بی بی سی : ۱۰ بسیحی حاضر در سرکوب معترضان تهرانی توسط وزارت اطلاعات بازداشت شدند

بی بی سی :یک منبع آگاه به شرط فاش نشدن هویتش به بی‌بی‌سی فارسی اطلاع داده است که وزارت اطلاعات ایران در اوایل هفته جاری بیش از ١٠ عضو بسیج را بازداشت کرده است.
 
اعضای بسیج در خانه‌های خود در جنوب غرب استان تهران و به طور شبانه بازداشت شده‌اند.
 
منبع آگاه به بی‌بی‌سی فارسی گفت افراد بازداشتی در سرکوب اعتراضات اخیر نقش داشته‌اند و شنیده‌ها حاکی از آن است که بازداشتشان در همین رابطه است.
 
یک ساعت پس از انتشار خبر بی‌بی‌سی فارسی، خبرگزاری فارس به نقل از مقام‌های قضایی و امنیتی این خبر را تکذیب کرد. خبرگزاری فارس نوشت که "از چهار مرجع قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و سازمان اطلاعات سپاه پیگیری لازم را به عمل آورد که هر چهار مرجع این خبر را تکذیب کردند."
 
فارس می‌گوید سازمان بسیج مستضعفین هم این خبر را تکذیب کرده است.
 
اعتراضات گسترده به افزایش ناگهانی قیمت بنزین با سرکوب کم‌سابقه‌ای روبرو شده و بنا به برآوردهای عفو بین‌الملل بیش از ۲۰۰ نفر کشته‌ شده‌اند. معمولا در برخورد با اعتراضات در ایران از نیروهای شبه‌نظامی بسیج در کنار نیروهای رسمی انتظامی و امنیتی استفاده می‌شوند.
چه کسی مسئول سرکوب اعتراض‌های اخیر است؟
خشونت اعتراضات آبان ماه کم‌سابقه بود.
 
محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی درباره برخورد با معترضان گفته است: "این موضوع تنها کار دولت نیست و همه قوا هم در جمع شدن این مشکل تلاش کردند، هم نیروی انتظامی، هم سپاه و هم قوه قضائیه همه با هم تلاش کردند و به محض کامل شدن اطلاعات ارائه خواهد شد."
 
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، گفته است که آتش زدن بانک‌ها و اقداماتی نظیر آن کار "اشرار" است. گروه‌های حقوق بشری چنین توصیفی را به "چراغ سبز" برای سخت‌گیری علیه معترضان تعبیر کرده‌اند.
ده‌ها پمپ بنزین در اعتراضات اخیر به آتش کشیده شدند در ویدئوهای متعددی که از اعتراضات منتشرشده ماموران انتظامی و نظامی در لباس‌های رسمی و در حال تیراندازی به سوی معترضان دیده می‌شوند.
 
در چند مورد از این ویدئوها، از جمله در شادگان و گرگان، به ماموران حمله شده، در برخی موارد هم معترضان به سوی آنها سنگ پرت می‌کنند یا چوب و امثال آن به دست دارند، اما در بسیاری از موارد هم معترضانی که هدف گلوله قرار می‌گیرند هیچ سلاح گرم یا سردی ندارند.
 
این در حالی است که گروه‌های حقوق بشری می‌گویند نیروهای امنیتی در برخورد با تجمعات خشونت آمیز به غیر از "شرایط دفاع مشروع و محافظت از افراد در مقابل خطر فوری مرگ یا جراحت خطرناک" نباید به اسلحه گرم متوسل شوند.
 
در شب گران شدن بنزین عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، با استاندارها در تماس بود و مطابق اعلام حسن روحانی، رئیس جمهور، گرانی بنزین تصمیم شورای سران سه قوه بوده و اجرای آن به شورای امنیت کشور، به ریاست وزیر کشور واگذار شد.
 
در یک مورد ویدئویی از فرماندار شهر قدس منتشر شده که می‌گوید دستور داده در صورت ورود معترضان به فرمانداری به آنها شلیک شود.
 
مقام‌های مختلف اجرایی، قضایی، امنیتی و نظامی در ایران، از جمله فرماندهان سپاه، دادستان‌ها و همچنین وزیران بر برخورد با "ناامنی" و کسانی که در "تخریب" نقش داشتند تاکید کرده‌اند.
 
