جنجال در کنسرت شادمهر عقیلی در واشنگتن /«اگر ایرانی نیستید ،بروید بیرون»

شادمهر عقیلیبی بی سی ،
شماری از شرکت‌کنندگان افغان کنسرت شادمهر عقیلی، آوازخوان ایرانی در واشنگتن پایتخت آمریکا شکایت کرده‌اند که شادمهر در جریان کنسرتش گفته "اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون".
 
این اظهارات شادمهر به سرعت در میان کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی پخش شد و شماری از آنها که از علاقمندان شادمهر هستند به انتقاد از او پرداختند. اما شادمهر عقیلی در واکنش به این انتقادها گفته است که خطاب او تنها به یکی از حاضران در کنسرت بوده که به گفته او، به اجرای آهنگ "ای ایران" اعتراض داشته است.
 
زینب آوین، گزارشگر پیشین بی‌بی‌سی که در این کنسرت با شوهرش شرکت داشته، گفت: "ما در صف چهارم نشسته بودیم شادمهر پس از پایان آهنگ مشهور "ای ایران" در میکروفون بلند گفت که اگر ایرانی نیستید، برید بیرون. من به شوهرم نگاه کردم که مشغول موبایلش بود و گفتم شنیدی چه گفت؟ گفت نه من متوجه نشدم، گفتم فکر کنم گفت اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون. شوهرم گفت نه امکان نداره چنین چیزی گفته باشه."
 
زینب گفت ابتدا او فکر کرد ممکن است اشتباه شنیده باشد اما به زودی متوجه شد که یک خانم، با شوهرش، خواهرش و پسرش از صف جلو کنسرت را ترک کردند و بعدا هم در شبکه‌های اجتماعی شکایت دیگر شرکت‌کنندگان افغان و ایرانی را دیده و مطمین شده که شادمهر همین جمله را گفته "اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون."
کنسرت شادمهر عقیلی در واشنگتن دی سی شادمهر در پیام فیسبوکی به این انتقادها پاسخ داده و نوشته که او تنها خطاب به خانمی که "به من گفت حق ندارم آهنگ ای ایران را اجرا کنم، گفتم که اگر مایل نیستید، سالن را ترک کنید."
 
شادمهر نوشته: "من ناراحت از این برخورد که آن را نوعی بی‌احترامی دیدم، تنها به این شخص خاص گفتم اگر مایل نیستید گوش کنید، سالن را ترک کنید. مخاطب من تنها این شخص خاص بود که میان اجرا به من اعتراض کرد. نه مخاطب من همه سالن بودند و نه خاستگاه من نوعی نگاه حذفی نسبت به کسانی است که ایرانی نیستند."
 
"ای ایران" نام یکی از مشهورترین سرودهای میهنی و ملی‌گرایانه ساخته روح‌الله خالقی است که به سرود ملی غیررسمی ایرانیان هم معروف است.
کنسرت شادمهر عقیلی در واشنگتن دی سی شادمهر نوشته: "هدف از اجرای این سرود، همدردی با هموطنانم که در شرایط سخت اقتصادی و اجتماعی کنونی باید زندگی‌شان را بگذرانند است و من در این شرایط از مخاطبم انتظار همدلی و همدردی با ترانه‌ای داشتم که تبدیل به ترانه همدلی با مشکلات ایرانیان شده است."
 
فوزی افشار، خواهر خانم افغانی که شادمهر در مورد صحبت او نوشته، به بی‌بی‌سی گفت که او هم در کنار خواهرش در صف اول کنسرت بوده. خانم افشار گفت: "وقتی آهنگ ای ایران پایان یافت، خواهرم با ذوق صدا زد که شادمهر علاقمندان افغان هم داری اینجا و بلافاصله شادمهر بلند در میکروفون پاسخ داد که اگر ایرانی نیستید، بروید بیرون."
 
به همین دلیل خانم افشار و خواهرش این کنسرت را ترک می‌کنند.
 
با وجود توضیح شادمهر ، کاربران افغان همچنان به انتقادهایشان از شادمهر ادامه داده و شماری از آنها خواهان عذرخواهی او از افغان‌ها شده‌اند.
 
