جنجال آفرینی آخرین نطق پروانه سلحشوری در مجلس

نماینده تهران در مجلس گفته است حاکمیت دوگانه در جمهوری اسلامی «با بازی " کی بود کی بود من نبودم" مملکت را اداره می‌کند» رادیو فردا :پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس، روز دوشبه ۱۸ آذر در نطقی جنجالی در مجلس گفت که «گسست اجتماعی، بی‌اعتمادی اجتماعی، نبود سرمایه اجتماعی، شکاف طبقاتی، شکاف جنسیتی، از معلول‌های حکمرانی غیرمطلوب کشور است.»
 
او افزود که «جمهوریت نظام به سمت تمرکزگرایی پیش رفته است. استبداد سرکش تام و تمام در هر یک از بخش‌ها و قدرت‌نمایی نهادهای موازی.»
 
این نطق پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس با واکنش برخی نمایندگان مواجه شد.
 
در جریان این نطق، حسینعلی حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی و کمی بعد عبدالله سامری از مجمع نمایندگان خوزستان با فریاد خواهان خاموش شدن میکروفون این نماینده مجلس شدند.
 
به هنگام ترک صحن مجلس از سوی خانم سلحشوری نیز نصرالله پژمانفر، نماینده مشهد، به سوی او رفته و فریاد زده است: «نمی‌شود هر کسی هر غلطی دلش خواست انجام بدهد».
 
پروانه سلحشوری که پیش از این اعلام کرده بود در انتخابات آینده کاندیدا نمی‌شود، در نطق خود که روز دوشنبه در مجلس ایراد کرد، از وجود ساختارهای موازی در کشور انتقاد کرده و گفت: «حاکمیت دوگانه از مسئولیت‌پذیری فرار می‌کند».
 
حاکمیت دوگانه توصیفی است که تحلیل‌گران سیاسی برای توصیف ساختار سیاسی ایران به کار می‌برند و به وجود دو ساختار سیاسی دولت مستقر و دولت تحت کنترل رهبر جمهوری اسلامی اشاره دارد.
 
او همچنین با اشاره تلویحی به نهادهای تحت نظر آیت‌الله خامنه‌ای گفت: «ما در ساختارها، دوگانه ارگان‌ها و حتی چندگانه‌هایی داریم که همه حکم می‌رانند؛ چند دولت؟ چند اطلاعات؟ چند نهاد موازی؟ و نهایتاً حاکمیت دوگانه که از مسئولیت‌پذیری فرار می‌کند و با بازی " کی بود کی بود من نبودم" مملکت را اداره می‌کند». این نماینده مجلس همچنین با اشاره به اعتراض‌های آبان ۹۸، گفت: « تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران کشور نمی‌دانند در بستر اجتماعی چه می‌گذرد».
 
به گفته خانم سلحشوری، اگر مدیران حکومت ایران از وضعیت جامعه اطلاع داشتند، «فقر و نداری و ناله‌های مردم را می‌دیدند و سیاست‌های کلان را اینگونه اعمال نمی‌کردند».
 
او همچنین معترضان را جوانانی توصیف کرد که «دنبال اشتغال و یک زندگی مطلوب انسانی و اجتماعی هستند».
 
این نماینده مجلس وضعیت فعلی حکومت ایران را «حکمرانی غیرمطلوب» دانسته و از «شوریدگی و خشم» اجتماعی، ظهور یک «طبقه نوساخته و برساخته» که به طور مداوم از حکومت امتیاز می‌گیرند ، به عنوان دیگر مشکلات جامعه ایران نام برده است.
 
این نماینده مجلس همچنین از «گسست اجتماعی، بی اعتمادی اجتماعی، نبود سرمایه اجتماعی، شکاف طبقاتی و شکاف جنسیتی» به عنوان پیامدهای «حکمرانی غیرمطلوب» نام برده است.
 
پروانه سلحشوری همچنین با اشاره تلویحی به کسانی که در اعتراض‌های آبان ۹۸ کشته شده‌‌اند، گفته است به عنوان نماینده مردم نمی‌توانم «کشته شدن جوانان میهنم» را برتابم.
 
