تشکر ترامپ از ایران بخاطر مبادله ای «بسیار منصفانه»

دویچه وله :ترامپ از ایران بخاطر مبادله دو زندانی، وانگ و سلیمانی، تشکر کرد و گفت "ببینید، ما می‌توانیم با هم معامله کنیم".یک مقام آمریکایی هم گفت امیدوار است ایران متوجه شده برای پیوستن به جامعه جهانی باید به گروگان‌گیری پایان دهد.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از دولت ایران برای مبادله‌ای "بسیار منصفانه" سپاسگزاری کرد که روز شنبه ۷ دسامبر منجر به آزادی یک شهروند آمریکایی شد که در ایران در بازداشت به سر می‌برد و نیز به آزادی یک شهروند ایرانی انجامید که در آمریکا بازداشت شده بود.
 
ترامپ در توییتر نوشت که وانگ در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما [گروگان] گرفته شده (با وجود ۱۵۰ میلیارد دلار هدیه که اوباما به ایران داده) و در دوره ریاست جمهوری ترامپ برگشته است. او می‌نویسد: «با تشکر از ایران به خاطر این مبادله بسیار منصفانه. ببینید، ما می‌توانیم با هم معامله کنیم!» مقام آمریکایی: «آزادی شهروند آمریکایی یعنی امکان پیشرفت در رابطه با ایران»
پیش از این یک مقام بلندمرتبه دولت آمریکا شنبه ۷ دسامبر (۱۶ آذر) گفت آمریکا امیدوار است آزادی ژیو وانگ، شهروند آمریکایی، منجر به آزادی دیگر آمریکایی‌هایی شود که در ایران نگاه داشته شده‌اند و نیز اینکه آزادی وانگ نشانه‌ای است دال بر آنکه دولت ایران خواستار آمدن به سر میز مذاکره درباره مسائل دیگر است.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران (چپ)، در زوریخ به استقبال مسعود سلیمانی آمده است این مقام رسمی آمریکایی که نامش در رسانه‌ها ذکر نشده، در کنفرانسی تلفنی با خبرنگاران ضمن اشاره به اینکه ژیو وانگ در سلامت و با روحیه به نظر می‌رسد گفت: «ما امیدواریم که این امر ما را به سمت موفقیت‌های بیشتر در رابطه با ایران هدایت خواهد کرد.»
 
او گفت: «خانواده‌های دیگر به این موضوع باید به به چشم نشانه‌ای امیدوارکننده بنگرند.»
 
این مقام رسمی همچنین گفت: «من امیدوارم که آزادی آقای وانگ نشانگر آن است که ایرانیان متوجه شده‌اند اگر بخواهند دوباره به جامعه جهانی بپیوندند باید به دیپلماسی گروگان‌گیری خاتمه دهند.»
ادوارد مک مولن، سفیر آمریکا در سوئیس، در زوریخ به استقبال ژیو وانگ آمده است ایران و آمریکا در سوئیس دو زندانی را با هم مبادله کردند. سفارت آمریکا در شهر برن شنبه در توییتر عکس سفیر آمریکا، ادوارد مک مولان را  که به همراه ژیو وانگ در فرودگاه زوریخ بود منتشر کرد.
 
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز همراه مسعود سلیمانی به تهران بازگشت. سلیمانی، پژوهشگر سلول‌های بنیادی، سال ۹۷ در آمریکا بازداشت شد. ایران در مقابل ژیو وانگ، پژوهشگر دانشگاه پرینستون را آزاد کرد که در سال ۹۶ به جرم جاسوسی بازداشت شده بود.
+9
رأی دهید
-90

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  Hatef - پاریس، فرانسه

  این زردک هم از قماش همین آخوندهاست. فقط یک عمامه کم دارد.
  2
  46
  شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  خواهش میکنم، قابلی نداره! شما فعلاً مارو رنگ کنین.
  3
  34
  شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۱
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  میبینید سیاستمداران آمریکایی اینجوری هستند به یک پوست پیازی مردم ایران رو میفروشند!! تو این چهل سال که هزار بار با هم معامله کردید نمونه اش همون ۱۵۰ میلیارد دلار هدیه که اوباما به حاکمان ایران داده
  3
  39
  شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۱
  ۳۹
  stockholm - استکهلم، سوئد
  ما می‌توانیم با هم معامله کنیم!. نه این که توی این چهل سال هرجائی که بنفعتون بود معامله نکردید ؟ قابل توجه دوستانی که دخیل به امامزاده ترامپ می بستند
  4
  10
  شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۷
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  تو خیلی پوفیوزی هویج!
  3
  13
  شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۱
  ۴۴
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  حالا باز همونها که طرفدار ترامپ بودند به او فحش می دهند از تو لاکتون بیایید بیرون قرار نیست آمریکا تغییر رژیم در ایران بدهد یک عده توهم زدند که ترامپ همان کارتره غافل از این که شاه از آمریکا حساب می برد و اداره کشور بدون آمریکا برایش غیر قابل تصور بود ولی اینها 40 ساله آمریکا را طلاق دادند و هیچ ترسی از داد و فریاد آمریکا ندارند بنابراین مردم ما تنها هستند و فقط همه چیز دست نیروهای نظامی است اگر آنها کنار حکومت باشند اینا می مانند ولی نظامیان ما باید به این نتیجه برسند اینها لیاقت حکومت بر این کشور را ندارند و باید به وظیفه ملی خودشان که اعتبار این کشور است عمل کنند و اینها را پایین بکشند
  14
  3
  یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۲
  نظر شما چیست؟