وزیر دفاع آمریکا : جمهوری اسلامی تحت فشار فزاینده‌ای است، باید برای هر پیشامدی آماده باشیم

 مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا رادیو فردا :وزیر دفاع آمریکا می‌گوید اعتراضات اخیر در ایران نشان‌دهنده تحت فشار قرار گرفتن فزاینده جمهوری اسلامی است.
 
مارک اسپر روز ۱۶ آذر به شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز گفت که این حوادث نشان می‌دهد جمهوری اسلامی «تحت فشار فزاینده» است و ما باید آماده هر گونه پیشامدی باشیم.
 
وی توضیح بیشتری درباره این پیشامدها نداد ولی جان رود، نفر سوم وزارت دفاع آمریکا، روز ۱۳ آذر گفته بود که «شواهدی حاکی از احتمال وقوع اقدامات تعرضی ایران می‌بینیم که به دلایل روشن وارد جزئیات آن نمی‌شوم».
 
آقای رود افزود: «ما به حکومت ایران در مورد پیامدهای هر گونه اقدام بالقوه تعرضی پیام صریح و قاطعی داده‌ایم».
 
مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در بخش دیگری از اظهاراتش، تلاش مردم ایران برای کسب «رفاه و آزادی» را مثبت ارزیابی کرد و گفت که این موضوع «خوبی» است.
 
اشاره او به اعتراضات خیابانی در ایران است که هفته آخر آبان‌ماه سراسر کشور را در بر گرفت. این اعتراض‌ها که در واکنش به افزایش سه برابری قیمت بنزین آزاد آغاز شد به سرعت رنگ و بوی ضدحکومتی گرفت.
 
این اعتراض‌ها با سرکوب شدید نیروهای امنیتی و انتظامی روبرو شد که در جریان آن، به گفتته سازمان عفو بین‌الملل، دستکم ۲۰۸ نفر کشته شدند.
 
سایت «کلمه» نزدیک به میرحسین موسوی تعداد کشته‌شدگان را ۳۶۶ نفر اعلام کرده است این در حالی است که برایان هو، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، گفته احتمال می‌رود بیش از هزار نفر در این اعتراض‌ها کشته شده‌اند.
 
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، روز ۱۴ آذر در سخنانی گفت: «ایالات متحده همواره در کنار مردم ایران و خواسته آنان برای آزادی خواهد ایستاد. مردمی که با آنها به درستی رفتار نمی‌شود، پول‌هایشان برای تسلیحات و دیگر کارها تلف می شود. مردم ایران در سراسر کشور تظاهرات می‌کنند و از وضعیت خود خشنود نیستند».
 
مقام‌های جمهوری اسلامی ایران که به رغم گذشت سه هفته حاضر نشده‌اند آمار کشته‌شدگان، مجروحان و بازداشت‌شدگان را اعلام کند، گزارش‌های منابع مستقل در این زمینه را رد کرده‌اند.
 
مارک اسپر در بخش دیگری از اظهاراتش، اعزام ۱۴ هزار نیروی نظامی دیگر آمریکا به خلیج فارس برای مقابله با تحرکات احتمالی ایران در تنگه هرمز را نیز رد کرد.
 
وزیر دفاع آمریکا گزارش‌ها در این زمینه در رسانه‌ها را «نادرست» خواند و گفت که نمی‌دانم این خبر از کجا آمده است.
 
ایران پیش‌تر تهدید کرده بود در صورت توقف صادرات نفت خود به دلیل تحریم‌های آمریکا، اجازه نخواهد داد دیگران نیز اقدام به این کار کنند.
 
آقای اسپر در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا شواهدی دال بر ارسال موشک از طرف ایران به عراق دیده است، گفت «به دلایل امنیتی» در خصوص این موضوع اظهارنظر نمی‌کند ولی گزارش‌هایی مبنی بر اصابت راکت‌ به مقر نیروهای آمریکایی در عراق وجود دارد.
+23
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  . ایران پیش‌تر تهدید کرده بود در صورت توقف صادرات نفت خود به دلیل تحریم‌های آمریکا، اجازه نخواهد داد دیگران نیز اقدام به این کار کنند.این جمله رو که خوندم از خنده روده بر شدم. دقیقا حکایت همون شعار همیشگی اسرائیل را نابود میکنیم خامنه ای و توله هاش می‌افتم که اتفاقا شاکین چرا اسرائیل موشکهاش به ایران هدف گرفته. یک نظامی اسرائیلی درططول تاریخ نکبت بار ج اصنامی که به ادعای اینها دشمن اصلی جهان اسلامه بدست ج اصنامی کشته که سهله اما مجروح نشد اما میلیونها انسان (جوان و پیر و زن و مرد مهم نیست) مسلمان در ایران و عراق و سوریه لبنان و یمن و. که حداقل اسم مسلمان را دارند و وقاحت فقیح ادعای ولایت امری آنها را دارد را به نا حق کشتید. حال آدم از این لافهای بی هدفتون و اون مدافعان استخوان به دهن ج اصنامی بهم میخوره. دروغگویی و وقاحت و حرامزادگی در عین حال ذلت و رذالت در ذات ج اصنامی و توله هاشه.
  0
  1
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  آقا گور بابای هفت جد و آبادم من نفهم من احمق من دیوانه من الاغ من. جان مادرتون یکی بیاد توجهیم کنه بر اساس چه چیزی چه اصلی چه منطقی چه وجدانی چه شرفی از ج اصنامی دفاع میشه 😐😐😐😐😐
  0
  1
  دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.