اسرائیل کاتز ،وزیر خارجه اسرائیل: بمباران ایران یک گزینه محتمل است

 اسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل، می‌گوید که کشورش در حال همکاری با عربستان سعودی است زیرا ایران به طور مشترک هر دو کشور را تهدید می‌کند رادیو فردا ، فرنوش رام(اسرائیل)
وزیر خارجه اسرائیل می‌گوید که «بمباران ایران» از سوی کشورش یک گزینه محتمل است.
 
اسرائیل کاتز در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی کوریره دلاسرا گفت: «اگر ایران از خطوط قرمز در برنامه هسته‌ای عبور کند، خود را در برابر یک جبهه واحد از امیرنشین‌های خلیج فارس و آمریکا خواهد یافت که صدها موشک توم‌هوک به سوی تهران شلیک خواهند کرد.»
 
روزنامه ایتالیایی از آقای کاتز پرسیده بود، آیا اسرائیل «بمباران ایران» را به عنوان یک گزینه بررسی کرده است که وی در پاسخ گفت، «بله، این یک گزینه است».
 
وی تاکید کرد که «اگر اقدام نظامی آخرین راه توقف جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای باشد، اسرائیل این کار را خواهد کرد و آماده است».
 
او ادامه داد که کشورش «در حال همکاری با عربستان سعودی است زیرا تهدیدات ایران به طور مشترک متوجه» دو کشور است.
 
وزیر خارجه اسرائیل در عین حال گفت که نمی‌تواند جزئیات این همکاری را اعلام کند.
 
به گفته آقای کاتز، اسرائیل باور دارد که «فشار آمریکایی و تحریم‌ها علیه ایران موثر است اما اقدامات ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان، هنوز به این کشور احساس قدرت می‌دهد و تنها راه بازدارنده، یک تهدید موثر نظامی علیه حکومت ایران است».
 
آقای کاتز پنجشنبه گذشته نیز خواهان شکل‌گیری یک «تهدید نظامی موثر» از طریق «ائتلافی با شرکت غرب به رهبری آمریکا و کشورهای عرب» شده بود.
 
وی در واکنش به نامه هفته گذشته سه کشور اروپایی به سازمان ملل در مورد توسعه برنامه موشکی ایران، اقدامات صورت گرفته از سوی جامعه جهانی در قبال ایران را ناکافی خوانده بود.
 
استفاده وزیر خارجه اسرائیل بعد از مدت‌ها از عبارت گزینه نظامی در برابر ایران یک روز پس از آن است که وزارت دفاع اسرائیل یک موشک جدید را آزمایش کرد.
 
موشکی که بامداد جمعه از پایگاه هوایی پالماخیم اسرائیل شلیک شد، به احتمال زیاد از نوع زمین به زمین و از مدل موشک‌های جریکو بود که به گزارش منابع خارجی، قادر به حمل کلاهک هسته‌ای است.
 
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به پرتاب موشکی اسرائیل در پیام توییتری نوشته بود: «اسرائیل یک موشک هسته‌ای آزمایش کرد که هدفش تهدید ایران بود.»
 
هم‌زمان، به گزارش المانیتور، اسرائیل خواهان دریافت بمب‌های جدید بونکرشکن ساخت آمریکا شده است.
 
یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل، در روزهای گذشته از احتمال بروز جنگ «در ابعاد گسترده» میان ایران و رقیبان آن، از جمله با اسرائیل در شش ماه آینده سخن گفته بود.
 
اسرائیل از مدتی پیش عبارت «گزینه نظامی» را برای رویارویی با برنامه اتمی ایران مطرح نکرده بود و انتظار می‌کشید که تحریم‌های «فلج کننده» به توصیف دولت این کشور، ایران را از پیشبرد برنامه هسته‌ای باز دارد.
 
اما ایران با ابراز ناامیدی از ناتوانی کشورهای اروپایی در اجرایی کردن اینستکس، ساز و کار تجارت مالی اروپا با ایران، بعد از خروج آمریکا از برجام، از مدتی پیش چهار گام را به عنوان «کاهش تعهدات هسته‌ای» برداشته است.
 
ایران این هفته تاکید کرد که گام پنجم از کاهش تعهدات هسته‌ای نیز در راه است.
 
اسرائیل که از آغاز مخالف سرسخت برجام بود، می‌گوید که نگران است کاهش تعهدات هسته‌ای ایران، موجب جهش جدی در دسترسی تهران به «سلاح هسته‌ای شود»؛ امری که ایران آن را همواره رد کرده و مدعی شده که هرگز در اندیشه رسیدن به بمب اتمی نبوده است.
+37
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  حالا نوبت اینا شد که بگند ایران را از رو کره زمین پاک میکنیم. شما با اخوند سرتون تو یه آخور هست
  24
  11
  یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۲
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  تهدید تو خالی اسرائیل ! نظام اخوندی دارد به طور کامل تکنولژی هسته ایش را به راه میاندازد, مسئولا" اسرائیل هم حالا دارند رژیم اخوندی را تهدید میکنند . اخوندهای ایران این همه پایگاه در سوریه و عراق درست کردن تا اسرائیل بجای اینکه به نقاط نظامی و تاسیسات اتمی رژیم اخوندی در داخل حمله هوای کند به پایگاه های رژیم اخوندی در سوریه حمله میکند. به نوعی نظام اخوندی دولت اسرائیل را سرگرم کرده تا خودش با خیال راحت مشغول ساخت اورانیوم و سرکوب مخالفانش در داخل ایران باشد.
  23
  6
  یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۶
  ۲۲
  romano - تهران، ایران
  یک هفته پیش نوشتم زیر مطلب همدردی نیتانیاهو نوشتم ملالها و اینها همه دشمن ایرانن کلی نظر منفی دادید. اینها اگر قدرتش رو داشته باشن لحظه ای در نابودی ملت ایران تعلل نمیکنن دلیلش اینه که یک جامعه بسته مذهبی خواستگاهشونه هیچ تمدنی رو منشعش نبودن و کینه عرب و یهود شتریه. اینها اگر تا الان نتونستن ایران شخم بزنن دلیلش قدرت مردم ایرانه وگرنه حکومت که هنوز چهل سال در آرزوی یک بمب اتم برای حفظ موقعیت خودشه و درش زاییده. تنها راه دفع شر اینا وحدت مردمه. شک نکنید که هم دشمن داخلی ملاها رو داریم و هم خارجی یعنی اینا
  27
  10
  یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۲
  ۳۳
  آنتیکور - بروکسل، بلژیک
  فقط حرف میزنن ولی حتی یه گلوله هم از اسرائیل به ایران شلیک نمیشه از امیریکا هم شلیک نمیشه بازار شرکت های اسلحه و سلاح و مهمات پرفروش و گرمه و میلیاردها دلار از طریق همین اخبار ایران و ترساندن اعراب به جیب این شرکت ها و امریکا سرازیر شده اسرائیل هم به همه اهدافش رسیده و حتی پایتختش هم عوض کرده و بزودی هم بخشی از اردن و کرانه باختری رو مثل آب خوردن میگیره و آب از آب هم تکون نمیخوره آحوندها هم به حکومتشون ادامه میدن و دزدی و غارت ایران هم ادامه پیدا میکنه پس کسی این اراجیف روگوش نده برای خودشون میگن
  4
  3
  یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۸
  ۸۱
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  باز یه احمق زامبی اومد اعلام موجودیت کرد.. هالو... تو الان خیلی وقته فوت کردی بدنت گرمه. نمیفهمی..
  3
  6
  یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.