موافقت خامنه ای با پیشنهاد شمخانی برای دادن دیه و عنوان«شهید» به بعضی کشته شدگان

آیت‌الله خامنه‌ای پیشتر ناآرامی‌های اخیر ایران را "یک توطئه‌ عمیق وسیع بسیار خطرناک" توصیف کرده بود بی بی سی :آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران با پیشنهاد دبیر شورای عالی امنیت ملی برای دادن عنوان "شهید" به شماری از کسانی که در اعتراض‌های آبان ماه در ایران کشته ‌شده‌اند موافقت کرده است.
 
به گزارش رسانه‌های ایران پیشتر علی شمخانی، دبیر شواری عالی امنیت ملی ایران گزارشی درباره "نحوه مدیریت وضعیت جان‌باختگان و مصدومین حوادث اخیر" و پیشنهادهایی درباره این موضوع به آیت‌الله خامنه‌ای ارائه کرده بود.
 
رهبر ایران با پیشنهادهای آقای شمخانی موافقت کرده از جمله این که "شهروندان عادی که بدون داشتن هیچ‌گونه نقشی در اعتراضات و اغتشاش‌های اخیر و در میانه درگیری‌ها جان باخته‌اند در حکم شهید" محسوب شوند.
 
آقای خامنه‌ای در پاسخ به گزارش و پیشنهادهای دبیر شواری عالی امنیت ملی نوشته است: "هرچه سریعتر انجام شود و نسبت به افراد مشکوک در هرگروه با جهتی که به رافت اسلامی نزدیکتر است عمل شود".
 
با گذشت ۱۸ روز از آغاز ناآرامی‌هایی که با اعتراض به گران شدن بنزین آغاز شد هنوز هیچ مقامی در ایران آماری از کشته‌شدگان این حوادث ارائه نداده است.
 
سازمان عفو بین‌الملل برآورد کرده است که در ین ناارامی‌های دست کم ۲۰۸ معترض جان خود را از دست داده‌اند. بعضی گزارش‌ها تعداد کشته‌شدگان را بیش از این تخمین زده است.
 
پرداخت دیه و دلجویی از خانواده‌ "قربانیانی که در جریان تظاهرات اعتراضی به هر نحو جان خود را از دست داده‌اند" از جمله پیشنهادهای دیگری است که آیت‌الله خامنه‌ای با آن موافقت کرده است.
 
رهبر ایران درباره کسانی که بنا بر گزارش شورای عالی امنیت ملی "به صورت مسلحانه و در درگیری با نیروهای حافظ امنیت کشته شده‌اند" موافقت کرده است که "پس از بررسی وضعیت و سوابق خانواده آنان، حساب خانواده‌های موجه و آبرومند از فردی که اقدام به عمل مجرمانه نموده جدا شود."
 
مقام‌های سیاسی، نظامی و امنیتی ایران اصرار دارند که "اغتشاشگران" عامل کشتن تعدادی از شهروندان در جریان اعتراض‌ها بوده‌اند. آنها هنوز سندی برای این ادعا ارائه نکرده‌اند اما ویدیوهایی زیادی از تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی معترضان منتشر شده است.
 
آیت‌الله خامنه‌ای پیشتر ناآرامی‌های اخیر را "یک توطئه‌ عمیق وسیع بسیار خطرناک" توصیف کرده بود و درباره این وقایع گفته بود "حرکت تخریب، شرارت و آدمکشی... لشکر خود را وارد کردند."
مادر پویا بختیاری: از دست دادن پویا تا آخر عمر با من است
 
عفو بین‌الملل پیشتر گفته بود آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، با "اشرار" خواندن معترضان، به نیروهای امنیتی برای سرکوب شدید "چراغ سبز" نشان داده است.
"مشکوک به شرارت"
گزارش دبیر شواری عالی امنیت ملی در دسته‌بندی کشته‌شدگان ناآرامی‌ها به گروه سومی هم اشاره کرده که "مشکوک به شرارت بوده‌اند." آقای خامنه‌ای با این پیشنهاد که با خانواده‌های این کشته‌شدگان با "رأفت اسلامی" برخورد شود، موافقت کرده است.
 
مقام‌های ایران می‌گویند "اغتشاشگران و اشرار" عامل ناآرامی‌ و خشونت در جریان تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف بوده‌اند و تاکید می‌کنند که این افراد با برنامه‌ریزی قبلی و "دستور خارجی" اقدام کرده‌اند.
 