این نماینده مجلس پیش از این با انتقاد از نحوه برخورد حکومت با معترضان آبان ۹۸ در توئیتی نوشت که « «مردم صدای اعتراضشان را رساندند اما با گلوله و بازداشت، جواب کوچک و بزرگ را دادند». مواضع پروانه سلحشوری در روزهای گذشته با انتقادهای گسترده‌ای از سوی برخی رسانه‌های نزدیک به سپاه مواجه شده است.
 
پروانه سلحشوری روز ۱۶ آذر امسال اعلام کرد که به دلیل اعتراضات آبان ماه و ساختارهای محدودکننده اقتدار مجلس در انتخابات نامزد نخواهد شد.
 
او از «ساختارهای محدود کننده اقتدار مجلس، نادیده گرفتن نظر و خواست مردم، رویه نامناسب نظارت استصوابی و اتفاقات پائیز ۹۸» به عنوان دلایل تصمیم خود برای عدم حضور در انتخابات پیش روی مجلس ایران نام برد.
+180
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  grizzly - برلین، آلمان
  احتمالاً این خانم قصدش بازار گرمی واسه انتخاباته و داره اینجوری خودش رو مردمی جلوه میده تا مردم رو تشویق کنه در انتخابات شرکت کنند و بهش رأی بدهند هرچند که گفته کاندید نمیشه ولی معلوم نیست شاید بلوف میزنه و بعد نزدیک انتخابات نظرش رو تغییر میده وگرنه حرف باد هواست و با حرف نمیشه کاری کرد فقط میتونیم به طرفداران رژیم بگیم که این هم یک سند زنده از ظلمی که در آن مملکت در جریانه.
  45
  37
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  این یه روند چهل ساله هستش که همه چیز رو نابود کرده . وقتی بازرگان استعفا داد مردم در خواب بودند و کسی کاری نکرد نتیجه به اینجا رسید . حالا هم اینایی که توی مجلس هستن یه عده پیرمرد که یه عمر دزدی کردن به اسم خدا نوشتن تو میخوایی بیایی اونا رو بیدار کنی؟ نه عزیزم اینا زندگیشون رو با پول حروم ساختن هیچوقت نمیان به تو گوش بدند بهترین دستگاه گیرشون اومده که هرکاری میخوان بکنن بذارند به اسم خدا ...
  7
  63
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد

  درود درود به تو شیر زن ایران زمین،آن اشغال هأیک عنوان نماینده را حمل میکنند و فقط از مزیای نماینده استفاده میکنند از زن ضعیف ترند.
  8
  62
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  اگر ما با دید مسلمانی به این خواهر نگاه کنیم. باید گفت. این خواهر. از ذال.باور .سروان. فاطمه زهرا . تمامی‌ سران سپاه و همه امت بسیج. بیشتر بیضه اسلام دارد. فاطمه زهرا .لطفا اسم خود را عوض کنید. ما فاطمه زهرا اصلی‌ را پیدا کردیم. عاشورا ایران .این هم برای حسین‌های ایرانی‌ دلش کباب شد، شما که گیر داده .به حسین عرب. خودمان را از یاد برده. ولی‌ همه از دید مسلمانی. شخصا اعتقاد. که بیت رهبری مثل جزام می‌‌ماند. کوچکترین تماس . آلوده تا آخر الزمان. ولی‌ به هرحال یک به هیچ در مقابل این اخته‌ها .مرد مجلس.به غیرت اعتقاد ندارم. ولی‌ دست کم غیرت اسلامی از این پاچه لیسان آقا بیشتر دارد.
  4
  53
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  RedBull - تهران، ایران

  این خانم به همراه محمود صادقی‌ پاک‌ترین نماینده هستند ولی‌ چه فایده که هیچ کاری از دستشان بر نمیاد و با یک نامه از پشم علی‌ همه امید‌ها به باد میرود. برای همین تمام انتخابات را تا سقوط این رژیم ضحاکی بایکوت می‌کنیم
  11
  60
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  گول این کثافتها را ننخورید. برای یک لقمه نون فقط شعار میدند این سبک جدید اینا هست که به مردم بگند به فکرتون هستیم . اگه دلش برا مردم میسوخت استعفا میداد و پشت به رژیم اخونی میکرد. خوب دقت کنید متوجه میشید که تو اون تویله یا مجلس کسی به حرفاش گوش نمیده.
  20
  25
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  آزاذه - تهران، ایران

