مادر ندا آقاسلطان: نه دیه را پذیرفتم نه هدیه آقای خامنه‌ای را ، گفتم دنبال قاتل بچه من بگردید

 تجمع معترضان به قتل ندا آقاسلطان با تصاویری از او بر چهره‌های خود؛ پاریس، ۲۰۰۹رادیو فردا :دستور رهبر جمهوری اسلامی برای شهید محسوب شدن شماری از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ و پرداخت دیه به شماری دیگر یادآور دستور مشابه حکومت در مورد کشته‌شدگان حوادث سال ۸۸ است.
 
ندا آقاسلطان مشهورترین قربانی حوادث سال ۸۸ بود که مادرش در گفت‌وگو با رادیو فردا ضمن تأیید این موضوع می‌گوید با رد پیشنهاد دریافت دیه و شهید محسوب شدن دخترش، همچنان خواستار مجازات قاتل اوست.
 
روز چهارشنبه، ۱۳ آذر، رسانه‌های رسمی ایران اعلام کردند که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دستور داده است شهروندان کشته‌شده‌ای که «هیچ‌گونه نقشی در اعتراضات» آبان ۹۸ نداشتند و «در میانه درگیری‌ها جان باخته‌اند، در حکم شهید محسوب شده و خانواده‌های آنان تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار بگیرند».
گفت‌وگو با هاجر رستمی، مادر ندا آقاسلطان، آذر ۹۸
در دستور آیت‌الله خامنه‌ای، همچنین «در خصوص قربانیانی که در جریان تظاهرات اعتراضی به هر نحو جان خود را از دست داده‌اند، موضوع پرداخت دیه و دلجویی از خانواده‌های آنان پیشنهاد» شده است.
 
مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز گزارشی درباره شمار دقیق کشته‌شدگان، مجروحان و بازداشت‌شدگان این اعتراضات ارائه نکرده‌اند، اما بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل دست‌کم ۲۰۸ نفر در این اعترضات کشته شده‌اند و سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، رقم ۳۶۶ نفر را اعلام کرده است.
 
هاجر رستمی، مادر ندا آقاسلطان، در گفت‌وگو با رادیو فردا، ده سال پس از کشته شدن دخترش در روز ۳۰ خرداد در محله امیرآباد تهران، با یادآوری مراجعه مأمورانی از هلال احمر به نمایندگی از استانداری تهران برای دلجویی، می‌گوید که آن‌ها را به داخل خانه راه نداد و اعلام کرد نیازی به دلجویی ندارد و فقط خواهان مجازات قاتل نداست.
 
پس از کشته شدن ندا آقاسلطان، فیلم صحنه جان باختن او منتشر شد و بازتاب جهانی گسترده‌ای یافت تا جایی که روزنامه «تایم» لندن از آن به عنوان «پربیینده‌ترین لحظه مرگ یک انسان در تاریخ بشریت» یاد کرد.
 
همان زمان چندین برنامه از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شد که در آن‌ها هر بار یک نفر به عنوان قاتل ندا معرفی شد؛ یک بار یک خبرنگار، بار دیگر پزشکی که تصادفاً بالای سر ندا بود و دیگر بار هم اعلام کردند زنی از آمریکا برای کشته شدن ندا راهی ایران شده است.
 
خانم رستمی در گفت‌وگو با رادیو فردا می‌گوید در آن سال برای پی‌گیری پرونده ندا دو بار به قاضی شهریاری مراجعه کرد و «هر دو بار قاضی شهریاری گفت بیا دیه بچه‌ات را بگیر، تو حقت است که بیت‌المال حقت را بگیری، اما من گفتم دیه نمی‌خواهم، دنبال قاتل بچه من بگردید.»
 
مادر ندا آقاسلطان درباره دلجویی رهبر جمهوری اسلامی از او نیز به ارسال یک گلدان همراه با لوحی با امضای علی خامنه‌ای اشاره می‌کند و می‌گوید: «ما آن را برگرداندیم. گفتم دلجویی نمی‌خواهم.»
 
خانم رستمی همچنین درباره شهید محسوب شدن دخترش نیز می‌گوید از طریق روزنامه «ایران» متوجه می‌شود که می‌خواهند ندا را شهید اعلام کنند، اما «من مصاحبه کردم و اعلام کردم نیاز نیست ندا را شهید اعلام کنید».
 
به گفته قاضی خانم رستمی، قاضی شهریاری پس از دو بار مراجعه برای پی‌گیری پرونده ندا آقاسلطان «گفت خب شما برو ما خبرت می‌کنیم برای بازسازی صحنه قتل ندا، ولی الان حدود هشت سال می‌‌گذرد و من هنوز هم منتظرم».
+110
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  مطمئن باش خون ندا فراموش نخواهد شد و قاتلین ندا محاکمه خواهند شد .ننگ بر شما ساندیس خوران و مزدوران رژیم اسلامی مرگ بر تک تک سپاهی و بسیج مفسد و تروریست
  4
  75
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۶
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  ملاهای خونخوار سالهای سال است که قصد جان ایرانی و به غنیمت گرفتن کشورمون را کردند ننگ بر اسلام
  7
  64
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸
  ۲۹
  ایمای - تهران، ایران

  جوانان وطن را میکشند بعد میگویند دیه میدهیم انگار با پول همه جیز میشود خرید اگر واقعا راست میگویند ان قاتلی را که شلیک کرده را به محاکمه بکشند اینکار را هم نمیتوانند بکنند چون پای کله گندهاشون گیره درود به شرف خانوادهای که در برابر پیشنهاد خامنه ای دجال میایستند و تن به این خفت نمیدهند و خون فرزندان و حقشان را به پول نمیفروشند
  7
  62
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۲
  ۳۰
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا

  کجاس اون احمدی نزاد احمقی نزاد که پیام دلسوزی میده برای ملت ایران.سید علی گدا روی هیتلر رو سفید کردی
  2
  47
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۳
  نظر شما چیست؟