رادیو اسرائیل :در شهرهای مختلف ایران، مردم به خرید و پنهان کردن اسلحه پرداخته اند

رادیو اسرائیل :منابع خبری در ایران به رادیو پیام اسرائیل گفته اند که به دنبال حملات مسلحانه ماموران حکومتی به سوی تظاهرکنندگان، خرید و فروش اسلحه قاچاق در بین شهروندان اغاز گردیده و مرتبا بالا می رود. ابراز نگرانی شده که با شدت گرفتن این روند، ممکن است خیزش مردمی بعدی در ایران، جنبه مسلحانه بگیرد.
 
آگاهان می گویند که منبع اصلی تامین اسلحه، دلالانی است که با افراد بسیج و سپاه پاسداران ارتباط دارند و از آن ها انواع اسلحه کمری، تفنگ و حتی تیربار می خرند و در بازار به خریداران عرضه می کنند.
 
سال گذشته خبر رسیده بود که اسلحه خانه برخی واحدهای سپاه پاسداران مورد سرقت قرار گرفته است. همچنین از ناپدید شدن شمار نامعلومی اسلحه از ذخایر نیروهای بسیج خبر رسیده بود که به احتمال زیاد به دست دلالان اسلحه رسید و اکنون به مردم عرضه می شود و خریداران زیاد یافته است.
 
منابع خبری رادیو پیام اسرائیل می گویند که همچنین دو مرکز دیگر تامین اسلحه، افغانستان و پاکستان است. به گفته این منابع، از سال ها پیش انواع اسلحه سبک و از جمله هفت تیر از این دو کشور وارد ایران شده و دلالان آن ها را ذخیره کرده اند و به تدریج به فروش می رسانند.
 
بیشترین بخش از سلاح های قاچاق از افغانستان، به ویژه به مشهد منتقل میگردد، ولی در اکثر شهرهای استان های مجاور مرز افغانستان، دلالانی وجود دارند که اسلحه خود را به طور بسیار محرمانه به علاقمندان پیشنهاد می کنند.
 
این سلاح ها معمولا باقیمانده اسلحه ای است که در جنگ های افغانستان ذخیر شده و یا مستقیما از انبارهای ارتش افغانستان و یا نیروهای چریکی در آن کشور دزدیده شده است.
 
به گفته برخی آشنایان امور، مقادیر اسلحه ای که به صورت قاچاق از پاکستان به ایران وارد می شود، بیش از منابع دیگر است. علت این امر، سابقه بلوچ ها در قاچاق انواع کالا از افغانستان به ایران و بالعکس می باشد. حضور بلوچ های افغانستان در همسایگی مرزهای جنوب شرقی ایران، امکانات بسیار مناسبی برای نقل و انتقال اسلحه به داخل ایران فراهم می آورد.
 
منابع خبری می گویند که بخش عظیمی از این اسلحه قاچاق توسط کامیون به بنادر جنوبی ایران منتقل می شود و در آن جا با کالاهای وارداتی که قرار است به شهرهای مختلف ایران ارسال گردد قاطی می شود تا ماموران میان راه و یا شهرها و شهرستان ها امکان کشف آن را نداشته باشند.
 
شمار نامعلومی از سلاح های قاچاق در بدنه درهای اتومبیل های شخصی و یا وانت بار جاسازی می شود و به شهرهای مختلف و از جمله تهران ارسال می گردد.
 
درباره نرخ فروش اسلحه قاچاق، اطلاع دقیقی در دست نیست، ولی بهای آن بستگی به مکان معامله و هویت فرد خریدار دارد.
 
تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل می گوید که اکنون مباحثه ای در میان مخالفان رژیم در ایران جریان دارد که آیا باید به تظاهرات مسالمت آمیز ادامه داد و یا به مبارزه مسلحانه روی آورد؟
 
طرفداران ادامه مبارزه مسالمت آمیز می گویند که هر اندازه هم که بتوان اسلحه ذخیره کرد، همیشه امکانات سپاه پاسداران بسیار بیشتر از تظاهرکنندگان است. آن ها به رویدادهای سوریه استناد می کنند که گفته می شود دست کم چهارصد هزار نفر در آنجا کشته شده اند و از چنین وضعی باید دوری جست.
 
گروهی دیگر این استدلال را رد می کنند و می گویند که رژیم با کشتار تکان دهنده ای که از تظاهرکنندگان بدون اسلحه به راه انداخت، راه دیگری جز پاسخگویی با اسلحه، باقی نگذاشته است.
 