  ایشون را دیگر کسی صیغه نمی کند و مواجبش عقب افتاده. گول کسانی که رنگ مذهب و دین خانه براندازو جنایتکار را دارند نخورید. ننگ بر اسلام و پیروانش
  45
  19
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  ایمای - تهران، ایران
  ایشون تو مدت نمایندگیش کاری دکرد حالا که اخرش هست میخواهد خود شیرینی کنه این جنایت به گفته خودش در سالهای اخیر هم بوده چرا ان موقع زبان باز نکرد با این حرفها مردم دیگه رنگ نمیشوند کار از کارتون گذشته همتون لنگه هم هستید انترهای هستید در سیرک که برای خنده دادن خامنه ای تربیت داده شده اید
  8
  15
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ordak - بن، آلمان
  از اون امام خمینی گفتنش معلوپمه که به همین باند بست و بیدسعور تعلق داره و احتمالا در اخور اخوندی حق تقدم را اول به اخوندها بعد به ادمها و در اخر به زنها دادندد به این خاطر ناراحته!یک سر میفرستنش مشهد خدمت اق علم الهدی خچارج نوبت صیغش کنه ،بعد تبس میخوابه و مثل اون فرماندار کپک زوده دستور میده به مردم شلیک کنند!
  7
  15
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  babak.iraniii - تهران، ایران
  آدم های عوضی به مخالفین ایم خانم میگویند. اگر حرف نزنه میگویند میگویند نوکر و کلفت آقا شونه . حرف بزنه شما مردم گاگولی ایراد میگیرید و بهش توهین میکنید . شما گاگولی ها با سایرنمایندگان که مخالف صحبت ایشون بودند تفاوتی ندارید . اونها میگفتند ساکت شماهم میگوئید ساکت !!
  12
  26
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  grizzly - برلین، آلمان
  اون قدیمها در حرمسرای سلاطین هیچ مردی حق نداشت قدم بگذاره حتی نمیتونستند تا صد قدمیش بروند ولی بعضی آغایان بودند که نه تنها اجازه داشتند وارد حرم شوند حتی اجازه داشتند وارد حمام حرم هم بشوند این خواجگان حرم مورد اعتماد سلطان بودند چون سلطان داده بود دنبلان هایشان را از قبل بکنند تا فقط هیکلی مردانه داشته باشند و بخاری ازشون بلند نشود و کاری ازشون برنیاید.
  3
  5
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Afshin51 - کلن، آلمان
  حکومت این بار به احتمال بسیار زیاد چند نفر از بظاهر منتقدین و مخالفین اصلاح طلب و یا حتی افرادی از جبهه ملی را وارد انتخابات مجلس خواهد کرد تا مردم برای انتخاب اینها بطور انبوه وارد فریب انتخابات که بزرگترین شو حکومت است بشوند ..لطفاً گول این حکومت فریبکار را نخورید و بهیچوجه روز انتخابات جلوی صندوقها نروید !
  3
  13
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان
  با اینکه این خانوم با یک دلسوز منطقی تفاوت بنیادی داره اما کاری که الان کرده ارزش داره و بی فایده نیست. در ایران اینده که دین از سیاست جدا خواهد بود (اگر دینی باقی بمونه) کسانی مثل این خانم و صادقی می تونن بسیار مفید باشن با اینکه معتقد هستن.
  1
  14
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  دو سه نفر آدم بدبخت اینجا میان همش آیه یاس میخونن به همه هم فحش میدن از خدا و پیغمبراش گرفته تا پائین یه نگاه هم به خودشو ن نمیندازن که بابا من خودم چه گلی به سر بشریت زدم با این فحش دادنهام
  11
  9
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  [::babak.iraniii - تهران، ایران::]. از حرفات معلومه خیلی ساده هستی و چند وقت دیگه تو صف هستی که به همینا رای بدی.
  2
  7
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  dada mehrdad - تهران، ایران
  ایشون هم احتمالا قصد مهاجرت دارن برن پیش دیگر استمرار طلبان و از اونجا شروع کنن به حمایت از اصلاحات و رهبری مثل مهاجرانی منفور
  1
  4
  ‌سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.