مشاور روحانی: هیچ کس اظهار نکرده است که تمام معترضان اشرار بودند

حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس جمهوری دویچه وله :حسام‌الدین آشنا می‌گوید هیچ یک از مسئولان ادعا نکرده‌اند که همه معترضان حوادث آبان ماه اعتشاشگر و اشرار بوده‌اند. مشاور فرهنگی رئیس جمهوری احتمال کشته شدن افراد بی‌گناه در جریان اعتراض‌ها را منتفی ندانست.
 
مشاور فرهنگی حسن روحانی در پاسخ به این پرسش که آیا همه کسانی که برای اعتراض به گرانی بنزین به خیابان آمده‌اند اغتشاشگر بودند گفت هیچ کس چنین ادعایی نکرده و تمام مسئولانی که باید در این زمینه پاسخگو باشند حتما پاسخ خواهند داد.
 
حسام‌الدین آشنا یک‌شنبه دهم آذر به خبرگزاری ایلنا گفت: «هیچ کس اظهار نکرده است که تمام افراد اشرار بودند. هویت افرادی که در اعتراضات شرکت داشته‌اند، کاملا تفکیک شده است. هیچ گاه گفته نشده است که تمام افرادی که اعتراض کرده‌اند، اشرار هستند.»
 
حرکت‌های اعتراضی آبان ماه پس از اعلام غیرمنتظره افزایش بهای بنزین آغاز شد. مطابق مصوبه شورای هماهنگی سران سه قوه، که به تائید رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای رسیده، از بامداد جمعه، ۲۴ آبان بهای هر لیتر بنزین سهمیه‌ای با پنجاه درصد افزایش ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین آزاد با سه برابر افزایش سه هزار تومان شد.
 
خامنه‌ای دو روز پس از آغاز حرکت‌های اعتراضی در نخستین واکنش خود به این تحولات معترضان را "اشرار" خواند و از جمله گفت آتش‌زدن بانک کار مردم نیست بلکه کار اشرار است.
 
رهبر جمهوری اسلامی در سخنان خود به معترضانی که فقط برای بیان اعتراض به خیابان آمدند اشاره مشخصی نکرد. مسئولان ارشد دولت و اغلب فرماندهان ارشد سپاه پاسداران نیز، به خصوص در روزهایی که اعتراض‌ها به شدت ادامه داشت بارها معترضان را اغتشاشگر و اشرار خواندند.
پاسخگویی درباره قتل معترضان
مشاور روحانی احتمال کشته‌شدگان شهروندان بی‌گناه در جریان تظاهرات اخیر را منتفی ندانسته و در این ارتباط گفته است: «فکر می‌کنم همه ما باید پاسخ‌گو باشیم.»
 
مسئولان حکومتی تا کنون از ارائه آمار دقیق قربانیان، مجروحان و بازداشت شدگان حرکت‌های اعتراضی اخیر خودداری کرده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل، هشتم آذر در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید در جریان این سرکوب‌ها دست‌کم ۱۶۱ نفر جان باخته‌اند. کانال تلگرامی وب‌سایت کلمه به نقل از یک منبع آگاه شمار قربانیان را ۳۶۶ نفر گزارش کرده است.
 
محمدرضا یزدی، فرمانده سپاه محمد رسول‌الله روز یک‌شنبه در جمع خبرنگاران گفت: «افرادی که کشته شده‌اند، بررسی و به خانواده‌های آنها سرکشی می‌کنیم. همانطور که صف آشوبگران از صف مردم جدا شد، صف کشته‌شدگانی که قصد تخریب داشتند از کشته شدگان دیگر جدا می‌شود.»
​​​​صحنه‌ای از برخورد نیروهای امنیتی با معترضان در جریان اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ فرمانده سپاه تهران در حاشیه حضور در نشست شورای شهر و در واکنش به سخنان حسام‌الدین آشنا درباره اغتشاشگر نبودن همه جانباختگان گفته است: «برخی از افراد ما در جامعه توسط اغتشاشگران از پشت تیر خورده‌اند.»
 
به گزارش خبرگزاری ایلنا محمدرضا یزدی درباره این که آیا ممکن است معترضی "به اشتباه" هدف گلوله ماموران امنیتی قرار گرفته باشد گفت: «این مورد در حال بررسی است. در وضعیت کنونی امکان تایید یا تکذیب این موضوع نیست، ولی به دقت در حال بررسی است که افراد به چه دلیل کشته شده‌اند.»
۶۰ میلیون ایرانی نیازمند کمک معیشتی
مصطفی ازکیا، جامعه‌شناس در یادداشتی که چهارم آذر در روزنامه ایران، ارگان مطبوعاتی دولت منتشر شد می‌گوید بیشتر شرکت‌کنندگان در ناآرامی‌های اخیر اقشار فرودست جامعه بوده‌اند که اغلب در شهرک‌های حاشیه‌ای زندگی می‌کنند.
 
مسئولان دولتی به تازگی تعداد ایرانیان نیازمند به دریافت کمک‌های معیشتی را ۶۰ میلیون نفر اعلام کرده‌اند. به عبارت دیگر نزدیک به سه چهارم جمعیت ایران برای تامین مایحتاج خود دچار مشکل هستند و این مسئله فقط منحصر به حاشیه‌نشین‌ها که جمعیت آنها حدود ۱۹ میلیون نفر برآورد می‌شود نیست.
 
فرمانده سپاه تهران در مورد این که آیا فقر و نارضایتی از فساد گسترده نمی‌تواند انگیزه معترضان باشد گفته است: «قاعدتا بحث مطالبات معیشتی مردم مطالبات بر حقی است که کسی آن را انکار نکرده است. کسانی که وارد عرصه اعتراض شدند، باید صف آنها از دیگران جدا شود، ما کسانی را داشتیم که بحث اعتراض نداشتند.»
معترضان مرفه؟
او ادعا کرده که شماری از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه از "مرفه‌ترین افراد" جامعه بوده‌اند. روزنامه اعتماد پنجم آذر به نقل از حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نوشت در جریان ناآرامی‌های اخیر حدود هفت هزار نفر بازداشت شده‌اند.
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور نهم آذر در واکنش به این خبر گفته آمار هفت هزار بازداشتی را نه تنها تائید نمی‌کند بلکه هیچ مقامی اجازه ندارد بدون داشتن اطلاعات دقیق در این باره آمار ارائه دهد.
 
معاون سیاسی وزارت کشور به تازگی گفته است که آمار بازداشت‌شدگان و کشته‌شدگان حوادث اخیر باید از سوی دادستانی اعلام شود. منتظری می‌گوید تعداد بازداشتی‌ها متغیر است چون بسیاری از آنها آزاد شده‌اند اما آمار دقیق درباره حوادث آبان ماه به زودی منتشر می‌شود.
+2
رأی دهید
-62

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  پس چرا زدید مردم بی پناه را کشتید؟؟؟؟
  0
  43
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  ولی در اینکه شماها همتون اشرا دزد دروغگو بچه باز قاتل و عرب هستید شکی نیست
  0
  33
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  اشرار اون شخص بی هویتیه که تخم تو را کاشت! مردک مفتخور، اونقدر به مردم فشار آوردید که طرف دیگه جونش هم براش ارزش نداره اونوقت تو و اون رهبر چلاق و مافنگیت بهترین فرزندان این آب و خاک رو اشرار مینامید. بر پدر همتون و اون دین مسخره تون لعنت!
  0
  37
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.