از دیدگاه آنان، حمله به تظاهرکنندگان ماهشهر و تیراندازی به سوی آنان با تانک و خمپاره، نشان می دهد که رژیم چاره ای جز جنگ مسلحانه باقی نگذاشته است. فرض این افراد آن است که اگر مردم دست به اسلحه ببرند، شمار نامعلومی از افراد بسیج از پیکر رژیم جدا خواهند شد و حاضر به ادامه همکاری با آن نخواهند بود. آن ها حتی احتمال می دهند که با ادامه خیزش مسلحانه، گروهی از افراد بسیجی و حتی سپاه پاسداران، به مردم بپیوندند و اسلحه خود را به سوی حکومت نشانه روند.
 
آن ها می گویند که بسیاری از افراد بسیج و سپاه پاسداران، برای برخورداری از مزایای مالی اعطایی از جانب حکومت به آن نهادها پیوسته اند و در لحظه ای که احساس کنند هوا پس است، از رژیم دور شده و ممکن است به مردم بپیوندند.
 
تحلیلگران سیاسی می گویند که هم اکنون، دفتر بیت رهبری، نه تنها اعطای زمین به افراد بسیج را سازماندهی می کند، بلکه خامنه ای دستور داده که شمار بیشتری نهادهای حکومتی برای گردد که برای افراد بسیج ایجاد شغل و درآمد کند و آن ها را به ادامه فعالیت در خدمت رژیم، مشتاق تر سازد.
+147
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  romano - تهران، ایران

  این داستان به طرف خشونت میره (بدبختانه) و شخص مسئولش خامنه ایه کله شق بیشرفه چون مردم دیگه چیزی برای باخت ندارن . آخر ماجرا بازنده بسیجی ها و آخوندهان. کاری که اینها با مردم میکنن نتیجه طبیعی عمله و مردم رو حتی در منتهای خشونت مقصر نمیدونم چون 40 سال انباشته شده و نتیجش یک انفجار کوره که دودمان ملاها رو میسوزونه (بدرک چون فساد از خودشون بود و تعدادیشون هم که مخالف بودن ترسو بودن و مردم رو فروختن).
  13
  136
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  Hatef - پاریس، فرانسه

  وقتى طرف مقابل را گفتگو را بر شما میبندد، چاره اى دیگر هست؟ ببینیم از این ببعد هم پیشنهاد قطع دست و پا را میدهند؟!
  12
  123
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  مبارزه مسلحانه تنها راه رهائی ایران از چنگال این بد سگالان است!
  17
  153
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران

  اعزراییل می خواهد جنگ مسلحانه راه بیاندازد، تف
  164
  19
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  aram2255 - ایلام، ایران

  با تداوم جمهوری اسلامی راهی بجز قیام مسلحانه برای مردم نمیماند.
  14
  141
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  تنها راه رهایی، جنگ مسلحانه.
  17
  147
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  باورهای عق فکر ریمل و فاطی شلها هم از چیدن سیبیلها پرهیز کنن که روزگار سختی در انتظارشان هست بقیه چاپلوسان هم به یه پرس غذای مفت نه تنها ازین تروریستها حمایت نخواهند کرد بلکه بخاطر خودشیرینی مخفیگاه اینا هم لو خواهند داد. فاطی ببین کی بهت گفتم چون دیگه برای شما تروریستهای مسلمون هیچ راه برگشتی نیست و تنها جای امن برای بیوطنهایی مثل شما پشت میله‌های زندانه که البته با کارهایی که کردین مطمعن نیستم حتی اونجا هم جای امنی برای شماها باشه.
  14
  92
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  [::فضول میرزا - استکهلم، سوئد::]. [::aram2255 - ایلام، ایران::]. [::گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی::]. [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. شما جانبازان در راه آزادی زیر لحاف... آنقدر مزخرفات تحویل ندین. راست میگین خودتون اول بلند بشین برین ایران بعد شعار بدین. شماها غیر از خیانت و هوچی‌گری چیز دیگه بلد نیستید.. در هر جای دنیا اسلحه بخوای دست بگیری جرمت مرگ هست.. برا ی ما شناسنامه خیانت امثال شما کاملأ باز شده هست..
  87
  14
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  به رادیو ازرائیل استناد میکنین؟ معلومه که همه‌تون توی ازرائیل نشستین دارین اراجیف مینویسین. خائنین به بشریت شماها هستین.
  75
  11
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  ایشالا جواب خون رو با خون بدن. ایران لقمه دهن 4تا غربتی نیست. ایران مال 80 میلیون نفره و البته از نظر بشریت کل جهان ملک مشاع تمام مردم جهانه و کل بشریت یک ملل. تعجبمه از جامعه بشری که انقدر احمقن و دنیا رو سپردن به حکومتها. جمع کنید بساطی کثافت به نام حکومت رو.
  12
  51
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  تنها راه رهایی - رژیم پادشاهی
  19
  58
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  مردم بایست مسلح شوند تنها راه رهایی و نابودی دشمن خونخوار جنگ مسلحانه است
  11
  69
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  قیام مردم سوریه به بن بست رسید چون یک خری مثل خامنه ای پول و سلاح و بسیجی به سوریه ارسال میکرد ولی اگر همین اتفاق در ایران بیافته سوریه که هیچ حتی روسیه هم توان مالی اینو نداره که به خامنه ای و دارودسته اش کمک کنه.
  7
  56
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  جواب خون و توحش را فقط میتوان با خون داد!
  11
  60
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. چطور خمینی میتونست از خارج رهنمود بده اون موقع کسی نمیگفت خارج نشین خفه شو
  8
  45
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. این مایی که گفتی منظورت کدوم ما هست؟؟ فکر نکنم بیشتر از "ما" صدای گاو باشه
  7
  37
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. تو نمیخواد به فکر ما باشی. مواظب باش در داخائو اجبارا .....!
  3
  32
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران

