پیشنهاد آموزش زبان چینی در مدارس ایران برای شکستن انحصار زبان انگلیسی

به گفته علی ذوعلم، معاون وزیر آموزش و پرورش، وزیر از طرح آموزش زبان چینی حمایت کرده است معاون وزیر آموزش و پرورش ایران از پیشنهاد طرحی برای آموزش زبان چینی در مدارس با هدف "شکستن انحصار زبان انگلیسی" خبر داده است.
 
علی ذوعلم، معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش، گفته که این سازمان پیشنهاد داده است که "زبان چینی و زبان عربی در کنار زبان‌های دیگر نه به شکلی که هم اکنون در مدارس آموزش داده می‌شود، به فهرست آموزش‌های ما افزوده شود."
 
به گفته آقای ذوعلم وزیر آموزش و پرورش ایران از این طرح حمایت کرده و دستور بررسی و ارجاع آن به شورای عالی آموزش و پرورش را داده است.
 
آموزش زبان عربی بخشی از برنامه آموزشی در مدارس ایران است و به نظر می‌آید پیشنهاد مطرح شده به تغییر شیوه آموزش آن مربوط می‌شود.
 
اما آموزش زبان چینی تا کنون بخشی از برنامه آموزشی مدارس نبوده و این اولین بار است که این پیشنهاد از سوی سازمان برنامه‌ریزی آموزشی مطرح می‌شود.
 
آقای ذوعلم دلایل ارائه این طرح را "مطالبه مجلس شورای اسلامی در حوزه زبان خارجی، افزایش کیفیت و شکسته شدن انحصار زبان انگلیسی" عنوان کرده است.
 
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران حدود سه سال پیش به صراحت از "اصرار بر ترویج انحصاری زبان انگلیسی" در ایران انتقاد کرد و گفت: "زبان علم فقط انگلیسی نیست... زبان های دیگر مثل اسپانیولی، فرانسه، آلمانی و [زبان] کشورهای شرقی هم زبان علمند".
 
بعد از انتقاد آیت‌الله خامنه‌ای طرحی برای آموزش پنج زبان خارجی دیگر در مدارس ایران ارائه شد.
 
این پنج زبان، زبان‌های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی و روسی بود و در آن زمان گفته شد که حداقل تعداد لازم برای تشکیل هر یک از کلاس‌های زبان خارجی در مدارس ۱۵ نفر است.
در طی این سال‌ها بحث درباره چگونگی عملی کردن توصیه رهبر ایران همواره مطرح بوده است.
 
حدود یک ماه پیش طرحی با عنوان "رفع انحصار از زبان انگلیسی" در مجلس ایران مطرح شد اما کلیات آن در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس رد شد.
 
در آن زمان سخنگوی این کمیسیون با اشاره به "ایرادات فراوان" این طرح گفت این ایرادها "نه به موضوع رفع انحصار از زبان انگلیسی در مدارس بلکه به مواردی، چون موافقت نکردن با برون‌سپاری آن مربوط می‌شد."
 
مرکز پژوهش‌های مجلس ایران هم خواهان رد این طرح به دلایل کارشناسی شده بود اما هم‌زمان پیشنهاد آموزش زبان چینی در مدارس ایران در کنار پنج زبان غیرانگلیسی را مطرح کرده بود.
+18
رأی دهید
-140

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۲
  Mohebat12 - لندن، انگلستان

  مرگ بر خامنه ای,مرگ بر خامنه ای,مرگ بر خامنه ای
  9
  89
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  باشه، در آینده شعار “ خامنه ای حیا کن - مملکتو رها کن “ را به این صورت خواهیم داد: “یای شونگ کامنه ای چیا شیه ژو دانگ ماووو!”
  10
  106
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  زحمت نکشین عمرتون اونقدر قد نمیده!
  7
  98
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱
  ۴۳
  Sarbaze Rahbar - پاریس، فرانسه

  زبانی مزخرف تر از انگلیسی وجود نداره امیدوارم مقامات دلسوز مردم به کلی زبان استعمار رو از کشور حذف کنن. نکته جالب اینکه شما مزدورهای علاف و بیعار بعد سال ها زبان اون خراب شده ای که توش هستین رو هم نتونستین یاد بگیرین؛ فقط بلدین تو صف پول وایسین و بعد بیاین اینجا یاوه بنویسین مزدور های مفتخور
  110
  9
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۵
  ۶۸
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد

  هر کس آخوند بی‌ همه چیز،بی‌ ناموس، بی‌ وجدان،بی‌ همه کس،عرب زاده، چند پدر،ندیده،، حالا ببینه،بیشرف‌ها احساس خطر کردن همه ثروت ایران را به روس و چین دادن حالا پول و نفت ایران رو دادن حالا پاچه خاری بالای پروستات سران چین رو میکنند.
  2
  48
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۶
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران

