چهار برابر شدن آمار کودک همسری در میان طبقه فقیر برای استفاده از وام ازدواج

العربیه :معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ایران، اعلام کرد که در برخی نقاط این کشور مردم فرودست که درگیر مشکلات اقتصادی هستند، از وام ازدواج برای معامله کودکان زیر 15 سال استفاده می‌ کنند.
 
محمدمهدی تندگویان، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، سه شنبه 10 دسامبر 2019، مقدار تعیین شده برای وام ازدواج را «30 میلیون تومان» و بدون افزایش نسبت به سال گذشته اعلام کرد.
 
او با افزایش وام ازدواج مخالفت کرد و دلیل آن را عدم تاثیر آن بر «افزایش آمار ازدواج جوانان» دانست و گفت: «افزایش مقدار وام ازدواج فقط زمینه ساز مشکلات و آسیب‌های دیگری می شود».
 
تندگویان، از ناتوانی مالی جوانان برای بازپرداخت قسط وام ازدواج خبر داد و خواستار تسهیل نحوه بازپرداخت این نوع وام از طریق «افزایش مدت زمان بازپرداخت اقساط»، شد.
 
او با هشدار نسبت به سوءاستفاده از تسهیلات ازدواج در این باره گفت: «آمارها نشان می‌دهد که بعد از افزایش وام مذکور موضوع کودک همسری نیز در برخی نقاط به شدت افزایش یافته و حداقل نسبت به سال گذشته این موضوع در برخی نقاط کشور تا چهار برابر بیشتر شده است».
 
تندگویان بر اساس بررسی‌های انجام شده اعلام کرد که در برخی از نقاط ایران که به گفته او با «فقر فرهنگی و اقتصادی» رو به رو هستند، از وام ازدواج برای معامله کودکان زیر 15 سال استفاده می کنند.
 
در ایران با وجود واکنش‌ها و مخالفت‌های زیادی که توسط صاحب نظران شده ‌است ولی مجلس این کشور هنوز تصمیمی در خصوص کودک همسری و تعیین حداقل سن ازدواج نگرفته‌است. طبق ماده 1041 قانون مدنی ایران، ازدواج کودکان با اجازه والدین و مجوز دادگاه امکان‌پذیر است.
 
معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ایران، خواستار آن شد که قواعدی در مورد سنینی که می‌توانند این وام را دریافت کنند، وضع شود تا «آسیب‌» در این زمینه به وجود نیاید.
 
او بر اساس آمار اعلام کرد که «کودکان زیر 15 سال» به ویژه «دختران کمتر از این سن» از این وام استفاده کرده‌اند و آمار نسبت به سال گذشته «چهار برابر» شده است.
 
او از دریافت این وام توسط افرادی که سن آنها بین «40 تا 45» سال است خبر داد و خواستار تعیین «قیود سنی» برای دریافت این نوع وام شد تا جوانان فرصت بیشتری برای دریافت آن داشته باشند.
 
مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده مجلس ایران نیز پیش از این، با انتقاد از برخورد سلیقه‌ای در پرداخت وام ازدواج گفت: «بانک‌ها حق ندارند برای ارائه تسهیلات ازدواج، بی‌مورد سختگیری کنند».
 
بر اساس گزارش خبرگزاری میزان، اعظم کریمی، مدیر کل دفتر برنامه ریزی وزارت ورزش و جوانان ایران از مشکلات موجود بر سر راه جوانان متقاضی وام ازدواج خبر داد.
 
او مشکل عمده متقاضیان وام ازدواج را معرفی «ضامن معتبر» دانست و گفت: «بانک مرکزی مصوبه‌ای صادر کرد تا بانک‌ها برای هر وام ازدواج تنها یک ضامن معتبر بخواهند که متاسفانه این دستورالعمل بانک مرکزی از سوی بانک‌ها چندان جدی گرفته نمی‌شود و زوج‌های متقاضی وام ازدواج باید هر کدام دو ضامن و مجموعا چهار ضامن معتبر را معرفی کنند.
+11
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  یا فاطمه زهرا، حیف که از تو گذشته وگرنه شوهرت میدادیم!
  1
  14
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.