جهانگیری: حتی کشورهای دوست ایران هم جرات اینکه نفت ایران را خریداری کنند،ندارند

 اسحاق جهانگیری گفته کماکان ایران به «روش‌های خاصی» نفت می‌فروشد رادیو فردا :معاون اول رئیس‌جمهور ایران گفته به خاطر تحریم نفت ایران «حتی کشورهای دوست ایران» که روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی دارند هم «جرأت اینکه نفت ایران را خریداری کنند، ندارند».
 
به گزارش خبرگزاری مهر، او که روز دوشنبه ۱۱ آذر در مراسم روز ملی صادرات در تهران سخنرانی می‌کرد، به نام این کشورها اشاره نکرد ولی گفت صادرات نفت ایران هنوز صفر نشده و «به روش‌های دیگری متوسل می‌شویم تا نفت ایران را بفروشیم».
 
آقای جهانگیری درباره روش‌های دیگر فروش نفت توضیح نداده ولی گفته است: «به معنای واقعی، تمام گلوگاه‌های اصلی کار و فعالیت اقتصادی کشور از سوی آمریکایی‌ها بسته شده است».
 
مقام‌های ایران تاکنون به طور رسمی گزارشی از میزان فروش نفت نداده‌اند.
 
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده مجلس روز ۱۴ آبان گفت فروش نفت ایران تا ۲۰ برابر کاهش یافته است.
 
ایران تا قبل از تحریم‌های یک سال گذشته ایالات متحده، روزانه حدود ۲.۵ میلیون بشکه صادرات نفت داشت اما با میزان افت «۲۰ برابری» که آقای فلاحت‌پیشه اشاره کرده، احتمالا صادرات روزانه نفت ایران به ۱۲۵ هزار بشکه رسیده است.
 
با وجود این برآوردها، دولت روحانی در لایحه بودجه سال آینده صادرات روزانه ۸۷۰ هزار بشکه نفت را گنجانده است. تحلیل‌گران اقتصادی این اقدام دولت را تلاشی برای «پنهان کردن شکاف کسری بودجه» می‌دانند.
 
صندوق بین‌المللی پول دو ماه پیش در گزارشی میزان کسری بودجه سال جاری را ۸ درصد تولید ناخالص داخلی (تقریبا برابر ۳۷ میلیارد دلار) برآورد کرده و پیش‌بینی کرد که کسری بودجه سال آینده ایران نیز ۸.۱ درصد خواهد بود.
 
در بودجه سال جاری نیز دولت صادرات روزانه ۱ میلیون و ۵۴۰ هزار بشکه نفت و میعانات گازی را گنجانده بود و بنابر گفته‌‌های مقامات دولت، این رقم طی ماه‌های گذشته تعدیل شده (کاهش یافته) است.
 
حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران نیز روز ۲۱ آبان امسال گفت جمهوری اسلامی در تاریخ خود هرگز به اندازه امروز در شرایط «سخت و پیچیده» قرار نداشته و فشارها در زمینه فروش نفت، اداره کشور را با مشکل مواجه می‌کند.
 
وی با بیان این که «از ابتدای انقلاب تاکنون برای فروش نفت و حرکت یک کشتی نفتکش این گونه مشکل نداشتیم»، این سوال را مطرح کرد که «وقتی کشور با مشکلات فروش نفت مواجه می‌شود چگونه باید کشور را اداره کنیم؟»
 
به گفته وی، «بالاترین درآمد مالیاتی که برای سال آینده پیش‌بینی شده، ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است؛ اما برای اداره کشور به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز است و حال باید پرسید ۳۰۰ هزار میلیارد تومان باقی‌مانده را باید از کجا آورد.»
 
حسن روحانی همچنین روز ۲۴ آبان با اشاره به فشار تحریم‌ها اعلام کرد که دولت برای تامین بودجه خود به جز سه راه فروش نفت و افزایش مالیات و کاهش یارانه راه دیگری ندارد.
 