شادمهر نوشته: "تعلقات زبانی و فرهنگی‌مان هم ما را با هموطنان افغانستانی و تاجیکستانی، هم‎زبان و هم‌فرهنگ و همدل می‌کند."
عقیلی با آهنگ‌های همچون حس خوبیه، انتخاب، آغوش و محل در افغانستان شهرت دارد زینب می‌گوید در جریان کنسرت شادمهر که در شب ۳۰ نوامبر در واشنگتن دی‌سی برگزار شد، حدود هزار نفر شرکت داشتند که شمار زیاد افغان‌ها و دیگر غیرایرانی‌ها شرکت داشتند و در جریان آهنگ "ای ایران" افغان‌ها مثل ایرانی‌ها به پا خواستند و همراهی کردند.
 
می‌گوید او و شوهرش ۳۵۰ دلار برای دو بلیط پرداخته بودند.
 
شماری از کاربران افغان و ایرانی در شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان داده و شماری هم او را به "نژادپرستی" متهم کرده‌اند.
 
نیلوفر ایوبی، یک کاربر توییتر و از علاقمندان شادمهر در افغانستان نوشته: "دیگر نمی‌خواهم آهنگ‌های شادمهر را گوش بدهم. ناامیدم کرد."
 
یک کاربر ایرانی نوشته: "از شادمهر بت ساخته بودم. امشب این بت شکست. حداقلی کاری که میتونی بکنی اینه که از برادرای افغانمون معذرت بخواهی آقای شادمهر عقیلی."
 
موسیقی ایران به دلیل زبان فارسی همیشه شنوندگان و علاقمندان بی‌شماری در افغانستان دارد و آوازخوانانی چون شادمهر عقیلی محبوبیت زیادی در میان نسل جدید افغانستان دارند.
 
عقیلی با آهنگ‌هایی همچون حس خوبیه، انتخاب، آغوش و محل در افغانستان شهرت دارد.
شادمهر عقیلی
+61
رأی دهید
-39

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  بعید است که نژاد پرستی بوده باشد. خودش هم که مستقیما میگوید که مشکلی با شهروندان غیر ایرانی ندارد و فقط جوابی به آن خانم را داده, دیگر از جون این بنده خدا چه میخواهند؟
  25
  160
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  احتمالا تو سروصدا بد متوجه شده و اون طرفدار افغان هم باید شرایط امروز ایران رو درک کنه چون بعضی از طرفدارا به ترانه های سیاسی واکنش نشون میدن و صددرصد اون عزیز افغان بد موقعی برای اعلام طرفداری افغانها از شادمهر انتخاب کرده و شادمهر هم از حرف اون طرفدار بد برداشت کرده. به نظر بخاطر این برداشت بد دو طرف باید هر دو طرف از هم عذرخواهی کنند ولی منش و روش ما این هستش که چون شادمهر میزبان طرفداراش بوده و طرفداراش مهمانش بودند به نظرم شادمهر باید با یک عذرخواهی و توضیح همین جمله موضوع رو تمام کنه و اجازه سوء استفاده به یک عده رو نده. اعلام طرفدارای اون خانوم در اون زمان رو بعنوان اعلام مخالفت با خواندن آن ترانه تلقی کرده چون فارسی دری با فارسی ایرانی تفاوتهای لحنی بسیار ظریفی داره و احتمال برداشت اشتباه بخصوص در سروصدا و یا وقتی که تمرکز نداری وجود داره. اون خانوم زمان بدی رو برای اعلام طرفداری انتخاب کرده و از طرفی شادمهر هم برداشت اشتباهی از حرف طرفدار کرده.
  12
  85
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  من هم جای شادمهر بودم همینو میگفتم ! بعضی از دوستان افغان دیگه شورش رو دراوردن! هر جا ایرانی برنامه میذاره اول از همه تشریف میارن ! قدمشون روی چشم اما دیگه چرا طلبکار میشن و همه باید به ساز اونها برقصن؟ اصلا کدوم افغانی برنامه گذاشته و ایرانیها رفتن و بهم زدن ؟
  67
  85
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  باید افغانی و ایرانی دست در دست هم با صدای بلند میگفتند: مرگ بر خامنه ای. اگر هم نمیخواستند شعار مرگ بر کسی بدهند باید میگفتند: خامنه ای نمیری - حکم اعدام بگیری!
  9
  103
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  [::بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک::]. این واقعا باعث شرمندگی است که شما این نظر را دارید، رفیق اروپا ۲۷ کشور است با بیش از ۲۵ زبان مختلف و حتی نژاد مختلف، اینها دو جنگ جهانی با بیش از ۱۰۰ میلیون کشته را پشت سر کگ'اشتند تا به امروزی که طرف میگه اروپایی است و نمیگه انگلسی،المانی یا ایتالیای است ،ولی ایران و کشور افغانستان نه تنها همزبان و همنژاد که هم تاری هم هستیم این اظهار نظرجات را اگه از یک ابو ساندیس بشنوم شاید بگم ولش کن ارزش جواب را نداره ، ولی در مورد شما دوست داشتم عرض کنم این یک دید اشتباه است رفیق!
  16
  35
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران

