مادر پویا بختیاری: ارزش خون پسرم بیش از میلیاردها دیه است

 ناهید شیرپیشه (راست) در کنار خانواده و چند فعال سیاسی از جمله قاسم شعله‌سعدی رادیو فردا :مادر پویا بختیاری، از قربانیان اعتراضات اخیر در ایران، در واکنش به طرح پرداخت خون‌بها به بعضی از قربانیان آن را رد کرده و ارزش خون فرزند خود را «بیش از میلیاردها» دیه دانست.
 
او همچنین گفت که مقامات جمهوری اسلامی «از خشم من و از آه من باید بترسند»، «نه تسلیت می‌پذیرم، نه دلجویی‌شونو».
 
ناهید شیرپیشه که در کنار منوچهر بختیاری از جمله نخستین اعضای خانواده‌های قربانیان اعتراضات بوده که در گفت‌وگو با رسانه‌ها روشنگری کرده‌اند روز پنج‌شنبه، ۱۴ آذرماه، در گفت‌وگو با رادیوفردا به این طرح واکنش نشان داد. گفت‌وگو با ناهید شیرپیشه: «پول دیه نیاز ندارم»
پویا بختیاری، متولد سال ۱۳۷۱، در دومین روز از اعتراضات به افزایش قیمت بنزین با مادر و خواهرش به راهپیمایی رفته بود که به‌ گفته پدرش، جمجمه‌اش در همین راهپیمایی هدف گلوله قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان جان باخت.
 
رسانه‌ها در ایران روز چهارشنبه خبر دادند که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دستوراتی را درباره خانواده کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه صادر کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری ایرنا، وی در پاسخ به گزارش شورای عالی امنیت ملی دستور داده است شهروندان کشته شده که «هیچ‌ گونه نقشی در اعتراضات» نداشتند و «در میانه درگیری‌ها جان باخته‌اند در حکم شهید محسوب شده و خانواده‌های آنان تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار بگیرند».
 
این حکم تازه‌ای نیست و پیشتر در پی اعتراضات گسترده سال ۸۸ به نتیجه انتخابات جنجالی نیز از سوی حکومت جمهوری اسلامی دست‌کم به خانواده عده‌ای از قربانیان این پیشنهاد شده بود. از جمله این خانواده‌ها می‌توان به خانواده ندا آقاسلطان اشاره کرد که در پی مرگش در همان سال تماسی از هلال احمر در همین باره داشتند.
 
ناهید شیرپیشه در واکنش به حکم رهبر جمهوری اسلامی به رادیوفردا گفت که از «فکر دیه خیلی اذیت شدم، خون پسر من هر قطره‌اش میلیاردها ارزش داشت».
 
خانم شیرپیشه در ادامه تاکید کرد که به مقاماتی که «خودشون حکم تیراندازی دادن» اجازه ورود به خانه‌اش را نخواهد داد.
 
او همچنین تاکید کرد که در کنار پدر پویا بختیاری، منوچهر، «حرف‌مان را با صلابت به گوش دنیا می‌رسانیم».
 
اعتراضاتی که از روز ۲۴ آبان‌ماه به افزایش ناگهانی قیمت بنزین در کشور شروع شد به‌سرعت به خشونت گرایید و در نهایت صدها کشته و هزاران بازداشتی بر جای گذاشت، بازداشتی‌هایی که هر روز هم‌چنان بر تعدادشان افزوده می‌شود.
 
با این حال دست‌کم پنج روز قطعی اینترنت و سرکوب گسترده و جلوگیری از انتشار اخبار مربوطه در رسانه‌های داخلی باعث شده است که هنوز از تعداد دقیق قربانیان این اعتراضات اطلاعی در دست نباشد.
 
ناهید شیرپیشه روز پنج‌شنبه همچنین به رادیوفردا گفت که از حراست وزارت آموزش و پرورش با او تماس گرفته شده است. خانم شیرپیشه معلم مدرسه است و ۲۷ سال سابقه کار دارد.
 