  زبان چینی از قدیمی ترین و سخت ترین زبانهاست که دارای هزاران کلمه هست که باید حفظ بشه و مهمتر حرف زدنشونه که مثل جیغ زدنه. اگر خود آخوند اسگل یاد گرفتی و چند تا سگ و قورباغه هم روش نوش جان کردی حتما !
  9
  79
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::Sarbaze Rahbar - پاریس، فرانسه::]. ننگ و لعنت بر ساندیس خور مفت خور
  6
  66
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۱
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  مرگ بر رژیم خونخوار اسلامی با آرزوی نابودی هر چه آخوند تنه لش حشری دزد و با آرزوی نابودی دین اسلام از ایران و از روی کره زمین
  5
  45
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۳
  ۴۲
  sahandoglu - لندن، انگلستان

  زبان چینی مثل زبان عربی به چه درد می خوره؟ چینی ها دراند خودشان را می کشند تا انگلبیس یاد بگیرند
  2
  48
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۵
  ۴۱
  babak.iraniii - تهران، ایران

  حاجی زبان مریخی هم داریم ..کره شمالی هم یادت رفته زبانش بد نیست. یک زبان هم داریم مخصوص قانیارق بجان حاجی رودست تمام زبان های دنیاست تو کله پاچه ای ها پیدا میشه .
  4
  37
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۶
  ۴۰
  Zir o Roo - اوترخت، هلند
  گذشته از این حرفها من خیلی دوست دارم چینی یا ژاپنی یاد بگیرم. یکی بود اینجا گفته بود ژاپنی خیلی خوب بلده. میخوام ببینم میتونه با من ایمیلی ارتباط بگیره ازش یاد بگیرم؟
  9
  13
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۱
  ۲۱
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  در باره زبان چینی تجربه خاصی ندارم. ولی یک همسایه ویتنامی داشتم، مهموناش که می‌اومدن پیشش، اوایل فکر میکردم با پلی‌استیشن مسابقه موتورگازی میدن. تا بعد متوجه شدم، زبونشونه.
  38
  12
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۹
  ۴۹
  ordak - بن، آلمان
  زبان المانی، فرانسه، ایتالیایی، سوئدی،روسی همه اینها را ول کردن دل میخوان به ملت چینی یاد بدن، چرا نگفتی کره ای یاد بدن با لحجه کیم ایل اون. واقعا اخوندی نه ادم به تو نمشه چیزی گفت چون زبان ادمیزاد حالیت نیست.
  4
  18
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۴
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  [::Sarbaze Rahbar - پاریس، فرانسه::]. تو را چه به زبان انگلیسی؟ از قرار معلوم تو و رهبرت زبان طوسی ها رو میفهمین!
  4
  34
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۴
  ۳۹
  paksan - ایران، ایران
  همین گوسفند رو ازش سوال کنید چقدر زبان چینی بلده که به بچه های مردم میخواد زبان چینی یاد بده؟ مرتیکه آشغال با کدوم زیرساخت؟ زبان انگلیسی که تو مدارس یاد میدن تقریبا هیچی نیست و اصلا کسی جز چهارتا کلمه چیزی یاد نمیگیره.
  1
  9
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۴
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  دوستانِ اَزیز: کاری به اراجیف مُلاحا ندارم که چه می بافن. ولی اگه اوضاع با این وضع پیش بره, زبان چینی چون اقتصادش حَمه جا فراگیر خاحَد شد. چینی حا فعلا فقط درعرصه تکنولوژی هواپیمایی و نظامی از امریکا و غرب و روسیه فاصله دارن. چینی حا اولین کشوری حَستن که یک بندرِ تمام اتوماتیک ساخته اند.البته یادگیری زبان چینی ساده حَم نیست.
  15
  7
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۴
  ۲۶
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  کلا آینده متعلق به زبان چینی هست و هرکس بلد باشه برای بیزنس و اینا خیلی خوبه. انگلیسی دیگه ببخشید مثل چیز سر راه شده هر ننه قمری بلده الان توی ایران بچه سه ساله انگلیسی بلده تعجب میکنی انگار پدر مادرهاشون به نیست مهاجرت نطفه رو میبندن. مثل اون شمالیه که بچش رو از چند ماهگی گذاشته بود از دار و درخت بره بالا آخر هم بردش خارج
  21
  5
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۲
  ۲۶
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  کلا هر کشوری باید زبانهای کشورهای اطرافش رو بلد باشه من خودم در طول تحصیل از عربی خوشم نمیومد ولی الان که فکر میکنم باید زبانهای کشورهای همسایه خودت رو بلد باشی
  21
  6
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۳
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  مدتی دیگر یکی دیگر از مسئولا" نظام پست اخوندی می گوید, چون در چین گوشت سگ و خر و الاغ توسط مردم خورده میشود در ایران هم مردم می توانن گوشت این حیوانات را بخورند.
  5
  7
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۴
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  همه کار این ها برعکس آدمیزاد هست. چینی ها خودشان انگلیسی یاد می گیرند و این ها بعلت نفرت از امریکا می خواهند چینی یاد بگیرند. جالب هست که حداقل زبان عربی را جلو نینداخته اند