  اگه حتی قصد نژادپرستی نداشته و فقط منظورش اون خانم بوده بایستی طور دیگه ای عمل میکرد و بهتر بود میگفت اگه ضد ایرانی هستی و ازطرف نظامِ کثیف جمهوری اسلامی هستی بیرون .. این لحن شادمهر خیلی اشتباه بود . دوستان و خواهران و برادران افغانستانی و تاجیک و فارسی زبان ما همگی یک ملت هستیم و باهم برادر و خواهر و از خون هم و نباید اجازه بدیم که فاشیست دربین ما نفوذ و گسترش پیدا کنه . زنده باد ایران و افغانستان و تاجیکستان و تمام فارسی زبانان در هرکجای دنیا ❤❤❤❤❤❤❤
  14
  41
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  [::لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران::]. موضوع اینه که اگر اشتباه نکنم پدر یا برادر بزرگتر مطمئن نیستم کدومش پدر یا حالا برادر بزرگتر شادمهر از افراد رده بالای نظامی سیستم بودن که شهید شدن که از طریق برادر یا فرزند شهید بودن تونست به ویالون زنی تو گروه آریان و بعدش به خوانندگی برسه
  6
  14
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  [::لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران::]. اینم بگم هیچ آدم عادی چه تو ایرانو آمریکا بجایی نمیرسه یه روابطی برای آدمهای خاص هست که برای آدم های عادی نیست باید روابط رو کشف کنی تو ایندوره زمونه آدم عادی بجایی نمیرسه بهتره بگم برای یه رعیت و بچه هاش رعیتی میمونه وبس عین هزارسال قبل. ساده تر بگم وقتی مغزآدم از هزاریا دوهزار سال قبل تاحالاتغییر نکرده چه طور میتونه متمدنتر یا انسانتر شده باشه؟
  5
  14
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  jokerlover - زوریخ، آلمان
  [::منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک::]. خودمون خوب میدونیم چقدر نژادپرستیم. ما هنوز که هنوزه دهاتی شهری روستایی تهرانی شهرستانی میکنیم. تو المان اکثر کسایی رو که میشناسم به سیستم برده داری و برتری خواهی اعتقاد دارن. یه پیتزایی میشناسم دوبار بیشتر نرفتم. یه پیتزایی میشناسم عربه. همیشه از همون میگیرم. چرا؟ چون اون پیتزایی ایرانی به صورت قطره چکونی رو پیتزا مخلافت میریزه. انگار که خاویاره. دلیلشو پرسیدم بهم گفت نمیصرفه و اجاره مغازه بالا هست. اما اون رستوران عرب حدود ۵۰ متر فاصله داره. هردوتاش تو مرکز محله هست. یعنی تو یک سطح از نظر اجاره. اما دم اون عربه گرم دوبرابر مخلفات و گوشت میریزه. مطمئنم این شادمهرجون دقیقا همون چیزی رو گفته که تو ذهنش بوده. حالا میخواد ماست مالی کنه. اما از نظر روانشناسی میتونم یه تحلیل کنم. ببینین برخوردهای پر از توهین با افغانها واقعا زیاده. هیچ ایرانی رو ندیدم اینطوری با عرب یا افریقایی برخورد کنه. دلیلش اینه ما سالها اینطوری برخرود کردیم سالهاست توهین و تحقیر کردیم و این کار رو به نوعی حق خدادادی میدونیم.
  10
  11
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  jokerlover - زوریخ، آلمان
  در ادامه بگم یه نگاه به ایالتهای جنوبی امریکا بندازین. هنوز که هنوزه خیلی از مردم تو این ایالتها معتقدن به بردگی کشیدن افریقایی تبارها حقشون هست که الان این حق خدادادی ازشون گرفته شده. وضع ما همینه. فکر میکنیم چون دو نسل و یک هر نسل به اندازه ی یک عمر تقریبا مثل برده کار کردن پس این حق ماست. به این دقت کنین تو برخوردهای غیر مجازی هیچوقت چنین رفتاری رو با عرب افریقایی یا باقی مردم دنیا نداریم. چون سالها رفتارمون اینطوری بوده و در واقع اگه این نوع برخورد و رفتار رو طبیعی و حق خودمون میدونیم. اما تو زوریخ تا دلتون بخواد دیدم این نوع برخوردهایی که واقعا شرمانه هست. و برا اینکه ناراحت نشن اخرش میگیم شوخی کردیم یا جوک بود. اما چرا این شوخی و جوک رو اگه با خودمون بکنن عصبانی میشیم؟ و اگه اعتراض کنن ناراحت میشیم چرا اعتراض میکنن. مثلا تو همین پست یکی اعتراض کرده چرا ناراحت شدن.
