نامه سرگشاده رضا پهلوی به سازمان ملل متحد: جلوی کشتار مردم ایران را بگیرید

دویچه وله :رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران، در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار استفاده از "تمام امکانات و ابزارهای در دسترس" این سازمان برای "جلوگیری از "کشتار" مردم ایران توسط جمهوری اسلامی شد.
 
فرزند محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران با اشاره به سرکوب خشن اعتراضات آبان‌ماه و کشته شدن صدها معترض، از جمله کودکان در ایران از دبیرکل سازمان ملل متحد خواست، "برای پایان دادن به این قتل‌عام، دست به اقدامی فوری زده و از تمام امکانات و ابزارهای در دسترس، از جمله ظرفیت شورای امنیت سازمان ملل متحد استفاده" کند.
 
شاهزاده رضا پهلوی در نامه‌ای سرگشاده به آنتونیو گوترش به تاریخ ۱۸ آذر (۹ دسامبر) نوشت: «سازمان ملل متحد که پاسداری از حقوق بشر را به عنوان یک وظیفه اصلی خود پذیرفته، دیگر نمی‌تواند در سکوت به تماشا بنشیند؛ بلکه باید به اقداماتی فوری و ضروری دست بزند تا کشتار مردم ایران از سوی جمهوری اسلامی متوقف شود.»
 
او با اشاره به نامه‌ای که در سال ۲۰۱۲ به رئیس پیشین این سازمان برای ارجاع "مدعیات مستند و محکمه‌پسند" علیه جمهوری اسلامی "به دادگاه بین‌المللی کیفری" نوشته بود مسئولیت رئیس جدید سازمان ملل را سنگین‌تر از گذشته خواند و "سکوت در سازمان ملل" را "به معنای چشم‌ پوشیدن از اقدامات جمهوری اسلامی" قلمداد کرد. رضا پهلوی تأکید کرد که رژیم با "سرکوب وحشیانه و قتل عام ایرانیان در پی نابودی ملت و تاریخ ایران است." او به قطع اینترنت و مختل کردن تلفن‌های ثابت و همراه در ناآرامی‌های اخیر اشاره کرد و هدف از این اقدام را جلوگیری از نظاره "قتل‌عام بی‌پروایانه‌ی معترضان" ایرانی توسط جهانیان نامید. 
"نسل‌کشی" مردم ایران
رضا پهلوی در نامه به گوترش "آن چه مردم ایران با آن روبرو هستند را عملا یک نسل‌کشی" خواند و با اشاره به "بازداشت‌های سیستماتیک، شکنجه و کشتن بسیاری از ایرانیان به خاطر هویت فرهنگی و آرمان‌های ملی‌شان" "قساوت‌ها و بی‌رحمی‌های" رژیم ایران را "مصداق جنایت علیه بشریت" شمرد.
 
او تأکید کرد، اگرچه جرقه اعتراضات اخیر را گرانی ۲۰۰ درصدی بنزین زد اما ریشه این خیزش، "نارضایتی گسترده مردم ایران" از رژیم جمهوری اسلامی بود.
 
سازمان عفو بین‌الملل شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در ایران را ۲۰۸ نفر اعلام کرده است. صدها نفر مجروح و هزاران نفر بازداشت شده‌اند که از سرنوشت بسیاری از آن‌ها هنوز خبری در دست نیست.
 
فاطمه حسینی، رئیس فراکسیون فناوری و نوآوری مجلس ایران سه‌شنبه ۱۹ آذر در گفت‌وگو با ایلنا خسارت‌ مستقیم به کسب و کارهای حوزه فناوری در ایران بعد از قطع اینترنت را روزانه دوهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خوانده است.
+184
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  کسی نمتونه جلوی کشتار را بگیره فقط مردم ایران با اتحاد و همبستگی میتوانند این رژیم دیکتاتوری را به زانو در بیاورند مردم ما باید اتحاد و همبستگی را از مردم معترض عراق یاد بگیرند
  21
  100
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  ما همه سرباز توایم شاه زاده گوش به فرمان توایم شاه زاده
  56
  81
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandoglu - لندن، انگلستان

  رو را برم. رو نیست سنگ قزوین است. مثل اینکه کشتار مردم بیگناه را در خیایبانها توسط پدرش فراموش کرده.
  91
  37
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  baba bekheyal - اسپارت، ایران

