نخستین سفر آنگلا مرکل به عنوان رهبر آلمان به اردوگاه آشویتس

یورونیوز :آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز جمعه برای نخستین بار در ردای رهبر آلمان، از اردوگاه آشویتس در لهستان دیدار کرد. مرکل نخستین رهبر آلمان است که از ۱۹۹۵ تاکنون از این اردوگاه دیدار کرده است.
 
پیش از مرکل، هلموت اشمیت، صدراعظم پیشین آلمان در سال ۱۹۷۷ و هلموت کوهل دیگر صدراعظم پیشین آلمان در سال ۱۹۸۹ از آشویتس دیدار کردند.
 
در دوران هیتلر، نازی‌ها حدود ۱.۱ میلیون نفر را که اکثر آنها یهودی بودند در این اردوگاه به قتل رساندند.
 
سفر مرکل به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس بنیاد آشویتس که از مجموعه اردوگاه آشوتیس حفاظت می کند، صورت گرفته است و انتظار می رود که او از کمک ۶۰ میلیون یورویی آلمان به بنیاد آشویتس بطور رسمی رونمایی کند.
 
مرکل را در این سفر «ماتئوش موراویه‌تسکی»، نخست وزیر لهستان و تعدادی از بازماندگان این اردوگاه همراهی کردند. کمیته بین‌المللی آشویتس دیدار مرکل از این اردوگاه را «نشانه ویژه و مهم» همبستگی با بازماندگان واقعه هولناک هولوکاست ارزیابی کرده است.
 
سفر مرکل در زمانی صورت می گیرد که کمتر از ۲ ماه دیگر مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد آزادسازی این ارودگاه به دست نیروهای شوروی سابق در ۲۷ ژانویه، برگزار می شود.
 
یهودستیزی در سالهای اخیر در آلمان و اروپا قوت گرفته است. کمتر از دو ماه پیش یک زن ۴۰ ساله و یک مرد ۲۰ ساله در برابر یک کنیسه در شرق آلمان به دست مهاجمی که گفته می شود از اعضای راست افراطی آلمان است و انگیزی یهودستیزانه داشته است، کشته شدند.
 
بیش از ۶ میلیون یهودی در جریان هولوکاست در دوران هیتلر کشته شدند. اتاق‌های گاز و کوره‌های آدم سوزی آشویتس در نزدیکی اردوگاه آشوتیس در لهستان ساخته شده بود و قربانیان را در آنجا به قتل می رساندند.
 
مرکل همچنین از «دیوار مرگ» در آشویتس جایی که نازی‌ها هزاران نفر را که اکثرشان زندانیان سیاسی لهستانی بودند به رگبار بستند، بازدید کرد.
+35
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  چه خبرهایه جالبی اصلا فکرشم نمیکردم که این خانم که سه تا نسل قبل خودش چه جنایاتی کردهاند تازه سر پیری یادش اومده که رهبرشون آغا{آقا} هیتلر چه به روز زندانیان ببیگناه آورده مردم کشورهایه دیگه اگه شده رفتن ودیدن کردن از موزههایه این جانییان چطور این نماد صلح ودوستی بعد این همه سال یادش آمده که کشوررش چه بلایی سر دو نسل از مردم آورده اینو باید در کتاب گینس سبت کنن .
  24
  11
  یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::ادوینو - گوالف، کانادا::]. فعلا که رژیم اسلامی و سید علی زدند روی دست هیتلر و رویش را سفید کرده اند .خامنه ای جلوتر و جنایتکار تر از هیتلر هست
  4
  18
  یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۷
  نظر شما چیست؟