البته چند روز پس از فروکش کردن اعتراضات آیت‌الله خامنه‌ای گفت با متهمان وقایع اخیر به ترتیبی برخورد شود که "به رافت اسلامی نزدیکتر است".
نقش بسیج در خشونت‌های سیاسی چیست؟
سازمان بسیج مستضعفین، یکی نیروی شبه‌نظامی وابسته به سپاه پاسداران است.
تمرین بسیج برای مقابله با اعتراضات خیابانی فرماندهان بسیج عضو رسمی سپاه هستند اما این سازمان اعضای داوطلب از میان شهروندان دارد که در محیط‌های مختلف، مانند دانشگاه، کارخانه و ادارات حضور دارند.
 
در مواردی از بسیجی‌ها برای مقابله با تجمع‌های اعتراضی استفاده می‌‎شود.
 
گفته می‌شود که گاهی نیروهای بسیج در مقایسه با سربازان و نیروهای کادری نیروی انتظامی خشونت بیشتری به کار می‌برند.
 
اعضای بسیج در مواردی نیز همچون حمله به سفارتخانه‌های کشورهای خارجی در تهران حضور داشته‌اند.
+6
رأی دهید
-94

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  منظورتان آتش به اختیارهاست؟ از گول زدن مردم دست بردارید.
  3
  55
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا

  فراموش نشود که خمینی دجال توسط بی بی سی به قدرت رسید
  1
  65
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  این سران احمق جمهوری اسلامی فکر میکنند که مردم دادگاه مزحک شان را که یک بسیجی را به جرم قتل, به پرداختن پول ریش تراشی که دزدیه بود محکوم کردند, فرموش کرده اند.
  2
  41
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  freedom of the press - تهران، ایران

  این هم نقشه کثیفی هست برای اینکه بکند ما ما عواملمون که مردم را سرخود کشتند داریم‌برخورد می‌کنیم . یه دادگاه تشریفاتی و چند ماه زندان تشریفاتی و بعد با ارتقاء درجه و سمت به مزدوریشون ادامه می‌دهند . به چهره کثیف و خبیث این افراد دقت کنید و به خاطر بسپارید من مطمینم باور از قم بگیشون هستش. (روایت داریم کسی که دوبار بره قم برای زیارت به لقبش میشه آقا یا خانم قم قمه)
  3
  41
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  زالو و باور هم یکی از این ده نفر هستند یا نه خخخ .خوب این ده نفر بهشون مدال افتخار هم میدهند و مورد لطف کفتار علی خامنه ای قرار میگیرند هر چقدر که طوسی و مرتضوی مجازات شدند اینها هم میشوند
  3
  38
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  ای بسیجیان داعشی امیدوارم مادران و پدرانتان به عزایتان بنشینند برایتان سخت ترین و زجر آورترین مرگها را آرزو میکنیم .مرگ و لعنت به شما و اون دین خونخوار و مزخرفتان
  3
  37
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  ای بابا ! باور عق و با قاریش زالو رو هم که گرفتن ! ازین به‌بعد کی دیگه موجبات خنده و شادی ما را فراهم میکنه ؟ آقایون داداشام گفته باشم این ماله کش داخائویی رو کاندید بعدی نکنید که من رای نیدم بهش که هنوز دنیا نیومده ماله‌کشی این سولفاتهای آخوند و میکنه و حال بهم زن هم هست.
  3
  32
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  shirazi - کالیفرنیا، ایالات متحده امریکا

  این اخبار جعلی را خود حکومت شایعه میکند تا مردم را ارام کند.
  1
  38
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  حمید کاردروست - لندن، انگلستان

