
  11
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۱
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  [::paksan - ایران، ایران::]. خب چرا پدر پویا بختیاری و یا مادر ندا آقا سلطان و یا مادر ستار بهشتی هدایای حکومت رو قبول نکردند؟ مگه اونا فرزند یا بستگان دیگری بجز اونائی که کشته شدند ندارند؟ وقتی هیچکس قبولشون نکنه اونوقت اونا هم نمیتونن ژستهای عوام پسندانه گرفته و در صدا و سیمای میلی باعث فریب عده دیگری بشن!
  4
  22
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۵
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. خخخخع حق باهاته میدونیم تو خیلی عاشق شمع - خانی هستی! نوش جونت.
  5
  9
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۷
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  کثیفان و شیادانی که روی هر چی نامرد هست سفید کردند
  3
  11
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۰
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  شماها از خیلیها باید دلجویی کنید عرض کنم اون 300,400آدم بیگناه که به امر شما وشاید هم خوده شما در سینما رکس زنده زنده سو زاندید ونسلی از سرمایه ملی کشور را در هشت سال جنگ فدا کردید برای امیال شیطانیتان از کدامشان میخواهید دلجویی کنید اگه دینو ایمون دارید برید از مادر ستار بهشتی مادر ندا سلطان ،از خانواده هایه شهیدان ولفجر 4 که با آگاهی شما قربانی شدند که چند وقت پیش در گل ولای اجساد غواصان دلاور ایران را با دستان از پشت بسته بعداز 30 سال مفقودالاثر از خانواده آنها دلجویی کنید که هر چه دارید از آنهاست.
  0
  1
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  قاتل به دیدار خانواده های مقتول میرود امیدوارم که انگل زاده های تو به فجیع ترین و دردناک ترین نوع مرگ در جلوی چشمانت پر پر شوند
  0
  3
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::Piotr - ورشو، لهستان::]. [::Piotr - ورشو، لهستان::]. ما هم یکبار گفتیم بتمرگ و ساندیس بنوش البته محتویات ساندیسی که شما مزدوران مینوشید خون مردم ایران است
  0
  4
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۲
  نظر شما چیست؟