  6
  8
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  jokerlover - زوریخ، آلمان
  [::بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک::]. سوال مهمتر اینه خود شادمهر و اون همه هموطنمون تو امریکا چیکار میکنن؟ متاسفانه خصلت ما اینه به موضوعاتی مثل هیتلریسم نازیسم نئونازیسم وایت پاور و خلاصه هرچی که مربوط به دست راستی هست میچسبیم. اما میدونی ما نه اریایی حساب میشیم و نه وایت؟ ایا میدونی وقتی میگن سفید منظورش سفید قفقازی و ایرلندی هست؟ حالا بگذریم از اینکه افغانها سفیدتر از ما هستن. داخل مملکت رو نگاه کنی تنها کسایی که رفتن ایران و گفتن ایرانیا مهمون نواز بودن همشون سفید پوستای اروپایی بودن. شخصا ندیدم یه ادم با موهای تیره بره ایران و مردم باهاش همون رفتار رو داشته باشن. رفتارها کاملا عوض میشه. تو یوتوب ببینین. اگه توریست یه فرد سفید با موی بور باشه صاحب مغازه از در مغازه میاد بیرون دست تکون میده میگه بیا داخل مغازه و بهش چندتا پسته مجانی میده. ولی توریست با موی سیاه رو من دیدم چطور باهاش رفتار میشه. نه کسی میاد براش دست تکون میده و نه حتی دیده میشه. برا همینه ایرانیا اکثرا جذب این نوع تفکر میشن. با وجودی که همشون از خاورمیانه میان و از نظر قیافه حتی با اعراب اشتباه گرفته میشن.
  6
  10
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  jokerlover - زوریخ، آلمان
  [::بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک::]. به نظرم بهترین کار اینه دفعه بعد اگه کنسرت برگزار کردیم قشنگ بنویسیم ورود افغانیها ممنوعه. و اگه المانها کنسرت گرفتن بزرگ بنویسن ورود ایرانیها ممنوعه.
  10
  8
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  jokerlover - زوریخ، آلمان
  کامنت بالایی منظورم مونیخ بود نه زوریخ. اخلاق ما چطوریه؟ تمام بدیهای طرف مقابل رو میگیم ولی حتی یک نمونه از بدیهامون نمیگیم. اما منطق میگه بدیهای مقابل رو نبین ولی بدیهای خودتو ببین. بزارین یکم از خوبی افغانها بگیم. تو مونیخ اکثر افغانها کمک هزینه نمیگیرن. اکثرا مشغول کار میشه حالا هرکاری که باشه. افغانها نسبت به ما بیشتر جهانی هستن. افغانها و اکثر مردم غرب کارهایی مثل کوتاه کردن چمن و پیتزا پختن رو ننگ نمیدونن. اما ما برا اینکه به یکی توهین کنیم مثلا میگیم طرف پیتزا میپزه. افغانها نسبت به ما جرم کمتری مرتکب میشن. خیلی کمتر. توجه کنین کسی نمیگه جرم مرتکب نمیشه. اما نسبت به ما خیلی کمه. جرم با معیاری به اسم نرخ جرم در ۱۰۰ هزار نفر اندازه میگیرن. کسانی که دو کلاس سواد خوندن میدونن یعنی چی. افغانها ۴۰ سال جنگ رو پشت سر گذاشتن اما از نظر فرهنگی واقعا بهتر از ما هستن. تو مونیخ ایرانی ندیدم بعد یکسال لهجش عوض نشه. طوری حرف میزنن انگار اینجا به دنیا اومدن. معتقد به پاک بودن و نبودن نیستن. دقیقا مثل اکثریت غربیها. معتقد به معیارهایی مثل اصالت و نژاد و مذهب نیستن.
  7
  7
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  jokerlover - زوریخ، آلمان