  باز این بی بی سی زر زد، اخه اینا بیان خودشون رو متهم کنند چرا نمیرن اون فرمانده زن رو بگیرند ،خودش هم گفته دستور داده، هر چی بدبختی کشید این مملکت همین بی بی سی مسولش بود، تازه بی بی سی بخش اینگلیسی بعد از دوهفته خبر اعتراظات رو گفت
  1
  32
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  آن بسیجى نمک به حرام که حقوقش از اموال و خزانه این مردم پرداخت مى شود دقیقا در کلیپ هاى ویدئو خیلى مشهود بود یکى دو تا نه بیشتر هم بودند. این خیلى جرم بزرگى است براى یک حکومت٬ رژیمى که نباید از اسلحه بر ضد مردم در تظاهرات استفاده مى کرد. در همه جاى دنیا نهایتا گاز اشک آور و یا ماشین آب پاش است ( هر چند بر طبق اخبار این گاز اشک آورهائى که سپاه ملعون مى سازد گویا آلوده به مواد شیمیائى کشنده است). حقوق دان هاى ایرانى خارج از کشور باید بر علیه این رژیم آدم کش کیفرخواست به مراجع بین المللى از قبیل دادگاه لاهه بفرستند با استناد به مدارک انکار ناپذیرى که موجود است. اینها حتى فراتر از جنایات جنگى عمل کرده اند و بى شک محکوم خواهند شد.
  1
  18
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  هر وقت حاج سعید طوسی و سعید مرتضوی به مجازات رسیدند شما باور کنید که این ادعا هم درست هست
  2
  24
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::پیر خردمند - تورونتو، کانادا::] فرمایش جنابعالی کاملا درست است. همچنین فراموش نشود همانطور که خمینی دجال توسط بی بی سی به قدرت رسید رضا پالانی نیز توسط مأمور کمپانی هند شرقی «جی رپورتر» در طویله سفارت هلند بود کشف گردید و بر خر مراد سوار گردانیده شد و بعد از چندی همین دولت فخیمه خمینی را با ایر فرانس آورد و به منبر قدرت معراج گردانید.
  16
  5
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  منم شنیدم ولی این عمل نه صرفا بخاطر ریختن خون بیگناهان بود که ج اصنامی کلا در اینکار تخصص داره بلکه بخاطر اینست که می‌دانند این کشتار نتایج خوبی برای آنها نخواهد داشت. به عبارت دیگر دست پیش می‌گیرند که پس نیافتند. ولی قباحت و هراس ملت در بیان علنی مرگ بر خامنه ای و مرگ بر ج اصنامی ریخته و این دستاوردی سترگ برای آینده است.
  1
  16
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  ما میگیم ده تا بسیجی را گرفتیم ، بی بی سی جون شمام از خودمون هستی ما گفتیم گرفتیم تو هم بگو گرفتن
  1
  7
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. به نام مقدس رضا شاه کبیر اهانت نکنید. خدمات آن بزرگوار امروز بر کسی پوشیده نیست. در همان تورکیه که شما سنگش را به سینه میزنی اگر کسی به نیکی از آتا تورک یاد نکند بامشت دندانهایش را در دهان خورد میکنند. امروز رضا شاه کبیر از رسول و ائمه و دیگران برای مردم ایران از احترام بسیار بالاتری برخوردار است.
  1
  16
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::].  ۱. برتولت برشت در یکی از نمایشنامه هایش بنام Leben des Galilei از زبان مردی که ثابت می‌کند این زمین است که دور خورشید می‌چرخد جمله ای دارد باین مضمون: بیچاره جماعتی که احتیاج به قهرمان دارند.
  8
  2
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::] مشکل لولیان همین مقدس Holy پنداری و پرستش worship است. زومبی ها هر چه را می یابند دور را می چرخند و می چرخند. چه احرام باشد، چه طواف، چه جمکران، چه کورش، چه میقات بین دو امام رضا تا رضا پالانی . از دوست یک اشارت، از ما به سر دویدن ( از bbc یک اشاره از زومبی به سر دویدن) .
  9
  3
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. بیچاره مسلمینی که به محمد و علی جنایتکار ایمان دارند و راه آنها را ادامه میدهند بدون آنکه بدانند البته نمیخواهند بدانند که این فرقه چه جنایاتی انجام داده اند و ترجیح میدهند کر و لال و کور باشند و ذات پلید بت هایشان را نشناسند
  1
  4
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. درست میفرمایید، آدم اگر کفلی نباشد نباید به سر بدود و طواف کند. البته قدر دان بودن از کسی که پایه های رفاه ملت ایران را محکم و استوار بنا گذاشت هم درک و شعور میخواهد که متاسفانه عده ای عاری از این درک و شعور هستند. این هم اشارتی بود از ما که امیدوارم هیچوقت باعث به سر دویدن کسی نشود.
  0
  6
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. خیلی ساله همزبون کامنتهاتو میخونم ولی متاسفانه این حرفتنو که شما قهرمان ندارین و قبول ندارم . ازم نخوایین که مدرک بیارم که واقعا وقتشو ندارم با شورت بیفتم تو ارشیو کامنتهاتون مدرک جور کنم ولی کلا ما آدمهایی شدیم که عزرائیل و فقط و فقط در خانه همسایه میبینیم! شاد گال منیم اولکه‌لیم .
  0
  5
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.