  6
  19
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۱
  ۳۹
  paksan - ایران، ایران
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]شما هم مثل بعضیا شدید که میگفتند ماشین فقط ماشین ژاپنی و کره ای بقیه دیگه دارن درجا میزنند و آینده مال آنهاست . دریغ از آنکه خود ژاپنی ها و کره ای ها ماشینهای آلمانی سوار میشن و ما باید ماشینها حلبی آنها رو سوار بشیم. چینی ها همشون دارن زبان انگلیسی یاد میگیرن و اصلا بازار چین رو چینی های مقیم آمریکا می چرخونند و اصلا با همین زبان انگلیسی هستش که دارند بازار آمریکا و غرب رو میگیرن بعد شماها میخواید برید زبان چینی یاد بگیرید با کی تجارت کنید؟ با آشغال سازها و کپی کننده هاشون؟ درسته یادگرفتن زبان بیشتر هیچ ضرری نداره ولی اینطوری نتیجه گیری کردن یکم خنده داره چون حتی چینی ها هم روی کالاهاشون با زبان چینی برای کسی چیزی نمی نویسند ولی شماها اصرار دارید مشکلی نیست برید دنبالش.
  4
  6
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۱
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان
  خوب شما آخوندهای ابله, نادان و کودن که کارتون فقط دزدی و فریب و تو بشکه رفتنه خب برید یاد بگیرید کی جلوتون را گرفته. چکار ملت دارد که مگه قیمشون هستید روانی ها.
  3
  7
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۵
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  خود چینی ها له له میزنن زبان انگلیسی یاد بگیرن، اونوقت این دایناسور ببین داره چی میگه! الان یه روایت از تو خشتکشون در میارن که زبان أهل بهشت چینیه!
  3
  7
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۲۶
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Sarbaze Rahbar - پاریس، فرانسه::]. خیلی ... میزنی ...باز جان. تو برو جلوی رحل قران پوزیشن طوسی بگیر. زیاد مغز نداشته ات رو خسته نکن!
  3
  8
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۲۷
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Sarbaze Rahbar - پاریس، فرانسه::]. داداچ! You are a door! همین
  1
  5
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۲۸
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران
  همین مونده به زبان چینی نوحه بخونند😂
  4
  9
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۴
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. کسی از تو توقع نداره در زمینه زبان و علم و دانش تجربه ای داشته باشی خودتو اذیت نکن همه میدانیم که تجربه تو در مسائل خاک بر سری و آموزش های رسسسولت که همه به پائین تنه ختم میشود و آموزش های قرانی که شامل تجاوز غارت اسیری بردگی جنایت و .... میشود ولی فعلا تجربه تو میله شناسی و میله مالی ست که استادی در آن
  2
  7
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. اره تو یکی که حتما باید عربی را بلد باشی که بتوانی جفنگیات شیطان نامه را که به عربی نوشته شده را بفهمی ترجمه فارسی آنرا که نفهمیدی و از دستورات جنایی و تجاوزات و غارت و بردگی آن چیزی نفهمیدی شاید عربی آنرا متوجه بشوی
  3
  3
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰
  ۲۶
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::paksan - ایران، ایران::]. عزیزم نگرفتی چی نوشتم. میگم علاوه بر انگلیسی و اونجا هم گفتم انگلیسی رو همه بلد هستن یه زبون چیپی شده الان باید چینی رو هم بلد باشی مخصوصا بازرگان ایرانی باید مستقیم بتونه بره توی محله های چین که مثل توپخونه و اینا هست خودش جنس زیر قیمت بخره بیاره
  4
  1
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۳
  ۲۶
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. تو که بابا مشکلت چیز دیکه هست خدیج جان قبلا هم گفتم آخوندا جلوی عشق و حالت رو گرفتن خودت هم البته یه هوا عرضه نداشتی حالا پی بردی که بد ضرر کردی هی به ما گیر میدی. عزیزم برو از باقیمونده عمرت استفاده کن حداقل تلافی رو در بیار بیخودی فحش دادن هیچ سودی نداره حالا فکر کردی ماها که توی اینجا هستیم هر دیقه داریم حال میکنیم؟ همه مون مشکل پیدا کردیم دیگه
  4
  1
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۶
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. اسم مامی جانت خدیجه ... بوده حتما که ....
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۳
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. راستی میدانی خدیجه بانوئی یهودی از بخش ارتدکس و عقب افتاده و شدیدا مذهبی این قوم در عربستان خرافاتی بود و بیشترین قسمت های ......نامه را او یاد محمد داده است!
  0
  4
  جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.