موضع خاتمی درباره اعتراض‌های ایران :حمله به براندازان و ستایش از خامنه ای برای مقابله با اعتراضات

دویچه وله :محمد خاتمی با انتقاد از جریان‌های بیرون کشور و کسانی که به گفته او غارت و تخریب می‌کنند، بر وفاداری اصلاح‌طلبان به نظام تاکید و از نقش علی خامنه‌ای در برخورد با اعتراضات ستایش کرده است.
 
محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین با اشاره به اعتراضات اخیر در ایران گفت: «جریان‌های بیرون کشور، کوچک‌تر از آن هستند که بخواهند برنامه‌ریزی کنند، اما می‌کوشند سوار بر موج ‌شوند. در داخل هم هستند کسانی که غارت، تخریب و آشوب ایجاد می‌کنند. به هر حال جوری وانمود می‌شود که مسأله، براندازی نظام است.»
 
او که در جمع اعضای مجمع ایثارگران سخن می‌گفت، بار دیگر اصلاح‌طلبان را کسانی معرفی کرد که «خواستار این نظام هستند، اما می‌گویند این نظام هم باید اصلاح‌پذیر باشد».
 
محمد خاتمی، که از او به عنوان رهبر اصلاحات در جمهوری اسلامی یاد می‌شود، افزود: «مقام رهبری می‌تواند نقش اول و تعیین‌کننده در هدایت این موضوع را داشته باشند.»
 
به گزارش کانال تلگرامی "جماران" که امروز، چهارشنبه ۱۳ آذر سخنان خاتمی را منتشر کرده، او همچنین از علی خامنه‌ای برای نقشی که در فرونشاندن اعتراضات اخیر ایفا کرده قدردانی کرد وگفت: «دولت باید بسیار سپاسگزار رهبری باشد که با موضع‌گیری خود امواج مخرب سازمان داده‌شده علیه دولت و ملت را به محاق بردند.» اعتراض‌های هفته آخر آبان ماه در ایران باعث دستگیری، مجروح و کشته شدن تعداد زیادی از ایرانیان شده است.
 
مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون آماری رسمی از تعداد کشته‌شدگان این اعتراض‌ها اعلام نکرده‌اند ولی سازمان عفو بین‌الملل کشته شدن دست‌کم ۲۰۸ نفر در جریان اعتراض‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران را تایید کرده و گفته است احتمالا آمار کشته‌شدگان به‌مراتب بیش از این است.
 
محمد خاتمی در حالی به نقش اندک جریان‌های بیرون کشور اشاره کرده که حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۱۳ آذر، خارجیان را عامل سازماندهی و راه‌اندازی اعتراضات خواند و گفت که آنها از دو سال پیش برای این اعتراضات برنامه‌ریزی کرده بودند.  محمد خاتمی، در سخنان خود اما گفت مشکل واقعا وجود دارد و اعتراض‌ها "جدی" است.
 
او گفت: «در جریان اخیر طبقه متوسط و بالا وارد ماجرا نشد اما نظاره‌گری بود که با معترضان همدلی داشت و خطر بزرگ این است که نارضایتی معیشتی و فقر و بی‌عدالتی  با نارضایتی سیاسی و اجتماعی بهم گره بخورند و در این صورت با قدرت نظامی و امنیتی و انتظامی هم کاری از پیش نمی‌رود و عملا کل جامعه در برابر حکومت قرار می‌گیرد.»
 
با این همه او مردم معترض و ناراضی را "مقابل نظام" ندانست و گفت که آنها در مقابل ناکارآمدی، نبود امکانات و مشکلات موجود ایستاده‌اند و باید اینها را از هم تفکیک کرد. انتشار سخنان محمد خاتمی، واکنش‌های بسیاری را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است. اغلب این واکنش‌ها در نقد سخنان خاتمی بوده است.
 
علی افشاری، فعال سیاسی در پیامی توییتری نوشته است: «خاتمى یک بار دیگر نشان داد که نه سیاستمدار است، نه اهل ایستادگى بر روى موضع. مشى مذبذب‌اش، وى را هم براى نظام و هم مردم، فاقد ارزش کرده است.»
 
به نوشته علی افشاری، خاتمی از یک طرف خشونت و کشتار را محکوم مى‌کند و چند روز بعد به تملق در باره "فرمانده ارشد کشتار" می‌پردازد.
 
کاربر دیگری به اسم قاسم محمدی، در مطلبی نوشته است: «از سال ۷۶ که مردم ایران با خاتمی آشنا شده‌اند، هرگز ندیده‌اند و نشنیده‌اند که خاتمی برای کسی، ملتی، کشوری، گروهی یا جماعتی آرزوی مرگ و نیستی و نابودی بنماید. هرگز ندیده‌اند که خاتمی آدم‌ها را نفرین کند. هرگز ندیده‌اند که خاتمی نسبت به رقیب، نسبت به دشمن، توهین کند یا او را تحقیر نماید.» در مقابل احمدی جلالی فراهانی، روزنامه‌نگار در توییتی نوشته است: «روحانی از پخش اعترافات اجباری خبر می‌دهد و خاتمی براندازان را کوچک می‌شمارد. نقاب‌ها از چهره‌ها افتاده است. نفس‌های حکومت به شماره افتاده و هیولای پنهان اصلاح‌طلبان نقاب از چهره می‌کشد. تو گویی لحظه مرگ فرا رسیده باشد.»
 
