سناتور جمهوری خواه آمریکا به اروپائیان: بجای معامله با رژیم تروریستی باید از مردم ایران حمایت کنید

العربیه :مارکو روبیو سناتور جمهوری خواه آمریکا، توئیت جنجال برانگیز «لارس نوردروم»سفیر نروژ در ایران که در آن از پیوستن شمار بیشتری کشورهای اروپایی به اینستکس برای تسهیل بازرگانی با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا در راستای نجات برجام استقبال کرده بود، را به باد انتقاد گرفت.
 
روبیو گفت: «رژیم ایران نه تنها به نقض توافق ناقص هسته‌ای ، بلکه به سرکوب و کشتن تظاهرکنندگان در ایران ادامه می‌دهد. بلژیک، دانمارک ،فنلاند،هلند ،نروژ و سوئد بجای دست زدن به این گونه مانورها برای تجارت با این رژیم تروریستی، باید از مردم ایران حمایت کنند». ریچارد گرنل سفیر ایالات متحده در آلمان با انتقاد از توئیت سفیر نروژ در ایران درمورد ستایش از «سازوکار اروپایی اینستکس» برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران و پیوستن شمار فزونتری ازکشورهای اروپایی به این ساز و کار ، اعلام کرد: «این توئیت در زمان نامناسبی مطرح شد- چرا باید به رژیم ایران کمک کرد، در حالی که به کشتار مردم خود و بستن اینترنت دست زده است؟؟».
 
وی افزود : «باید از حقوق بشر حمایت کرد نه تامین مالی نقض کنندگان حقوق بشر».
 
اینستکس علامت اختصاری ساز و کار تجاری بر ساخته اروپائی برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران است که مورد حمایت فرانسه ، انگلستان و آلمان است.
 
ایالات متحده در سال 2018 از برجام خارج شد، زیرا که به اعتقاد آمریکا این توافق مانع توسعه برنامه ساخت سلاح هسته‌ای و موشک‌های بالستیک ایران و پشتیبانی این نظام از تروریسم نمی‌شود.
 
گفتنی است بلژیک ، دانمارک ، فنلاند ، هلند و سوئد روز جمعه به مثابه شرکای جدید در اینستکس به فرانسه ، آلمان وانگلستان پیوستند.
 
به نوشته روزنامه اورشلیم پست این کشورها در بیانیه‌ای مشترک که در وب سایت دولت نروژ منتشر شده ، نوشتند: «با توجه به ادامه حمایت اروپا از برجام و تلاش های مداوم برای اجرای بخش اقتصادی آن و تسهیل تجارت قانونی میان اروپا و ایران ، ما اکنون در صدد تبدیل شدن به شرکاء در این ساز و کار حامی تجاری هستیم».
 
در ادامه این بیانیه آمده است: «در این راستا ، بازگشت فوری وبدون تاخیرجمهوری اسلامی ایران به پای بندی کامل به تعهدات و مقررات برجام ، فوق العاده اهمیت دارد».
 
مینا با نویسنده نروژی ایرانی تبار و کارشناس مسائل خاورمیانه، با انتقاد از توئیت سفیر نروژ در تهران گفت: «من در روزنامه نروژی نیتاویسن» می‌نویسم . سفیر نروژ در ایران امروز با خوشحالی بیانیه مشترک با برخی از کشورهای اروپائی در مورد پیوستن به اینسکتس را اعلام کرد. او تلاش زیادی برای پیگیری این اقدام به خرج داده بود و پس از اینکه از او انتقاد کردن به فیلترینگ توئیترهای من اقدام کرد».
+140
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  حالا خود اینها که "حمایت" کردند چه دسته گلی به سر مردم ایران زدند که اروپاییان نزده اند؟
  51
  13
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Ariyo Barzan - تهران، ایران

  [::منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک::]. آمریکا یها حداقل تمام راه‌ها برای تجارت ایران را بسته ا‌ند.
  7
  52
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  خوب خودتون چرا رژیم کثیف جنایتکار عرعرستان و ازرائیل تروریست رو حمایت میکنین، تازه براشون هم دست میزنین. به این میگن منافق و دورو و دروغگوی کثیف.
  26
  4
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک::]. شما اگر به تاریخ مراجعه کنید ایران و إیرانی البته که همیشه متضرر بوده، ولی بیشترین ضرر و غارت از جانب اروپایی ها بوده. اروپایی ها بیشترین مستعمره مستقیم رو داشتن حالًا یه سری میخوان تطهیر کنن بحث دیگری است. انگلیس، فرانسه، پرتغال، بلژیک و ...، اگر این اروپایی ها یه قرون به ایران کمک کردن، تا ١٠ تومن نکشیدن بیرون ول نکردن. مگه انگلیس باعث قحطی نشد؟ پرتغال تا مدتها توی بندر عباس بودن. فرانسه هدیه خمینی رو برای ما أورد و ٤٠ ساله که داره رنو و پژو دهه ٨٠ رو میفروشه. در ضمن یادمون هم نره، توی کنفرانس گوادالوپ همین ژیسکاردستن بود که گفت شاه سرطان داره و جو جلسه رو بر ضد شاه و بر له این هندی زاده عوض کرد. ضمنا اروپایی ها بسیار گدا هستن. (اگر اروپا زندگی میکنی میتونی حرف من رو با توجه به زندگی خصوصی اروپایی ها تایید کنی). با این تفاصیل بقول زنده یاد فرخزاد ما مثل یه صد دلاری روی زمین افتاده هستیم این ور نداره نفر بعدی ور میداره. خودمون رو باید درست کنیم.
  1
  19
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  jokerlover - زوریخ، آلمان
  و همون ترامپ رییس جمهور قوی ترین کشور دنیاست. اراده کنه یک هفته ایی میتونه حمله کنه. اما یکی نیست بگه چرا ترامپ این کار رو نمیکنه؟ چرا همشون به اروپا گیر میدن؟ چرا فکر میکنین وظیفه اروپا هست حمله کنه؟. این حرفا به قولی حرفای خاله زنکی و دلخوش کنیه. مثلا میخواد بگه امریکا دلسوزه اروپا دلسوز نیست.
  7
  1
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  اکثریت مردم اروپا عقده های خود برتر بینی استعماری (برای مفت خوری) دارند و چاپیدن خاورمیانه را مناسب و مطابق امیال خودشان می بینند. ضمن اینکه فکر میکنند آقائی سهم ان ها و با امریکائیان به دیده ی رقیب نگاه میکنند.
  1
  11
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  لعنت به حکومتهای دنیا. باید بساط حکومتها و مرزهای سیاسی برچیثده بشه. باید بشریت بدون حاکم مفت خور در دنیای مدرن زندگی کنه. ملتها نیازی به دزدانی به نام حکومت ندارن.
  3
  3
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک
  [::Ariyo Barzan - تهران، ایران::]. خوب این چه نفعی به حال مردم ایران داشته؟ همه تخم و ترکه های مسئولین فاسد جمهوری اسلامی از جمله گروگان گیر های سفارت آمریکا آزادانه در آمریکا زندگی و تحصیل میکنند. ترامپ هم همان کاری را میکند (یا بهتر نمیکند) که اوباما کرد فقط هارت و پورت بیشتری میکند.
  0
  0
  جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.