گرتا تونبرگ جوانترین شخصیت سال مجله تایم شد

مجله تایم گرتا تونبرگ، نوجوان فعال محیط زیست، را به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۹ انتخاب کرده است. بی بی سی :مجله تایم گرتا تونبرگ، نوجوان فعال محیط زیست را به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۹ انتخاب کرده است. گرتا تونبرگ جوانترین شخصیتی است که به عنوان شخصیت سال این مجله انتخاب شده است.
 
گرتا تونبرگ ۱۶ ساله سوئدی به یکی فعالان محیط زیستی مطرح در جهان تبدیل شده است.
 
او امروز ١١ دسامبر/۲۰ آذر ماه در نشست جهانی تغییرات اقلیمی در مادرید گفت دهه پیش رو سرنوشت کره زمین را رقم می‌زند.
 
این نوجوان ۱۶ ساله رهبران جهان را متهم کرده است که تلاش می‌کنند راهی پیدا کنند تا مجبور نباشند تغییرات اساسی برای جلوگیری از گرمایش زمین انجام دهند. گرتا تونبرگ گفت خطر واقعی این است که رهبران جهان تنها وانمود می‌کنند که دارند کاری برای جلوگیری از گرمایش زمین انجام می‌دهند اما در واقع آنها دست روی دست گذاشته‌اند و تنها به دنبال "اقدمات تبلیغاتی" هستند.
 
گرتا تونبرگ اوایل پاییز هم در سخنانی پرحرارت در برابر رهبران جهان در سازمان ملل، آنها را به ناکامی در این زمینه متهم کرده است.
 
او در اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل در نیویورک گفت: "شما با کلمات توخالی مرا از رویاهایم و کودکی‌ام محروم کرده‌اید. تازه من جزو خوش شانس‌ها هستم. هیچ چیز سر جایش نیست. من نباید اینجا باشم. من باید آن طرف اقیانوس الان در مدرسه باشم. در مقابل شما به ما جوان ها چشم امید دوخته اید. چطور رویتان می شود؟"
 
حدود ۶۰ رهبر جهان در آن اجلاس یک روزه حاضر بودند.
 
‌مجله تایم از سال ۱۹۲۷ انتخاب "مرد سال" را آغاز کرد و از آن زمان به طور سالانه یک مرد، زن یا گروه را به عنوان برنده این عنوان برگزیده است.
 
در سال ۱۹۹۹ عنوان انتخاب مجله تایم به "شخصیت سال" تغییر کرد تا به گفته ناشران این مجله فراگیرتر باشد. عنوان "شخصیت سال" از سوی سردبیران مجله تایم به فرد یا افرادی داده می شود که بیشترین تاثیر را بر رویدادهای جهان داشته و به گفته ناشران این مجله این تاثیر لزوما نباید مثبت باشد.‌ در سال ۱۹۷۹ آیت الله خمینی شخصیت سال مجله تایم شده بود و در ۱۹۵۱ محمد مصدق.
 
از دیگر جلدهای بحث برانگیز تایم می توان به سال ۲۰۰۶ اشاره کرد که در آن شخصیت سال، "شما" یا "تو" بود و اشاره به همه کسانی داشت که با استفاده از اینترنت، عصر اطلاعات را تکامل بخشیدند.
 
شخصیت سال ۲۰۱۰ مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک بود. مجله آمریکایی تایم در سال ۲۰۰۸ باراک اوباما و در سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ را به عنوان "شخصیت سال" برگزید.
 
معمولا یک شخص برگزیده سال تایم است اما در سال ۲۰۱۴ پزشکان و کادر پزشکی مبارزه کننده با بیماری ابولا و سال ۲۰۱۱ معترضان در بهار عربی به عنوان دو گروه، چهره سال شدند. مجله تایم چهره سال خود را در سال ۲۰۱۷ هم زنان و مردانی انتخاب کرده که سکوتشان را درباره آزار جنسی شکسته‌اند.
 
در سال ۲۰۱۸ جمال خاشقجی و روزنامه نگاران دیگری که "در جستجوی حقایق بزرگ" کشته شدند یا به زندان افتادند، از سوی مجله تایم به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۸ انتخاب شدند.
+3
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  دیروز همه کانال ها داشتن نشونش میدادن اولین چیزی که از چهره این دختر به چشم میاد مرض حاد روحی روانی و رنگ زرد و بی روح مالیخولیایی !!!
  8
  24
  ‌پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.