  تو خفه.پول سوسمار گیر.مالش امریکا رو بده
  85
  34
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  روح محمد رضا شاه بهلوی تا ابد شاد که در یکی از مصاحبه هایش در مکزیک که در باسخ به سئوال خبرنگاری که سئوال کرد چرا شما کشور را ترک کردید . ان مرد بزرگ ایرانزمین در جواب گفت من دوست ندارم خون از دماغ کسی بیرون بیاید. و اضافه کردند که شما ها شاهد هستید که این گروه هنوز بایران نیامده تمام سران حکومت را تیر باران میکنند. اینها که ادعای مردم داری های زیادی دارند در اینده خواهید دید به تنها کسی که رحم نمیکنند همین ملت و مردم است. محمد رضا شاه روحت شاد . ایرانی بودی و ایرانی ها را دوست داشتی و در تمام ایام حکومت ان بدر و بسر نصف این تعدادی که در ابانماه کشته شدند در ایران کسی کشته نشد. تاریخ را بهتر بخوانید. محمد رضا شاه روحت شاد
  31
  72
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  سازمان ملل کیه ؟ آمریکا انگلیس و روسیه و غیره . همشون فکره خودشونن نه کشتار مردم ایران . خودمون بتونیم کاری بکنیم کردیم وگرنه تا ابدالدهر همین هست که هست
  12
  58
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  arash lavasani - لس انجلس، ایالات متحده امریکا

  منطقى باشیم ، شما هر چقدر دوست دارید فحش بدید اما دو دقیقه تو خلوت خودتون فکرکنید ببینید علم در مورد فرح و تیمش و زیر ابهاى که از محمد رضا شاه زد فرحى که پسرخالش ، داریوش همایون اردشیر زاهدى همه گفتن چه کرد و این هم پسرش خداى تا حالدیدید اسم خلیج فارس رو بیاره به انگلیسى جرات نداره چون مواجبش قطع میشه شما هاواقعا فک کردید ایران انقلاب بشه میشه سویس احزاب به پاى صندوق میان و حکومتسکولار دموکرات با پادشاهى این رضا دیبا ایجاد میشه اولا این فقط داره پول میزنه ازاسراییل و امریکا و عربا فقط با اسم مبارزه با رژیم دوم انقلاب بشه این همرا نیویورک رو ولکنه بیاد کسى که بچه خا فارسى یاد نداده اصلا میدونه ایران چیه این زرى هم که میزنههمش برنامه ریزى شده امریکا هست این عروسک خیمه شب بازى میاد زرى میزنه پولشوبگیره همین
  58
  37
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  انقدر ازین نامه های سرگشاده بنویس که پشمو پیله ات هم سفید بشه هاهاها ولی از حق نگذریم خداییش تو دنیا تنها کسیکه پولش زیاده ولی مقامی نداره ربع پهلویه از این نظر تکه تک هاهاها
  72
  38
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Sarbaze Rahbar - پاریس، فرانسه

  بشتابید پناهنده های مزدور باز ممل دماغ بیانیه داد بیرون. من یکی که فقط شیفته دماغت شدم با یه عمل حداقل 10 کیلو ازش میاد بیرون .خدایا این اپوزیسیون جوک رو از ما نگیر 🤣
  61
  33
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  جدی؟ دقیقا انتظار داری چکار کنند.؟ چند سال شاهد داعش بودند چه غلطی کردن؟ تنها کسی که میتونه با داد ملت برسه خود مردم هستند و بس. هر کسی هم کم کرده یا بکنه بدون چشمداشت نیست و خیلی گرون برا مردم تمام شده.
  1
  16
  ‌چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  به مشد حسن لبو فروش مینوشتی زودتر ترتیب اثر میداد
  8
  10
  ‌چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::Sarbaze Rahbar - پاریس، فرانسه::]. خود مزدوورت در فرانسه چه غلطی میکنی
  9
  7
  ‌چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Ghooloo - آبادان، ایران
  از آن زمان که ما یادمون میاد این بنده خدا داشت بیانیه از خودش درمیکرد و نامه سرگشاده و ته گشاده به معرض نمایش میگذاشت حالا سوال اینجاست اصلا کسی نامه اش را میخواند؟ یا اصلا نامه هایش را کسی به ..... هم حساب میکنند؟ ;-))
  0
  0
  شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.