وی با تاکید بر اینکه «فروش نفت ما با محدودیت‌هایی مواجه است و مالیات را هم نمی‌توان زیاد افزایش داد»، از گران‌کردن قیمت بنزین برای کاهش یارانه‌هایی که دولت در زمینه انرژی می‌دهد، به عنوان انتخاب حکومت ایران در این مقطع نام برده بود.
 
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا خرداد امسال با اشاره به تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه حکومت ایران گفته بود: «به عنوان یک کشور، در حال ورشکستگی هستند. هرچند من چنین چیزی نمی‌خواهم».
 
آمریکا خواستار تغییر سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی است.
+71
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  اقای شیخ اسحاق. خدائیش شما ها خیلی بر رو هستید. میدانید چرا؟؟ برای اینکه رئیس تو یعنی شیخ حسن کلید ساز میگفت تحریم های امریکا بر ما کار ساز نیست و نمام انها جنگ تبلیغاتی است. این عین جمله رئیس تو است. حالا می بینی که تحریم ها نه تنها کار ساز بوده بلکه شما نمایندگان خدای تبارک و تعالی با تمام ایه ها و دعای توسل ها و فال قران گرفتن ها و ناله و نفرین ها باید مانند اجداد بزرگوار خود یعنی گدا های سامره کاسه گدایی را بدست بگیرید. ان هم زیاد دور نیست . همین روز ها خواهی دید
  2
  55
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  تو که شرفت را فروختی، حتی مادرت را هم میفروشی، به فروش نفت احتیاجی نداری.
  4
  57
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  چون نمی خواهند شریک جرم جانیانی مثل شما باشند.
  4
  38
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  و میدونند که شماها رفتنی هستید
  4
  39
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ایرانی‌ دبش - تهران، ایران

  نفت که فروش نره این دزد‌ها از کجا دزدی کنن از کجا خرج بچه‌هاشون رو در آمریکا بدن که ماهانه هر کدام میلیون دلار خرج دارن آقای ترامپ مردم ایران رو بایکوت می‌کنین اما آقا زاده‌ها رو در آمریکا پاسپورت آمریکای میدی این یعنی‌ چی‌ اونوقت میگی‌ به فکر مردم ایران هستی‌ دروغ به این بزرگی‌
  2
  33
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  arya_japan - توکیو، ژاپن
  مگه کسی شما ها را به عنوان دوست قبول دارد ؟
  1
  18
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  پس تف تو رو تو رییس جمهور و رهبرت که گذاشتید کار به اینجا بکشه و تنها مشتری برا نفت ملت مظلوم ایران هست. بی لیاقت تر شما ایران نداشته تو تاریخش
  1
  24
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  حاجی دماغ، تو و اون ... هندی که میگفت: آمریکا نمیتونه هیچ غلطی بکنه! پس چی شد؟ چه بهتر که نفت رو نمیخرن ، اقلا برای صاحبان اصلیش یعنی ایران آزاد میمونه.
  1
  26
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  [::فضول میرزا - استکهلم، سوئد::]. اتفاقا این حرفش که امریکا هیچ غلطی نمی کند درست بود چون امریکا اگر غلط میکرد ابرقدر شماره ۱ دنیا در همه شراط نبود، امریکا کارش درستر از انی است که به خودش اجازه غلط را بده،غلط کردن کاره صیغه زاده هاست که بگن من انم که رستم بود پهلوان و به عمامه حسن نصر الشیطان قسم بخورند و دست اخر بگن غلط خوردیم انهم سطل سطل
  0
  6
  دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  امریکا هیچ غلتی نمی تواند کند اینجمله ورده زبان امام بود اما خجالت میکشید که بگوید اگه امریکا غلتی هم کرد ما هیچ گ..ی نمی توانیم بخوریم.
  0
  2
  ‌سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.