  ما تو دوره ی ارباب رعیتی زندگی نمیکنیم بگیم اصالت ما اینه اصالت تو اینه پس ما بهترین تو بدی. تو غرب این خیلی بده. اگه با دو سه تا غربی نشسته باشین میدونین چقدر بده. یادتون بیاد بزرگترین قاچاقی مواد مخدر اروپا هموطن خودمون بود. خودم فکر میکنم یه عده ایی عمدا دارن یه کارایی میکنن همه از ما بدشون بیاد. یه نگه به کشورای همسایه بندازین و ببینین کدومشون از ما خوششون میاد؟ از عمان بی طرف تا ترکمنستان با ما مشکل دارن. یادمه تو تلگرام یکی گفته بود اگه یکی باهات خوب نیست داشت بدون مشکل از اونه اما اگه همه باهات مشکل دارن بدون خودت بدی. چرا همه از ما بدشون میاد؟ ایا مشکل از ما نیست؟ مگه میشه ما بیگناه باشیم و کل کشورای همسایه بد باشن؟. وقتشه یه نگاه به خودمون کنیم. شاید واقعا مشکل از ما هست نه همسایه ها. اینا به کنار. باقی مناطق دنیا چرا با ما مشکل دارن؟ مگه میشه ۲۰۰ کشور دنیا ادمای بدی باشن و با ما مشکل داشته باشن؟لابد مشکل از خود ماست. لابد ما رفتارمون با بقیه خوب نیست و بر علیه بقیه داریم فعالیت میکنیم.
  5
  8
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  حرف درستی زده است و هر کس حتی تحمل شنیدن سرود "ای ایران" را ندارد برود بیرون
  11
  18
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  [::Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا::] من کاری به این حرفا ندارم اگه واقعا منظوری نداشته باید خیلی علنی تر بیاد و از خواهران و برادران افغان توی مصاحبه ی زنده معذرت خواهی کنه و بگه که منظورش فقط و فقط اون خانمی بوده که اون حرکت زشت رو کرده در غیره اینصورت توسط ما ایرانی ها کاملا بایکوت میشه . من به عنوان یک ایرانی عاشق ایران و مردم زحمتکش و مهربان و باعشق و همزبانان افغانستان عزیز و تاجیکستان هستم و هرگز اجازه نمیدم که کسی به همزبانان عزیزمون توهین بکنه .
  11
  7
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  داستان پیچیده است ، بسیاری از ایرانیان معتقد به سوسیالیسم و تفکر انتر ناسیونالیستی شدیدا با سرود ای ایران زاویه و مخالفت دارند . و بارها انتقاد به این خواننده ها می‌کنند ، و یا جدیدا تجزیه طلبان قومی هم به جمع ایران ستیزان افزوده شده اند ،در عین حال یک هنر مند مطرح باید سنجیده کلمات را بیان کند ، از کانال نژاد پرستی هرگز نمیشه با افتخار پرچم کشوری را بلند کرد ، البته داستان نژاد پرستی در همه جای دنیا وجود دارد ، دوستان افغان هم میدانند که تضادهای عمیقی بیان پشتو ها ، هزاره ها و اقلیت های تاجیک و ترکمن در افغانستان است ،
  3
  10
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::jokerlover - زوریخ، آلمان::]. یه روز سید خندان رد میشدم یه کفاش افغان پیرمرد هست جلوی گلفروشی جعبه میذاره وویه دفعه شنیدم مرده جوونه مال گلفروشی داره بهش غر میزنه که چهل سال ایران بوده هنوز افغانی حرف میزنی؟ من هم رفتم تو بهش گفتم اولا زبون افغانی با ایرانی فرقی نداره فقط لهجه هست من خودم لهجه دارم تو هم خودت از حرف زدنت معلومه لهجه داری پس به چی گیر میدی؟ ثانیا حالا مگه ایران چی هستش؟ آلمان و سوئیس و سوئد . همه همین افغانی رو میبرند توی کشورشون بهش دقیقا رفتار مثل آدمای خودشون میکنند تو که یه کشور جهان سومی هستی اقتصاد و همه چیزت آخر هست شکنجشون میدی؟.
  9
  12
