گفت‌وگو با خواهر آذر میرزاپور ، معترضی که با گلوله مستقیم به قلبش کشته شد

دویچه وله :یک خانواده دیگر حاضر شده تا در باره یکی دیگر از جان‌باختگان اعتراضات اخیر صحبت کند: خواهر آذر میرزاپور زهابی در گفت‌وگو با دویچه‌وله فارسی از نحوه کشته شدن خواهرش در گلشهر کرج می‌گوید.
 
آذر میرزاپور زهابی، ۴۸ ساله، پرستار، سرپرست خانوار، مادر چهار فرزند، روز ۲۵ آبان بعد از دو شیفت کاری، خسته، بدون ماشین و پای پیاده از باغستان کرج تا ۴۵ متری گلشهر می‌آید. چند دقیقه‌ای تا خانه‌اش که درست کنار مترو گلشهر است فاصله داشته که به پسرش تلفن می‌کند تا به او بگوید خیابان‌ها خیلی شلوغ است و او خیلی خسته، چای را دم کند تا او به محض رسیدن به خانه چای بنوشد.
 
در فاصله دم کشیدن چای اما گلوله‌ای مستقیم به قلب آذر میرزاپور زهابی اصابت می‌کند و او ۱۵ دقیقه بعد در راه بیمارستان جانش را از دست می‌دهد.
 
اینها را خواهر آذر به دویچه‌وله فارسی گفت، برای اولین بار. تا حالا از حرف زدن واهمه داشته، اما حالا می‌گوید دیگر چه می‌خواهد بدتر از این بر سرم بیاید؟ بدتر از اینکه چهار بچه خواهرم روی دستم مانده‌اند؟
 
او کسی بوده که جنازه آذر را شناسایی کرده. به او گفته شده "اغتشاشگران" به خواهرش شلیک کرده‌اند. می‌گوید: «خب پس باید دولت بتواند آنها را مجازات کند. ما باید بدانیم چه کسی مستقیم به قلب خواهر من شلیک کرده.»
 
به او قول پیگیری داده‌اند، اما می‌گوید در این ۲۱ روز دریغ از یک تماس، یک همدردی، یک تسلیت، هیچ....
 
آذر از همسرش جدا شده، همسرش مجددا ازدواج کرده و زن جدید مایل نیست بچه‌های شوهر را بپذیرد. بچه‌ها دیگر اما بچه نیستند. کوچک‌ترین دختر، ۱۴ ساله است. خاله‌اش می‌گوید پرخاشگر شده. لابد با خود فکر می‌کند حالا بدون مادر تا زمان استقلالش چه کسی مسئولیت نگهداری از او را بر عهده خواهد گرفت؟ دایی تا کنون همه مخارج را پرداخته. پدر دوباره تماس گرفته. اما چه کسی تا آخر پای او و برادر ۱۷ ساله‌اش که هنوز به سن قانونی‌نرسیده‌اند خواهد ایستاد؟ چه کسی جز مادر؟
 
دو دختر بزرگتر ۲۳ و ۲۷ ساله که جدا زندگی می‌کردند دوباره به خانه برگشته‌اند، خانه اجاره‌ای، خانه‌ای که احتمالا با پایان مهلت قرارداد باید تخلیه‌اش کنند چون دیگر مادری نیست که دو شیفت کار کند تا بتواند اجاره خانه را بپردازد.
 
خواهر آذر می‌گوید: «من مطمئنم که آذر اصلا خبر از گران شدن بنزین هم نداشته چون تلویزیون‌شان سوخته بود. تلویزیون نداشتند. او نه ماشین داشت نه خانه. خواهرم حتی تلفن دستی‌اش معمولی بود (گوشی غیرهوشمند) یعنی نه می‌توانسته عکس بگیرد و نه فیلم. اما مستقیم به قلبش شلیک کرده‌اند. او شهید واقعی بود.»
 
مانعی برای برگزاری مراسم نبوده است. وجهی بابت تحویل جنازه از خانواده دریافت نکرده‌اند. اجازه داده‌اند تا مراسم در زادگاه آذر و محل زندگی بقیه اعضای خانواده‌اش، خرم‌آباد برگزار شود. صدها نفر در مراسم شرکت کرده‌اند. مراسم باشکوه برگزار شده. تا ۴۰ روز مراسم در خرم‌آباد برپاست تا خانواده در این غم تنها نمانند.
 
چهار فرزند آذر اما نمی‌خواهند خرم‌آباد بمانند. زندگی‌شان در کرج است و به هر قیمتی می‌خواهند در کرج بمانند، همان‌جا که محل زندگی و کارشان، مدرسه‌شان و قتلگاه مادرشان است. 
 
از خواهر آذر می‌پرسم چه انتظاری دارد؟ می‌گوید: «فقط انتظار دارم به بچه‌هایش برسند. انتظار دارم خونش پایمال نشود. همین.»
+89
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  مرگ و لعنت بر خامنه ای و رژیم خونخوار و جنایتکار اسلامی
  4
  95
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران

  نه می بخشیم و نه فراموش می کنیم
  4
  70
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  Hatef - پاریس، فرانسه

  هیچ انتقامى پاسخگو و التیام بخش اینهمه درد و رنج نیست، مگر سرنگونى و نابودى کامل نظام جهل و تاریکىِ اسلامى.
  2
  62
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  دیگه خسته شدم از اینکه برای آدما بخصوص مردم ایران به خاطر بلاها و ظلمهایی که سرشون میاد اشک بریزم و غصه بخورم. منتظر روزی هستم که انتقام این درد و رنجها رو بگیرم. بمب اتم رو باید بدن دست مردم و ملتها تا خالی کنن تو لونه حکومتها و مزدورانشون. لعنت به تکنولوژی که شده امکانات راحتی برای غلبه و تسلط و ظلم یک عده کم به جامعه بشری. دیگه مثل قدیم نمیشه یکی قد علم کنه و یار جمع کنه و با شمشیر حکومت رو نابود کنه. میگن امام زمان هست. فکر کن مثلا امام زمانی ظهور کنه و بیاد بگه من اومدم به کمک حومت جمهوری اسلامی که هزاران موشک خرید و هزاران حونور خونخوار داره و تمام حکومتهای دنیا با بمبهای اتمیشون پست اون هست بعد امام زمانه هم پایه با یه شمشیر و 313 تا اسکل دیگه بگه آهای پاسدارها و آخوندها آهای روسیه و چین آقای اروپاییها و آمریکا من اومدم برای دفاع از ظلم شما به ملتها و کمکتون کنم. بعد اونا هم میگن برو بابا اسکل. دلت خواست به عنوان دلقک بمون پیش ما والا به درد دیگه ای نمیخوری.
  5
  45
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  واقعا کدوم حکومت دیکتاتور و آدم کش تا حالا تونسته دوام بیاره؟. کجای دنیا؟ کدوم کشور؟ . بسیجی، پاسدار،حزب الله به خودتون بیاین ،دست از جیره خوری کثیف بردارین. اگه ۱۰ سال دیگه هم دوام بیارین بالا خره مردم انتقام میگیرن. اون روز شما و زن و بچتون جهنم رو با چشمهای خودشون میبینن. می‌دونم تو این سایت میاین. کنار بکشین از این نون کثیفی که به خون مردم آلوده هست
  3
  43
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  فقط ارزو میکنم تا اخر همین امسال ببینم که خامنه ای و مجتبی را عمامه هاشون رو به گردنشون بستن و تو خیابون جلوی چشم زن و بچه هاشون روی زمین میکشن
  1
  37
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.