  حالا چرا پنهان؟ اسلحه ها بایستی آشکار و از آنها استفاده شود تا آمخوران حکومت اشغالگران متوجه جدی بودن سرنوشت شان بشوند.
  5
  32
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  جنس بنجول هر موقع فقط یکروز فقط یکروز برای ایران (نه برای زالوهای عمامه بسر و چارپایان دزدشان) ژ۳ به دست گرفتی انموقع بیا اینجا عین گوسفند یونجه بر وزن انفعال صرفش کن تا اونوقع فعلا لال شو که کسی درس قران بزور دیابتی نماینده مجلس تونس بهت یاد نده . اسم گوسفندو ننوشتم که دوستان یوکی توهین حسابش نکنن به شخص معینی ولی چوبو که ورداری داعشی تروریست فرار میکنه وهمه منظورهارو یکجا میفهمه. آدم و ماشین ملانصیر گاز بگیره ولی اینقدر مورد نفرت مردم یکشور نباشه! ۲۰۲۰ که دنیا بیاد این رژیم جای گوسفند ذبحش میکنه که بدونه طرفدار زالو جماعت بودن فقط قراعت قران با سوگلی قاقا نیست.
  3
  21
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. جناب عرعرستانی مثل اینکه همنوع خودتو خوب صداشو میتونی در بیاری ول ی اون گاوه شرف داره به امثال شماها...
  33
  5
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  bg_m - صوفیا ، بلغارستان
  أصلاً احتیاج به خرید اسلحه نیست امروز چند کارشناس و روزنامه نگار در تلویزون الخلیج إعلام کردند که در صورت درخواست اعراب ایران حاضرند به اونها کمکهای مالی و لجستیکی ارایه کنند جمهوری آذربایجان هم حاضره با شراکت اسرائیل به آذریها کمک نظامی و مالی کنه بلوچستان و کردستان خودشون اسلحه دارند فقط کافیه مردم اراده کنند کار این حکومت تمومه
  7
  13
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  bg_m - صوفیا ، بلغارستان
  در ضمن بعد از سقوط این حکومت فاشیست کشورهای همسایه میتونند برای جلوگیری از جنگ داخلی نیروی حافظ صلح به ایران اعزام کنند مثلاً ترکیه و آذربایجان برای مناطق آذری نشین اعراب برای مناطق عرب نشین . . تا اومدن یک حکومت فدرال که حامی دمکراسی باشه مثل آلمان بعد از جنگ جهانی دوم که چندین کشور وظیفه حفظ امنیتش رو بر عهده گرفتن
  7
  13
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::bg_m - صوفیا ، بلغارستان::]. خدا یه عقلی به شما بده... معلومه علامه هستی و از بلغارستان دانشمند پرور نسخه حکومتی میپیچی. همونجا بمونی بهتره تا ریخت امثال شماهارو تو ایران ببینن.. مطمعن باشین که همه مخالفین و دشمن های ایرانو از بین میبریم. خیال همه تون راحت.. حالا بسوزین تا میتونین
  20
  3
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  [::فضول میرزا - استکهلم، سوئد::]. اتفاقأ داریم در داخائو حاصر میشیم از همه شماها پذیرائی گرم گرم بکنیم. داریم کپی برداری میکنیم توی ایران هم بسازیم خدمتتون تویایران هم برسیم.
  24
  4
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. اختیار داری اخوی! شما وقتی میری گاو داری همه جلو پات بلند میشن میگن استاد اومد. خیلی تو ألمان. برو هند میپرستنت
  3
  10
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.