مطهری: افتضاحی را که شده باید جمع کرد تا اصل نظام آسیب نبیند

دویچه وله :نماینده تهران با تاکید بر استیضاح وزیر کشور گفت معترضان توده‌های فقیر بودند؛ نه هواداران سلطنت و مجاهدین. به عقیده او اگر مجلس در مسئله گرانی بنزین عقب‌نشینی نمی‌کرد، اوضاع بدتر می‌شد و تضادی در داخل به وجود می‌‌آمد. 

علی مطهری، عضو فراکسیون امید، در نشستی با دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر، به اعتراضات مردم، ترکیب معترضان، رفتار نیروهای امنیتی و انتظامی، عقب‌نشینی مجلس، طرح استیضاح وزیر کشور و بیانیه میرحسین موسوی پرداخته است.
 
او در باره ماهیت معترضان و حضور هواداران سلطنت و سازمان مجاهدین در تظاهرات گفته است: «گزارشی به ما دادند که می‌گوید اینطور نیست که نقش منافقین و سلطنت‌طلبان پر رنگ باشد. این‌ها عوام فقیر بودند. در تهران تعدادی بازداشت شدند که نمی‌دانستند اصلاح‌طلب، اصولگرا و منافق چیست.»
 
مطهری اذعان کرده که در برخورد با معترضان خیلی بد عمل شده اما حفظ نظام اولویت دارد و باید به شکلی "افتضاحی را که شده جمع کرد تا اصل نظام آسیب نبیند": «آیا به این موضوع دامن بزنیم که اصل نظام به خطر بیفتد یا در حدی که لازم است انتقاد کنیم و وادار کنیم کسانی که مسئولیتی داشتند عذرخواهی کنند. می‌توانند بگویند اشتباه کردیم و دل مردم را به دست بیاورند... البته مقصران باید پاسخگو باشند. فعلا به دنبال استیضاح وزیر کشور هستیم که هفته آینده انجام می‌گیرد.»
 
عضو فراکسیون امید در توضیح "عوام فقیر" گفته که منظورش توده‌های مردم و قشر غیرتحصیلکرده‌ای است که شبیه تیپ اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ نیست.
 
مطهری درباره فیلم‌های موجود از حضور نیروهای انتظامی در سرکوب و تخریب‌‌ نیز گفته است: «اگر اینها درست باشد آن‌ها هم باید محاکمه شوند. مجلس هم پیشنهاد داده که گروه تحقیقی تشکیل شود و این مسائل بررسی شود. اگر اشتباهی شده باید تاوانش را بدهند.»
 
در جریان سرکوب خشونت آمیز اعتراضات اخیر ایران در ۲۷ استان، شمار زیادی کشته، مجروح و بازداشت شده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین آمار از کشته شدن دستکم ۲۰۸ نفر خبر داده اما مقامات رسمی ایران ضمن تکذیب این رقم از بیان تعداد واقعی جان‌باختگان و دستگیرشدگان طفره می‌روند. در این میان شماری از نمایندگان مجلس در صدد تشکیل یک کمیته حقیقت یاب برای پیگیری رویدادهای آبان ماه برآمده‌اند.
توجیه عقب‌نشینی مجلس
نماینده مردم تهران می‌گوید طرح گرانی بنزین بد بود و بد اجرا شد اما اگر مجلس عقب‌نشینی نمی‌کرد اوضاع بدتر و تضادی در داخل ایجاد می‌شد. به اعتقاد او، عقب‌گرد مجلس ناشی از اطاعت صرف نمایندگان نبود: «بلکه خود نمایندگان هم حس کردند که نباید با این موضوع در بیفتند.»
 