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، امروز چهارشنبه ۱۳ آذر خبر داده است که "اعترافات" تلویزیونی کسانی که به صورت "سازمان‌یافته در این اغتشاشات آمده‌ا‌ند پخش خواهد شد". او مدعی شده است که این افراد دو سال برای کارهای خود برنامه‌ریزی کرده بودند.
 
آقای روحانی از قوه قضائیه خواسته به پرونده کسانی که "تخلف کرده" یا "وابسته و نفوذی" هستند رسیدگی شود اما گفته است با افرادی که "جرم و گناهی نداشتند یا کم بوده باید با رأفت با آنها برخورد کنیم تا آزاد شوند".
+9
رأی دهید
-108

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  خانواده‌های شهدا ما سالها هست که.خون قر مز شهدا خود را با یخچال .کولر .سهمیه برنج .روغن عوض کرده .این هم سرش.بعد آن طرف مسافر از آنکارا زر می‌‌زند. ملت ایران مخالفین. ماکیاویلیست هستند. مثل بوقلمون رنگ عوض می‌‌کنند. مثل بید مجنون طرفدار حزب باد.ولی‌ ما ماکیاویلیست.خودشان پیرو راه شهدا، برای دو کیلو برنج مجانی‌.
  6
  69
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  لعنت بر تو. چی جای بچه به خون غلطیده شده آدم را میگیره؟؟
  1
  54
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  اون‌هایی‌ که بانک‌ها و مغازهای مردم رو رو غارت کردن تا قرون آخر ازشون بگیرید تا دیگه از این غلط‌ها نکونن.
  59
  5
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  دیدن که گندش درآمده طبق معمول پا پول مردمُ میخوان بخرن
  2
  52
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  freedom of the press - تهران، ایران

  برای راضی کردن خانواده های مقتولین . حقوق دولتی امتیازات دولتی . باید خیلی ... باشی اگه این شرایط راقبول کنی چون چند سال اول را حقوقت را پرداخت می کنند و توی بی وجود خرسندی که اگه بچه ام را دادم ولی مقداری پول دارم دریافت می‌کنم ولی بعد از آروم شدن فضا می آیند سراغت کاری به سرت می ارند که نه تنها هزینه هایی که بهت دادند را پس میگیرند بلکه دو روز دیگه می آیی میگی بهم خیانت کردند ‌ و .. خر نشو‌‌ هموطن
  1
  33
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  حـ... ها. اینها همه شهیدان راه وطن هستند. خانواده هاشون را داغدار کردید دارید سر شهید یا غیر شهیدبودنشان توافق میکنید, وقیحان؟ قطعا موافقت انگلی مثل خامنه ای تاثیری در سرنوشت خانواده های انها ندارد. شماها بزودی نابودید.
  1
  28
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  لعنت بر تو رفسنجانی که این بابا رو آوردی کردی رهبر این میخواد همه را قتل عام کنه که پسرش راحت بتونه بر سر قدرت بشینه لعنت بر تو خامنه ای
  1
  34
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::] به موقعش دنبال شما طرفدارای رژیم میایم. [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::].
  4
  27
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  اول میکشه بعد بخاطر تعداد بالای کشته ها با این تلاشهای خنده دار سعی میکنه کشته ها رو مال خود بکنه. فکرش رو بکنید قاتل بچه های مردم با زرنگی بخواد شهیدسازی بکنه از قربانیان خودش. یاد شهید دانشجو ژاله افتادم که در تظاهراتهای 88 از فاصله نزدیک کشتندش و حتی خانواده اش رو هم گروگان گرفته بودن و جنازه رو هم تحویل نمیدادند به خانواده اش و بعد کیهان ادعا کرد که این دانشجو بسیجی بوده و فرداش بسیجی ها جنازه رو گرفتند و تشیع کردند و حتی اجازه ندادن خانواده طرف بیاد سمت جنازه و بعد رسانه ها عکسهای اون دانشجو رو برملا کردند که کنار آیت الله منتظری و سایر مخالفان مذهبی خامنه ای و تندرو ها عکس داره ولی سپاه و کیهان داستان جدیدی تو صداوسیما به راه انداختن که ژاله بسیجی و نیروی نفوذی سپاه بوده در حالی که خانواده او در کردستان همه میگفتند این بچه حتی یک روز هم تو بسیج نبوده و مخالف آنها بوده . الانم آقا زرنگه فکر میکنه همه احمق و خر هستند و کسایی رو که خودش کشته رو بکنه شهید دیگه چیزی متوجه او نیست و خانواده هایی که حتی به زور جنازه رو دادن بهشون با تهدید که عزاداری نکنید الان میشن خانواده شهید!جوک
  1
  32
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران

  درود بر خامنه ای
  51
  3
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  amir-amir - تورنتو، کانادا

  تو که منتخب ملت نیستى بلکه توسط یک مشت آخوند وامانده چرتى ( مجلس خفتگان) انتخاب شدى آنهم با دوز و کلک رفسنجانى مکار که بعدش به خاطر خدماتش به تو سرشو زیر آب کردى. تمام این جنایات به نام اسلام در تاریخ ثبت خواهد شد و موقعیکه فرزندان فردا تاریخ ایران را مى خوانند دیگر اسلامى در مملکت وجود نخواهد داشت که بخواهد حکمفرمائى بکند.
  1
  34
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا

  نه فقط این عزیزان که شما یک ملت را گروگان گرفتید در طول 40 سال اون یک ذره وجحی که داشتید از بین رفته با فساد هایه کلان کشوری همه آنها منسوب خودتان بودند باید در ضمره ای این جوانان کسانی که در تقلب آراء 88 جان دادن اینهاهم شهید محسوب شوند باضافه دیه وکسانی که برای دولت کار می کردن اعم از لباس شخصی ونیروی انتظامی که در کشتن این جوانان که سرمایه ملی ما بودند باید محاکمه شوند همینا را منظور بکنید تا بعد نوبت خودتون بیاد
  0
  28
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  به همه جان باختگان دیه میدهند که شکایت نکنند به سازمان ملل ، تر از آخوند خود آخونده، در ضمن محمد وجود خارجی ندارد
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  Hatef - پاریس، فرانسه
  از جمله آثار ویرانگر نظام اسلامى، نهادینه کردن پستى و رذالت در جامعه است. اینکه به پدر و مادرى تحمیل کنید که نان خون فرزند دلبند خود را بخورد. یعنى علاوه بر اینکه جگرگوشه اش را از او گرفته است، او را وادار به قبول ذلت و خوارى هم بکند.
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. ادرس بده بیام بهت تا قرون اخرش رو بدم اگر خاویاری موجود هست
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. خفه المه
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  جوانان مردم را بعمد کشتن و حالا هم می خواهند با دیه گناه این قتلها را از خودشان بردارن . خامنه ای واقعا" ترسیده است که شاید در اینده نزدیک نظامش سقوط کند و خانواده کشته شدگان اعراضات دو هفته پیش از او شاکی شوند تا دستگیر و دادگاهی شود همانطور که صدام ریس جمهور عراق و حسنی مبارک ریس جمهور مصر دادگاهی شدند. اگر دیه به خانواده کشته شدگان پرداخت شود انگاه خامنه ای بهانه ای و سخنی در دفاع از خود در دادگاه خواهد داشت.
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  kata1379 - مشهد، ایران
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. فقط همین رو بلدی ؟ این شعارها مربوط به کودکان مهد کودک و گاها دبستان هست . آفرین درسهایت را خوب بخوان و به بزرگ ترها سلام کن
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۱
  رضا حکمی - پاوه، ایالات متحده امریکا
  ای مُفتی شهر نماز تو حُقه بازیست. اساس مسجدت بُت خانه سازیست. وضویت همه سرتا پا آب بازیست. کلامت کلام حقه بازیست. احرام چو بستی کمی پاین ببستی. بدیدند که عقل خود زیر ناف ببستی. هرکه مشتاق آخرت با مُفتی شد. حال فرداش بیزارو زار خواهد شد. زین مفتی ها زبهران دین آگاهند. چو زالوانی برگردن گاوانند. روی همه خوبان جهان من بدیدم. ولی بر روی تو مُفتی من بر..
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  بیخود نبود زفسنجانی مارمولک ایشونو رهبر کرد تا هر غلتی که کنن بندازن گردن رهبر فرزانه ایندفعه راه فرار را اشتباهی نشوند دادن امام تو خالی یا شاید مفهوم شهید از یا دتون رفته کل نظام شما با این فرمانه سلطنتی از بیخ باطله شهید یعنی فداکاری در راه خدا مقابل ظالم هر کی میخواد باشه میدانید ظالم مییتونه رهبر کشور باشه این الگویه خود شماست در مقابل شاه ایران ایشون هم اعتراف به فساد حکومتی کرد اما وقتش تمام شده بود دقیقا مثل شما.
  0
  0
  یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.