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::ordak - بن، آلمان::]. دوست عزیز من این بهنام رو میشناسم زیاد خودت رو درگیرش نکن یه آدم فاشیستی هستش که اینهمه سال از خودش یه سوال نپرسیده که چرا اون اروپایی پیشرفته من جهان سومی رو آورده بهم امکانات میده ..چندین بار به خود من گیر داده اینجا شکنجه داده منو البته بطور لفظی
  5
  3
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  علی-وین - وین، اتریش
  من نمیدونم به چی خود مینازید شما ایرانیها. والا کشورهای دیگه هم فرهنگشان از شما بالاتر هست و هم فهم و درکشان با این همه انقدر به خود نمیبالند. در شهر کورها شخص یک چشم شاه میباشد. شما هم چون در چهار دور و برتان چهار تا کل و کور جمع شده بهتان توهم با فرهنگ بودن دست داده...آخر چهار تا ساختمان قدیمی و دو بیت شعر که انقدر گنده ..ندارد. یک طرف ترکها با ۱۲۰۰۰ سال تاریخ و از طرف دیگر اعراب به شما دین خود را تحمیل کرد انوقت شما دیواری کوتاه تر از افغانی گیر نیاوردید...خوب حالا تو هم بزن تو سر افغانی که امده تو کنسرتت الاق. بقیه هم سعی کنن که مثلا یکجوری توجیه کنند
  13
  5
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  jokerlover - زوریخ، آلمان
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. ببینین ما لهجه داریم. تو سوئیس چهار زبان وجود داره. تو المان سی چهل تا لهجه وجود داره. حتی بعضی لهجه ها رو بشنوی فکر میکنی طرف یه مهاجره اومده المانی یاد گرفته. لهجه همینه. باید فرقی بین یه کشور جهان سومی و جهان اولی باشه. تو المان این همه هزینه میکنن تا لهجه یی نابود نشه. شما از برلین بری دوسلدورف و با لهجه حرف بزنی همه تشویقت میکنن. چه اونی که ابااجدادی ساکن دوسلدورف بوده چه اونیکه برلینیه. اما تو جهان سوم اینطور نیست. جهان سوم جهان خودکامگی و دیکتاتوریه. جهان سوم یعنی اگه من اینطوری حرف میزنم پس همه باید اینطوری حرف بزنن. یعنی اگه من رنگ سیاه دوست دارم همه باید رنگ سیاه بپوشن. الکی به جهان سوم نمیگن جهان سوم. ولی من معتقدم اونیکه به ما گفت جهان سوم تا سه بیشتر نمیتونسته بشماره. با کلی دختر المانی برخورد داشتم. حرف زدیم کار کردیم. با دخترای هموطنمون حرف زدم کار کردم برخورد داشتم. رفتارها خیلی مشهوده. واقعا برخود ها گویای همه چی هست.
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  jokerlover - زوریخ، آلمان
  [::علی-وین - وین، اتریش::]. همه تاریخ دارن. افغانستان تاریخ مکتوب ۲۰ هزار ساله داره. تو فرانسه تاریخ ۲۶ هزارساله دارن. مشکل حقیقی اینه که عادت کردیم. خودمون شب و روز به هر خارجی میرسیم میگیم ما انسانیم ما ادمیم با ما خوب رفتار کن. اما خودمون دوست نداریم همین رفتار رو با بقیه داشته باشیم. هر توریستی که میره ایران بهش میگیم ما اینطوریم و جز ادمای کره ی زمین حساب میشیم. اما یکی دیگه بیاد به ما بگه قبولش نداریم. مثلا خودم بارها از دوستای افغان شنیدم معترضن چرا ما اینطور رفتار میکنیم. اما جهان سومی یعنی تغییر نکردن. قاطعانه میگم اگه صد سال بگذره ما تغییر نمیکنیم. ولی به یه امریکایی بگی ما انسانیم طرف تغییر میکنه دیدگاهش درباره ما عوض میشه. اما دیدگاه خودمون درباره بقیه عوض نمیشه. به هر حال اینطور بزرگ شدیم. ما غربی نیستیم سریعا تغییر کنیم. تغییر تو جهان سوم نسل به نسله. اما تو کشورای غربی شب و روز تغییر میکنن. تغییر یعنی پیشرفت. شخصا معذرت میخوام. خود من رفتار خوبی نداشتم. و الان واقعا پشیمونم. تو مملکت چشم و گوش ما بسته بود. نمیدونستیم روابط بین دو انسان یعنی چی.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.