او تصمیم خامنه‌ای برای حمایت از افزایش قیمت بنزین را "جوانمردانه" دانسته و عاملان آتش‌زدن پمپ‌ بنزین‌ها را "اشرار" نامیده است: «اگر در سال ۵۷ هم این کار انجام می‌شد اشتباه بود. آن زمان بیشتر سینماها را آتش می‌زدند و این به خاطر فساد و فحشا بود اما به هر حال باید توضیح داده شود که چند نفر از کشته شدگان این حوادث توسط نیروی انتظامی کشته شدند. باید بررسی شود که آیا گرفتن پول در قبال تحویل جنازه‌ها درست است یا غلط؟ حالا این‌که ما هم شلوغ کنیم و بساط دیگری راه بیندازیم آیا مشکلی را حل می‌کند؟»
 
این نماینده مجلس یادآوری کرده که مسئول اجرای طرح گرانی بنزین، روحانی است اما چون کشور شرایط عادی ندارد، استیضاح او صلاح نیست: «...لذا استیضاح وزیر کشور را به عنوان مسئول اجرای طرح پیگیری می‌کنیم که بسیار بد عمل کرد و مردم را قانع نکرد.»
 
مطهری در پایان سخنانش، از بیانیه اخیر میرحسین موسوی فاصله گرفته و گفته است: «کسی بیشتر از من از ایشان دفاع نکرده و از حصر حرف نزده است اما من این بیانیه را نپسندیدم.»
 
در بیانیه موسوی، سرکوب اعتراضات آبان ماه، با کشتار تظاهرکنندگان در ۱۷ شهریور ۵۷ در میدان ژاله تهران مقایسه شده است. او در این بیانیه تاکید کرد که آدمکشان سال ۵۷ نمایندگان یک رژیم غیر دینی بودند، و ماموران و تیراندازان آبان ۹۸ نمایندگان یک حکومت دینی: «آنجا فرمانده کل قوا شاه بود و امروز اینجا ولی فقیه با اختیارات مطلقه.»
+2
رأی دهید
-102

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  زر زیاد نزن اصل نظام ,کدام اصل نظام , اصل دیکتاتوری باید گفت و لعنت به شما که جوانان کشور را میکشید
  1
  100
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  ای مردشور خودتو, باباتو, خمینی دجال, رهبرچلاقت, روباه بنفش, لاری جانی ها, طایفه دزدتون که هیچوقت سیرمونی ندارید واصل نظامتون همه را به هم ببرند. آماده شوید برای محاکمه موریانه های ویرانگر. ما همه اسرائیلی و امریکایی هستیم و شما وطن فروشهای شوم ناپاک مزدور, مردم ایران. میرم یه هشتک بوجود بیارم ما اسرائیل و امریکایی هستم بکوری چشمتون. اینجوری بهتره میتونیم شما نادانهای مردم فریب را سرویس کنیم. از همه دوستداران ایران تقاضا میشود لطفآ به این کمپین بپیوندند.
  0
  81
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  dagobert - فرانکفورت، آلمان

  احمق دقیقا خواسته مردم نابودی این نظام. و در ایران هیچ شانس دیگری به جز جنگ مصلحان علیه این جانیهای بیشرف وجود ندارد
  1
  70
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  افتضاح اقا مطهری بچه اخوند ?.. رهبرت هم که گغت اشرار . شر م بر شماها دیکتاتورها که روی استالین و هیتلر وپیونشه را سفید کردید .
  0
  66
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  باز این دهن کج شروع به ماله کشی کرد؟!
  0
  76
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  شما ها دلتون برای نظام و سیستم و این مزخرفات نسوخته شما ها سنگ خودتون رو به سینه میزنید. میدونید اگر این نظام سقوط کنه مردم شما ها رو تکه تکه میکنند. توله هاتون رو مثل گوسفند ذبح میکنند و پولهائی رو که چپاول کردید از تون میگیرند شما ها به مردم زجر کشیده ایران خیلی بدهکارید به مادران عزادار، به کارگران محروم ، به کودکان کار، به زندانیان سیاسی و..... اینها وقتی میگن حفظ نظام یعنی حفظ من و حفظ موقعیت و ثروت من
  0
  60
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  این رژیم برای بقای خودش دست به هر جنایتی میزنه باید جنگ مسلحانه کنیم این ها ایرانی نیستند دارن ایران را با خاک یکسان می کنند و طرفدارانش در اروپا باید شناسایی کرد
  0
  32
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.