کاربر دیگری به نام مهدی ساردینی، در توییتی در دفاع از روش و منش محمد خاتمی نوشته است: «به چه زبانی خاتمی به حکومت از شخص اول به بعد گرفته بگوید این ره که‌ شما می روید به ترکستان‌است؟»
+3
رأی دهید
-154

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  تو یه مهره سوخته‌ای گمشید از ایران
  3
  126
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  به به جمع روبهان! روباه سبز و روباه بنفش. باید بچه هاتون را با اردنگی از امریکا و اتریش بندازند بیرون. ایران و جهنم کردید برای ایرانیها و حرامیهای خودتون در جوامع دموکراتیک زندگی میکنند. یه آخوند فکرشم نمیکرد روزی روزگاری با ۲ زارهای روضه بتواندحتا شکمشون را هم سیر کنند حالا حـ... میفرستند خارج کشور و خودشون تو ایران خدایی میکنند. اندکی صبر سحر نزدیک است.
  0
  61
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  یعنی هنوز کسی این را داخل آدم حساب میکنه؟
  1
  62
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  stockholm - استکهلم، سوئد

  از این روباه مکار و بقیه اخوند و اخوند زاده ها انتظار دیگه داشتن خود فریبی و حماقت محضه
  0
  55
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  و باز هم تبریک به مردم شریف ایران برای به هلاکت رسیدن حیوان های وحشی تروریست سپاه قدس در سوریه. اسرائیل همچین زده انبار مهمات و سپاهی ها را فرستاده به درک واصل کرده .باید بگیم اسرائیل متشکریم
  1
  54
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  گند همه ی این اصلاح طلبان مالش دهنده پروستات ولی وقیح در آمده و دستشان برای طرفداران خو دشان هم رو شده .مرگ بر خاتمی مرگ بر موسوی مرگ بر کروبی مرگ بر کفتار علی خامنه ای و کل رژیم اسلامی از بزرگ تا کوچیک
  0
  53
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  freedom of the press - تهران، ایران

  همین مهره سوخته توانست سوپاپ اطمینان رژیم بشه و ایرانی‌های احمق را چه از دانشجو و چه قشر عادی طرفدار خودش کنه. یادمه در زمان دانشجویی با یکی از هم دانشگاهی‌ام درمورد خاتمی با هم شدیدا اختلاف نظر داشتیم ، بهم می گفت تو دیگه نگاهت منفی هست چون با این رژیم خوب نیستی فکر می کنی همشون عین هم هستند . بهش گفتم فلانی واقعا تو به عنوان یه دانشجو فکر می کنی این بابا واقعا برای نجات مردم آمده واقعا فکر می کنی اگه اینطور بود شورای نگهبان صلاحیت این بابا را تایید می کرد . دویت اهل شهرستان اطراف اصفهان که بابات کفش فروش هستش امیدوارم بدونی منظورم تویی . این بابا الان پناهنده انگلستان هستش . مشکل ما هستیم شعور سیاسی نداریم احمق هستیم و احساساتی، برای انتخاب خاتمی الدنگ رقص کردیم و برای رفسنجانی هم همینطور و برای احمدی نژاد دوره اولش باز پایکوبی کردیم و برای حسن هم همینطور ولی دیری نمایید که مثل سگ از انتخابشون پیشمان شدیم وحسرت قبلی را خوردیم. ما عروسکهای خیمه شب بازی هستیم که می رقصاننمون. چون پرمدعا واحساساتی هستیم و شععور سیاسی نداریم.یه نگاهی به تاریخ سیاسی ایران بکنید که بفهمید چه مردمانی هستیم
  1
  57
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک

  آخوند همه جورش انگله, آخوند خوب نداریم حتی مرده آخوند هم نجسه!!!!!!!!!!
  1
  61
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Liberte - ارومیه، ایران

  کمی از شعور و غیرت میرحسین موسوی داشت ای کاش.
  49
  3
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  وقتی به ریشه حرفها نگاه میکنی میبینی کلا خاویارها شون رفته مرخصی و یا به صورت پاپیون بالای لباده اشون و درست زیر گلوشون چسبیده. 😂
  0
  36
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  ملا اتگل برای جامعه و بشریت
  0
  30
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  من موندم که چقدر شما بیسوادها پرُروین, بابا عوضیها ما ملت شماها رو نمیخواهیم, نمی فهمین یا خیلی بیشعور تشریف دارین, بابا گم شید از این مملت مظلوم گم شیییییییییید
  0
  23
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::freedom of the press - تهران، ایران::]. ایرانی های احمق یعنی شامل حال خودت نمی شود؟ لابد ایرانی نیستی؟ متن طولانی نوشتن و داستان نویسی و در لابلای ان کاربرد واژه های کسر لاتی مانند شعور سیاسی نداریم، احمق هستیم، الدنگ بودیم و.. چیزی را حل نمی کند، بیش از 200 نفر در همین جنبش از بچه تا پیر جانشان را همین چند روز پیش دادند تا تو اینجا بادی به غبغب بیاندازی و همه را از جمله خودت احمق بنامی؟
  17
  3
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  خیلیها گفتند فریب خاتمی را نخورید ! ماموریت خاتمی در گذشته این بود با هر حقه و فریبی مردم را نگاه دارد که جلوی اعتراضات مردم را برعلیه نظام اخوندی بگیرد تا این نظام بتواند به حاکمیت ننگینش در ایران ادامه دهد. اینک که نظام اخوندی احتمال سقوطش هست , باز سر و کله خاتمی و کروبی و موسوی پیدا شده و هرکدام به نوعی در مورد نظام فاشیستی اخوندی اظهار نظر کرده اند .این سه کفتار پیر هدفشان این است بار دیگر رهبری اعتراضات مردم را در اختیار بگیرند و انر به بیراهه ببرند تا نظام جنایتکار اخوندی را از سقوط کردن نجات دهند.
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  ببین ترسیدن مثل سگ،شلوار خیس راه میروند،اینو باید در خود جاده قم ....
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  این دیگه چی میخواد این وسط.
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.