او در ادامه پسر خود را «قهرمان ملی» کشور نامید و گفت که «بی‌عدالتی و ناراستی مقامات» جمهوری اسلامی «برخلاف آرمان پویا بود».
 
خانم شیرپیشه گفت: «پسر من آزادی و عدالت و راستی می‌خواست، اما اینا اینو نداشتن به مردم ایران بدن.»
+133
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  دیه چه مزخرفی هست! مثل اینکه گوسفند خرید و فروش میکنند. وقتی قوانین برگردان فرهنگ وحوش عرعری در 1400 سال قبل باشد نمیتواند بهتر از این بشود
  5
  134
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  RedBull - تهران، ایران

  مادر انتقام خون پویا را از این عرب پرست‌ها میگیریم
  24
  129
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  behran - کردستان، ایران

  برگشت دادن برنامه شهید سازی و پرداخت دیه توسط حاکمیت، در یکی از خونین ترین و ضد انسانی ترین سرکوبهای اعتراضات معیشتی مردم در تاریخ معاصر جهان، همچون فرود آوردن پُتکی بر آخرین بقایای پیکره فاسد این ماشین تخریبگر کرامت انسانی، توسط خانواده های جانباختگان در زیر چتر حمایتی سراسر مردم ایران خواهد بود!
  23
  72
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  برای اعراب بادیه نشین و وحشی همانند حسین و اون یارانش که در ۱۴۰۰ سال پیش به درک واصل شدند هنوز بر سر و سینه خود میکوبند و قمه میزنند و سوگواری میکنند بعد اینهمه جوان دسته گل که برای گرانی و آزادی و زندگی بهتر اعتراض میکنند آنها را ارازل و اختشاش گر میخوانند و با گلوله جوابشان را میدهند .حسین و علی و محمدی که به زنان ایرانی تجاوز کردند و به بردگی و کنیزی بردند و مردان را سر بریدند ننگ بر شما
  7
  66
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  حالا در سیرک عاشورا و در سوگ قاتلین اجدادتان بر سر و سینه بکوبید به کسانی که به زنان و دختران ایران تجاوز کردند برایشان اربعین و غذای نذری درست کنید و سیاه بپوشید و آنهم برای یک افسانه و داستان دروغی که شیعیان برای کسب درآمد از خودشان در آورده اند ولی مردمی که در جلوی چشمانتان به سر و سینه هایشان شلیک شده را راحت فراموش میکنید و بی تفاوت به این همه ظلم
  6
  69
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ایمای - تهران، ایران

  جوانان وطن را میکشند بعد میگویند دیه میدهیم انگار با پول همه جیز میشود خرید اگر واقعا راست میگویند ان قاتلی را که شلیک کرده را به محاکمه بکشند اینکار را هم نمیتوانند بکنند چون پای کله گندهاشون گیره درود به شرف خانوادهای که در برابر پیشنهاد خامنه ای دجال میایستند و تن به این خفت نمیدهند و خون فرزندان و حقشان را به پول نمیفروشند
  20
  78
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اونهایی که هنوز فکر میکنن إسلام دین انسانیت هست حالًا چشمشون رو باز کنن ببینن که همه چی توی این دین یا پول معامله میشه از نماز و روزه و حج و وطی از قُبُل زن حائضه تا خون بهای قتل. لامصب یه جوری هم هست که با یه سیفون نمیره پایین.
  3
  23
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  نمیشه ما هم پول جمع کنیم دیه گلوی بریده حسین و ریش به خون آغشته حبیب ابن مظاهر رو یه جا حساب کنیم تا این حسین حسین دست از سر کچل این ملت بردارن؟ خوب داریم به دستور دین عمل میکنیم دیگه! چرا این میشه اون نمیشه؟ همش رو هم چند؟ سگ خور! دیه أمام رضا رو هم حساب کنید روش
  3
  25
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.